Zavrieť

Porady

Podpora v nezamestnanosti

Dobry den

Bol som zamestnany 3 roky a 16 dni v jednej sukromnej firme. Teraz som sa zaregistroval na urade prace a tam mi povedali, ze budem dostavat podporu, ktora bude 50% z mojho priemerneho mesacneho zarobku tusim (takto nejako som si to zapamätoval,).
Len by som chcel vediet, ze ci sa to pocita z hrubeho platu alebo cisteho.

Dakujem za Vasu odpoved
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Dana7 Dana7

Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

"kancelárska sivá myš" ...viac
Dana7 Pozri príspevok
Prosím o odpoveď na zopár otázok ohľadom podpory v nezamestnanosti:

1/ Podmienkou nároku na vznik podpory je byť poistený v PvN po dobu 1095 dní za posledné 4 roky. Ráta sa do doby poistenia aj čas práceneschopnosti?
Predpokladám správne, že tie 3 roky nemusia byť v jednom kuse?

2/ Ak ukončím PP a budem spĺňať podmienku na podporu, ale mám aj živnosť a činnosť nevykonávam. Stačí ak živnosť preruším alebo ju musím úplne zrušiť, aby som mala nárok na dávku, resp. aby mi nezanikla?

3/ Ak by som si niekde na dohodu o VP privyrábala do výšky 3200 sk a v určenom fonde pracovnej doby, nebude sa mi o takto zarobené peniažky, krátiť podpora?

Ďakujem veľmi pekne


Prosím, nikto mi neporadí???? Súrne, ďakujem
0 0
jež jež

jež je offline (nepripojený) jež

Som na PN od januára 2008. Po ukončení PN sa budem musieť prihlásiť na úrad práce. Do koľkých dní som povinná sa tam prihlásiť a aké doklady budem potrebovať ?
Ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

jež Pozri príspevok
Som na PN od januára 2008. Po ukončení PN sa budem musieť prihlásiť na úrad práce. Do koľkých dní som povinná sa tam prihlásiť a aké doklady budem potrebovať ?
Ďakujem.
Zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie


(1) Uchádzač o zamestnanie, ktorý sa uchádza na základe osobného podania písomnej žiadosti o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade, v ktorého územnom obvode má trvalý pobyt, zaradí sa do evidencie uchádzačov o zamestnanie odo dňa osobného podania písomnej žiadosti o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

(2) Ak uchádzač o zamestnanie požiadal o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie do siedmich kalendárnych dní odo dňa

....
g) skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, zaradí sa do evidencie uchádzačov o zamestnanie ododňa nasledujúceho po skončení dočasnej pracovnej neschopnosti

K evidencii budeš potrebovať :

- pracovnú zmluvu od posledného zamestnávateľa
- doklad o skončení prac.pomeru od posledného zamestnávateľa
- zápočet odpracovaných rokov od všetkých zamestnávateľov
- doklad o vzdelaní

Treba si urobiť kopie dokladov - neodovzdávaj originály.

-------
Veronika
Naposledy upravil veronikasad : 21.02.08 at 16:33
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Kto mi poradí - chcem pri skončení PP zamestnávateľovi oznámiť, že trvám na ďalšom zamestnávaní a na súde napadnúť neplatnosť výpovede. Môžem sa zaevidovať na ÚP? Budem dostávať aj podporu v nezamestnanosti? Keď súd vyhrám, budem musieť vrátiť finančné prostriedky ÚP?
0 0
Dana7 Dana7

Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

"kancelárska sivá myš" ...viac
Dana7 Pozri príspevok
Prosím, nikto mi neporadí???? Súrne, ďakujem
Prosíííííííííííííííííím zachráňte ma niekto: Ďakujem.
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

Dana7 Pozri príspevok
Prosím o odpoveď na zopár otázok ohľadom podpory v nezamestnanosti:

1/ Podmienkou nároku na vznik podpory je byť poistený v PvN po dobu 1095 dní za posledné 4 roky. Ráta sa do doby poistenia aj čas práceneschopnosti?
Predpokladám správne, že tie 3 roky nemusia byť v jednom kuse?

2/ Ak ukončím PP a budem spĺňať podmienku na podporu, ale mám aj živnosť a činnosť nevykonávam. Stačí ak živnosť preruším alebo ju musím úplne zrušiť, aby som mala nárok na dávku, resp. aby mi nezanikla?

3/ Ak by som si niekde na dohodu o VP privyrábala do výšky 3200 sk a v určenom fonde pracovnej doby, nebude sa mi o takto zarobené peniažky, krátiť podpora?

Ďakujem veľmi pekne
1. Počas obdobia práceneschopnosti sa neprerušuje poistenie v nez., len sa nemusí platiť poistné, takže áno, táto doba sa zaratáva.
3 roky nemusia byť v kuse.
2.do evidencie uchádzačov o zam. podľa zákona 5/2004 o službách zamestnanosti môžeš byť zaradená, ak neprevádzkuješ ani nevykonávaš SZČ. Z toho dôvodu si myslím, že pozastavenie živnosti túto podmienku spĺňa. Over si to na UP.
3. Podpora sa ti nebude krátiť, ak zarobíš na dohodu do 3200, len to budeš dokladovať.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Kto mi vie poradiť k príspevku č. 25? Ďakujem
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

drobeceva Pozri príspevok
Ako je to s podporou v nezamestnanosti u človeka, ktorý bol zamestnaný v zahraničí a čo všetko potrebuje so sebou doniesť/nejaký formulár E 310?/ Kto mu ho má vydať?

Prosím, posúvam..... Nevie nikto poradiť?
0 0
uzivatel2 uzivatel2

uzivatel2 je offline (nepripojený) uzivatel2

Kata
drobeceva Pozri príspevok
Ako je to s podporou v nezamestnanosti u človeka, ktorý bol zamestnaný v zahraničí a čo všetko potrebuje so sebou doniesť/nejaký formulár E 310?/ Kto mu ho má vydať?
Odpoveď nájdeš v príspevku 11.
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

uzivatel2 Pozri príspevok
Odpoveď nájdeš v príspevku 11.
Ďakujem, prehliadla som to.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Ozaj sa nenájde niekto, kto mi vie poradiť?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

drobeceva Pozri príspevok
Ako je to s podporou v nezamestnanosti u človeka, ktorý bol zamestnaný v zahraničí a čo všetko potrebuje so sebou doniesť/nejaký formulár E 310?/ Kto mu ho má vydať?

Zo stránky Soc.poisťovne:

[hore]Práca v EÚ a hodnotenie nároku na dávku v nezamestnanosti


Pracujem v EÚ, bude sa mi táto doba hodnotiť na účely nároku na dávku v nezamestnanosti?
Sociálna poisťovňa pri posudzovaní nároku na dávku v nezamestnanosti postupuje podľa slovenských právnych predpisov v spojení s príslušnými ustanoveniami nariadenia č. 1408/71 a vykonávacieho nariadenia č. 574/72 a zohľadní v potrebnom rozsahu doby poistenia alebo zamestnania dosiahnuté podľa legislatívy členského štátu EÚ tak, akoby boli dobami poistenia dosiahnutými podľa slovenskej legislatívy.
Na zohľadnenie týchto dôb je potrebné predložiť formulár E 301 – Potvrdenie týkajúce sa období, ktoré sa majú zohľadniť pre priznanie dávok v nezamestnanosti, v ktorom sú presne uvedené doby poistenia dosiahnuté podľa legislatívy členského štátu EÚ, kde bol poistenec zamestnaný. Ak takýto formulár E 301 žiadateľ o dávku v nezamestnanosti nepredloží, pobočka Sociálnej poisťovne požiada o jeho zaslanie príslušnú inštitúciu členského štátu EÚ.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

drobeceva Pozri príspevok
Ako je to s podporou v nezamestnanosti u človeka, ktorý bol zamestnaný v zahraničí a čo všetko potrebuje so sebou doniesť/nejaký formulár E 310?/ Kto mu ho má vydať?

Formulár E 301 tu:
http://www.porada.sk/643169-post8.html
0 0
toria toria

toria je offline (nepripojený) toria

Prosím pomoc pre moju susedu:
bola zamestnaná vo firme od kiaľ bola na rodičovskej dovolenke. V dvoch rokoch dieťaťa nastúpila do roboty a odrobila rok. Presne po roku dala výpoveď. Dva týždne bola nezamestnaná a potom nastúpila do druhej roboty, kde je pol roka. Opäť bola nútená dať výpoveď, teraz však nemá ešte prácu, tak ju trápi otázka či bude mať nárok na podporu v nezamestnanosti. Je rozvedená matka dvoch detí... takže každá koruna ju bude tešiť.
Keď bola tie dva týždne nezamestnaná nedostala nič, pretože počas rodičovskej dovolenky nebola pripoistená n a PvN.

Verím, že ste môjmu zadaniu porozumeli...
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Pozri si zákon 461/2003
ŠIESTA HLAVA
DÁVKA V*NEZAMESTNANOSTI
Podmienky nároku na dávku v*nezamestnanosti
§ 104
(1) Poistenec má nárok na dávku v*nezamestnanosti, ak v*posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie (ďalej len „evidencia nezamestnaných občanov“) bol poistený v*nezamestnanosti najmenej tri roky, ak tento zákon neustanovuje inak.
(2)Poistenec, ktorý po skončení výkonu činnosti zamestnanca v*pracovnom pomere na určitú dobu bol zaradený do evidencie nezamestnaných občanov, má nárok na dávku v*nezamestnanosti, ak v*posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov
a) bol poistený v*nezamestnanosti z*výkonu činnosti zamestnanca v*pracovnom pomere na určitú dobu alebo bol dobrovoľne poistený v*nezamestnanosti najmenej dva roky a
b) nebol povinne poistený v*nezamestnanosti z*iného výkonu činnosti zamestnanca.
(3)Do obdobia poistenia v*nezamestnanosti na nárok na dávku v*nezamestnanosti sa nezapočítava obdobie poistenia v*nezamestnanosti, ktoré bolo získané ku dňu vzniku predchádzajúceho nároku na dávku v*nezamestnanosti.
(4)Obdobie dobrovoľného poistenia v*nezamestnanosti sa započítava na vznik nároku na dávku v*nezamestnanosti len vtedy, ak za toto obdobie poistenec zaplatil poistné na poistenie v*nezamestnanosti najneskôr v*posledný deň splatnosti poistného na poistenie v*nezamestnanosti.
(5) Rok poistenia v*nezamestnanosti je 365 dní poistenia v nezamestnanosti.
Naposledy upravil katka50 : 25.02.08 at 10:12
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

katka50 Pozri príspevok
Pozri si zákon 461/2003
ŠIESTA HLAVA
DÁVKA V*NEZAMESTNANOSTI
Podmienky nároku na dávku v*nezamestnanosti
§ 104
(1) Poistenec má nárok na dávku v*nezamestnanosti, ak v*posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie (ďalej len „evidencia nezamestnaných občanov“) bol poistený v*nezamestnanosti najmenej tri roky, ak tento zákon neustanovuje inak.
(2)Poistenec, ktorý po skončení výkonu činnosti zamestnanca v*pracovnom pomere na určitú dobu bol zaradený do evidencie nezamestnaných občanov, má nárok na dávku v*nezamestnanosti, ak v*posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov
a) bol poistený v*nezamestnanosti z*výkonu činnosti zamestnanca v*pracovnom pomere na určitú dobu alebo bol dobrovoľne poistený v*nezamestnanosti najmenej dva roky a
b) nebol povinne poistený v*nezamestnanosti z*iného výkonu činnosti zamestnanca.
(3)Do obdobia poistenia v*nezamestnanosti na nárok na dávku v*nezamestnanosti sa nezapočítava obdobie poistenia v*nezamestnanosti, ktoré bolo získané ku dňu vzniku predchádzajúceho nároku na dávku v*nezamestnanosti.
(4)Obdobie dobrovoľného poistenia v*nezamestnanosti sa započítava na vznik nároku na dávku v*nezamestnanosti len vtedy, ak za toto obdobie poistenec zaplatil poistné na poistenie v*nezamestnanosti najneskôr v*posledný deň splatnosti poistného na poistenie v*nezamestnanosti.
(5) Rok poistenia v*nezamestnanosti je 365 dní poistenia v nezamestnanosti.
Nové znenie k 1.1.2008 :
Podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti
§ 104



(1) Poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie (ďalej len "evidencia nezamestnaných občanov") bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Poistenec, ktorý po skončení výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu bol zaradený do evidencie nezamestnaných občanov, má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov

a) bol poistený v nezamestnanosti z výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu alebo bol dobrovoľne poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky a
b) nebol povinne poistený v nezamestnanosti z iného výkonu činnosti zamestnanca.

(3) Nárok na dávku v nezamestnanosti má aj fyzická osoba, ktorá po skončení výkonu služby policajta alebo profesionálneho vojaka bola zaradená do evidencie nezamestnaných občanov a nesplnila podmienky na vznik nároku na výsluhový príspevok podľa osobitného predpisu. 2)

(4) U fyzických osôb uvedených v odseku 3 je obdobie poistenia na výsluhový príspevok podľa osobitného predpisu 2) obdobím poistenia v nezamestnanosti podľa tohto zákona.

(5) Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa nezapočítava obdobie poistenia v nezamestnanosti, ktoré bolo získané ku dňu vzniku predchádzajúceho nároku na dávku v nezamestnanosti.

(6) Obdobie dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti sa započítava na vznik nároku na dávku v nezamestnanosti len vtedy, ak za toto obdobie poistenec zaplatil poistné na poistenie v nezamestnanosti najneskôr v posledný deň splatnosti poistného na poistenie v nezamestnanosti.

(7) Rok poistenia v nezamestnanosti je 365 dní poistenia v nezamestnanosti.<o:p></o:p>[/FONT][/COLOR]
<o:p> </o:p>
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

toria Pozri príspevok
Prosím pomoc pre moju susedu:
bola zamestnaná vo firme od kiaľ bola na rodičovskej dovolenke. V dvoch rokoch dieťaťa nastúpila do roboty a odrobila rok. Presne po roku dala výpoveď. Dva týždne bola nezamestnaná a potom nastúpila do druhej roboty, kde je pol roka. Opäť bola nútená dať výpoveď, teraz však nemá ešte prácu, tak ju trápi otázka či bude mať nárok na podporu v nezamestnanosti. Je rozvedená matka dvoch detí... takže každá koruna ju bude tešiť.
Keď bola tie dva týždne nezamestnaná nedostala nič, pretože počas rodičovskej dovolenky nebola pripoistená n a PvN.

Verím, že ste môjmu zadaniu porozumeli...
Na dávku v nezamestnanosti nebude mať nárok, iba na sociálne dávky.
0 0
jež jež

jež je offline (nepripojený) jež

prosím ešte k odpovedi 24 - nebudem potrebovať pracovnú zmluvu, doklad o skončení prac. pomeru aj od predchádzajúceho zamestnávateľa, keď u toho posledného som pracovala len od 04.01- do 11.01.2008 ?
0 0
cassone cassone

cassone je offline (nepripojený) cassone

Citam tu ze narok na podporu v nezmestnanosti vznikne aj ked sa platilo poistne len dva roky a to v pripade zmluvy na dobu urcitu. (Skoncil som prac. pomer po dvoch rokoch na dobu urcitu) Na urade prace mi povedali ze mi vznika narok iba na socialnu davku vo vyske 1700 Sk nakolko som neplatil poistne 3 roky, vzhladom na zanedbatelnu sumu som o tuto davku neziadal. No ak by som mal narok na podporu (a podla toho co tu citam by som mal mat) tak to by uz bolo nieco uplne ine. Da sa uplatnit narok aj za nejaky cas spatne?
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
od: andyke
Poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie (ďalej len "evidencia nezamestnaných občanov") bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky, ak tento zákon neustanovuje inak.
pozri tento príspevok
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať