Zavrieť

Porady

Dátum zdaniteľného plnenia

Prajem pekný deň,
FA od dodávateľa je zdan.plnenie 1.6.07, ale všetky dodacie listy sú s májovým dátumom. Mám ho upozorniť na zdan. plnenie 05/07, alebo podľa FA si DPH uplatniť 06/07. Koho to bude problém? Ďakujem.
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Iwett Pozri príspevok
Dobrý večer, chcem sa spýtať, došla mi faktúra za práce za práce vykonané v marci, na ktorej je dátum vystavenia 04.04.09 a dátum zdaniteľného plnenia 31.05.08. Dodávateľ mi fa nechce opraviť, že je v poriadku, lebo práce neboli dokončené, pokračujú až cca do mája. Môžem si dph odpočítať za marec, príp. apríl ? Ďakujem.

Prečo je dátum zdaniteľného plnenia 31.5.2008 a pritom sú to práce za marec 200?...
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Zita5 Pozri príspevok
Prečo je dátum zdaniteľného plnenia 31.5.2008 a pritom sú to práce za marec 200?...
No práve...dodávateľ mi tvrdí, že faktúra je správna, lebo práce budú ukončené až v máji. Ale na tejto konkrétnej faktúre sú práce za marec...
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Iwett Pozri príspevok
No práve...dodávateľ mi tvrdí, že faktúra je správna, lebo práce budú ukončené až v máji. Ale na tejto konkrétnej faktúre sú práce za marec...
Môžem si z takto napísanej faktúry odpočítať dph? Či až v máji, ako je na faktúre?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Iwett Pozri príspevok
No práve...dodávateľ mi tvrdí, že faktúra je správna, lebo práce budú ukončené až v máji. Ale na tejto konkrétnej faktúre sú práce za marec...
Ale dátum zdaniteľného plnenia nemôže byť správny , predsa podľa FA zdaniteľné plnenie prebehlo v máji 2008 t.j. minulého roku .Alebo je to preklep , ktorý ste spravili pri písaní príspevku .


Pokiaľ medzi dodávateľom a objednávateľom prác bola spracovaná Zmluva o dielo , alebo iná zmluva , tak v nej by malo byť riešené aj napríklad čiastkové plnenie .
To znamená , že ak by fakturovali za práce za mesiac marec podľa zmluvy , tak dátum zdaniteľného plnenia mal byť uvedený 31.3.2009 , dátum vystavenia 4.4.2009.Vtedy by to bolo správne .
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Zita5 Pozri príspevok
Ale dátum zdaniteľného plnenia nemôže byť správny , predsa podľa FA zdaniteľné plnenie prebehlo v máji 2008 t.j. minulého roku .Alebo je to preklep , ktorý ste spravili pri písaní príspevku .


Pokiaľ medzi dodávateľom a objednávateľom prác bola spracovaná Zmluva o dielo , alebo iná zmluva , tak v nej by malo byť riešené aj napríklad čiastkové plnenie .
To znamená , že ak by fakturovali za práce za mesiac marec podľa zmluvy , tak dátum zdaniteľného plnenia mal byť uvedený 31.3.2009 , dátum vystavenia 4.4.2009.Vtedy by to bolo správne .
Samozrejme, je to preklep, je to máj 2009. Ospravedlňujem sa.Tak musí byť aj pre mňa dátum zdaniteľného plnenia je až máj?
Naposledy upravil Iwett : 17.04.09 at 20:01
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Iwett Pozri príspevok
Samozrejme, je to preklep, je to máj 2009. Ospravedlňujem sa.Tak je možné, že dátum zdaniteľného plnenia je až máj?
Nie , faktúru musia prepracovať .Nie je správne vystavená .Jednoducho nemôže byť faktúra vystavená skôr , ako nastalo zdaniteľné plnenie .
Vlastne fakturujú práce za marec , pritom dátum zdaniteľného plnenia už uviedli deň , kedy budú práce ukončené . A to nie je správne .
Pozrite si nasledovné znenia


§ 19 Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby
§ 49 Odpočítanie dane platiteľom
§ 51 Uplatnenie práva na odpočítanie dane
§ 71 Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Zita5 Pozri príspevok
Nie , faktúru musia prepracovať .Nie je správne vystavená .Jednoducho nemôže byť faktúra vystavená skôr , ako nastalo zdaniteľné plnenie .
Vlastne fakturujú práce za marec , pritom dátum zdaniteľného plnenia už uviedli deň , kedy budú práce ukončené . A to nie je správne .
Pozrite si nasledovné znenia


§ 19 Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby
§ 49 Odpočítanie dane platiteľom
§ 51 Uplatnenie práva na odpočítanie dane
§ 71 Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
Áno Zitka, ja to viem, ale pýtam sa, že ak mi ju nechcú prepracovať, či si môžem dan odpočítať, alebo nie.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Iwett Pozri príspevok
Áno Zitka, ja to viem, ale pýtam sa, že ak mi ju nechcú prepracovať, či si môžem dan odpočítať, alebo nie.
Podľa môjho názoru nemôžete .Faktúru je potrebné prepracovať , alebo mala byť vystavená ako preddavková .

Mne sa zdá , že špekulujú a pritom si neuvedomujú , že robia chybu .Jednoducho im faktúru vráťte späť na prepracovanie v prílohe listu a tam im napíšte , že pokiaľ nebude správne vystavená , tak FA im neuhradíte .
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Iwett Pozri príspevok
Áno Zitka, ja to viem, ale pýtam sa, že ak mi ju nechcú prepracovať, či si môžem dan odpočítať, alebo nie.
Ty ako odberateľ musíš vychádzať z fa, ktorú máš k dispozícii.
Ak je na fa uvedený dátum dodania máj 2009, vtedy vznika daňová povinnosť dodávateľovi.

Právo na odpočítanie dane odberateľovi vzniká, ak vzniká daňová povinnosť.
Ak budete mať faktruru s dátumom dodania máj 2009 právo na odpočítanie dane Vám vzniká v máji a uplatniť si ho môžete najskôr v máji.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
azla Pozri príspevok
Ty ako odberateľ musíš vychádzať z fa, ktorú máš k dispozícii.
Ak je na fa uvedený dátum dodania máj 2009, vtedy vznika daňová povinnosť dodávateľovi.

Právo na odpočítanie dane odberateľovi vzniká, ak vzniká daňová povinnosť.
Ak budete mať faktruru s dátumom dodania máj 2009 právo na odpočítanie dane Vám vzniká v máji a uplatniť si ho môžete najskôr v máji.
Nechcem nikoho uvádzať do omylu , a l e
Iwett má faktúru - dátumom dodania máj 2009 , vystavenú 4.4.2009 a faktúruju sa práce za marec 2009 .

To sa mi nezdá správne . To ešte potom môžu očakávať podľa systému fakturácie dodávateľa ďalšiu FA za práce vykonané v apríli .... fakturované začiatkom mája , s dátumom dodania máj 2009 .

Ja si myslím ,že Iwett by sa mala zamerať a preštudovať si zmluvu , ak teda nejakú majú uzatvorenú . Platobné podmienky by tam mali byť riešené .
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Zákon nezakazuje vytavenie faktúry dopredu, t.j. napríklad v apríli môžeme vystaviť faktúru aj s DP máj. Dôležité je samozrejme správne určenie daňovej povinnosti. Ak je táto DP správne napr. podľa Zmluvy alebo akejkoľvek dohody máj, tak potom daná spoločnosť odvedie DPH v máji a Vy máte nárk na odpočet v máji. To, že ide o práce za marec, by bolo potrebné bližšie špecifikovať - nakoľko nevieme my presne o aké služby ide, ak dodávateľ tvrdí iné a teoreticky môže mať pravdu.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

evina Pozri príspevok
Zákon nezakazuje vytavenie faktúry dopredu, t.j. napríklad v apríli môžeme vystaviť faktúru aj s DP máj. Dôležité je samozrejme správne určenie daňovej povinnosti. Ak je táto DP správne napr. podľa Zmluvy alebo akejkoľvek dohody máj, tak potom daná spoločnosť odvedie DPH v máji a Vy máte nárk na odpočet v máji. To, že ide o práce za marec, by bolo potrebné bližšie špecifikovať - nakoľko nevieme my presne o aké služby ide, ak dodávateľ tvrdí iné a teoreticky môže mať pravdu.
Ďakujem za odpovede, sú to lesné práce. A zmluvu som nevidela, takže sa spýtam, či nejaká existuje. Asi skôr nie ako áno. Práce sú to isto za mesiac marec, ale vlastne len čiastkové, vždy na konci mesiaca sa porátajú kubíky stiahnutého dreva a to sa vyfakturuje. A práce sa budú vykonávať cca do mája.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

evina Pozri príspevok
Zákon nezakazuje vytavenie faktúry dopredu, t.j. napríklad v apríli môžeme vystaviť faktúru aj s DP máj. Dôležité je samozrejme správne určenie daňovej povinnosti. Ak je táto DP správne napr. podľa Zmluvy alebo akejkoľvek dohody máj, tak potom daná spoločnosť odvedie DPH v máji a Vy máte nárk na odpočet v máji. To, že ide o práce za marec, by bolo potrebné bližšie špecifikovať - nakoľko nevieme my presne o aké služby ide, ak dodávateľ tvrdí iné a teoreticky môže mať pravdu.
Ako môže mať teoreticky dodávateľ pravdu? Keď práce sú vykonané v marci, tak daň.povinností vzniká v marci, či sa mýlim? Môže byť daňová povinnosť aj v máji na základe nejakej zmluvy? Môže byť zmluva, že sa fakturujú mesačne práce a daňová povinnosť na faktúrach je máj???? Keby sa práce vykonávali napr. od januára, tak by sa vystavilo 5 faktúr so zdaniteľným plnením v máji??? A dph by sa odviedla a odrátala v až v máji?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Iwett Pozri príspevok
Ako môže mať teoreticky dodávateľ pravdu? Keď práce sú vykonané v marci, tak daň.povinností vzniká v marci, či sa mýlim? Môže byť daňová povinnosť aj v máji na základe nejakej zmluvy? Môže byť zmluva, že sa fakturujú mesačne práce a daňová povinnosť na faktúrach je máj???? Keby sa práce vykonávali napr. od januára, tak by sa vystavilo 5 faktúr so zdaniteľným plnením v máji??? A dph by sa odviedla a odrátala v až v máji?
Veľa otázok naraz. ak sa opýtaš, na službu poskytnutú v marci /Tvoja prvá otázka/ sú jasné úvahy o DP v marci. A však my nevieme presne o akú službu ide - opakovaná?? čiastková?? alebo aká - T.j. bez presnej identifikácie /na základe Zmluvy alebo dohody presne aká to je služba/ môže mať teoreticky dodávateľ pravdu.
A že tá služba taká môže byť píšeš i v predchádzajúcom príspevku...

Práce v marci neboli ukončené??, t.j. je daňová povinnosť v marci???..... všetko záleží od Zmluvy, resp. ako ste si dohodli fakturáciu

§19 zákona

3/ Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje, a ak je dohodnutá platba za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom 12. mesiaca. Ak platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľnosti popri nájomnom osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny, plynu, vody a tepla, vzniká daňová povinnosť pri týchto tovaroch dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tieto tovary. Pri opakovane poskytovaných elektronických komunikačných sieťach a elektronických komunikačných službách a spolu s nimi dodávaných elektronických službách osobami, ktoré majú na poskytovanie uvedených sietí a služieb povolenie podľa osobitného predpisu, sa za deň dodania služby považuje najneskôr deň vyhotovenia faktúry; ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po období, na ktoré sa opakovane dodávaná služba vzťahuje, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po tomto období. Za čiastkové dodanie tovaru alebo služby sa považuje také dodanie tovaru alebo služby, ktoré predstavuje časť celkového plnenia, na ktoré je uzavretá zmluva. Za opakované dodanie tovaru alebo služby sa považuje dodanie rovnakého druhu tovaru alebo služby v opakovaných dohodnutých lehotách.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

evina Pozri príspevok
Veľa otázok naraz. ak sa opýtaš, na službu poskytnutú v marci /Tvoja prvá otázka/ sú jasné úvahy o DP v marci. A však my nevieme presne o akú službu ide - opakovaná?? čiastková?? alebo aká - T.j. bez presnej identifikácie /na základe Zmluvy alebo dohody presne aká to je služba/ môže mať teoreticky dodávateľ pravdu.
A že tá služba taká môže byť píšeš i v predchádzajúcom príspevku...

Práce v marci neboli ukončené??, t.j. je daňová povinnosť v marci???..... všetko záleží od Zmluvy, resp. ako ste si dohodli fakturáciu

§19 zákona

3/ Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje, a ak je dohodnutá platba za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom 12. mesiaca. Ak platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľnosti popri nájomnom osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny, plynu, vody a tepla, vzniká daňová povinnosť pri týchto tovaroch dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tieto tovary. Pri opakovane poskytovaných elektronických komunikačných sieťach a elektronických komunikačných službách a spolu s nimi dodávaných elektronických službách osobami, ktoré majú na poskytovanie uvedených sietí a služieb povolenie podľa osobitného predpisu, sa za deň dodania služby považuje najneskôr deň vyhotovenia faktúry; ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po období, na ktoré sa opakovane dodávaná služba vzťahuje, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po tomto období. Za čiastkové dodanie tovaru alebo služby sa považuje také dodanie tovaru alebo služby, ktoré predstavuje časť celkového plnenia, na ktoré je uzavretá zmluva. Za opakované dodanie tovaru alebo služby sa považuje dodanie rovnakého druhu tovaru alebo služby v opakovaných dohodnutých lehotách.
Ďakujem, opýtam sa na zmluvu.... Ale ak neexistuje, potom je to ako?
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Ak zmluva neexistuje, potom platí §19 ods. 2)
(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby
0 0
emka28 emka28

emka28 je offline (nepripojený) emka28

"(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby"

Lenže, Iwett sa pýta na možnosť odpočtu, nie na vznik daňovej povinnosti. Podľa zásady opatrnosti, aj v súvislosti s novelou zákona (možnosť odpočítania do konca roka) by som asi vysvetlila problém šéfovi tak, aby požiadal o čiastkovú faktúru so skorším zdaniteľným plnením, ak by sa to stihlo do podania DP. Ale v takomto stave by som si nedovolila to odpočítať.

Ďalšia možnosť: už je uhradená tá suma? Nie je to nakoniec niečo ako "zálohová faktúra" vystavená po čiastkovej úhrade?

Naposledy upravil emka28 : 26.04.09 at 17:34 Dôvod: doplnenie
0 0
ZuzanaPe ZuzanaPe

ZuzanaPe je offline (nepripojený) ZuzanaPe

matka dvoch detí, žena do pohody i nepohody ...viac
Faktúra je podľa mňa vystavená nesprávne, požiadala by som dodavateľa, aby faktúru vystavil v zmysle § 71 zákona o DPH... t.j. ...platiteľ vyhotoví faktúru do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti... zrejme sa však iba pomýlil... elektroinštalačné práce dokončil 11.06. faktúru vystavil 15.06. ...prajem pekný deň...
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
ZuzanaPe Pozri príspevok
Faktúra je podľa mňa vystavená nesprávne, požiadala by som dodavateľa, aby faktúru vystavil v zmysle § 71 zákona o DPH... t.j. ...platiteľ vyhotoví faktúru do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti... zrejme sa však iba pomýlil... elektroinštalačné práce dokončil 11.06. faktúru vystavil 15.06. ...prajem pekný deň...
Myslím si, že sa nepomýlil. Veď fa vystavil do 15 dní.
0 0
Forest LK Forest LK

Forest LK je offline (nepripojený) Forest LK

Prajem pekný deň, potrebujem poradiť:

Moja známa (SZČO - robí sprostredkovateľa pre veľkú firmu) stala sa platiteľom DPH k 15.6.2009.
Vystavovala FA, kde už navýšila cenu o DPH a uviedla:
- dátum vyhotovenia: 15.6.2009
- dátum odpočtu: 31.5.2009

Nie je to správne, lebo 31.5.2009 ešte nebola platiteľom DPH.

Problém je v tom,že tá firma pre ktorú pracuje už DP k DPH za máj podala, DPH si odpočítali a už jej a zaplatili.
Táto SZČO je kvartálnym platiteľom.

Ako to vyriešiť, aby SZČO nenarobila problém firme pre ktorú pracuje???
Nechce im zasielať novú FA, lebo by museli podávať opravné DP k DPH za máj.

Prosím poraďte
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať