Zavrieť

Porady

Zahradne jazierko

azol azol

azol je offline (nepripojený) azol

hasič
Chcel by som ponuknuť svoje vedomosti. Pokial niekto si chce zriadiť zahradne jazierko velmi rád poradím bezplatne a radostou nech máme pekne okolie .
Naposledy upravil kopretinka : 23.03.15 at 08:38
Usporiadat
Jarda Slatinany Jarda Slatinany

Jarda Slatinany je offline (nepripojený) Jarda Slatinany

úplně obyčejný chlap
Já jsem čistil na podzim, takže rostliny jsou všechny ostříhané a zredukované, na dně povysávám trochu toho šumu a listí. Po mrazech-asi před dvěma týdny-jsem sítkem a podběrákem vylovil většinu nově napadaného lupení a trochu řas, takže nečistot moc nezbylo. Voda má zatím kolem 4°C v celé hloubce. Asi je to o něco víc, než v zimě, protože jak píše Sisima, ryby už jezdí po celém jezírku. I když občas v noci mrzne, led se vytvoří jen na malých jezírkách, ne ale na velkém. Mám už puštěné čerpadlo a spolu se vzduchovacím válcem dost hýbe vodou takže led nemá šanci. Kořenovce mimochodem mrazy vůbec nevadí. Nezaznamenal jsem žádný úbytek ryb až na jednoho karase, který má asi jen něco s měchýřem, protože už skoro dva měsíce leží na boku a nemůže se udržet v pozoru. Dal jsem ho raději do karantény vedle k leknínům. I když je zblízka vizuelně v pořádku, člověk nikdy neví.
Začínám malými dávkami vitamíny obohaceným krmivem vždy jednou za pár dnů krmit jesetery a ti žrouti to hned vyluxují. Jeseni už jezdí těsně pod hladinou a také ochutnávají vše, co spadne do jezírka. Jeseteřích granulí si ale zatím nevšímají, což je dobře. Několik raků zimu nepřežilo, našel jsem asi pět klepet. Zbytek jejich těl zřejmě skončil v jeseterech. Ostatní raky jsem nanosil na mělčinu a tam jich většina čeká na oteplení. Podzimní ráčata jsou už vesměs dospělí raci schopní se rozmnožovat, jakmile je vysadím na jaře do jezírka. To bude mazec.
Země už asi rozmrzla, brzy začnu kopat díru pro klasickou filtraci hned vedle jezírka, abych ulevil kořenovce. Snad se povede.
Sisima, já sice na dně žádný štěrk nemám, tak se mi to vysává, ale nevěš hlavu. Jestli koupíš nějaký kvalitní vysavač, bývá u něj bohaté příslušenství a nejspíš bude obsahovat i speciální nástavec na vysávání takového dna s nějakým separátorem štěrku. Nikdy jsem to neviděl, ale představuju si to tak, že nástavec je plošně trochu větší s nějakou mřížkou a vysávání je rozmělněno do celé plochy nástavce, takže kamínky to prostě nezvedne, kdežto kal ano. Bude to ale jistě náročnější na čas a vodu, která se bude muset dopouštět za tu vysátou. I když jsme kdysi s Nedostupnym diskutovali o tom, jestli lze vodu vracet zpátky do jezírka jelikož se filtruje přes nějakou síťku, nebo pytlík, mě by ale ani nenapadlo tohle dělat. Ta voda bývá plná smradlavých a výživných věcí, po kterých mi tráva kolem jezírka přímo blázní a její předčištění vysavačem bude nejspíš zcela nedostatečné. Vloni na jaře jsem dokonce napustil jednokubíkovou nádrž tím nejhustším kalem hned ze začátku odkalování a po sednutí bordelu, upuštění čisté vody, dalšího zahuštění a přemístění do sudu jsme s tímto mimochodem perfektním a zcela dokonale odbouratelným přírodním rybím hnojivem úspěšně hnojili truhlíkové rostliny celý loňský rok. Po zalití sice trochu smrděly, ale rostly bujaře a venku jsou dobré rozptylové podmínky. Musím asi pro jistotu zmínit to, že nepoužívám žádný filtr. Co nasaju, to na druhém konci rozemleté čerpadlem vyletí ven z hadice.
Teď mě tak napadlo, nepamatuju se, s kým si tykám a s kým si vykám, takže doufám lidi, že mi nebudete mít za zlé, když si to zjednoduším na tykání. Stejně jsme naladěni na stejnou notu a civilnější rovina asi vyhovuje většině lidí, doufám. Tak mi to prosím nemějte za zlé a mějte se všichni fajn.

Tady je video s tím přiblblým karasem. Další jsou tady- http://www.youtube.com/user/JardaSlatinany
Naposledy upravil Jarda Slatinany : 16.03.12 at 21:49
0 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

granule dnes ochutnali len niektoré rybičky, koi-e a karasy, videli sme aj velkeho liena, prezil prvu zimu u nas, velky karas sa nám niekde skrýva (snad ho nevytiahla nejaka mačka, mali sme ich tu pozehnane, susedove mačky mali ruju, tak sme mali celý dom ocurany od kocurov)...
po dvoch dnoch od spustenia filtracie sa nam na povrchu robi pena... predpokladam, ze je to tym znecistenim vody cez zimu...
este sme nemali cas popozerat tie vysavace, ale keby take boli, urcite si kupime... s ubytkom vody pri cisteni problem nie je, mame studnu a aj v lete casto dopustam, ked sa odparuje...
a s tym hnojenim, to je super tip, ja moc nemusim umele hnojiva, takze toto urcite vyskusam

tak priatelia, sezóna nám pomaličky začína, takže sa teším na nové fotky krásnych rybičiek a jazierok
0 0
Jarda Slatinany Jarda Slatinany

Jarda Slatinany je offline (nepripojený) Jarda Slatinany

úplně obyčejný chlap
Karas se dnes sice už srovnal, ale byl místy napadený nějakou plísní, tak jsem ho před chvílí raději zahrabal do kompostu, aby ho ani kočky nesežraly. Je to zatím jediná potvrzená ztráta. Nic se ale neděje, mám jich ještě asi padesát. Pomalu je začnu vychytávat a rozdávat po známých a nechám si jen pár hezkých kousků na výrobu potěru které časem vyměním za hezčí schubunkiny. V mělkých jezírkách jsem nechal malé karásky a i když pravděpodobně promrzla na kost, karásci to vydrželi a těší se dobrému zdraví. Toto se ale nedá říct o larvách vážek a šídel. Snad jedině vodní berušky, znakoplavky a potápníci jsou v pohodě. Po želvách se voda v jejich jezírku jen hýbe planktonem, asi buchanky a spol. Jako jogurt-život v každém kousku. Okřehek se tam také pěkně přemnožil. Jarní očista dočista snad pomůže.
0 0
Ospaly Ospaly

Ospaly je offline (nepripojený) Ospaly

Zdravim. Na prelome april-maj by som chcel uz dorazit jazierko (raz chybali financie, potom cas, niekedy oboje :-) Preto ak ma niekto "problem" s premnozenymi rastlinami velmi rad by som mu pomohol. Na cene by sme sa dufam dohodli. V predajni chcu nekrestanske peniaze. KE okolie. Dakujem.
0 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

ehm tá pena... odišla nám UV lampa vydrzala 1,5 sezóny...
0 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

baumax a hornbach budu mat na jar velky vyber rastlín, tie najbeznejsie okolo 1,50/ks az po cca 20E za 1 lekno... nam vacsina kupenych rastlin z bau vykapala, min. rok som kupila v juni vypredajové travy za pár centov, tak uvidíme, či prežili zimu...
inak leknice a irisy som si doniesla z kanála, kam chodí manzel na ryby... a tie sa osvedčili
0 0
Dana Juricová Dana Juricová

Dana Juricová je offline (nepripojený) Dana Juricová

Ahoj, minulý rok sme založili jazierko. Najprv sme mali veľké problémy s vodou a tvorbou rias, ale nakoniec to vyriešila príroda sama. Mesiac som bola odcestovaná a nikto sa o jazierko nestaral a keď som sa vrátila, jazierko bolo krásne čisté, bez UV lampy a okysličovadla. Teraz po zime však vidím, že sa nám veľmi premnožili riasy. Čo sa dalo sme vybrali sitom, ale sú prichytené po krajoch jazierka na fólii a to sa nedá mechanicky odstrániť. Rybkám to zjavne nevadí, tie si veselo plávajú. Viete mi poradiť, čo s tým?
0 0
Jarda Slatinany Jarda Slatinany

Jarda Slatinany je offline (nepripojený) Jarda Slatinany

úplně obyčejný chlap
Pro Danu.Hodně lidem se na řasy osvědčil přípravek Algae away. Aplikovat se dá, jakmile teplota vody dlouhodobě přesáhne 10°C, takže tak asi za měsíc. Prodejci také poradí, ale já ho většinou rozdělím na dvě dávky aplikované asi po týdnu až dvou a rozmíchaný v konvi s kropítkem(nebo několika konvích) ho nakropím na celé jezírko. Voda je jak mléko a jakmile to sedne na stěny jezírka, voda se vyčistí. Rybám vůbec nevadí, ale řasu spolehlivě zničí na celou sezónu. Tedy aspoň mě ano. Trochu pomáhá i levnější Algoxan a podobné přípravky na bázi aktivního kyslíku, jejich účinek je ale krátkodobý. Rybami je vnímán též jako bezproblémový.
0 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

nam Algae away pomohol s bojom s riasami, ale teraz mame ten problem s penou a dost zelenou vodou, až sa mi zdá, že nevidím na dno... doteraz sme mali fakt číru vodu, no ked sa začalo oteplovať, začala sa aj voda meniť...mysleli sme ze je to uz nefunkčnou UV lampou, kupili sme novu, ale dnes sme zistili, ze aj ta stara lampa ešte svieti...
u nas ma voda vraj 10° podla teplomeru, a dali sme uz aj ten prípravok, no neviem, ci bude tak účinný, ked ešte nie je až tak teplo, aj ked od piatku je v BA naozaj slnečno a teplo... neviem čo s tou penou...
0 0
Jarda Slatinany Jarda Slatinany

Jarda Slatinany je offline (nepripojený) Jarda Slatinany

úplně obyčejný chlap
Ahoj Sisima. Tu pěnu i zelenější vodu může mít na svědomí zvýšený obsah fosforu a dobře prohlédni celé jezírko, jestli ti někde nehnije mrtvá ryba. Nejspíš se tento problém vyřeší důkladným odkalením a s tím spojenou částečnou výměnou vody. Držím palec.
0 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

no, zatial sa nám neukázal malinký lieň, ale ten mal tak 6-7cm, keby sa niekde rozkladal, tak by to sposobilo toto? raz mi uviazol asi 10-12cm koi v kokos. rohozi a pomaly sa zacal rozkladat, kym som ho objavila, ale ziadna pena sa nevytvorila...
dam tomu este par dni a uvidime... kedysi dávno sa nám podobná pena a taký akoby špinavý povlak urobili, ked sme dali baktérie, ale za pár dní sa to samé upravilo...
s velkym cistenim jazierka aj s čiastočnou výmenou vody sme chceli počkať, až kým sa oteplí, tak za mesiac, dva...
nemyslela som si, ze takto zacneme sezónu...
0 0
Jarda Slatinany Jarda Slatinany

Jarda Slatinany je offline (nepripojený) Jarda Slatinany

úplně obyčejný chlap
Ono to pěnění bude asi tím, že ještě nenaběhly bakterie. S mrtvými rybami si to spojuju spíš jen já při vzpomínce na jezírko jednoho kamaráda, kterému odešlo čerpadlo v největších vedrech a většina ryb mu vychcípala. Měl pak dost dlouho hladinu jak pod splavem, než se jezírko srovnalo. Jo a to uvčko mívá životnost maximálně na dvě sezóny. Pak už dobře neúčinkuje, i když svítí. Já ho sice nepoužívám, ale vím to od lidí.
Dnes jsem si koupil Algae-away a bakterie. Až se rozroste řasa a trochu víc se ohřeje voda, dám nejdřív to první a s bakteriemi počkám až potom. Potřebujou vyšší teplotu. Objednal jsem v Praze nějaké pravé japonské koi včetně třech butterfly. Jsem zvědav, co mi dodají a jestli budou zdravé. Mají zajímavé ceny, tak jsem to zkusil. Začnu se zbavovat některých jeseterů, sumců, kaprů, jesenů a hlavně karasů, abych i při nakupování nových a lepších ryb zároveň trochu odrybnil. Do teď jsem testoval a od teď jdu do kvality.
Nevěš hlavu. Nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř. Kolegině v práci po roztavení ledu zjistila, že mají jezírko skoro prázdné a ze všech ryb jim zbyli dva karásci. Aspoň jí pomůžu se zarybněním. Karasů mám hafo a rád se většiny zbavím.
0 0
Peter z Bratislavy Peter z Bratislavy

Peter z Bratislavy je offline (nepripojený) Peter z Bratislavy

Jardo,
po čom si objednával Algae Away? Ja som práve dnes objednal 1 kg (na 66 kubíkov vody) a stoji 133 EUR. Práve sme dnes zahajili práce na čistení jazierka po zime. Z pobrežnej zony splavujeme pod prúdom sajrajt do hlbky - do bazéna. kde ho zajtra už len povysávam Pondovacom.
0 0
Jarda Slatinany Jarda Slatinany

Jarda Slatinany je offline (nepripojený) Jarda Slatinany

úplně obyčejný chlap
Normálně jsem ho koupil v Pardubicích jako vždycky. http://www.jezirka-eshop.cz/algae-away-300-g-0602006/ Tohle množství mi vždycky stačí na jednu sezónu i když je to na 20m3 a já mám jezírko 35m3. Je to spíš o ploše a členitosti jezírkového dna, než o kubatuře. Moje dno je úplně hladké a mělčina je poměrně malá a čištěná, takže řasy nemají velkou možnost se někde schovat nedotčené. Letos zkusím trochu jiný způsob aplikace. Nebudu ho dávat na celou plochu, ale nechám kousek s řasami pro kaprovce. Snad se to povede a budou mít co žrát. Zatím se mi povedlo vypiplat jen jednoho, ale už mám zamluvené další dva. Bohužel se jim v obchodě osypali krupičkou, takže je budou minimálně dva týdny léčit. Prý stačí na dva týdny zvýšit teplotu vody na 30°C a ono to z nich opadá. Nemělo by se to pak už vrátit. Jsou letos pěkně velcí a vypadají vitálně, byla by jich škoda. Kaprovec je hejnovitá ryba, proto jich chci víc, aby se cítili lépe. Ještě mám zálusk na jednoho jesetera velkého. Říkají mu Atlantský. Jestli mému prodejci ale nedodají něco jiného. Uvidíme.
Ta cena, kterou máš, je dobrá. Asi bych to nesehnal levněji. Tak ať ti jde očista.
0 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

odstránili sme tie kokosové rohože, bolo v nich naozaj dost zeleného nechutného bordelu, tak uvidíme... ale mám pocit, ze sa to pomaličky lepší...
tak vy sa zbavujete aj jeseterov? ja by som sa so ziadnou rybičkou nedokázala dobrovolne rozlučit...
pozitívna správa je, ze susedom zmizli mačky... jedného dna sa proste vyparili... takze niekomu vadili este viac, ako nám... no len to podozrenie z ich zmiznutia akosi padá na nás...
0 0
Jarda Slatinany Jarda Slatinany

Jarda Slatinany je offline (nepripojený) Jarda Slatinany

úplně obyčejný chlap
To je bomba. Právě před chvílí se stalo něco, co nás hodně pobavilo. Máme novou kočku a ta podstatně víc rajcuje všechny kocoury z okolí, než naše stará, vykastrovaná. Jak tak koukáme po ránu z okna, žena říká "pojďte se podívat na ty obšourníky u jezírka". V tom se začli prát a v zápalu boje si nějak nevšimli, že to už dělaj pod vodou. Než se vzpamatovali, byli úplně mokří. Ještě teď se všichni řehtáme. Konečně nás pobavili šmejdi. Přeju všem hezkou sobotu!
0 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

vyzerá to tak, že u nás zmizli všetky mačky, nielen tie od našich priamych susedov...

Jarda
akurát pozerám ten prípravok House of Kata Algae away, v sobotu ideme na nákup, a práve som zistila, ze jeden je proti riasam a druhý je "white powder" - na prirodzené vylepšenie vody...

minulý rok sme kupovali tento prípravok, a mne sa zdá, že namiesto toho na riasy mi predali ten "biely prášok"... takže môže byť, že máme tie problémy s tou vodou, aj kvoli tomu, ze na riasy som vlastne použila ten prípravok na vylepšenie vody a nie na riasy...?
min.rok som použila aj prípravok z baumaxu na riasy, ale myslela som si, že riasy vtedy zmizli práve kvôli Algae away, nie vdaka tomu lacnému z baumaxu...
ale teraz ked ani po cca 2 týždnoch sa s riasami/rozložené kúsky vo vode, zelenšia voda, nič nedeje ani po aplikácii Algae away mám pocit, že to je tak... za 2 týždne by uz mali byť vidieť zmeny na vode, nie? s tým lacným prípravkom to bolo vidieť do týždna... jediné čo pomaličky mizne je tá pena, denne ju niekoľkokrát zbierame sieťkou, a trošku je už vidieť na dno, ale nie je to to, čo bývalo...
asi kúpim obidva tie prípravky...
0 0
Jarda Slatinany Jarda Slatinany

Jarda Slatinany je offline (nepripojený) Jarda Slatinany

úplně obyčejný chlap
Asi měli cikáni k obědu párkrát králíka. Bohužel už došli.

Já používám jen ten přípravek proti řasám. Vlastně mi v obchodě kam chodím nikdy nic jiného od Katy nenabídli. Má teď být pár dní chladno, tak ještě počkám, ale až se oteplí, tak odkalím bordel ze dna, pak použiju algae away a po nejaké době naočkuju bakterie. Voda musí mít aspoň 10-12°C a pro bakterie ještě víc. Zatím se motá kolem 10°C, nebo níž. Je čas.

Nakoupil jsem nějaké japonské kapříky - butterfly, kohaku, sanke, utsuri, showa, nějaké karasy schubunkiny a pár koljušek tříostných. Ti butterflayové jsou nádherní. Až bude čas, nafotím je a šoupnu na web. Kdo chce, může se mrknout sem - http://www.aquarium.cz/katalog/akvar...ryby/strana-5/ Mají docela dobré ceny a ryby jsou vizuelně zdravé. Zatím je mám v karanténě v provizorní nádrži v zimní zahradě. Nemám to srdce nechat je zatím venku. Budu to sledovat a až naskladněj další druhy koi, asi si ještě jednou udělám výlet do hlavního města mezi ty turisty.
0 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

pozrela som doma krabičku, tak je tam len originálna nálepka House of Kata, Algae away, a ostatné sú nálepky od predajcu... takze tazko povedat... ale uvidím v sobotu, ideme tam na nákup...
My rybičky uz dokupovat moc nemozme, jedine chcem aspon 2-3 malinkých lienikov nech ten jeden nie je sám... inak fakt uz stačí )) aj tak verím, ze manžel niečo dovlečie z rybníka...
0 0
Jarda Slatinany Jarda Slatinany

Jarda Slatinany je offline (nepripojený) Jarda Slatinany

úplně obyčejný chlap
Hlavně aby s nimi nedovlekl parazity a choroby. Chce to každopádně karanténu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať