Zavrieť

Porady

Doplnkové dôchodkové poistenie 2005

admin
Podľa novely zákona o dani z príjmu č. 659/2004 sa medzi nezdaniteľné časti základu dane pripočítava za podmienok uvedených nižšie zaplatený príspevok na doplnkové dôchodkové poistenie, maximálne však do výšky 12000,-Sk


§11
„(5) Príspevky daňovníka na doplnkové dôchodkové
sporenie podľa odseku 1 písm. c) a finančné prostriedky
vynaložené daňovníkom na účelové sporenie podľa
odseku 1 písm. d) je možné odpočítať od základu dane
vo výške preukázateľne zaplatenej v zdaňovacom období,
v úhrne najviac do výšky 12 000 Sk. Na uplatnenie
nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 1
písm. c) je podmienkou splnenie podmienok podľa osobitného
predpisu35) a na uplatnenie nezdaniteľnej časti

základu dane podľa odseku 1 písm. d) musia byt’ splnené
tieto podmienky:
1. dojednaná doba platenia účelového sporenia je najmenej
desať rokov, pričom daňovník nie je oprávnený
požadovať plnenie z účelového sporenia pred
uplynutím tejto lehoty, a súčasne
2. plnenie z účelového sporenia nastane najskôr dovŕšením
55 rokov veku daňovníka.
(6) Ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené
v odseku 5, o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové
dôchodkové sporenie a platieb účelového sporenia,
o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach
znížil základ dane, je povinný zvýšiť základ dane
do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho
obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených
podmienok.“.
Usporiadat
RenataK RenataK

RenataK je offline (nepripojený) RenataK

Chcem sa spýtať. Dá sa zrušiť DDP? Mám zmluvu v poisť. Tatry - Sympatia. Ak áno, ako postupovať? Ďakujem za odpoveď.
0 0
decembrovka decembrovka

decembrovka je offline (nepripojený) decembrovka

Pokiaľ mám správne vedomosti, tak sa to dá. Ak nemajú svoje tlačivá, tak napíšeš to normálne na kancelársky papier ako zrušenie alebo výpoveď z poistenia a uvedením dátumu od kedy. Samozrejmä ak si si uplatňovala úľavu na dani tak ju budeš musieť vrátiť. To vrátenie je podľa znovelizovaného zákona. Môj úsudok je, že ak si začala platiť podľa platného starého zákona, aj zrušenie by malo byť podľa podmienok, ktoré platili v starom zákone. Ak to nepotrebuješ okamžite, ešte sa ozvem. Tohto týždňa mám stretnutie so zamestnancom jednej spoločnosti DDP a upresním si to s ním a tak podám informáciu.
0 0
Džek Džek

Džek je offline (nepripojený) Džek

RENKA - TATRY-SYMPATIA
Ale pozor aby si neprišla o príspevky, ktoré Ti prispieval zamestnávateľ. Budeš mať vyplatenú len sumu tvojho sporenia + je tam nejaký poplatok za zrušenie a ak Ti prispieval zamestnávateľ tie peniaze potom ostávajú v DDP. Neviem aký máš dôvod na zrušenie, ale ja by som to nerušila, tie peniaze sa Ti tam nestratia. Je pravda, že dávkové plány doteraz boli benevolentné, umožňovali každý rok výber peňazí, ktoré nasporil zamestnanec aj ktoré prispel zamestnávateľ. Bol to taký reklamný ťah získať poistencov. Lenže už čoskoro prídu nové prísnejšie dávkové plány, kde nebude možné tieto peniaze vyberať dlhší čas (myslím 10 rokov) a budú viacmenej slúžiť účelu na ktorý sú určené.
Naposledy upravil Džek : 13.06.05 at 16:13
0 0
RenataK RenataK

RenataK je offline (nepripojený) RenataK

Ďakujem Vám za príspevky k mojej otázke. Takže to asi vyzerá tak, že o príspevky, ktoré mi prispieval zamestnávateľ môžem prísť? Úľavu na dani som si neuplatňovala. Takže ak by som to zrušila, tak to nebudem musieť zdaňovať? Čo by bolo lepšie? Keďže som prišla o prácu, ďalej si už toto poistenie neplatím. Teraz pracujem na živnosť a nestíham platiť aj toto. Už len odvody sú pre mňa záťaž. Ďakujem Vám za rady. Je to fajn mať po ruke vždy dobrých ľudí ochotných poradiť. Džek poslala so Ti SS.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Pozri si zmluvu, ja si myslím, že tam je možnosť pozastaviť platenie príspevkov z dôvodu zmeny zamestnávateľa, alebo niečo podobné. Ja by som prestala platiť, ale by som to nerušila, lebo by bolo škoda prísť o príspevky zamestnávateľa.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Môzes kedykolvek prerusit sporenie, t.j. neplatit. Peniaze Ti tam zostanú, aj ked ich nebude vela. Ja by som to nechal tak, lepsie je mat aspon nieco na úcte (hoci to dostanes az o niekolko rokov) nez hned o to príst. Ak by sa aj nieco zmenilo v Tvojej financnej situácii, kedykolvek môzes znovu zacat so sporením. Nechaj si zadné dvierka, nepál za sebou mosty.
0 0
janasv janasv

janasv je offline (nepripojený) janasv

Lila
Chcem sa spýtať z daň hľadiska účt.jednotky účtujúcej v PU.

Ak môžem akoukoľvek sumou pripieť svojim zamestnancom na DDP , predpokladám, že to nie je môj daňový náklad. Alebo áno???
Neviem, ci sa vyjadrim spravne, ale skuste ma, prosim, navigovat. Aky je maximalny mozny prispevok zamestnavatela pre zamestnanca na DDP ku jeho prispevku, kedy sa to tomu zamestnancovi este oplati. Napr. - sice odveci, ale ako priklad dobre - pri stavebnom sporeni je stat. premia 14,5 % t.j. 2500,-sk ale maximalne z vkladu 17242,-Sk. Teda, zbytocne budem vkladat viac, ak dostanem len stropnu st.premiu. Je taky "strop" aj u DDP?
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

janasv
Neviem, ci sa vyjadrim spravne, ale skuste ma, prosim, navigovat. Aky je maximalny mozny prispevok zamestnavatela pre zamestnanca na DDP ku jeho prispevku, kedy sa to tomu zamestnancovi este oplati. Napr. - sice odveci, ale ako priklad dobre - pri stavebnom sporeni je stat. premia 14,5 % t.j. 2500,-sk ale maximalne z vkladu 17242,-Sk. Teda, zbytocne budem vkladat viac, ak dostanem len stropnu st.premiu. Je taky "strop" aj u DDP?
Ak sa nemýlim, tak existuje len "strop" pre príspevky zamestnanca. "Strop" je 12000, ktoré si môže zamestnanec odpočítať zo základu dane.

Príspevok zamestnávateľa , ktorý sa dá zahrnúť do nákladov zamestnávateľa je, myslím, 3% z príjmu zamestnanca. Tu však nedávam ruku do ohňa. Asi na túto tému vedia lepšie poradiť Poraďáci z rubriky "Dane". Ja sa venujem len rubrike "Mzdy".:p

Pozor na povinnosť odovodov do sociálky z príspevkov zamestnávateľa nad 3%.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať