Zavrieť

Porady

Dátum zdaniteľného plnenia

Prajem pekný deň,
FA od dodávateľa je zdan.plnenie 1.6.07, ale všetky dodacie listy sú s májovým dátumom. Mám ho upozorniť na zdan. plnenie 05/07, alebo podľa FA si DPH uplatniť 06/07. Koho to bude problém? Ďakujem.
Usporiadat
dvojča dvojča

dvojča je offline (nepripojený) dvojča

ahoj, tá faktúra je zo slovenska. My nakupujeme materiál z čiech, ale platíme slovenskej firme, ktorej čechy fakturujú náš materiál a slovenská firma nám tento materiál refakturuje. Čiže dodávateľ je tuzemský. Ďakujem za skorú odpoveď, ktorá mi veľmi pomôže, pretože mi tam DPH robí až 30tis.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
dvojča Pozri príspevok
ahoj, tá faktúra je zo slovenska. My nakupujeme materiál z čiech, ale platíme slovenskej firme, ktorej čechy fakturujú náš materiál a slovenská firma nám tento materiál refakturuje. Čiže dodávateľ je tuzemský. Ďakujem za skorú odpoveď, ktorá mi veľmi pomôže, pretože mi tam DPH robí až 30tis.
prečítal som si aj spätný príspevok. Dátum vystavenia faktúry by vám vstupoval ako možnoť dátumu dodania ak by išlo o dodanie tovaru s EU. Vo vašom prípade však ide o tuzemské dodanie podľa par. 8 a t.j. vzniká vám právo odpočítať daň v čase kedy vzniká daňová povinnosť (t.j. u teba marec) ale za podmienky že do termínu na podanie máš faktúru - tú máš. T.j. nárok na uplatnenie je marec.
0 0
Gabhus Gabhus

Gabhus je offline (nepripojený) Gabhus

Chcem sa spýtať - sme štvrťročným platcom DPH. Faktúra je vystavená 2.4.2008, dátum zdaniteľného plnenia 31. 3. 2008. V ktorom štrvťroku si odpočítame daň - v prvom alebo v druhom. Ďakujeme všetkým ochotným, dme DPH začiatočníci - ako vo všetkom.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Gabhus Pozri príspevok
Chcem sa spýtať - sme štvrťročným platcom DPH. Faktúra je vystavená 2.4.2008, dátum zdaniteľného plnenia 31. 3. 2008. V ktorom štrvťroku si odpočítame daň - v prvom alebo v druhom. Ďakujeme všetkým ochotným, dme DPH začiatočníci - ako vo všetkom.
Daňová povinnosť vznikla 31.3., teda máte nárok na uplatnenie odpočtu v prvom štvrťroku.
Paragraf 51 zákona o DPH Vám dáva právo sa rozhodnúť v prípade, že máte doklad do podania DP /do 25.4.2008/ uplatniť si právo na odpočet aj v nasledujúcom zdaňovacom období, t.j. v druhom štvrťroku.

Je to teda na Vašom rozhodnutí s prihliadnutím napr. na Vašu smernicu - povedzme, v ktorej je uvedené, že doklady prijaté do 15. idú do 1.Q. a po 15. do druhého štvrťroku.
0 0
Kika69 Kika69

Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

Ahojte Poraďáci, môžete mi prosím vás poradiť?
Firma, v ktorej účtujem od januára 2008 si vlani v septembri objednala inzerciu. Firme bola vyhotovená zálohová faktúra, na základe ktorej bola inzercia uhradená. Predošlá účtovníčka si v januári tohto roku pri uzávierke roka 2007 všimla, že nemáme za inzerciu vyúčtovaciu faktúru. Po telef. dohovore nám zaslali faktúru, ktorá bola vystavená 2.10.2007 s dátumom dodania služby 30.9.2007. Oni ju určite poslali aj v októbri, no do firmy vyúčtovacia faktúra neprišla, asi sa niekde cestou stratila. Takže sme vlastne faktúru obdržali až 7.2.2008. Sme štvrťroční platitelia, môžem si uplatniť daň na vstupe zo spomínanej faktúry teraz v I.Q roku 2008 podľa
§ 51 Uplatnenie práva na odpočítanie dane
1/ Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,

???
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Kika69 Pozri príspevok
Ahojte Poraďáci, môžete mi prosím vás poradiť?
Firma, v ktorej účtujem od januára 2008 si vlani v septembri objednala inzerciu. Firme bola vyhotovená zálohová faktúra, na základe ktorej bola inzercia uhradená. Predošlá účtovníčka si v januári tohto roku pri uzávierke roka 2007 všimla, že nemáme za inzerciu vyúčtovaciu faktúru. Po telef. dohovore nám zaslali faktúru, ktorá bola vystavená 2.10.2007 s dátumom dodania služby 30.9.2007. Oni ju určite poslali aj v októbri, no do firmy vyúčtovacia faktúra neprišla, asi sa niekde cestou stratila. Takže sme vlastne faktúru obdržali až 7.2.2008. Sme štvrťroční platitelia, môžem si uplatniť daň na vstupe zo spomínanej faktúry teraz v I.Q roku 2008 podľa
§ 51 Uplatnenie práva na odpočítanie dane
1/ Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,



???
§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane
Na začiatok

(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.
.................................................
Odpočet DPH uplatníte v I.Q.2008.
Naposledy upravil Zita5 : 19.04.08 at 13:24
0 0
Kika69 Kika69

Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

Veľmi pekne vám ďakujem za rýchlu odpoveď. Pekný deň prajem!
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Kika69 Pozri príspevok
Ahojte Poraďáci, môžete mi prosím vás poradiť?
Firma, v ktorej účtujem od januára 2008 si vlani v septembri objednala inzerciu. Firme bola vyhotovená zálohová faktúra, na základe ktorej bola inzercia uhradená. Predošlá účtovníčka si v januári tohto roku pri uzávierke roka 2007 všimla, že nemáme za inzerciu vyúčtovaciu faktúru. Po telef. dohovore nám zaslali faktúru, ktorá bola vystavená 2.10.2007 s dátumom dodania služby 30.9.2007. Oni ju určite poslali aj v októbri, no do firmy vyúčtovacia faktúra neprišla, asi sa niekde cestou stratila. Takže sme vlastne faktúru obdržali až 7.2.2008. Sme štvrťroční platitelia, môžem si uplatniť daň na vstupe zo spomínanej faktúry teraz v I.Q roku 2008 podľa
§ 51 Uplatnenie práva na odpočítanie dane
1/ Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,

???
Služba bola dodaná .......................30.9.2007
Právo na odpočítanie vzniká ............ 30.9.2007
Doklad - fa Ste obdržali .................... 7.2.2008

Uplatniť právo na odpočítanie si môžete podľa §51, odst.2

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

Odpočet Dph si uplatníte v I.Q.2008 (ako Zita5), avšak nie podľa zvýrazneného slovíčka alebo, lebo Vy si už vyberať nemôžete. Vaše uplatnenie odpočtu je podľa zvýraznenej časti v tomto príspevku.
0 0
elenka elenka

elenka je offline (nepripojený) elenka

Dobry den,
prosim skusenych poradte mi - v IV. štvrťroku 2007 bol nadmerny odpočet, v I. štvrťroku 2008 mám daňovú povinnosť. Uvádza sa v niektorom riadku v daňovom priznani DPH za I. štvrťrok 2008 aj výška nadmerného odpočtu z IV. štvrťroku 2007 ?
Prepáčte tento prípad mám prvý krát.
0 0
zuhl zuhl

zuhl je offline (nepripojený) zuhl

Uvádza, na riadok 31.
0 0
elenka elenka

elenka je offline (nepripojený) elenka

Ďakujem za rýchlu odpoveď - pekný víkend
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
zuhl Pozri príspevok
Uvádza, na riadok 31.
elenka Pozri príspevok
Ďakujem za rýchlu odpoveď - pekný víkend
Udeľujem bodík v mene elenky.
0 0
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

... ak je faktúra vystavená v apríli, a deň dodania je 31.3., t.z. že deň zdaniteľného plnenia bude v marci, teda odpočet v marcovej DPH, ale doklad bude zaúčtovaný do apríla. Je to tak? Vopred ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

denisie Pozri príspevok
... ak je faktúra vystavená v apríli, a deň dodania je 31.3., t.z. že deň zdaniteľného plnenia bude v marci, teda odpočet v marcovej DPH, ale doklad bude zaúčtovaný do apríla. Je to tak? Vopred ďakujem
Zdaniteľné plnenie je v marci, nárok na odpočet vzniká v marci, aj účtovanie sa týka marca.
0 0
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

Tweety Pozri príspevok
Zdaniteľné plnenie je v marci, nárokna odpočet vzniká v marci, aj účtovanie sa týka marca.
áno s odpočtom som si bola v podstate istá, skôr ma však pletie účtovné obdobie. Ak dám dátum vystavenia napr. 10.4.2008 ponúkne mi číselný rad aprílový, lebo mám prednastavené aby sa menil podľa zmeny mesiaca, a potom sa opýta či chcem doklad zaúčtovať do apríla? Takže nebola som si istá, či je to správne, keď DPH si uplatním v marci a doklad zaúčtujem do apríla...
0 0
zuhl zuhl

zuhl je offline (nepripojený) zuhl

Treba odkliknúť, že áno do apríla.
0 0
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

zuhl Pozri príspevok
Treba odkliknúť, že áno do apríla.
...hm, Tweety píše že do marca, a ty do apríla...ja sa tiež skôr prikláňam k aprílu ale vôbec si nie som istá ako je to správne...
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

denisie Pozri príspevok
...hm, Tweety píše že do marca, a ty do apríla...ja sa tiež skôr prikláňam k aprílu ale vôbec si nie som istá ako je to správne...
Správne sú oba. Ktorý budeš používať si musíš určiť v internej smernici a používať stále ten istý.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

denisie Pozri príspevok
...hm, Tweety píše že do marca, a ty do apríla...ja sa tiež skôr prikláňam k aprílu ale vôbec si nie som istá ako je to správne...
Účtovný prípad nastal v marci- dodanie bolo marcové, takže marec. DPh môže byť aj v apríli.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

denisie Pozri príspevok
áno s odpočtom som si bola v podstate istá, skôr ma však pletie účtovné obdobie. Ak dám dátum vystavenia napr. 10.4.2008 ponúkne mi číselný rad aprílový, lebo mám prednastavené aby sa menil podľa zmeny mesiaca, a potom sa opýta či chcem doklad zaúčtovať do apríla? Takže nebola som si istá, či je to správne, keď DPH si uplatním v marci a doklad zaúčtujem do apríla...
Správne je účtovanie do marca a odpočet DPH v marci alebo apríli podľa rozhodnutia /§51 zákona o DPH/

Dátum účtovného prípadu - viď postupy alebo zákon o účtovníctve

http://www.porada.sk/t10719-faktura-...o-pripadu.html
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať