Zavrieť

Porady

Zahradne jazierko

azol azol

azol je offline (nepripojený) azol

hasič
Chcel by som ponuknuť svoje vedomosti. Pokial niekto si chce zriadiť zahradne jazierko velmi rád poradím bezplatne a radostou nech máme pekne okolie .
Naposledy upravil kopretinka : 23.03.15 at 08:38
Usporiadat
Pond guard Pond guard

Pond guard je offline (nepripojený) Pond guard

Ak je chemicke zloženie take ako si myslim,je to na baze peroxidu,presny vzorec nepamätam,mamtoho este asi 25 kg vrece,samozrejme za inu cenu,použival som to na trosku iny učel,ale v zasade to zdvihne z dna vsetko,aj bahno,rybam to nevadi.nesledoval som učinok na riasy.
Na vlaknitu riasu použivam iny pripravok vyššie uvedeny.
Zeolit-25kg za 20eur je veľa?Napište mi e-mail,nerad by som tu robil reklamu...
Možno by stačilo umiestnit do štrku len vzduchovacie kamene,aj ked je to take kompromisne riešenie,určite vela urobí.Ten zeolit by sa dal sčasti umiestniť do potoka a pod potok,tak jedno vrece a druhe do strku,samozrejme vo vreci,aby sa dal vybrat.A vzduch!
0 0
Jarda Slatinany Jarda Slatinany

Jarda Slatinany je offline (nepripojený) Jarda Slatinany

úplně obyčejný chlap
Čau Pond guard i Peter z Bratislavy.
Vy jste se tu tak pěkně rozjeli, co jsem byl v práci (bez internetu), že to mám co vstřebat. Mimochodem Peter-asi máš zavirovaný počítač, protože mi nejde do hlavy, jak mě může úplně každá tvoje fotka, když na ni kliknu, poslat na http://www.radikal.ru/ !!! Na Rusy bacha. Ale to jen na okraj.
A asi bych se měl předem omluvit za tykání. Já tykám skoro všem. Jsem zvyklý z vysílaček. Je to prostě jednodušší a mě samotnému to nevadí.
A teď k věci.
Nejdřív se zeptám-Peter, odkud se v jezírku bere voda. Doufám, že ne z okapu, čili dešťová, protože ta je plná živin a to by částečně vysvětlovalo tvůj problém s tú chlpatú zelenú potvorú. Já osobně doplňuju výpar vody ze své studně. Tam je voda dost tvrdá a hlavně mrtvá-bez živin. Občas do jezírka přileju trochu h2so4 na srovnání, ale jen odhadem. Jsem dost barbar na sledování PH a jiných veličin chemického složení vody, beru to od oka, tak mě i ty ber s rezervou. V jezírku mám dost přerybníno, protože mým holkám se vždycky něco líbilo, tak jsem to koupil a mojí láskou jsou jeseteři a veslonosi. Přesto nemám problém s jednobuněčnou řasou, která způsobuje zakalení vody, a na tu dlouhou mrchu pustím na jaře- Kata-Algae away, jak ti doporučil už zezačátku Pond guard. To Fadenlagen Vernichter jsem zkoušel vygůglovat, ale kromě toho, že se mi párkrát objevil nějaký brýlatý Němec, mi to silně připomíná obyčejný aktivní kyslík, prodávaný tady u nás pod několika názvy. Dotaz. Jak probíhá samotná aplikace toho němce?? Jestli to po rozházení po hladině ihned reaguje systémem "šumienka" a na hladinu vyplave kdeco, tak to je sice dobré, ale na velmi krátkou dobu. Doporučuju to Kata-Algae away. Sám to z úspěchem používám. To ti sundá vláknitou řasu z kamenů i z folie. Dlouhá řasa se pak začne objevovat až na konci sezóny, ale to už bývá zima, tak stagnuje. Další pozvolnou genocidu "Katou" zopakuju zase na jaře. Jestli jsem to dobře pochopil, používáš nějakou vymakanou filtraci s dostatečnou, deklarovanou účinností na nějaký objem a silné čerpadlo, když utáhne potok s takovým převýšením. Myslím si jako Pond guard, že ta filtrace, i když by měla, prostě nestíhá. Dotaz- Jak často ji čistíš? Kolik u toho strávíš času týdně, nebo měsíčně? Navrhla a udělala ti to celé nějaká firma, nebo je to tvůj nápad? Ptám se proto, že kamarád stráví poměrně dost času neustálým propíráním takové menší plastové krabice plné štětek a molitanů "libujíce si v tom smradu" asi každé 4 dny, protože je ucpaná. To mu nezávidím. Já osobně jdu vždy cestou nejmenšího odporu. Kdysi jsem slyšel výraz "kořenová filtrace" a u jednoho kolegy jsem to i viděl v akci. To, co mám doma, není sice přesná kopie, nějak se mi to v hlavě vylíhlo jinak, ale zatím to docela funguje. Na objem vody mého jezírka to je dimenzované jentaktak včetně čerpadla, ale na lepší zatím nemám.
Peter. Zkus se nejdřív mrknout na můj web- http://www.jezirko-skrovad.webzdarma.cz/historie1.htm a to konkrétně na http://www.jezirko-skrovad.webzdarma.cz/filtrace.JPG a budeš vědět, jak to tu mám postavené. Není to rozhodně žádný návod, jakou jedinou cestou jít, jen inspirace a moje řešení. Jsem smířen s tím, že tu filtraci asi tak jednou za tři roky celou vyberu, properu v míchačce a zase vrátím, včetně rostlin, ale wapovat stěny nebudu. To nemá žádný dlouhodobý význam, když se neodstraní příčina tvorby těch pačesů. Nehodlám tím trávit víc času, než jeden den.
Dnes jsem odkalování dna po telefonu mimochodem rozebíral s jedním kolegou, také výpravčím, a on mi vnukl geniální myšlenku. Po tom, co jsem mu vyprávěl, jak hustá je tráva v místech, kam vypouštím ten humus, když odkaluju dno (dusí se mi tam pak sekačka na trávu), zeptal se mě, jestli není škoda zbavovat se bez užitku jistě výborného a stoprocentně přírodou odbouratelného hnojiva a já si ten humus okamžitě představil v podobě plastové baňky s hnojivem na muškáty s přídavkem guána. Odteď budu zprvu ten nejhustší kal ze dna pouštět do většinnou prázdné karanténní nádrže, co ji mám za domem a budu s tím hnojit všechny kytky, až to v ní zhoustne. Zbytek pustím pod korejku, nebo pavlownii.
Peter. Promysli to s tou filtrací i s tím bílým práškem a mrkni se předběně po nějakém vzduchování. Asi by stačilo něco kolem 15w. Kyslíku ve vodě totiž nikdy není dost. A ta teplota 32°C u hladiny není moc fajn. Snad jen pro ženský. Já jsem měl nejvyšší 28°C. I tak mě to nevydrželi pstruzi.
0 0
nedostupny nedostupny

nedostupny je offline (nepripojený) nedostupny

Jardo,ta sira mi v tej kyseline akosi nevonia,nedavas nahodou HCL?
Este jedna otazka,ako zimujes rakov z jazierka ?
0 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

na boj s riasami mi bol odporučený VELDA I-Tronic IT ... nemá to niekto?
...nie je to vhodné do jazierka s jesetermi... ale pri veľkom kúpacom jazierku by som o tom uvažovala...
0 0
Jarda Slatinany Jarda Slatinany

Jarda Slatinany je offline (nepripojený) Jarda Slatinany

úplně obyčejný chlap
Ahoj. Tu kyselinu jsem si já sám nevymyslel. Používá ji s úspěchem jeden člověk z vedlejší vesnice. Má doma dost velké jezírko a mám dojem, že je i staví na kšeft. Ta síra je v kyselině dobře vázaná na kyslík, takže to nesmrdí. Ani kyselý déšť. Sám jsem si všiml, že vždycky, když pořádně zapršelo, tak se mi voda v malém jezírku projasnila, takže v tom jistě měla prsty také síra tím, že změnila PH a chemismus vody.
Raky nezimuju, ale beru si na zimu domů jen chovné kusy na rozmnožení, kdyby to ti v jezírku na jaře nerozchodili. A množení jim jde fakt dobře. Už aby bylo jaro a mohli bez šoku do jezírka. Jinak mě snad sežerou. Vždycky, když jdu kolem akvárka, tak na mě mávají klepetama a dožadují se jídla. Kromě patentek, špenátu a mražené zeleniny jim nejvíc chutnají nadrobno nakrájené mražené rybičky, co se jich koupí pytlík asi za 70Kč. Po nich jsou jako diví a úplně se na to vrhají.
Nevím o nikom, kdo má ten VELDA I-Tronic..., ale poptám se. Prý stačí klubko přepáleného měděného drátu někde ve filtraci, ale aby to neuvolňovalo měď až moc. Je v podstatě jedovatá. Asi to zkusím hodit dozadu k leknínu. Tam nejsou ryby, ale řasy tam je habakuk.
0 0
Jarda Slatinany Jarda Slatinany

Jarda Slatinany je offline (nepripojený) Jarda Slatinany

úplně obyčejný chlap
Ještě chci letos zasolit vodu. Sehnal jsem konečně dost informací o tom, jakou salinitu můžu v jezírku mít, tak to zkusím. Jako preventivní opatření mi byla doporučena koncentrace soli 0.05%, což je půl kg soli na jeden kubík vody. Na mých 35m3 to je asi 17-18 kg soli. Ta prevence spočívá v tom, že sůl ryby jemně dráždí a přinutí je vyrobit si na povrchu těla více slizu. Ryby jsou pak odolnější vůči chorobám. Na karanténní léčbu se prý dává 0.1 - 0.15% roztok. Oproti průměrné salinitě moře je to ale čajíček.
0 0
Peter z Bratislavy Peter z Bratislavy

Peter z Bratislavy je offline (nepripojený) Peter z Bratislavy

Nazdar Jardo,

Tvoju webstranku som prelúskal už včera a potichu som Ti závidel minibager. Ja som mal 4 lopaty.

A teraz odpovede na Tvoje otazky a rady:
asi máš zavirovaný počítač, protože mi nejde do hlavy, jak mě může úplně každá tvoje fotka, když na ni kliknu, poslat na http://www.radikal.ru/ !!!

Vždy som mal problém vkladať fotky a potom ma ruskí priatelia upozornili na stránku radikal.ru a je to cez ňu hračka. Takže nejde o zavírenie, ale zrejme na preklik na pôvodcu fotky.

odkud se v jezírku bere voda. Doufám, že ne z okapu, čili dešťová, protože ta je plná živin
keby aj bola taká potopa, ako na Tvojom webe je zachytená, asi by sme to nenaplnili ani za rok. Z mestskou vodou by som sa nedopaltil za vodne a stočné. Májme vlastnú studňu a v hlbke cca 9,5 metra pod povrchom je hladina spodnej dunajskej vody, keďže už som na Žitnom ostrove na okraji Bratislavy.

Doporučuju to Kata-Algae away
Ten chcem dať naásledne ako prevenciu proti riasám, potom, čo ich vyhubím tým nemeckým práškom (pozri na:http://www.agau.cz/products/fadenalg...ras-pro-80m3-/).

Filtrace-Jak často ji čistíš? Kolik u toho strávíš času týdně, nebo měsíčně?

Zhruba raz mesačne otvoríme tú veľkú plastovú skriňu filtra a vyplachnemem filtračné hmoty i cele vnútro vodou.
Filter, čerpqadlo i UV lampu som si kupoval sám na základe odporúčaní viacerých "majstrov-jazierkárov".
Raz týždenne v lete povysávam foliove dno biobazéna i štrk v pobrežných plytčinách. je tam neuveriteľné množstvo kalu už po týždni (ako keby mi tam niekto cez plot zem hádzal).

. Asi by stačilo něco kolem 15w. Kyslíku ve vodě totiž nikdy není dost

Čo odporúčaš na vzduchovanie - aky agreggát na 220V. ten chcem napojiť na drenážnu hadicu a tu schovať na dno pod štrk, aby to bublalo cez štrk.

Dík za rady.

Pozrite si toto video o elektronickom "odrisovačovi", ale či to aj naozaj tak funguje - má ho niekto a môže potvrdiť". Cena je cca 350 EUR
Pozrite na:


0 0
Peter z Bratislavy Peter z Bratislavy

Peter z Bratislavy je offline (nepripojený) Peter z Bratislavy

Zeolit-25kg za 20eur je veľa?Napište mi e-mail,nerad by som tu robil reklamu...
Možno by stačilo umiestnit do štrku len vzduchovacie kamene,aj ked je to take kompromisne riešenie,určite vela urobí.Ten zeolit by sa dal sčasti umiestniť do potoka a pod potok,tak jedno vrece a druhe do strku,samozrejme vo vreci,aby sa dal vybrat.A vzduch!

Proboval som zistiť, či by sa dal kúpiť zeolit vrecovaný hrubšej frakcie. Hovoril som priamo s výrobcom v Spišskej Novej Vsi, ktorý ho aj ťaží (ale až keď sa výraznejšie oteplí).
Problém je s dopravou, keďže ho v malom nedistribuujú.
Orientačne stojí tona cca 75 EUR a 1 kubík zeolitu váži cca 1,3 tony.
Zhodou okolnosti pán s ktorým som hovoril je aj akvarista, tak mi poskytol naozaj vysoko fundované rady (za čo mu ďakujem), ale pre mňa laika toho bolo naraz priveľa.
Ale vzduchovanie cez kamene aj on odporúčal.
0 0
nedostupny nedostupny

nedostupny je offline (nepripojený) nedostupny

Jarda Slatinany Pozri príspevok
Ahoj. Tu kyselinu jsem si já sám nevymyslel. Používá ji s úspěchem jeden člověk z vedlejší vesnice.
Jardo prepac, ale co za rady nejakych miestnych šamanov tu prezentujes, doporucujem precitat
http://referaty-seminarky.sk/kyslik-fosfor-sira/
Pri koncentrácii 0,15 mg.dm-3 vyvoláva vážne ochorenie očí a pri koncentrácii nad 1 mg.dm-3 môže nastať kóma a kŕče, prípadne smrť.
Aj ďalšia zlúčenina síry v plynnom skupenstve, oxid siričitý SO2, dráždi oči, dýchacie cesty a vstrebáva sa do krvi. Podráždenie hrtanu nastáva už pri koncentrácii 0,02-0,03 mg.dm-3. Pri koncentrácii 0,05 mg.dm-3 sa prejaví aj podráždenie očí a kašeľ. Pri vdychovaní vyšších koncentrácii okrem chrapotu cítiť bolesť a tlak na prsiach, vzniká zápal priedušiek a môže nastať aj strata vedomia.Síra- (Sulphur) je prijímaná rastlinou ako anión SO42-, zatiaľ čo vo forme iónov S2- sulfánu je pre rastliny jedovatá.
ak na tvoju radu niekto zaberie a prezenie to moze ublizit sebe aj ostatnym.Len ta prosim,aby si to nebral ako utok voci tebe.

Jarda Slatinany Pozri príspevok
Sám jsem si všiml, že vždycky, když pořádně zapršelo, tak se mi voda v malém jezírku projasnila
Je to bezna reakcia po dazdi,bez akejkolvek kyseliny.
Naposledy upravil nedostupny : 28.02.11 at 18:23
0 0
Jarda Slatinany Jarda Slatinany

Jarda Slatinany je offline (nepripojený) Jarda Slatinany

úplně obyčejný chlap
Ahoj Peter.
Tak fotky a voda jsou ok. Bez minibagru bych to kopal ještě napřesrok. Od půl metru dolů máme bývalé řečiště a to se prostě nedá kopat. Snad jen pomalu rozhrabávat a to je o ruce. Stačilo, že jsem musel asi 50 kubíků toho kamenitého bordelu odvozit na kolečku asi 100m daleko a navršit na hromadu. Soused ještě staví a použije to na terénní úpravy kolem domu.
Ten německý přípravek je to samé, co jsem v létě zkoušel já. Ten můj se jmenoval Algoxan- http://www.jezirka-eshop.cz/algoxan-...lgoxan#par_609
Má to umět rozpustit a odbourat všechno, hlavně kaly-tedy i bahno a ty řasy samozřejmě také. Projasní to vodu a i jinak to funguje, jak má, ale má to krátkodobý účinek. Ten Algae Away mě osobně funguje celou sezónu. Dá se aplikovat v zásadě nekolika způsoby. http://www.jezirka-eshop.cz/algae-aw...=algae#par_613 Toto balení rozmíchám postupně v několika konvích vody a s kropítkem poleju celou hladinu jezírka, kromě filtrační mělčiny. Tím se z vody stane na chvíli takové mléko. Asi do dvou hodin si to sedne na dno, stěny, prostě na všechno. Většinou už do týdne je vidět znatelný úbytek dlouhých řas, nebo jsou už zničené. Čím teplejší voda, tím rychlejší likvidace. Chce to minimálně tak 12-14°C. Po zbytek roku mám pokoj. Na mělčině mi řasa spíše pomáhá s filtrováním. Zachytí do sebe ten humus, který tam nasává čerpadlo a stačí to semtam trochu posbírat. Nechám to na okraji vyschnout a utéct havěť. Teprve pak to odnesu na kompost.
Další způsob je v postupné aplikaci poprášením nejvíce zasažených míst několikrát za sezonu, nebo to postupně přidávat pomocí čerpadla do oběhu (na výstupu).
My máme jezírko jen pro ryby a prakticky se v něm nekoupeme, protože pak trvá týden, než se vyčistí voda, jak se to rozkarbuje. Na koupání máme bazén. Stačí mi odkalovat většinou tak jednou za měsíc. Tobě to Petře nezávidím. Udržet v čistotě takové jezero musí být náročné.
Jeden kamarád má to vzduchování. Příkon má prý 15W a asi 3 kameny. Vzduchuje to docela divoce. Příště si to víc prohlédnu. Ten přidávač mědi do vody by mohl také fungovat, ale nevím o nikom, kdo to má. Tady asi budeš muset věřit tomu videu, nebo prodejcům.
0 0
Jarda Slatinany Jarda Slatinany

Jarda Slatinany je offline (nepripojený) Jarda Slatinany

úplně obyčejný chlap
Ahoj nedostupny. Kyselina sírová rozpuštěná v nepatrném množství pár panáků do roka v 35m3 vody nemá s čím zreagovat tak, aby se vytvořily takové chemikálie, jako H2S, nebo SO2. Po setkání se zásadou vznikne nějaká neškodná sůl a hlavně v nepatrném množství a na otevřeném prostoru. Abych nepůsobil paniku, radši to ze svých stránek odstraním.
Mimochodem, víš to, že kyselinu sírovou nejspíš běžně piješ? Nevěříš?
Vždycky mi bylo divné, proč jednou za měsíc přistavujem velkou cisternu se zhruba 60t kyseliny sírové do Chrudimského lihovaru. Pak mi kvašmistrem bylo vysvětleno, že je to běžná součást jejich produktů.
0 0
zmyzni zmyzni

zmyzni je offline (nepripojený) zmyzni

dobry den zalozil som si jazierko este nieje hotove a chcem sa spytat ked chcem na foliu lepit neake okruhliaky tak ake lepidlo by som mal pouzit aby bolo nezavadne pre ryby a vodeodolne uz som hladal na internete ale nic take som zatial nenasiel
0 0
fery fery

fery je offline (nepripojený) fery

Ja teda neviem ale napríklad akvaristické lepidlo Den Braven je vhodné na styk s pitnou vodou a možno by sa dalo použiť. Ale asi by to bol veľmi drahý "špás"...
0 0
Jarda Slatinany Jarda Slatinany

Jarda Slatinany je offline (nepripojený) Jarda Slatinany

úplně obyčejný chlap
Ahoj zmizíku. Jestli ty "okruhliaky" jsou kamínky, tak se spíš zkus podívat po už nalepených na kusech folie. Prodává se to třeba na výrobu potůčků, kaskád, vyvřelišť a vodopádů. Není to myslím klasická jezírková folie, ale taková světlejší a více adhesivní pro lepidlo.
0 0
nedostupny nedostupny

nedostupny je offline (nepripojený) nedostupny

Lepidla na baze silikonu nedrzia dobre na folii.vo vode casom povolia.Neostava nic ine len okruhliaky poukladat,popripade varianta ako radi JARDA.
0 0
zmyzni zmyzni

zmyzni je offline (nepripojený) zmyzni

tak som este trochu hladal a nasiel som je to poliuretanova pena a stoji okolo 10 eur je neskodna pre ryby nevylucuje ziadne chemikalie
0 0
Jarda Slatinany Jarda Slatinany

Jarda Slatinany je offline (nepripojený) Jarda Slatinany

úplně obyčejný chlap
Jenže PU pěna nemá ráda UV. A nemyslím tím ústřední výbor, ale ultrafialové záření. Prostě se ti to za chvíli rozsype.
0 0
nedostupny nedostupny

nedostupny je offline (nepripojený) nedostupny

Jardo,do vcera som ani ja netusil ze take nieco existuje. Tato Polyuretánová pena je na to urcena.A ked je pod kamenom,UV by sa k nej nemalo dostat.Skus pozriet video
Naposledy upravil nedostupny : 03.03.11 at 08:26
0 0
Jarda Slatinany Jarda Slatinany

Jarda Slatinany je offline (nepripojený) Jarda Slatinany

úplně obyčejný chlap
Dobrý.
Když jsem vymýšlel, z čeho udělám plovoucí ostrůvek pro želvy, koupil jsem si nízkoexpanzní pěnu a potáhl jsem ji černou netkanou textilií, co ji dávám pod kůru. Tohle by to vyřešilo, je to pro mě novinka. Jen aby to na světle fakt vydrželo. Doufám, že to nevyrábí bývalí soudruzi z NDR.
Zmizíku. Asi ti nezbyde nic jiného, než to zkusit. Napřesrok proberem, jakou to má výdrž. Každá zkušenost se hodí.
Naposledy upravil Jarda Slatinany : 03.03.11 at 22:30 Dôvod: doplnění
0 0
Peter z Bratislavy Peter z Bratislavy

Peter z Bratislavy je offline (nepripojený) Peter z Bratislavy

Rovnaká téma o záhr. jazierkach je už uzavretá, tak pokračujem tu.
Dnes sa prvý raz roztopila ľadová pokrývka na celom jazierku. Bolo "krásne" zelené" a chlpate riasy boli miestami až nad hladinou.
Tak sme vzali do rúk plastové švédske hrable a niekoľko kilogramov chlaptej potvory sme vyťahali na breh, takže teraz je jazierko zbavené tej najväčšej pliagy aspoň na 80%. Až sa oteplí použijeme šetrnú chémiu.
V riasach boli zamotané raky (mnohé aj mrtve) i niekoľko rybičiek, ktoré to však hned rozplávali.

0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať