Zavrieť

Porady

technicke zhodnotenie

Dobrý deň, vie mi niekto prosím objasniť prečo sú lepené koberce - technickým zhodnotením budovy? Je to aj Váš názor.

Ďakujem
Usporiadat
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Skúsme ísť na túto situáciu z úplne opačnej strany.
Zaúčtujete dlažbu ako opravu. Príde Vám DK o dva roky. Pozastavia sa nad týmto daňovým dokladom, dajú si ho nabok. A podme dokazovať, že to bola oprava.

Ako to dokážeme, môžeme vymýšľať, že sme skutočne vykonali opravu, a že naozaj nešlo o TZ, že tento majetok bol tak v zlom stav, že bola nutná oprava.
Tu Vám už pomôže iba dôkaz, že sa po betone nedalo chodiť, že bol tak opotrebovaný, poškodený, že ste si mohli i nohy dolámať, autá poškodiť a......
Zabezpečíte si to iba nafotením, natočením a uchovaním týchto dôkazov v prípade DK.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
betka Pozri príspevok
JA zase myslím, že ide o TZ.
Neviem, či by sa toto mohlo považovať za zámenu použitého materiálu pri dodržaní porovnateľnýh vlastností...
Myslím si, že nejde o porovnateľné vlastnosti materiálu:
Beton a dlažba. Aké su ich porovnateľné vlastnosti?
Opravu by som dala, ak by sa menila stará dlažba za novú, alebo nejaké kocky, tvarovky.....

Ak by som to nepovažovala za rekonštrukciu, tak za modernizáciu. Pôvodný majetok neobsahoval tieto súčasti.

AK si zoberiem napr. nehnuteľnosť. Podlaha je vyliataa betonom, ale ako náhle tam dam parkety, dlažbu (v tomto prípade kocky) ide o TZ.
Janka, ale ja si myslím, že nie je dôvod hovoriť o rekonštrukcii. To, že je materiál modernejší, možno/?/ kvalitnejší ešte neprináša nejakú zmenu úžitkových vlastností dvora. A použiť pri oprave niečo novšie, modernejšie ešte nepredpokladá režim TZ.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Prečo nie, Danilka, môže byť dôvod hovoriť o rekonštrukcii:
Ak sa vykonanými stavebnými prácami zmení čo len jeden parameter, potom pôjde o rekonštrukciu.
Mne sa moc tá oprava nepáči, je to na diskusiu.....
Jednoducho ide o položenie dlažby (nevieme nič bližšie) na beton.
Nejde tu o nejakú demontáž a montáž, ako je zvykom pri opravách. Ale zrejme iba o montáž.
Na Fa bude určite napísané:
Fakturujeme Vám montáž dlažby.....Materiál: typ dlažby, koľko m2.

Chápeme pojem opravu. Odstránenie čiastočného fyzického opotrebenia a poškodenia.....- z pohľadu účtovníctva (definícia je vyššie). V súčasnosti nie sú k didpozícii pôvodné materiály alebo ich použitie je neobvyklé, teda môžeme použiť iné než pôvodné materiály. Nedôjde tu kzmene technických parametrov, zvýšeniu výkonnosti a ani k zmene účeli použitia.


Pri rozlišovaní opráv a TZ využijeme stavebný zákon.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Betón na dvore je popraskaný. Pre mňa to znamená čiastočné fyzické opotrebenie, ktoré sa odstráni opravou, za účelom uvedenia do predchádzajúceho, alebo prevádzkyschopného stavu a to aj s použitím iných, než pôvodných materiálov, ak nedôjde k zmene technických parametrov, alebo k zvýšeniu výkonnosti majetku a ani k zmene účelu použitia. Ale je to celkom určite vec na diskusiu, v ktorej môj názor opieram o tento zadefinovaný pojem opravy v opatreniach.
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Danila Pozri príspevok
Betón na dvore je popraskaný. Pre mňa to znamená čiastočné fyzické opotrebenie, ktoré sa odstráni opravou, za účelom uvedenia do predchádzajúceho, alebo prevádzkyschopného stavu a to aj s použitím iných, než pôvodných materiálov, ak nedôjde k zmene technických parametrov, alebo k zvýšeniu výkonnosti majetku a ani k zmene účelu použitia. Ale je to celkom určite vec na diskusiu, v ktorej môj názor opieram o tento zadefinovaný pojem opravy v opatreniach.
Presne takto to aj ja chápem a naviac si ešte myslím, že pôjde aj o demontáž aj montáž /Betka v predchádzajúcom príspevku písala, že pravdepodobne to bude iba montáž/. Nemyslím, že by dlažbu dávali na popraskaný betón, ale tento sa odstráni /zdemontuje/ a dlažba sa položí /namontuje/. Podľa všetkých vyššie uvedených indícií sa stále prikláňam k oprave.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Ak by bol beton na dvore popraskaný, ano, je to čiastočné fyz.op. a odstránim ho opravou tak, že špáry na betone zalejem novým betonom, ak by tam bola jama zalejem betonom, ak by sa časť betonu zosunula, tak to opravím pomocou betonu. Ale opravu určite nevykonám podľa mňa tak, že tam položím dlažbu, kt má iné technické parametre.
Opraviť by som mohla ešte tým spôsobom, že tam vylejem nový beton po celej časti a vyrovnám ho.

Túto vec budem stále považovať za TZ, môj názor.

Ak by bola predtým dlažba napr. zámková, prejde mi tadiaľ kamion, popraská sa mi, prepadne, ďalej poveternostné podmienky mi vplývajú na dlažbu a už je v takom zlom stave, tak si ju vymením za novú s porovnateľ. vlastnosťami, potom to budem posudzovať za opravu.

Na ten beton by som mohla hodiť asi len dobrú bombu, aby som to opravila
0 0
ekonom99 ekonom99

ekonom99 je offline (nepripojený) ekonom99

podľa mňa sa jedná o opravu.
Naposledy upravil ekonom99 : 03.10.07 at 07:11
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Ďakujem za všetky Vaše názory.
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

z prísp. 15: Dobrý deň, prosím o radu ohľadom nehnuteľnosti. Majiteľ nehnuteľnosti /zaradená do obch. majetku/ chce dať vydlaždiť dvor areálu. teraz je na dvore areálu betón, ktorý je už popraskaný. Materiál vyšiel na 90000,- Sk bez DPH. Nie som si istá či to je technické zhodnotenie budovy, alebo to mám odpisovať samostatne. ďakujem

To bola moja otázka , ešte podotýkam , že sa jedná o JÚ.

Po prečítaní príspevku od andrej_rv - za ktorý veľmi pekne ďakujem a dodávam: z dôvodu , že betón, ktorý je v areáli firmy je popraskaný - fyz. opotrebovaním, majiteľ sa rozhodol dať zámkovú dlažbu / na faktúre je to tak napísané/. Ešte dodávam, že pozemok pod budovou bol pri kúpe zaradený priamo do prevádzkovej réžie - vo výške 3000,-Sk. Pri kúpe bola samostaná faktúra na nehnuteľnosť a na pozemok. Moja otázka v pôvodnom príspevku znela či dlažbu mám odpisovať ako TZ budovy alebo samostane. Nakoniec z niektorých príspevkov vychádza, že to môže ísť priamo do prevádzkovej réžie. Suma 90 000,- Sk za dlažbu + ešte práca za položenie - je to dilema čo stým, aby som to obhájila pri daň. kontrole. Ďakujem za všetky príspevky.
Naposledy upravil Zužu : 04.10.07 at 08:16
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Pozemok pod budovou by som celkom určite zaradila do majetku. A všetky práce ohľadne spomínanej o p r a v y ako daňové výdavky.
0 0
johny18 johny18

johny18 je offline (nepripojený) johny18

Nasa firma vykonava urcite prace pri budovani dialnic, mame tam asi 8 nakladnych aut a museli sme do nich podla poziadavky investora nainstalovat monitorovaci system GPS. Dodavatel tohto monitorovacieho systemu nam vyfakturoval dodanie a instalaciu monit.systemu (8 vozidiel) - za 180.000 Sk bez DPH.
Dilema:
- dat monitorovaci system do majetku ako samostatny majetok
- dat to ako technicke zhodnotenie kazdeho vozidla
- dat to do nakladov (problem je v tom, ze dodavatel vyfakturoval 1 kus instalaciu monitorovacieho systemu - 8 vozidiel - za 180.000 Sk bez DPH, hoci podla mna to mal vyfakturovat ako 8 kusov po 22.500 Sk).
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

johny18 Pozri príspevok
Nasa firma vykonava urcite prace pri budovani dialnic, mame tam asi 8 nakladnych aut a museli sme do nich podla poziadavky investora nainstalovat monitorovaci system GPS. Dodavatel tohto monitorovacieho systemu nam vyfakturoval dodanie a instalaciu monit.systemu (8 vozidiel) - za 180.000 Sk bez DPH.
Dilema:
- dat monitorovaci system do majetku ako samostatny majetok
- dat to ako technicke zhodnotenie kazdeho vozidla
- dat to do nakladov (problem je v tom, ze dodavatel vyfakturoval 1 kus instalaciu monitorovacieho systemu - 8 vozidiel - za 180.000 Sk bez DPH, hoci podla mna to mal vyfakturovat ako 8 kusov po 22.500 Sk).
Daj dodávateľovi prepracovať faktúru: 8 ks á 22.500,-- Sk a máš po probléme...
0 0
Lenuška Lenuška

Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

V zariadení sme vymenili koberce. Pôvodný koberec v hodnote 134000,- v bol odpísaný a vyradený z dlhodobého majetku .
Nový koberec - výmena - môžem o novom koberci účtovať ako opravu a udržiavanie na účte 511 , v hodnote 165000,- SK ?

Ďakujem.
Naposledy upravil Lenuška : 15.10.07 at 10:19
0 0
zazulka zazulka

zazulka je offline (nepripojený) zazulka

Tiež by som potrebovala poradiť ohľadom výmeny koberca v reštaurácii. Bude to robiť externá firma, náklady na prácu sú 3000€ a materiál - koberec 1200 bez DPH . Môžem to chápať ako opravy udržiavanie 511? Ďakujem za radu
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Práca drahšia ako samotný koberec? Zvláštne.
0 0
zazulka zazulka

zazulka je offline (nepripojený) zazulka

Áno práca je drahšia, nakoľko je tam doprava, strhávanie strého koberca, brúsenie, čistenie, lepenie. Viete mi poradiť?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

zazulka Pozri príspevok
Áno práca je drahšia, nakoľko je tam doprava, strhávanie strého koberca, brúsenie, čistenie, lepenie. Viete mi poradiť?
Dala by som to na 511, samozrejme, ak je budova, v ktorej ten koberec je, v majetku spoločnosti.
0 0
zazulka zazulka

zazulka je offline (nepripojený) zazulka

No budova v majetku spoločnosti nie je, nakoľko priestory ktoré využívame sú prenajaté. V zmluve je uvedené, že všetky opravy si prenajímateľ musí hradiť a riešiť sám. Čo v takomto prípade?
0 0
zazulka zazulka

zazulka je offline (nepripojený) zazulka

Tiež by som potrebovala poradiť ohľadom výmeny koberca v reštaurácii.No budova v majetku spoločnosti nie je, nakoľko priestory ktoré využívame sú prenajaté. V zmluve je uvedené, že všetky opravy si prenajímateľ musí hradiť a riešiť sám Bude to robiť externá firma, náklady na prácu sú 3000€ a materiál - koberec 1200 bez DPH . Môžem to chápať ako opravy udržiavanie 511? Nevie nikto poradiť?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
opravy tohto druhu na prenajatom majetku so súhlasom prenajímateľa sú jeho nepeňažným príjmom, ked si to platíte sami.
Je to určite koberec rovnakej kvality ako ked ste priestory prevzali do nájmu??
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať