Zavrieť

Porady

Dátum zdaniteľného plnenia

Prajem pekný deň,
FA od dodávateľa je zdan.plnenie 1.6.07, ale všetky dodacie listy sú s májovým dátumom. Mám ho upozorniť na zdan. plnenie 05/07, alebo podľa FA si DPH uplatniť 06/07. Koho to bude problém? Ďakujem.
Usporiadat
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Ak bola služna poskytnutá v mesiaci marec .........dátum dodania má byť marec.
Ak je dátum dodania iný - je to chyba. Faktúru je potrebné vrátiť.

Dátum dodania november by mohol byť, ak by službu nebola v mesiaci marec dokončená a bola by dokončená až v mesiaci november.
Predpokladám, že ak boli práce odovzdané mohol by byť podpísaný nejaký odovzdávací protokol.

Ohľadom ceny - to je už druhá stránka. Cena by mala zodpovedať zmluve (ak nejaká bola )
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Rada by som sa opýtala pri kúpe stravných lístkov ( na dobierku)- máme uzavretú komisionársku zmluvu so spoločnosťou.
Dátum zdaniteľného plnenia je dátum ,kedy som ja zaplatila dobierku, keďže to účtujem v pokladni, alebo podľa §19ods 5 zákona o DPH a dátum zdanit.plnenia bude dátum ako na vystavenej faktúre?
Ale keďže fa neevidujem v záväzkoch,pretože to bolo na dobierku-tak neviem ako to potom zaúčtovať. Iba v evidencii DPH opravím dátum podľa fa ?

Druhý problém dostali sme fa za materiál , ktorý postupne odoberáme od stavebnín- na dodacie lista- dátum zdanit.plnenia uvádzajú dátum prvého dod.listu.
Nemal by to byť dátum na poslednom dodacom liste podľa §19 ods3 zákona o DPH?

Vopred veľmi pekne ďakujem za rady
Naposledy upravil L-M : 03.12.09 at 12:19
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

prosím poradí niekto?
0 0
IvoM IvoM

IvoM je offline (nepripojený) IvoM

Keď máš faktúru kde je uvedený dátum dodania, tak je to ten dátum a nie dátum kedy si uhradila dobierku. Ináč nič Ti nebráni zaevidovať túto faktúru do knihy faktúr.

K druhému problému, treba pozorne čítať aktuálny zákon, slovíčko najneskôr z §19.3 vypadne až 1.1.2010.

§ 19
Daňová povinnosť
pri dodaní tovaru a služby

3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje,
0 0
nela07 nela07

nela07 je offline (nepripojený) nela07

Dobrý deň, potrebovala by som radu,
mesačne refaktúrujeme strážnu službu podľa zmluvy. Zabudla som vyhotoviť faktúru za október a prišla som na to teraz v decembri. Čo teraz, mám vyhotoviť faktúru teraz v decembri (nedodržím lehotu na vyhotovenie fa 15 dní) s dátumom dodania služby 31.10. a poslať dodatočné DP za október (sme mesačný platca), alebo urobiť faktúru za október a november s dátumom dodania 30.11.? Ďakujem
Naposledy upravil nela07 : 07.12.09 at 13:19
0 0
nela07 nela07

nela07 je offline (nepripojený) nela07

...
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

nela07 Pozri príspevok
Dobrý deň, potrebovala by som radu,
mesačne refaktúrujeme strážnu službu podľa zmluvy. Zabudla som vyhotoviť faktúru za október a prišla som na to teraz v decembri. Čo teraz, mám vyhotoviť faktúru teraz v decembri (nedodržím lehotu na vyhotovenie fa 15 dní) s dátumom dodania služby 31.10. a poslať dodatočné DP za október (sme mesačný platca), alebo urobiť faktúru za október a november s dátumom dodania 30.11.? Ďakujem

Ak refakturujete ....

Mne to vychádza, že datum dodania určiš podľa §19

(6) Pri obstaraní služby podľa § 9 ods. 4 vzniká daňová povinnosť dňom vyhotovenia faktúry, ktorou obstarávateľ požaduje platbu za obstaranú službu, alebo dňom prijatia platby, a to tým dňom, ktorý nastane skôr.

datum dodania = deň vyhotovenia faktúry
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
A takto to bude od 1.1.2010
V § 19 ods. 6 prvá veta znie: „Pri obstaraní služby podľa § 9 ods. 4 vrátane obstarania opakovane alebo čiastkovo dodávaných služieb sa služba obstaraná osobou, ktorá koná vo svojom mene, považuje za dodanú dňom vyhotovenia faktúry, ktorou obstarávateľ požaduje úhradu za službu, a ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná; deň dodania služby podľa tohto odseku sa neurčí, ak sa obstará služba s miestom dodania podľa § 15 ods. 1, pri ktorej je povinný platiť daň príjemca služby.“.
0 0
nela07 nela07

nela07 je offline (nepripojený) nela07

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Chcem sa len uistiť: platí to aj keď nemáme komisionársku zmluvu, ale dohodu o refakturácii? Ide o to, že neobstarávame túto službu len pre odberateľa. Strážna služba je faktúrovaná za stráženie objektu, v ktorom máme prenajaté priestory a časť sumy za stráženie refaktúrujeme ďalšiemu nájomcovi, ktorý nechcel podpísať zmluvu so strážnou službou, ale ju podpísal s nami. Ďakujem
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

nela07 Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Chcem sa len uistiť: platí to aj keď nemáme komisionársku zmluvu, ale dohodu o refakturácii? Ide o to, že neobstarávame túto službu len pre odberateľa. Strážna služba je faktúrovaná za stráženie objektu, v ktorom máme prenajaté priestory a časť sumy za stráženie refaktúrujeme ďalšiemu nájomcovi, ktorý nechcel podpísať zmluvu so strážnou službou, ale ju podpísal s nami. Ďakujem

Áno, platí to aj v tomto prípade. V skutočnosti faktúrujete a nie je dôležité, že ide medzi vami o nejakú refakturáciu.
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

pre: IvoM
Ďakujem za odpoveď a ospravedlňuje sa, že až tak neskoro reagujem,ale skôr som sa k tomu nedostala- k 1.probléme- viem, že si môžem fa. zaevidovať v záväzkoch aj napriek tomu, že je na dobierku- ale keďže sú to str.lístky-kt.účtujem PP do cenín a ostatné na viac krát-lístky pre SZČO aj zamestnancov-tak by sa mi to zle uhrádzalo do záväzkov.
Mne išlo o tú komisionársku zmluvu. Pretože ak si napr. objednám na dobierku autobaterku a na fakt. je dát.dodania napr.7.12.2009, ale ja ju fyzicky mám až 9.12.2009. Aj vtedy bude dátum zdan.plnenia taký aký je na fa?
alebo je to podľa
§ 19
Daňová povinnosť
pri dodaní tovaru a služby


(1) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru. Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník.

Bola by som veľmi rada, keby ste ma ktokoľvek usmernili, ak tomu dobre nechápem, čo je dosť možné.

K 2.problému ďakujem za objasnenie- veľmi pomohlo- ach tie slovíčka...
Naposledy upravil L-M : 09.12.09 at 11:32
0 0
Scholer Scholer

Scholer je offline (nepripojený) Scholer

Vedel by mi niekto rýchlo poradiť, či može byť na faktúre dátum dodania 31.12.2009 a dátum vystavenia 14.12.2009. Dátum vystavenia súpisu prác je 13.12.2009. Práce sa budú robiť do konca mesiaca, len sa vyfakturuju už teraz. Je to takto možné.
0 0
hnedoočka hnedoočka

hnedoočka je offline (nepripojený) hnedoočka

snažím sa brať prácu zodpovedne,ale ináč som veselá kopa ...viac
Scholer Pozri príspevok
Vedel by mi niekto rýchlo poradiť, či može byť na faktúre dátum dodania 31.12.2009 a dátum vystavenia 14.12.2009. Dátum vystavenia súpisu prác je 13.12.2009. Práce sa budú robiť do konca mesiaca, len sa vyfakturuju už teraz. Je to takto možné.
kto ti prevezme a podpíše daňový doklad na práce ,ktoré sa ešte nepreviedli?
0 0
Scholer Scholer

Scholer je offline (nepripojený) Scholer

Už ho prevzali. Chcem to vymeniť, lebo si myslím, že je to nelogické a nemôže to takto byť.
0 0
Scholer Scholer

Scholer je offline (nepripojený) Scholer

Prosím, napište niekto, ako to má správne byť. Nová fa je pripravená s dátumami 14.12.2009 dodanie, vystavenie aj dan. povinnosť. Je to OK? Dakujem.
0 0
hnedoočka hnedoočka

hnedoočka je offline (nepripojený) hnedoočka

snažím sa brať prácu zodpovedne,ale ináč som veselá kopa ...viac
Scholer Pozri príspevok
Prosím, napište niekto, ako to má správne byť. Nová fa je pripravená s dátumami 14.12.2009 dodanie, vystavenie aj dan. povinnosť. Je to OK? Dakujem.
ak vám to prevezmú aj keď to ešte nemáte dokončené , a to píšeš ,že áno, tak OK.
0 0
Scholer Scholer

Scholer je offline (nepripojený) Scholer

Prevezmu všetko. Čím väčšia firma, tým väčší bordel. Len sú tam dosť veľké peniaze a nechcem, aby sa toho niekto chytil a potom budú problémy so splatnosťou. Osobne si myslím, že správne by sa dátum dodania mal písať buď posledného v mesiaci alebo v deň ukončenia prác. Nikdy som sa ešte nestretol s tým, aby niekto uviedol na fa. dátum dodania 2 týždne po vystavení faktúry. Nie je to moja situaci. Pomáham známenu.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Scholer Pozri príspevok
Vedel by mi niekto rýchlo poradiť, či može byť na faktúre dátum dodania 31.12.2009 a dátum vystavenia 14.12.2009. Dátum vystavenia súpisu prác je 13.12.2009. Práce sa budú robiť do konca mesiaca, len sa vyfakturuju už teraz. Je to takto možné.
Fakturácia pred dátumom daňovej povinnosti nie je zakázaná... Ak však bude faktúra zaplatená pred dátumom daňovej povinnosti /31.12.2009/ potom nastáva problém v dátume DP, ktorý sa v tom prípade rovná dátumu prijatia platby.
DPH bude podľa dátumu dodania správne zaradená pri výstupe aj vstupe, ak je určený správny dátum dodania
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Scholer Pozri príspevok
Prosím, napište niekto, ako to má správne byť. Nová fa je pripravená s dátumami 14.12.2009 dodanie, vystavenie aj dan. povinnosť. Je to OK? Dakujem.
Ak skončia dodanie služby 31.12. nie je to o.k. Správny je potom postup, ktorý si uviedol prvý, len nesmie byť platba prijatá pred 31.12.2009 ako píšem vyššie.

Správne by to bolo v prípade ukončenia služby 14.12.
0 0
hnedoočka hnedoočka

hnedoočka je offline (nepripojený) hnedoočka

snažím sa brať prácu zodpovedne,ale ináč som veselá kopa ...viac
evina Pozri príspevok
Ak skončia dodanie služby 31.12. nie je to o.k. Správny je potom postup, ktorý si uviedol prvý, len nesmie byť platba prijatá pred 31.12.2009 ako píšem vyššie.

Správne by to bolo v prípade ukončenia služby 14.12.
ak sa nejedná o práce , ktoré sú hradené z fondov / to som si len domyslela, keďže ide o vyššiu čiastku/ a tie sa v mnohých prípadoch musia vyčerpať ešte pred ukončením roka, ináč investorovi prepadnú.

preto občas urobíme faktúru skôr a po dohode s investorom odhadneme výkony do konca mesiaca.

sú to ojedinelé prípady fakturácie na konci roka na stavby , keď sú fin. prostriedky čerpané z fondov.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať