Zavrieť

Porady

Dátum zdaniteľného plnenia

Prajem pekný deň,
FA od dodávateľa je zdan.plnenie 1.6.07, ale všetky dodacie listy sú s májovým dátumom. Mám ho upozorniť na zdan. plnenie 05/07, alebo podľa FA si DPH uplatniť 06/07. Koho to bude problém? Ďakujem.
Usporiadat
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

monik111 Pozri príspevok
Prosí o radu
došlá fa z čiech za tovar,
dátum vys. 12.4.2010
dátum zdanit.plnenia 08.04.2010
aký kurz mám použiť?? tovar bol dodaný skôr, ale na fa to nie je uvedené je to iba ústna dohoda
Ďakujem
den predchádzajúci dátumu dodania na doklade - kurz 07.04.2010
0 0
dvojča dvojča

dvojča je offline (nepripojený) dvojča

dvojča Pozri príspevok
Dobrý deň,
ja prosím o radu, aký kurz použiť pri českej pokladni. Zamestnanec zúčtoval doplnenie českého mýta 27.4.2010, na pokladničnom českom doklade mám sumu czk 1035,- z 26.4.2010, iný doklad k tomu nemám. Aký kurz mám použiť pri zúčtovaní tohto dokladu? on tvrdí, že jej dal 45 eur, no daňovým dokladom v tomto prípade pre mňa je kurz ECB, napíšte mi prosím z akého dňa použijem kurz, na základe ktorého vydám z eur pokladne a do českej príjmem, a aký kurz pri zúčtovaní spomínaného dokladu. Pri vyplácaní stravného viem, že má byť kurz 1. dňa v mesiaci, kedy bola vykonaná služobná cesta, ale aký kurz pri pokladni? Veľká vďaka
ahojte, neviete mi prosím niekto poradiť? potrebujem účtovať a nie som si istá, ešte raz vďaka!!!
0 0
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

Pri zahraničných pracovných cestách používate kurz 1.dňa v mesiaci

skutočný? t.j. napr. 1.3.10 25,933 Kč/EUR

alebo predchádzajúci? k 1.3.10 t.j. 26.2.10 25,970 Kč/EUR
0 0
janasl janasl

janasl je offline (nepripojený) janasl

ak nie sme platiteľmi DPH, je zo zákona nutné tiež uvádzať na vystavovaných faktúrach resp.dobropisoch dátum zdaniteľného plnenia? Nestačí iba dátum vyhotovenia,splatnosti ...
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
janasl Pozri príspevok
ak nie sme platiteľmi DPH, je zo zákona nutné tiež uvádzať na vystavovaných faktúrach resp.dobropisoch dátum zdaniteľného plnenia? Nestačí iba dátum vyhotovenia,splatnosti ...
Neplatiteľ dane neuvádza náležitosti taxatívne vymenované v zákone o DPH. Uvádza však všetky informácie a údaje dôležité pre dodávku. Fakturácia sa nerobí pre DPH, ale pre odberateľa. A dátum dodania je spravidla významný. Ten pojem ako uvádzate "dátum zdaniteľného plnenia" nie. A už vôbec nie pre neplatiteľa.
2 0
Arnya Arnya

Arnya je offline (nepripojený) Arnya

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Prišla mi faktúra: dátum dodania služby 30.04.2010, dátum vyhotovenia 03.05.2010, daň som mala odpočítať v aprílovom DP, ale nejako som si nevšimla dátum dodania a dala som to do mája, musím urobiť DDP za apríl alebo si to môžem odpočítať v májovom DP. Ďakujem krásne!
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Arnya Pozri príspevok
Ahojte, potrebovala by som poradiť. Prišla mi faktúra: dátum dodania služby 30.04.2010, dátum vyhotovenia 03.05.2010, daň som mala odpočítať v aprílovom DP, ale nejako som si nevšimla dátum dodania a dala som to do mája, musím urobiť DDP za apríl alebo si to môžem odpočítať v májovom DP. Ďakujem krásne!
Môžeš aj v májovom
§ 51 zákona o dani z pridanej hodnoty
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
6 0
Arnya Arnya

Arnya je offline (nepripojený) Arnya

Ďakujem veľmi krásne! Prajem pekný víkend
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
keď mi príde faktúra vystavená 27.5.2010 za tovar (sme mesační platci DPH).
dátum dodania je 20.5.2010

1.aký je dátum odpočítania dane? 27.5. alebo 20.5.2010?
2.ako by to bolo v opačnom prípade ak by bola vystavená 20.5. a dodanie 27.5.?

díky moc za ozrejmenie
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

jacekova Pozri príspevok
keď mi príde faktúra vystavená 27.5.2010 za tovar (sme mesační platci DPH).
dátum dodania je 20.5.2010

1.aký je dátum odpočítania dane? 27.5. alebo 20.5.2010?
2.ako by to bolo v opačnom prípade ak by bola vystavená 20.5. a dodanie 27.5.?

díky moc za ozrejmenie
Právo odpočítať daň vzniká daňovou povinnosťou = dátum dodania = daňová povinnosť- 20.5. prvý prípad, 27.5. druhý prípad..
Aby si si toto právo mohol uplatniť musíš tú faktúru mať, čiže, ak ju obdržíš do 25.6. je to ešte v čase podania DP za máj, takže v máji oba prípady..
3 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
evina Pozri príspevok
Právo odpočítať daň vzniká daňovou povinnosťou = dátum dodania = daňová povinnosť- 20.5. prvý prípad, 27.5. druhý prípad..
Aby si si toto právo mohol uplatniť musíš tú faktúru mať, čiže, ak ju obdržíš do 25.6. je to ešte v čase podania DP za máj, takže v máji oba prípady..
díky moc za pomoc...

a ešte jeden prípad, faktúra je vystavená 13.5.2010 (aj dodanie je 13.5.) ale prišla mi až 27.5.2010 (tak je zaevidovaná v knihe faktúr).

znamená to, že do účtovníctva ide dňa 27.5. a do DPH 13.5.2010?
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
jacekova Pozri príspevok
díky moc za pomoc...

a ešte jeden prípad, faktúra je vystavená 13.5.2010 (aj dodanie je 13.5.) ale prišla mi až 27.5.2010 (tak je zaevidovaná v knihe faktúr).

znamená to, že do účtovníctva ide dňa 27.5. a do DPH 13.5.2010?
Dátum vystavenia: 13. 5.
Daňová povinnosť: 13. 5.
Dátum prijatia: 27. 5.
Je to tak, Katka, ako si napísala.
3 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
Jarka, mnohokrát vďaka za usmernenie.... už mi z tých dátumov začínalo šibať.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
jacekova Dnes, 08:29 PM

Jarka, mnohokrát vďaka za usmernenie.... už mi z tých dátumov začínalo šibať.

Katka, v pohode, aj druhýkrát (ak budem vedieť)
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
a ešte iný prípad:
fa vystavená 4.6., dodanie 29.5. Chcem ju dať ešte do mája do DPH, tak aký dám dátum zaradenia pre účtovníctvo? môžem 29.5.?

dííík
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

ja dávam posledný den v mesiaci
3 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
jeso Pozri príspevok
ja dávam posledný den v mesiaci
super,tak nejako som si to predstavovala. Dakujem
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
jacekova Pozri príspevok
a ešte iný prípad:
fa vystavená 4.6., dodanie 29.5. Chcem ju dať ešte do mája do DPH, tak aký dám dátum zaradenia pre účtovníctvo? môžem 29.5.?

dííík
Ak si platiteľ DPH, dôležitý je dátum pre uplatnenie DPH.
Ja to robím takto: Vystavená fa: 4.6.
Došlo dňa: 30.6.
Dátum zdaniteľného plnenie: 29.5.
Dátum splatnosti: xx
Ak máš dátum zdaniteľného plnenia v máji, tak fa sa ti do evidencie DPH dostane v máji, aj keď ti napr. došla koncom júna.
Ak ide o mesačného platiteľa DPH, tak dátum, kedy došla fa by som dala napr. 20.6.
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
rodina1 Pozri príspevok
V podstate nezáleží, kedy si fa zaradila do účtovníctva. Ak si platiteľ DPH, dôležitý je dátum pre uplatnenie DPH.
Ja to robím takto: Vystavená fa: 4.6.
Došlo dňa: 30.6.
Dátum zdaniteľného plnenie: 29.5.
Dátum splatnosti: xx
Ak máš dátum zdaniteľného plnenia v máji, tak fa sa ti do evidencie DPH dostane v máji, aj keď ti napr. došla koncom júna.
Ak ide o mesačného platiteľa DPH, tak dátum, kedy došla fa by som dala napr. 20.6.

no neviem sa sama so sebou dohodnúť...
sme mesační platci

ak ešte nemám DPH hotovú a chcem dať fa do mája, tak zvyknem dať dátum zaradenia (kedy došla 29.5.2010)

ak už DPH mám hotovú, dám tú fa do júna. vtedy dávam dátum zaradenia keď je vystavená 4.6.2010 a dátum zdan.plnenia tiež 4.6.2010.

ale či je to Ok
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
jacekova Pozri príspevok
no neviem sa sama so sebou dohodnúť...
sme mesační platci

ak ešte nemám DPH hotovú a chcem dať fa do mája, tak zvyknem dať dátum zaradenia (kedy došla 29.5.2010)

ak už DPH mám hotovú, dám tú fa do júna. vtedy dávam dátum zaradenia keď je vystavená 4.6.2010 a dátum zdan.plnenia tiež 4.6.2010.

ale či je to Ok
Áno, Katka, aj takto to môže byť. Len ide o to, že keď je fa vystavená 4.6., nemôže ti prísť 29.5., môže ti prísť napr. 5.6., ale do DPH sa ti dostane v máji, pretože dátum zdaniteľného plnenia je 29.5.
Ak ju chceš zaradiť do účtovníctva v júni, tak keď dáš dátum zdaniteľného plnenia napr. 5.6. (kedy ti fa prišla), tak sa ti dostane do DPH v júni.
§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane


(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

(3) Ak je účtovným obdobím platiteľa hospodársky rok, na účely odseku 2 sa kalendárnym rokom rozumie hospodársky rok.

(4) Odpočítanie dane platiteľ vykoná tak, že od celkovej výšky dane za príslušné zdaňovacie obdobie odpočíta celkovú výšku odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie.
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať