Zavrieť

Porady

SZČO a rôzne daňové výdavky

Ahojte poraďáci, chcela by som Vás poprosiť o radu v nasledovných oblastiach:
1) Stravné lístky SZČO
- Dajú sa stravné lístky uplatniť aj spätne, t.j. kúpim si ich teraz napr. 10.6 a môžem si dať do daňových výdavkov spätne aspoň za máj 2007, alebo je možnosť až od 10.6?
- Pri stravných lístkoch po 89,- Sk ide do daňových výdavkov celá suma (t.j. 89,- Sk)?
- Je potrebné vypisovať cestovný príkaz ako doklad o nároku SZČO na stravné?
- Môže sa u SZČO uznať nárok na stravné aj v soboty a nedele (môže dokázať, že pracoval cez víkendy)?
- Ak prac. cesta trvá viac ako 12 hodín v SR, je nárok na stravné iba vo výške 89,- Sk?

2) Súkromné auto v podnikaní
- Ak SZČO využíva svoje súkromné auto v podnikaní, čo si môže dať do daňových výdavkov (PHM + 6,20+...)?
- Ako sa správne vypočíta výška daňových výdavkov?
- PHM sa musia dokladovať bločkom z čerpacej stanice, alebo stačí cena PHM podľa Štatistického úradu?
- Ak podľa ŠÚ, ako sa stanoví cena za 1l, keď sa ceny menia v priebehu mesiaca? Stačí priemerná mesačná cena, alebo aktuálna cena v deň uskutočnenia služobnej cesty?
- Musí sa vypisovať cestovný príkaz, kniha jázd alebo oboje?

3) Prenajaté auto v podnikaní
- Ako je to s daňovými výdavkami a dokladovaním pri prenajatom aute v podnikaní?

4) Odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne
- SZČO podniká od 1.1. t.r., teda odvody do zdravotnej poisťovne sú povinné (je to teda daňovo uznateľný výdavok). Ako je to v prípade odvodov do sociálnej poisťovne, ak sa rozhodne, že aj v 1. roku podnikania bude platiť minimálnu výšku odvodov. Sú takéto odvody daňovo uznateľnými výdavkami?

5) Bankové poplatky
- Ak SZČO vykoná úhradu, príp. výber zo svojho podnikateľského bankového účtu na osobnú potrebu, bankové poplatky účtované príslušnou bankou sa považujú za daňový výdavok, alebo je to tiež osobná spotreba?

6) Pracovné a hygienické prostriedky SZČO
- Ako je to v prípade SZČO, ktorá vykonáva manuálne práce výlučne vonku v teréne (kopanie...), má nárok na hygienické prostriedky napr. toaletný papier, mydlo, solvina...? Ak áno, je určený limit napr. na mesiac?
- Je pri pracovných odevoch finančný limit, koľko je možné uznať do daňových výdavkov?

Veľmi pekne ďakujem.
Usporiadat
kristín kristín

kristín je offline (nepripojený) kristín

Môžem to pochopiť tak, že ide napr. o zvárača, ktorý potrebuje pravidelne udržiavať svoj zrak, z titulu svojej práce a teda chodiť na povinné očné prehliadky???
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Dobrý večer,poradíte mi prosím,ako si vypočítam odvody so sociálnej poisťovne SZČO?Tento živnostník ešte odvody neplatil,nevyšli mu platiť.V r.2007 je ešte v strate,ale príjem mal vysoký,tak si myslím,že mu odvody platiť vyjdu..?Ale pre istotu by som si to radšej prepočítala.Príp.pripojíte mi prosím link,kde nájdem spôsob výpočtu?Ďakujem
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

erika_H Pozri príspevok
Dobrý večer,poradíte mi prosím,ako si vypočítam odvody so sociálnej poisťovne SZČO?Tento živnostník ešte odvody neplatil,nevyšli mu platiť.V r.2007 je ešte v strate,ale príjem mal vysoký,tak si myslím,že mu odvody platiť vyjdu..?Ale pre istotu by som si to radšej prepočítala.Príp.pripojíte mi prosím link,kde nájdem spôsob výpočtu?Ďakujem
2686,- Sk mesačne
0 0
celas celas

celas je offline (nepripojený) celas

účtovník
Ak bol v strate za minulé zdaňovacie obdobie tak minimálný vymerovací základ je vždy minimalna mzda a tá je od 1.10.2007 8100,-sk, teda SP je spolu 2686,-sk až do 30.6.2008 a ZP je celý rok 2008 14% z 8100, teda 1134,-Sk
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Ďakujem Vám
0 0