Zavrieť

Porady

Stravné lístky na výplatnej páske

milí poraďáci,

chcela by som sa poradiť ako je to so stravnými lístkami, nakoľko už pár hodín študujem názory na internete a nedošla som k jednoznačnému záveru /názory sa rozchádzajú/. Naša spoločnosť doteraz neposkytovala zamestnancom stravné lístky. Ako som pochopila, cena stravného llístka môže byť v súčasnosti 89,- Sk. Z toho 55% platí zamestnávateľ, teda 49,- a zvyšok zamestnanec, teda 40,- Sk. To sa zamestnacovi odráta z čistej mzdy. Je to pravda? /Nakoľko som našla aj názory, kde sa uvádzajú ešte aj príspevky zo SF, tiež som našla príspevky, kde sa zamestnancom účtovala aj DPH/ Vie mi to niekto vysvetliť? Ďakujem
Usporiadat
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Ale je to príspevok na stravovanie a tu tiež nie je možné preukázať stravovanie zamestnancov spätne...
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
ermon Pozri príspevok
Ale je to príspevok na stravovanie a tu tiež nie je možné preukázať stravovanie zamestnancov spätne...
Keď im vydáš riadne lístky, ako má byť, tak isto nevieš dokázať, že ich použili na stravovanie.
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

ermon Pozri príspevok
Ale je to príspevok na stravovanie a tu tiež nie je možné preukázať stravovanie zamestnancov spätne...
A prečo nie, veď zamestnanci sa stravovali za svoje a spätne dostanú gastráče, keďže firma nemala peniaze na ich kúpu a tým si splní povinnosť prislúchajúcu zo zákona.
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

Tá 335 je podľa čoho účtovaná ?
My účtujeme zrážku zo mzdy na stravu : 331/213. So zamestnancom máme dohodu o zrážkach zo mzdy.
Takýto postup je uvedený v účtovných súvsťažnostiach 2007.
Učtovné prípady účtu 213 :
Predaj stravných lístkov zamestnancom :
- hodnota, ktorá je uznaná za daňový výdavok = 527/213
- hodnota, ktorú platí zamestnanec v hotovosti = 211 /213
- hodnota, ktorú platí zamestnanec - zrážka zo mzdy = 331/213
- úhrada zo SF = 472/213
- hodnata, ktorá je nedaňová = 528/213
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

AdrianaA Pozri príspevok
Tá 335 je podľa čoho účtovaná ?
My účtujeme zrážku zo mzdy na stravu : 331/213. So zamestnancom máme dohodu o zrážkach zo mzdy.
Takýto postup je uvedený v účtovných súvsťažnostiach 2007.
Učtovné prípady účtu 213 :
Predaj stravných lístkov zamestnancom :
- hodnota, ktorá je uznaná za daňový výdavok = 527/213
- hodnota, ktorú platí zamestnanec v hotovosti = 211 /213
- hodnota, ktorú platí zamestnanec - zrážka zo mzdy = 331/213
- úhrada zo SF = 472/213
- hodnata, ktorá je nedaňová = 528/213
Ja účtujem takto:
ID - stravný lístok
N 527/213
SF 427/213
Pracovník 335/213

Zrážka zo mzdy 331/335
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

Je chyba, keď nejdem cez 335 ?
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

AdrianaA Pozri príspevok
Je chyba, keď nejdem cez 335 ?
Myslím, že to nie je chyba. Niekto tú 335-ku používa niekto ide priamo cez 331-ku. Aj v Účtovných súvsťažnostiach od Ing. Kaletovej je to účtované priamo cez 331.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
AdrianaA Pozri príspevok
Je chyba, keď nejdem cez 335 ?
Na internom doklade o použití stravných lístkov si ako zaúčtovala pohľadávku voči zamestnancom? V tvojom účtovaní mi chýba jeden krok ... najmä z dôvodu časového posunu: najprv si dala lístky a až potom strhla, predpokladám, že nie v jeden okamih.
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Je možné, že sa vo výplatnej páske nedajú urobiť zrážky za stravné lístky v 0,50 halierov.
Máme 70-korunové stravné lístky, zamestnanec dopláca za 1stravný lístok 31,50. T.z. za 23 prac. dní mu má byť zrazené 724,50Sk. Nám sa dá však zrážať len v celých korunách. Čo s halierovým rozdielom ? Ďakujem.
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Posúvam...
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Marti.ka Pozri príspevok
Je možné, že sa vo výplatnej páske nedajú urobiť zrážky za stravné lístky v 0,50 halierov.
Máme 70-korunové stravné lístky, zamestnanec dopláca za 1stravný lístok 31,50. T.z. za 23 prac. dní mu má byť zrazené 724,50Sk. Nám sa dá však zrážať len v celých korunách. Čo s halierovým rozdielom ? Ďakujem.
Úhradu zamestnanca treba vyrovnať na celú korunu - napr. zo SF, a budeš bez problému.
Mzdy+príslušenstvo sa vyplácajú v celých Sk.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Marti.ka Pozri príspevok
Je možné, že sa vo výplatnej páske nedajú urobiť zrážky za stravné lístky v 0,50 halierov.
Máme 70-korunové stravné lístky, zamestnanec dopláca za 1stravný lístok 31,50. T.z. za 23 prac. dní mu má byť zrazené 724,50Sk. Nám sa dá však zrážať len v celých korunách. Čo s halierovým rozdielom ? Ďakujem.
Najjednoduchší spôsob je vyrátať kalkuláciu tak, aby na zrážku zo mzdy vyšla celá suma.
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

Rozalka Pozri príspevok
Na internom doklade o použití stravných lístkov si ako zaúčtovala pohľadávku voči zamestnancom? V tvojom účtovaní mi chýba jeden krok ... najmä z dôvodu časového posunu: najprv si dala lístky a až potom strhla, predpokladám, že nie v jeden okamih.
Nie v jeden okamih. Účtovala som to pri výdaji stravných lístkov 331/213.
Postupovala som podľa účtovných súvzťažností, kde je rozpísaný presný postup pri účtovaní stravných lístkov. Alebo sa na publikáciu účtovné súvzťažnosti nedá spoľahnúť ?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

AdrianaA Pozri príspevok
Nie v jeden okamih. Účtovala som to pri výdaji stravných lístkov 331/213.
Postupovala som podľa účtovných súvzťažností, kde je rozpísaný presný postup pri účtovaní stravných lístkov. Alebo sa na publikáciu účtovné súvzťažnosti nedá spoľahnúť ?
Účet 331 je záväzok zamestnávateľa voči zamestnancom (za mzdy).
Účet 335 je pohľadávka zamestnávateľa voči zamestnancom.
Pri výdaji SL vzniká pohľadávka voči zamestnancom, preto treba použiť účet 335.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať