Zavrieť

Porady

Dátum zdaniteľného plnenia

Prajem pekný deň,
FA od dodávateľa je zdan.plnenie 1.6.07, ale všetky dodacie listy sú s májovým dátumom. Mám ho upozorniť na zdan. plnenie 05/07, alebo podľa FA si DPH uplatniť 06/07. Koho to bude problém? Ďakujem.
Usporiadat
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
posúvam ...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

blondy Pozri príspevok
Ako postupovať v takomto prípade:
FO nepodnikateľ kúpi vozidlo(N1) v novembri, a od 1.12.08 sa stane SZČO a zároveň aj platca DPH. Je aj v takomto prípade nárok na uplatnenie DPH na základe§ 55 Zákona o DPH ?
Ak MV nie je v majetku SZČO, tak nie.
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
Do majetku sa auto vložilo od 1.12.2008. Mám tomu rozumieť tak, že ak auto v novembri nebolo v majetku SZČO, nemá nárok na DPH ?
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
. . .
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

blondy Pozri príspevok
Ako postupovať v takomto prípade:
FO nepodnikateľ kúpi vozidlo(N1) v novembri, a od 1.12.08 sa stane SZČO a zároveň aj platca DPH. Je aj v takomto prípade nárok na uplatnenie DPH na základe§ 55 Zákona o DPH ?
Odcitujem § 55
§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa


(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok
nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob.Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

Ak bolo MV ku dňu registrácie v obchodnom majetku, nevidím v citovanom nič, čo by bránilo daň na vstupe odpočítať. Samozrejme za predpokladu, že MV typu N1 bolo nakúpené od platiteľa dane, existuje doklad atď.
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

firma sa stala mesačným platcom dph. Na faktúre je dátum zd. plnenia 30.1.09, ale faktúra bola prijatá 9.2.09. Ako to zadať. Môžem účtovať s dátumom prijatia ale zadám dátum odpočtu dph 30.1.09, tým by mi to malo zarátať do dph za január?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Pru Pozri príspevok
firma sa stala mesačným platcom dph. Na faktúre je dátum zd. plnenia (teraz tento pojem neexistuje, má sa uvádzať dátum dodania služby alebo dátum dodania tovaru) 30.1.09, ale faktúra bola prijatá 9.2.09. Ako to zadať. Môžem účtovať s dátumom prijatia ale zadám dátum odpočtu dph 30.1.09, tým by mi to malo zarátať do dph za január?
Podľa §51 ods. 2 zákona o DPH si môžeš uplatniť právo na odpočítanie dane buď v januári alebo februári 2009. Záleží ako sa rozhodneš.
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

ja viem, ale mne ide teraz o dátum, či faktúru môžem zaúčtovať dátumom prijatia 7.2., odpočet zadám 30.1., alebo zaúčtujem 30.1.dátum účt. prípadu, podpočet tiež 30.1.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Pru Pozri príspevok
ja viem, ale mne ide teraz o dátum, či faktúru môžem zaúčtovať dátumom prijatia 7.2., odpočet zadám 30.1., alebo zaúčtujem 30.1.dátum účt. prípadu, podpočet tiež 30.1.
Zaúčtovala by som, aj odpočet si uplatnila dátumom 30.1.2009 /7.2, ke´d si prijala faktúru ešte predsa nemusíš mať urobenú uzávierku januára/.
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Pru Pozri príspevok
ja viem, ale mne ide teraz o dátum, či faktúru môžem zaúčtovať dátumom prijatia 7.2., odpočet zadám 30.1., alebo zaúčtujem 30.1.dátum účt. prípadu, podpočet tiež 30.1.
Zaúčtujem - dátum skutočného prijatia, teda 7.2., dátum daň. povinnosti 30.1. Nevidím v tom problém.
0 0
mina311 mina311

mina311 je offline (nepripojený) mina311

Možno trošku , ale neutuším, kam inam by som túto otázku zaradila...

Môj klient sa stal platiteľom DPH (práve z dôvodu zníženej hranice pre registráciu). Nuž a teraz je povinný vystavovať faktúry...

Zákon o DPH:
§ 71 - Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru.

§ 19 - Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje.

Môj klient sa chce však tomu vystavovaniu faktúr vyhnúť... Celkom ho chápem... - je to v podstate malý živnostník, ktorý zriadil v dedine internetovú sieť... má možno 300 zákazníkov (asi z 2 dedín) - prevažne súkromné-fyzické osoby... nuž a takto by musel každý mesiac vystaviť 300 faktúr a rozoslať ich svojim zákazníkom, pričom na každej by fakturoval iba mesačný poplatok za pripojenie. Takýmto spôsobom by mal ročne namiesto 300 faktúr 3600! Čo teda už urobí pekný rozdiel...

Podľa mňa, ak sa chce vyhnúť "papierovačkám" môže urobiť to, že bude posielať FA svojím klientom e-mailom (potom, čo oni budú súhlasiť), kde by bol naskenovaný podpis a pečiatka (takú FA som napr. dostala aj od KROS-u, takže si myslím, že by to malo byť v poriadku).

Alebo som ešte prišla na 2. možnosť - a to, že by vystavoval faktúry na 3 mesiace vopred - kvartálne => tým pádom by z tých 3600 FA klesol "len" na 1200 a nakoľko by všetky poplatky spadali do jedného kvartálu - neovplyvnilo by to ani DPH, akurát som si nie istá, aký dátum daňovej povinnosti by mal potom uvádzať na faktúrach...

A tiež ma tu ešte mýli jedna veta, ktorú som našla v § 19:
Pri opakovane poskytovaných elektronických komunikačných sieťach a elektronických komunikačných službách a spolu s nimi dodávaných elektronických službách osobami, ktoré majú na poskytovanie uvedených sietí a služieb povolenie podľa osobitného predpisu, sa za deň dodania služby považuje najneskôr deň vyhotovenia faktúry; ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po období, na ktoré sa opakovane dodávaná služba vzťahuje, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po tomto období.

Ibaže - ak on prijme platbu každý mesiac povedzme 15-teho, tak je napriek vyššie uvedenej vete povinný každý mesiac do 15-tich dní vystaviť FA - napriek tomu, že za deň dodania služby by sa považoval iba až o 3 mesiace po skončení tohto obdobia... alebo nie?

No a ešte je tu fakt, že on mi tvrdí, že nejaký jeho "kolega" (podobný podnikateľ s takou istou činnosťou a tiež platiteľ DPH) - vystavuje iba 1 "zálohovú faktúru" na rok - s dátumom dodania 31.12.... nechce sa mi to však veriť, pretože zákon predsa hovorí, že po prijatí platby musí do 15 dní vystaviť FA! A internet nie je elektrická energia, ani nájomné, ktoré sú presne vymenované v zákone, že pri nich stačí dohoda o platbách!

Samozrejme aj čas strávený pri vystavovaní a odosielaní týchto faktúr sú samozrejme "peniaze"...To už ani nehovorím o sledovaní toho, kto mu kedy zaplatil a koľko vôbec... a preto sa tiež zamýšľam nad samotnou prvou vetou zákona o DPH:
§ 71: Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru.
Pritom v § 3 zákona je uvedené, že zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 (podnikanie) bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti. Pričom vykonávanie činnosti na základe pracovnoprávneho vzťahu, štátnozamestnaneckého pomeru, služobného pomeru alebo iného obdobného vzťahu, keď fyzická osoba je povinná dodržiavať pokyny alebo príkazy, čím sa vytvára stav podriadenosti a nadriadenosti z hľadiska podmienok vykonávanej činnosti a jej odmeňovania, sa nepovažuje za nezávislé vykonávanie činnosti podľa odseku 1.

Takže nech to zhrniem (fu... som sa rozpísala...):
Môže môj klient :
1) posielať FA e-mailom formou ako som vyššie popísala?
2) vystavovať FA na 3 mesiace vopred? Ak áno s akým dátumom daň. povinnosti?
3) je vôbec povinný môj klient vystavovať FA fyzickým osobám-nepodnikateľom - nakoľko nie sú "zdaniteľnými osobami" podľa zákona o DPH? (asi trošku pritiahnuté za vlasy... ale čo ak?!) - toto som asi trošičku nedomyslela... lebo potom na základe čoho by účtoval a uplatňoval si daň?! (povedzme, že v prípade hotovosti na základe PPD, ale keď mu príde platba na účet, tam nemá rozpísané za čo je to platba, koľko je z toho DPH a koľko základ... atď...)

Za názory vám vopred ďakujem!
Naposledy upravil mina311 : 10.03.09 at 10:55 Dôvod: doplnenie
0 0
Príroda Príroda

Príroda je offline (nepripojený) Príroda

Zdravím. Začíname tiež s DPH len tento mesiac. Vystavila som fa za nájom traktora - je uzavretá nájomná zmluva na 6 mesiacov, každý mesiac podľa nej dávame fa do 15. dňa v príslušnom mesiaci so splatnosťou 14 dní. Robím v alfe a chcem sa uistiť, či som dala správne dátumy. TEDA - FA za nájom za mesiac marec 09 - dátum vystavenia: 9.3.09, dátum dodania /iný v alfe nemám, v evidencii DPH sa mi tento dátum objaví ako dátum zdaniteľného plnenia/: 31.3.09, dátum splatnosti: 23.3.09
V zákone je, že pri službe dátum zdaniteľného plnenia, ak trvá dlhšie obdobie je dátum posledného dňa fakturovaného obdobia. Myslím, že by to takto malo byť správne. No je mi čudné, že dátum splatnosti je skôr ako dátum zdaniteľného plnenia. Nevadí? Poraďte, či robím správne, budem vďačná za každú odpoveď. Pekný večer všetkým! Elena.
Naposledy upravil Príroda : 10.03.09 at 16:44 Dôvod: chyba v mesiaci
0 0
mina311 mina311

mina311 je offline (nepripojený) mina311

Príroda, v podstate hovoríme o tom istom... obe chceme vystavovať (resp. môj klient bude vystavovať) faktúry ešte predtým, ako nastane dátum daňovej povinnosti... - nikde v zákone som nenašla, že by toto zákon zakazoval! Zákon prikazuje vystaviť faktúru do 15 dní PO vzniku daňovej povinnosti ale nikde sa nehovorí o tom, čo ak sa faktúra vystaví skôr...

V Tvojom prípade však nezabúdaj, že daňová povinnosť vzniká tiež dátumom pripísania platby (na účet/v hotovosti) - t. j. dátum daňvovej povinnosti = dátum splatnosti... Ak Ti klient platí v pravidelných termínoch, resp. presne v dátume splatnosti, mala by si dať dátum daňovej povinnosti tento dátum, resp. dátum splatnosti...

Keď sa to vezme z "globálneho hľadiska", tak či už tam bude dátum daňovej povinnosti niekedy v priebehu marca, alebo toho 31.marca - je to jedno - spadá to do toho istého kvartálu/mesiaca. A toto riešim práve aj ja... či bude veľký problém, ak ten dátum tam nebude práve ten istý, v ktorý sa to naozaj uhradí!
0 0
Príroda Príroda

Príroda je offline (nepripojený) Príroda

Zdravím, mina. Uvítala by som , keby sa do našej debaty ešte niekto pridal, čo má viac skúsenosti s DPH, nájde sa niekto??? Ja som skôr vydedukovala, že dátum zdaniteľného plnenia = dátum dodania, resp.dátum vystavenia. Pri tovare je to jednoduchšie. Ale nikde som nenašla, že by to bol dátum pripísania platby. Pri službe je v zákone uvedené, že dátum dodania je pri nájme za dlhšie obdobie posledný deň dodania. Tak som sa takto riadila. V alfe mi pýta len dátum dodania tovaru/služby a ten môžem dať len 31.3. Keď otvorím evidenciu DPH, je tento dátum zaradený ako dátum zdaniteľného plnenia. Pekný večer! Čakám na ďalšie príspevky. Elena
0 0
Príroda Príroda

Príroda je offline (nepripojený) Príroda

Ahojte! No, nevie nikto poradiť, ako je to s dátumom zdaniteľného plnenia pri dodaní služby za celý mesiac na základe zmluvy? Ozve sa ešte niekto k týmto otázkam?????????????? Pekný večer! Elena
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

mina311 Pozri príspevok
Takže nech to zhrniem (fu... som sa rozpísala...):
Môže môj klient :
1) posielať FA e-mailom formou ako som vyššie popísala?
2) vystavovať FA na 3 mesiace vopred? Ak áno s akým dátumom daň. povinnosti?
3) je vôbec povinný môj klient vystavovať FA fyzickým osobám-nepodnikateľom - nakoľko nie sú "zdaniteľnými osobami" podľa zákona o DPH? (asi trošku pritiahnuté za vlasy... ale čo ak?!) - toto som asi trošičku nedomyslela... lebo potom na základe čoho by účtoval a uplatňoval si daň?! (povedzme, že v prípade hotovosti na základe PPD, ale keď mu príde platba na účet, tam nemá rozpísané za čo je to platba, koľko je z toho DPH a koľko základ... atď...)

Za názory vám vopred ďakujem!
faktúry e-mailom samozrejme podnikateľ zasielať môže. Faktúru môže klient vystaviť za obdobie 3 mesiace, treba to však zmluvne dohodnúť. V zmluve bude uvedený aj dátum dodania napr. 1. deň v štvrťroku. Potom mu budú chodiť platby jeden krát za štvrťrok.
k tretiemu bodu: tebe ako smrteľníkovi neplatiteľovi DPH a nepodnikateľovi nechodí každý mesiac faktúra za telefón? za energie? za používanie internetu?
Ku kolegovi : no comment
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Príroda Pozri príspevok
Zdravím. Začíname tiež s DPH len tento mesiac. Vystavila som fa za nájom traktora - je uzavretá nájomná zmluva na 6 mesiacov, každý mesiac podľa nej dávame fa do 15. dňa v príslušnom mesiaci so splatnosťou 14 dní. Robím v alfe a chcem sa uistiť, či som dala správne dátumy. TEDA - FA za nájom za mesiac marec 09 - dátum vystavenia: 9.3.09, dátum dodania /iný v alfe nemám, v evidencii DPH sa mi tento dátum objaví ako dátum zdaniteľného plnenia/: 31.3.09, dátum splatnosti: 23.3.09
V zákone je, že pri službe dátum zdaniteľného plnenia, ak trvá dlhšie obdobie je dátum posledného dňa fakturovaného obdobia. Myslím, že by to takto malo byť správne. No je mi čudné, že dátum splatnosti je skôr ako dátum zdaniteľného plnenia. Nevadí? Poraďte, či robím správne, budem vďačná za každú odpoveď. Pekný večer všetkým! Elena.
Myslím, že v tvojom prípade je dátum dodania 1.3.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Príroda Pozri príspevok
Zdravím, mina. Uvítala by som , keby sa do našej debaty ešte niekto pridal, čo má viac skúsenosti s DPH, nájde sa niekto??? Ja som skôr vydedukovala, že dátum zdaniteľného plnenia = dátum dodania, resp.dátum vystavenia. Pri tovare je to jednoduchšie. Ale nikde som nenašla, že by to bol dátum pripísania platby. Pri službe je v zákone uvedené, že dátum dodania je pri nájme za dlhšie obdobie posledný deň dodania. Tak som sa takto riadila. V alfe mi pýta len dátum dodania tovaru/služby a ten môžem dať len 31.3. Keď otvorím evidenciu DPH, je tento dátum zaradený ako dátum zdaniteľného plnenia. Pekný večer! Čakám na ďalšie príspevky. Elena

Skús si prečítať aktuálny zákon o "DPH".

§ 19
(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

Termín dátum zdaniteľného plnenia som v zákone nenašiel odkedy sme v EÚ.
Radím aktualizovať zákony. Sú aj tu na PORADE.
Naposledy upravil marjankaj : 17.03.09 at 21:48
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
mina311 Pozri príspevok
3) je vôbec povinný môj klient vystavovať FA fyzickým osobám-nepodnikateľom - nakoľko nie sú "zdaniteľnými osobami" podľa zákona o DPH? (asi trošku pritiahnuté za vlasy... ale čo ak?!)
Vôbec to nie je pritiahnuté za vlasy. Váš výklad je správny. Platiteľ nemá povinnosť vystavovať pre občanov faktúry v zmysle zákona o dani z pridanej hodnoty.

Stačí oznámenie ... dohoda o opakovaných platbách ... čokoľvek, čo bude vhodné a preukázateľné pre účely účtovné aj daňové.
0 0
Black Black

Black je offline (nepripojený) Black

Nájomca (FO-podnikateľ) fakturuje nájom FO-nepodnikateľovi. V zmluve sa dohodli, že dátum úhrady bude vždy napr. 8. dňu príslušného mesiaca (t.j. napr.: v októbri do 8.10.).

Kedy je deň zdaň. plnenia:
a) V deň kedy sa dohodli na inkase za nájom?
b) Posledný deň v mesiaci (teda po dodaní služby)?
c) Až po úhrade danej pohľadávky?

Vďaka za odpoveď.
Naposledy upravil Black : 18.03.09 at 13:15
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať