Zavrieť

Porady

technicke zhodnotenie

Dobrý deň, vie mi niekto prosím objasniť prečo sú lepené koberce - technickým zhodnotením budovy? Je to aj Váš názor.

Ďakujem
Usporiadat
zazulka zazulka

zazulka je offline (nepripojený) zazulka

Čiže keď osobe, ktorá spôsobila škodu vysavím faktúru tak 311/648 ale bez DPH.
A keby ma oprava vyjde na ZD 100, DPH 20, spolu 120, tak prefakturovať môžem celú sumu 120 alebo iba 100 ZD?Pri prefakturácii sa použije taký istý účet?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

zazulka Pozri príspevok
Čiže keď osobe, ktorá spôsobila škodu vysavím faktúru tak 311/648 ale bez DPH.
A keby ma oprava vyjde na ZD 100, DPH 20, spolu 120, tak prefakturovať môžem celú sumu 120 alebo iba 100 ZD?Pri prefakturácii sa použije taký istý účet?
Škoda bola vo výške 120, tak aj náhrada môže byť v tejto výške.
0 0
zazulka zazulka

zazulka je offline (nepripojený) zazulka

Ďakujem veľmi pekne!
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Dobrý den,prosím Vás,ked si s.r.o. vo vlastnom dome urobi dlažbu keramicku,na beton, to je techn.zhodnotenie vsak?
v sume bez dph 570 e
dakujem
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

tibor1000 Pozri príspevok
Dobrý den,prosím Vás,ked si s.r.o. vo vlastnom dome urobi dlažbu keramicku,na beton, to je techn.zhodnotenie vsak?
v sume bez dph 570 e
dakujem
Môže byť, ale nemusí ... :
§ 29
Technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku

(1) Technickým zhodnotením hmotného majetku a nehmotného majetku sa na účely tohto zákona rozumejú výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, 107) rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku a nehmotnom majetku1 700 eur v úhrne za zdaňovacie obdobie.

(2) Za technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku podľa odseku 1 sa považuje aj technické zhodnotenie neprevyšujúce v úhrne za zdaňovacie obdobie1 700 eur, ak sa daňovník rozhodne takéto výdavky považovať za výdavky na technické zhodnotenie. V tomto prípade sa takéto výdavky odpisujú ako súčasť vstupnej ceny, zvýšenej vstupnej ceny alebo zvýšenej zostatkovej ceny hmotného majetku a nehmotného majetku.
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

Tweety Pozri príspevok
Nie, 511- tam idú len služby na vlastnom majetku, a vy ho máte prenajatý, preto 518.
Postupy uctovania vyslovne neurcuju pouzivanie uctu 511 len na opravy vlastneho DHM.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
zazulka Pozri príspevok
Čiže keď osobe, ktorá spôsobila škodu vysavím faktúru tak 311/648 ale bez DPH.
A keby ma oprava vyjde na ZD 100, DPH 20, spolu 120, tak prefakturovať môžem celú sumu 120 alebo iba 100 ZD?Pri prefakturácii sa použije taký istý účet?
ak si platiteľ DPH a tú DPH vo výške 20 si odpočítaš, tak škoda je 100, nie 120. Fakturuješ náhradu vo výške 100.
Samozrejme, kto uvidí, či je tvoja škoda 100 alebo 120? Kludne môžeš fakturovať aj 120, len účtovne už tých 20 je vlastne tvoj zisk.
0 0
pozdenka pozdenka

pozdenka je offline (nepripojený) pozdenka

Prosím Vás, viete mi poradiť v nasledujúcom prípade? Sro vykonala v r. 2011 TZ v prenajatej budove. Teraz sa rozhodla, ze s tohto priestoru odchadza. Ma uz za seba nahradu a chce toto TZ (kedze este nie je odpisane) odpredat novemu najomcovi, s tym, ze povodna Sro dlhuje prenajimatelovi na najomnom a tento novy najomca by za neho prebral aj istu cast zavazkov t.j. odkupi od pôvodneho TZ v hodnote 15.000 eur - nevyplati mu ich ale prevezme za neho dlh na najomnom, ktory splati prenajimatelovi. Prosim Vas o nazor, ci by bol takyto postup v poriadku... Ďakujem za rady.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
môže byť, len to treba správne papierovo doriešiť.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Petra29 Pozri príspevok
Postupy uctovania vyslovne neurcuju pouzivanie uctu 511 len na opravy vlastneho DHM.
Aj ja si myslím to isté, nech sa na mňa Tweety a Kejka nenahnevajú. Prenajaté priestory v cudzom majetku síce nie sú majetkom nájomcu, ale škoda na priestoroch je "vlastníctvom" nájomcu v zmysle zmluvy. Ak by to tak nebolo, tak ani výnos z poistnej udalosti by nemohol ísť na 648. Náklady na odstránenie škôd idú na 511. Na 518 idú iba služby, nezaradené na iných účtoch podtriedy 51. Nenachádzam žiadny vecný, ani účtovný dôvod nato, aby oprava cudzieho majetku mala byť účtovaná na 518. Ak je na to dôvod, rád sa o ňom dozviem.
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
zazulka Pozri príspevok
v Zmluve je to uvedené takouto formou. : Nájomca na vlastné náklady zabezpečuje opravy súvisiace s prevádzkovaním predmetu nájmu a udržiava predmet nájmu vo funkčnom a užívania schopnom stave, to sa vzťahuje aj na technologické vybavenie predmetu nájmu. Takže to môžem chápať ako opravu 511 - výmenu koberca? (cena práce 2500 € a koberec 1200 bez DPH)?
KEJKA Pozri príspevok
tiež áno, ale potom to nazveš oprava a nie TZ.
priame náklady sú nepeňažným príjmom prenajímateľa.
S tým nepeňažným príjmom prenajímateľa v tomto prípade nesúhlasím, lebo výdavky nájomcu na opravu nie sú nad rámec povinností nájomcu dohodnutých v nájomnej zmluve. Ako píše zazulka, v nájomnej zmluve je uvedené, že opravy súvisiace s prevádzkovaním predmetu nájmu zabezpečuje nájomca.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
súhlasím, ked to takto pekne odcitoval.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať