Zavrieť

Porady

Zahradne jazierko

azol azol

azol je offline (nepripojený) azol

hasič
Chcel by som ponuknuť svoje vedomosti. Pokial niekto si chce zriadiť zahradne jazierko velmi rád poradím bezplatne a radostou nech máme pekne okolie .
Naposledy upravil kopretinka : 23.03.15 at 08:38
Usporiadat
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

prečo došlo k uzavretiu starej témy o jazierkach????

http://www.porada.sk/t54332-p34-zahradne-jazierko.html

to sa zase budeme musieť v novej zaoberať rovnakými vecami? a vracať sa a preklikávať, a hľadať a hľadať? boli tam super rady aj riešenia problémov... nechápem...
0 0
fery fery

fery je offline (nepripojený) fery

Presne tak! Mňa by tiež zaujímalo, kto dostal ten "úžasný" nápad "starú" tému uzavrieť.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona



Temu som znovu otvorila a spojila obe do jednej.
Mozete pokracovat ,. )
Naposledy upravil arizona : 08.03.11 at 18:34
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

sisima Pozri príspevok
prečo došlo k uzavretiu starej témy o jazierkach????

http://www.porada.sk/t54332-p34-zahradne-jazierko.html

to sa zase budeme musieť v novej zaoberať rovnakými vecami? a vracať sa a preklikávať, a hľadať a hľadať? boli tam super rady aj riešenia problémov... nechápem...
fery Pozri príspevok
Presne tak! Mňa by tiež zaujímalo, kto dostal ten "úžasný" nápad "starú" tému uzavrieť.
Uzatvorili ju clenovia,ktory temu povazovali za vyriesenu.

Na taketo veci sluzi tlacitko "nahlas" , kde staci napisat odkaz adminovi a moderatorom , ktori mozu rozhodnut, ci sa tema opat otvori.
Medzi prispevkami si to nemusi nik vsimnut...
1 0
Peter z Bratislavy Peter z Bratislavy

Peter z Bratislavy je offline (nepripojený) Peter z Bratislavy

ešte že občas aj rozum zvíťazí! Predsa je lespšie mať rovankú tému pod jedným názvom.

Tak len chcem slovenskej jazierkárskej verejnosti oznámiť, že som bol kúpiť štyri 25-kilogramové vrecia zeolitu (16-32 mm frakcie) hne´d za hranicami v Břeclavi za cenu 12 Kč (s DPH) za kilogram..
Ustretovosť moravskej firmy bola vzorová, keďže som bol u nich v nedeľu dopoludnia. A aby tých paradoxov bolo viac, tak mi biely zeolit predával šéf firmy - čierny brazílčan. Na otázku odkiaľ zeolit je tak mi odpovedal - no predsa zo SLOVENSKA!!!!

Tak snáď splní úlohu pri filtrácii jazierkovej vody.
0 0
Jarda Slatinany Jarda Slatinany

Jarda Slatinany je offline (nepripojený) Jarda Slatinany

úplně obyčejný chlap
Čau Peter. Nějak nestíhám, ale zjistil jsem jednu informaci o Velda I-Tronic IT 35. Hodí se na koupací jezírka, jako máš ty, ale nesmíš tam chovat pravé koi a jesetery. Ti jsou prý na měď citliví. To se tě ale netýká, že?
0 0
Peter z Bratislavy Peter z Bratislavy

Peter z Bratislavy je offline (nepripojený) Peter z Bratislavy

O tom, že je to nevhodné pre jeseterov som čítal, a KOI kapre tiež nemám a karasy tie sa rozmnožia aj v čaji.
Skôr by som chcel vedieť názor niekoho, kto už tú Veldu má, či je to naozaj účinné. To isté mi totiž tvrdili aj o UV lampe, ale na chlpaté riasy UV lampa nepomôže.
0 0
Jarda Slatinany Jarda Slatinany

Jarda Slatinany je offline (nepripojený) Jarda Slatinany

úplně obyčejný chlap
Teda jestli ti někdo tvrdil, že UVlampa pomůže od chlupatých řas, tak mu běž dát cent. To dá přece rozum, že ta lampa zabíjí jen to, co jí projde a je ozářeno. I-Tronic má na rozdíl od UVlampy produkovat bojové ionty mědi, které zamoří celé jezírko, ale jestli to opravdu funguje, nevím. Budu se po tom pídit.
Také teď chodím kolem jezírka a koukám, co je potřeba udělat. Na mělčině mezi rostlinami na kačírku je dost chlupaté řasy, ale nechám to být. Zatím mě spíš pomáhá s filtrováním vody. Vybírat to budu později, až toho bude víc. Na bočních foliových stěnách kolem hloubky je tenký povlak asi stejné řasy, ale není delší, než 1cm a dělají se na tom takové šupiny, které se občas odloupnou a sesunou ke dnu za současné tvorby spousty zřejmě kyslíkových bublinek. Shluklo se to na dně do několika míst v poměrně silné závěje kalu, ve kterých jsou zazimované některé ryby. Budu to muset brzy odkalit, protože to ostatní čím dál aktivnější ryby začínají vířit.
V nejbližší době chci na lepší prokysličení vody vyzkoušet Venturiho trysku. Jestli to bude fungovat, bude to možná lepší, než vzduchovací dmychadlo.
Jaké to tam máš raky? Teda jestli to není tajné.
0 0
Peter z Bratislavy Peter z Bratislavy

Peter z Bratislavy je offline (nepripojený) Peter z Bratislavy

Mám pocit, že si písal teraz nie o Tvojom, ale o mojom jazierku, čo sa týka rias a kalu. Tie najväčšie chumáče sme vyťahali minulý týždeň a bolo ich niekoľko kilogramov. Škoda, že ma nenapadlo ich ponúknuť niektorej japonskej reštaurácii.
Pred niekoľkými rokmi som videl v Baumaxe v kadiach rakov (ale ake to boli? - neviem). Tak som 2 kúpil a šupol do jazierka. Po roku, keď sme ho čistili, ich tam bolo min. 40, čo sme našli pri výlove.
Pokiaľ platí, že rak žije a rozmnožuje sa len v čistej vode, tak potom ja mám nejakých, čo potvrdzujú aj výnimku.
Tak už nám konečne prišla jar ačakám, kym sa voda oteplí začnem s čistením a rekonštrukciou jazierka. Kolega mi už z Kladna doviezol aj 2,5 kg kýblik Fadenalgen Vernichter:


Tak už len čakám, kým sa oteplí voda a idem na to.
0 0
Jarda Slatinany Jarda Slatinany

Jarda Slatinany je offline (nepripojený) Jarda Slatinany

úplně obyčejný chlap
V racích se vyznám. Stačí mi jedna fotka. Nafoť ho z profilu. Dík.
Není to náhodou tenhle? -
V jeho případě bych se jeho množivosti nedivil. Na založení chovu ti stačí i jeden ráček.
Naposledy upravil Jarda Slatinany : 15.03.11 at 12:07
0 0
nedostupny nedostupny

nedostupny je offline (nepripojený) nedostupny

Peter z Bratislavy Pozri príspevok
Pred niekoľkými rokmi som videl v Baumaxe v kadiach rakov (ale ake to boli? - neviem). Tak som 2 kúpil a šupol do jazierka. Po roku, keď sme ho čistili, ich tam bolo min. 40, čo sme našli pri výlove.
Musel si mat stasie ze to bol parik.Alebo ti niekto vybral par?
0 0
Peter z Bratislavy Peter z Bratislavy

Peter z Bratislavy je offline (nepripojený) Peter z Bratislavy

Určite to nebol tento "flakatý" rak. Bol skôr jednofarebný do slabo červena. Výber bol náhodný, systémom, čo sa podarilo v kadi chytiť.

Až budem čistiť jazierko, tak ich vychytám a nafotím, príp. záujemci sa môžu prihlasiť, ak ich bude hodne.
0 0
Jarda Slatinany Jarda Slatinany

Jarda Slatinany je offline (nepripojený) Jarda Slatinany

úplně obyčejný chlap
Tak to měl asi nedostupny pravdu v tom, že jsi musel mít štěstí na výběr páru, nebos dostal už oplodněnou samičku. Jestli byli do červena, může to být rak červený. Mladý je barvou spíše mdlý, ale v dospělosti je jeho vybarvení výrazně červené. Já sám chovám jak jeho přírodní-červenou variantu, tak i bílou a jejich vzájemné kombinace. Mrkni na http://www.jezirko-skrovad.webzdarma.../DSC04241.html , jestli je to on. Má červené trny a bílé skvrny na krunýři. Je prodáván i v barvě slabě červené, zcela bílé a modré. Trny na klepetech jsou typický znak.
0 0
nedostupny nedostupny

nedostupny je offline (nepripojený) nedostupny

Vcera nam pribudli dvaja neplanovani najomnici v jazierku.Prechadzali sa po ceste v strede mesta,pravdepodobne niekomu usli,maju pristrihnute kridla.Zatial hladam majitela.Chystam sa rozsirit hlboku zonu,uz som zacal odstrojovat,preto chybaju kamene.Kacickam chutia evidentne vlaknite riasy,
0 0
Jarda Slatinany Jarda Slatinany

Jarda Slatinany je offline (nepripojený) Jarda Slatinany

úplně obyčejný chlap
Včera konečně roztál poslední zbytek ledu v bazénu i v budoucím jezírku pro želvy. Všiml jsem si, že v těchto dvou nádržích jsou dlouhé provazy té chlupaté řasy, což v jezírku nemám. Asi je to způsobeno hlavně nehybností vody, takže ta potvora může nerušeně růst. V jezírku pro želvy je to konkrétně ode dna až k hladině, což je asi půl metru a to jsem do něj na podzim napustil v podstatě sterilní vodu ze studny, takže nevím, kde sebrala tolik živin, když to notabene hned potom zamrzlo. To jen pro zajímavost. Ještě to doladím, vyčistím, oplotím, vytvořím písčitou pláž a nějakou plochu na slunění. Holky jsou už ve sklepě dlouho a myslím, že se začínají vrtět. Nejdéle koncem příštího týdne je začnu přemisťovat ven.
Ve velkém jezírku mi zatím přežily všechny rybky, akorát jeden kapřík je v karanténě, protože má nějakou vodnatelnost. Je oteklý, má vypouklé oči, zježené šupiny a separoval se. Asi to nepřežije, ale zkusím ho vyléčit. Koupil jsem 5l OMNISANU a včera jsem to aplikoval do vody v množství necelých dvou litrů (na objem 35m3), abych preventivně vyčistil jezírko od plísní, bakterií a malých cizopasníků. Trochu jsem dal i k tomu nemocnému kapříkovi. Kdo to neviděl, tak jestli to budete zkoušet, nezhrozte se jako já. OMNISAN je jako tyrkysový inkoust do tiskárny. Po aplikaci to v jezírku vypadalo jako po výbuchu naštvané chobotnice. Pomocí dalšího čerpadla jsem pomohl rychleji rozmíchat ten inkoust do celého jezírka a také zapracovat víc vzduchu do vody. Potom jsem půl dne chodil nervózně kolem a sledoval ryby, jestli nějaká nehodí břicho. Naštěstí se ukázalo, že po té barvící proceduře jsou všecky v pohodě. Dneska už je jezírko skoro odbarvené. Dokonce je zase vidět až na dno. Rybky lítaj jak střelené, jakoby je to nastartovalo. Až se oteplí a vyprchá to, dodám do filtrace nové užitečné bakterie. Už je mám koupené. O víkendu jsem dal do vody celkem 18kg soli, na což ryby nijak nereagovaly, takže je to asi také v pohodě. Příští rok to barvení musím nafilmovat a dát na svůj kanál youtube.
Ta dezinfekce asi probudila všechno, kromě sumců. Mělčina je najednou plná malých rybiček, i úplného potěru a viděl jsem i pár malých žabiček z loňských pulců.
0 0
Jarda Slatinany Jarda Slatinany

Jarda Slatinany je offline (nepripojený) Jarda Slatinany

úplně obyčejný chlap
Moje zkušenosti po aplikaci Omnisanu.
Je to už čtvrtý den, co jsem nalil do jezírka ten inkoust. Voda má už jen nádech té barvy, ale trochu se kalí. Mám takový pocit, že kromě bakterií a plísní zatočil Omnisan trochu také s řasami. Ty moje jsou většinou jen ve formě koberečku s delším chlupem a oslizlého, strupovitého povlaku, plného bublinek. Začínají se ale pouštět všeho, na čem až dosud pevně držely, a pomalý proud vody od čerpadla je pomáhá zamíchat do vody v podobě slabého zakalení (až si to sedne na dno, odkalím to a budu s tím hnojit letničky).
Shodou okolností jsem dnes mluvil se známými o jejich jezírku. Vloni založili jezírko s několika jesetery a karasi, kubatura asi 10m3. Celou zimu 15W vzduchovadlem udržovali v jednom místě díru v ledu. Ryby přežily v pohodě, ale po roztání ledu tam prý měli spoustu dlouhé řasy, jako psal Peter a Sisima. Začínám být přesvědšen, že udržování díry v ledu ohřívátkem, okysličováním, prosekáváním, ponořeným snopem rákosu, vrtáním, tavením ledu horkou vodou a dalšími způsoby, které jsou v podstatě statické, jsou sice dobré pro ryby, ale stejně tak i pro dlouhou řasu, která nerušeně prosperuje. Voda totiž zůstává nehybná a to jí vyhovuje. Já myslím, že té chlupaté potvoře vadí pohyb, a dvojnásobně jí vadí pohyb okysličené vody. Jinak si nedovedu vysvětlit to, proč ji v jezírku nemám a v bazénu a želváriu ano. Zlaté čerpadlo. Měl jsem ho vypnuté asi jen na 2 měsíce, v době největších mrazů, ale jinak běží celý rok. Ryby sice mají chvíli studenější vodu, ale jelikož jsou vypasené, nějak to přežijou. A řasa trpí.
PS: Toto není univerzální návod, jen jedna malá zkušenost, založená i na domněnkách amatéra Jardy!
Good luck!
1 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

nedostupny Pozri príspevok
Vcera nam pribudli dvaja neplanovani najomnici v jazierku.Prechadzali sa po ceste v strede mesta,pravdepodobne niekomu usli,maju pristrihnute kridla.Zatial hladam majitela.Chystam sa rozsirit hlboku zonu,uz som zacal odstrojovat,preto chybaju kamene.Kacickam chutia evidentne vlaknite riasy,
To su ruanky, nie? Tie su vsak take nemotorne, ze osobne pochybujem, ze vedia lietat. Maju sice farbu divych kacic, no su tazkopadne ako domace, zeby niekomu usli po svojich nohach? Zozen si kacerka a mas svoj chov Ako im to tam pristane
0 0
Peter z Bratislavy Peter z Bratislavy

Peter z Bratislavy je offline (nepripojený) Peter z Bratislavy

Chokma,
to sú divoké kačice. Ruanske kačky sú asi 4x väčšie a ťažšie a tie by ťažko sami prileteli, keďže im to hmotnosť tela už neumožňuje. Tie by musel niekto cez plot prehodiť.
Skôr treba dávať pozor, aby nepoškodili fóliu (ak nie je poriadne hrubá). Kamaratovi takto preleteli cez plot pižmovky (čínske kačice) a zobákom mu rozžužlali fóliu a zrejme aj pazúrami si pomáhali.
Na okrasne jazierko by som dal max. párik mandaríniek, či karolíniek, ale potom dostane zabrať jazierková flora.
Najmenej nebezpečná pre jazierko je kačica z plastu.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
A naše jazierko ešte stále zimuje...nepodarilo sa mu ani poriadne roztopiť a už je zamrznutý vrch po týchto studených dňoch nanovo...ale rybky sme tam na chvíľu videli..neviem , či prežili všetky... Peter presne takú plastovú kačicu máme..a všetci si myslia, že je živá...
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Peter z Bratislavy Pozri príspevok
Chokma,
to sú divoké kačice. Ruanske kačky sú asi 4x väčšie a ťažšie a tie by ťažko sami prileteli, keďže im to hmotnosť tela už neumožňuje. Tie by musel niekto cez plot prehodiť.
Skôr treba dávať pozor, aby nepoškodili fóliu (ak nie je poriadne hrubá). Kamaratovi takto preleteli cez plot pižmovky (čínske kačice) a zobákom mu rozžužlali fóliu a zrejme aj pazúrami si pomáhali.
Na okrasne jazierko by som dal max. párik mandaríniek, či karolíniek, ale potom dostane zabrať jazierková flora.
Najmenej nebezpečná pre jazierko je kačica z plastu.
Hej, preto mi to nesedelo, zeby prileteli. Nasim ruankam sme nikdy ani kridla nezvykli preto strihat, vsak ledvaj chodili, tak sa komotne niesli. Dive su iny pripad. A tie cinske, to su fakt betarky, vsade pchaju zobaciky a vsetko chcu ochutnat - igelit, foliu, drotiky, umelohmotne kelimky, no hroza s nimi a aj vela neporiadku narobit, im by asi viac pasoval tecuci potok, co odnesie ten sajrajtik, co narobia, het, alebo len vanicka.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať