Zavrieť

Porady

Podpora v nezamestnanosti

Dobry den

Bol som zamestnany 3 roky a 16 dni v jednej sukromnej firme. Teraz som sa zaregistroval na urade prace a tam mi povedali, ze budem dostavat podporu, ktora bude 50% z mojho priemerneho mesacneho zarobku tusim (takto nejako som si to zapamätoval,).
Len by som chcel vediet, ze ci sa to pocita z hrubeho platu alebo cisteho.

Dakujem za Vasu odpoved
Usporiadat
Téma je uzavretá.
olga88 olga88

olga88 je offline (nepripojený) olga88

Velmi pekne dakujem.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

silvia33 Pozri príspevok
Katy a R, tak mi poraď ako sa mám teda zariadiť, ak ťa môžem poprosiť. Zajtra by som si chcela ísť na SC podať prihlášku na DPvN.
Možno som zle pochopila výklad na stránke SC, ale spomína sa tam 6 mesiacov. Ja som si to vysvetlila tak, že ak už sa raz prihlásim, tak musím min. tých 6 mesiacov platiť DPvN a odhlásiť sa (alebo zmeniť VZ) môžem až po tejto dobe. Tak kvôli tomu ten min.vymeriavací základ.
A na SP mi to pracovníčky nebudú chcieť vysvetliť.
Ďakujem.
... zmena VZ je možná najskôr po 6tich mesiacoch
Nakukni aj do Zákona o soc poistnení
a skús si sama prepočítať... záleží aj od toho, aký máš plat ... spočítaj si VZáklady .. a keď by si si platila ešte 3 mesiace popri zamestnaní aj dobrovoľne napríklad z VZ 1600 eur (prípadne viac) Poistné je 32 eur ... uvidíš o koľko ti to zdvihne celkový priemer. (a o koľko pôjde hore priemer pri VZ 295,5eur) ... uvidíš, či sa oplatí .. ak by si poberala dávku 6 mesiacov
0 0
Iveta55 Iveta55

Iveta55 je offline (nepripojený) Iveta55

Dobrý den
Potrebujem poradit:

Do 30.9.2006 som bola zamestnana 30 rokov v jednej organizacii na dobu neurcitu. Od 2.10.06 do 28.11.07 a od 29.2.08 do 14.4.08 som bola evidovana na urade prace.

Od 14.4.08 som zamestnana na dobu urcitu. Prosim o informaciu, ci mam narok na podporu v nezamestnanosti, ak ukoncim tento pracovny pomer este pred uplynutim doby urcitej t.j. k 28.2.09. Ak ano, z coho sa mi bude vyratavat a ako dlho mam narok na podporu. Dakujem
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Iveta55 Pozri príspevok
Dobrý den
Potrebujem poradit:

Do 30.9.2006 som bola zamestnana 30 rokov v jednej organizacii na dobu neurcitu. Od 2.10.06 do 28.11.07 a od 29.2.08 do 14.4.08 som bola evidovana na urade prace.

Od 14.4.08 som zamestnana na dobu urcitu. Prosim o informaciu, ci mam narok na podporu v nezamestnanosti, ak ukoncim tento pracovny pomer este pred uplynutim doby urcitej t.j. k 28.2.09. Ak ano, z coho sa mi bude vyratavat a ako dlho mam narok na podporu. Dakujem
... a počas tej doby 2.10.2006 - 28.11.2007 a 29.2.2008 - 14.4.2008 si poberala podporu ? Ak áno, potom nárok na podporu nemáš, pretože predchádzajúce doby poistenia v nezamestnanosti, z ktorých bola táto vyplácaná sa nezapočítavajú do nárokov na budúcu podporu v nezamestnanosti. V zákone č.461/2003 Z.z. v znení neskorších predpisov je to jasne uvedené.
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

Ráta sa doba počas evidencie na úrade práce do odpracovaných rokov do dôchodku?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

michelle84 Pozri príspevok
Ráta sa doba počas evidencie na úrade práce do odpracovaných rokov do dôchodku?
nie
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

veronikasad Pozri príspevok
nie
Myslím, že obdobie nezamestnanosti pred 1.1.2004 sa počíta do odpracovaných rokov. Vyplýva to z prechodných ustanovení zákona o soc. poistení § 255:

§ 255
Obdobie dôchodkového poistenia a výška osobného mzdového bodu



(1) Za obdobie dôchodkového poistenia sa považuje aj zamestnanie a náhradná doba získané pred 1. januárom 2004 podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004, ak tento zákon neustanovuje inak. Na hodnotenie náhradnej doby ako obdobia dôchodkového poistenia od 1. augusta 2006 sa nevyžaduje splnenie podmienky získania najmenej jedného roka zamestnania.


A v starom zákone o soc. zabezpečení č. 100/1988 bolo uvedené, že doba poberania podpory v nezamestnanosti sa počítala do doby zamestnania:

§ 9
Náhradné doby



(1) Ak zamestnanie trvalo aspoň rok započítavajú sa doňho tieto náhradné doby:

a) doba služby v československých ozbrojených silách, pokiaľ sa táto doba už nehodnotí ako služba vojaka z povolania,
b) doba inej vojenskej služby,
c) doba odbojovej činnosti včítane väznenia (internácie) z politických, národnostných alebo rasových dôvodov v čase neslobody, 2)
d) doba, po ktorú sa evidovanému nezamestnanému vyplácala podpora v nezamestnanosti podľa osobitného predpisu, 2a)
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Súhlasím s veronikou a chobotom.

Doba evidovania na UP sa započítava ako odpracované obdobie t.č. už "len na účely nároku na dovolenku" vo výmere 5týždnov, kde je potrené odpracovať aspon 15 rokov.
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

Ďakujem za odpovede.
0 0
MichalBe MichalBe

MichalBe je offline (nepripojený) MichalBe

Mam narok na podporu ked som okrem TPP v poslednych 4 rokoch bol aj zivnostnik od roku 2004 vtedy sa nemuselo plati prvy rok poistne co som vyuzil ,ale poistne som platil od 8 mesiaca 2006 do 4 mesiaca 2007, kedy som prerusil zivnost na jeden rok od 1.5.2007.do 1.5.2008. V tomto prerusenisom pracoval aj na trvaly pracovny pomer od 15.2.2008 az do 31.1.2009
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

MichalBe Pozri príspevok
Mam narok na podporu ked som okrem TPP v poslednych 4 rokoch bol aj zivnostnik od roku 2004 vtedy sa nemuselo plati prvy rok poistne co som vyuzil ,ale poistne som platil od 8 mesiaca 2006 do 4 mesiaca 2007, kedy som prerusil zivnost na jeden rok od 1.5.2007.do 1.5.2008. V tomto prerusenisom pracoval aj na trvaly pracovny pomer od 15.2.2008 az do 31.1.2009
Ako živnostník si povinné poistenie v nezamestnanosti nikdy neplatil. Ak si nebol prihlásený ako dobrovolne poistená osoba na poistenie v nezamestnanosti, nárok na dávku v nezamestnanosti ti nevznikne.
0 0
novohorcan novohorcan

novohorcan je offline (nepripojený) novohorcan

poprosím, vie mi niekto povedať koľko môžem max. zarobiť aby som neprišiel o príspevok v nezamestnanosti ?
0 0
djcikis djcikis

djcikis je offline (nepripojený) djcikis

Zdravím poradáci.Chcem sa opytat ma nejaky vplyv vyplatenie odstupného na narok na podporu v nezamestnanosti?Myslím že ked dostanem v marci odstupné,či hned mam aj narok na davku.Teda od 1.3 som nezamestnaný a mam narok na davku ale v marci dostanem aj odstupné,takže mám narok na davku už od marca?Dakujem.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

djcikis Pozri príspevok
Zdravím poradáci.Chcem sa opytat ma nejaky vplyv vyplatenie odstupného na narok na podporu v nezamestnanosti?Myslím že ked dostanem v marci odstupné,či hned mam aj narok na davku.Teda od 1.3 som nezamestnaný a mam narok na davku ale v marci dostanem aj odstupné,takže mám narok na davku už od marca?Dakujem.
Odstupné nemá vplyv na výpočet podpory v nezamestnanosti, nakoľko sa z odstupného neplatia odvody na PvN, iba daň 19%.
0 0
djcikis djcikis

djcikis je offline (nepripojený) djcikis

To viem ja som chcel len vediet či mam na tu davku narok už od marca,alebo až po dvoch mesiacoch kedže dostanem odstupne za dva mesiace.Dik.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

djcikis Pozri príspevok
To viem ja som chcel len vediet či mam na tu davku narok už od marca,alebo až po dvoch mesiacoch kedže dostanem odstupne za dva mesiace.Dik.
Hneď (samozrejme ak sa zaregistruješ od 1.3.)
0 0
djcikis djcikis

djcikis je offline (nepripojený) djcikis

Podla mojich informácii sa stači na urad práce prihlasit do siedmych dni od skončenia pracovného pomeru teda ak sa zaregistrujem do cca 6.3 tak na urade budem registrovaný od 1.3 takže na davku budem mat narok od 1.3.Mám pravdu?
0 0
maria- maria-

maria- je offline (nepripojený) maria-

Ano je to tak.
0 0
djcikis djcikis

djcikis je offline (nepripojený) djcikis

Ešte sa chcem opýtat ohladom naroku na dávku.Vychádza mi to tak na tesno.Právem od 1.3 ked sa zrejme pojdem zaevidovat na UP mi nadobudol nárok na nu kedže som bol zamestnaný spolu 3 roky aj nejakých 12 dni v posledných štyroch rokoch.Marodku som počas práce nemal iba nejaké paragrafy.Dúfam,že tie paragrafy sa rátajú ako odpracované dni a bol som počas nich poistený v nezamestnanosti,aby sa mi nestalo,že keby som tie dni musel odrátať tak mi bude zopár dni do splnenia naroku na davku chýbať.Možte mi v tomto urobiť jasno.Dakujem.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ak tie paragrafy boli neplatené a trvali celý deň, tak v ten deň poistenie bolo preruśené a odpočíta sa ten deň od "doby zamestnania". Ak boli platené, je to OK.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať