Zavrieť

Porady

Zahradne jazierko

azol azol

azol je offline (nepripojený) azol

hasič
Chcel by som ponuknuť svoje vedomosti. Pokial niekto si chce zriadiť zahradne jazierko velmi rád poradím bezplatne a radostou nech máme pekne okolie .
Naposledy upravil kopretinka : 23.03.15 at 08:38
Usporiadat
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

či je to vodná kapusta neviem, ale ostatné sedí my ju mám rôzne od tej najhlbšej zóny az po nejakých cca 40cm. po minulé roky mala len tie nízke listy, až tento rok sa krásne rozrástli a stále rastú (ale nie tak ako vám )))) kvitnúť budú najskôr budúci rok, ak to majú tak ako lekná (jeden rok si ukladajú živiny v koreni a budúci rok podla toho kvitnú...)
0 0
robo939bj robo939bj

robo939bj je offline (nepripojený) robo939bj

ahojte, potrebujem poradit mam zahradne jazierko zhruba 5 m3 a vedším počtom rýb koi 60 kusov, v jazierku mam len obehove cerpadlo na vodopád, mam problém z vodou, stále zelena a nepriehladná, doroka ju musím vymenit aj 4 krát, čím trpia ryby. Aky filter by som potreboval aj zo skymerom na odsavanie kalu od rýb. Ak máte niekto skusenost poradťe mi prosím. posielam foto jazierka prave po vymene vody robo939bj@azet.sk [IMG]jazierko 2012[/IMG]
0 0
Jarda Slatinany Jarda Slatinany

Jarda Slatinany je offline (nepripojený) Jarda Slatinany

úplně obyčejný chlap
Ahoj Robo. Takhle to s tím obrázkem nepůjde. Musíš ho nejdřív umístit na nějaký web, například http://www.rajce.idnes.cz/navod a pak sem umístit link na ten snímek. Stejně dobře funguje http://picasa.google.com/ ...
Jinak k jezírku. Do takového jezírka nemůžeš dát tolik koi kaprů. Jsou to největší bordeláři ze všech ryb. Na takhle hustou obsádku v tak malém jezírku bys musel mít filtraci asi tak stejně velkou, jako je celé jezírko, abys ho udržel v čistotě. Vyber si nejhezčích maximálně 10 kaprů a ostatních se zbav. Filtraci si radši vyber pro větší jezírko, protože ho nejspíš stejně dost přerybníš. Zkus se mrknout tady- http://www.margoc.sk/sk/e-shop/filtre/ Na dno měla přijít gule, nebo poblíž musíš dát čerpadlo, které musíš udržovat v čistotě, aby se neucpalo. Skimmerů je celá řada. Stačí i plovoucí skimmer s vlasním čerpadlem a filtrem, který snadno posbírá pěnu z hladiny. Horší bude, jestli se ti začne ze dna a stěn jezírka uvolňovat dlouhá řasa, která ti všecko ucpe. Proti ní se dá bojovat několika přípravky. Na jednobuněčné sinice stačí dobrá UVlampa. Nejlepší by pro tebe bylo zajít si pro rady a inspiraci k sousedům jezírkářům a k několika prodejcům jezírkových ryb a techniky a také pročíst pozorně co nejvíc diskusí. Zdraví tě Jarda Slatiňany.
0 0
robo939bj robo939bj

robo939bj je offline (nepripojený) robo939bj

ahoj Jarda. no k tím rybkám, je tam 15 koi kaprov ako dlaň, ostatne sú malé karasi do 10cm. tak asi by som potreboval filtráciu pre chovné jazierka, aká by mala byť silná UV lampa?

tu je to moje jazierko: http://robo939bj.rajce.idnes.cz/nast...zierko2012.jpg
http://robo939bj.rajce.idnes.cz/nast...10.2009068.jpg

aktuálna: http://robo939bj.rajce.idnes.cz/nastenka#DSC02886.jpg
Naposledy upravil robo939bj : 20.07.12 at 15:19
0 0
robo939bj robo939bj

robo939bj je offline (nepripojený) robo939bj

nedostupny Pozri príspevok
brum17 mam dobre skusenosti s vyrobkami OASE je to nemecka kvalita,cerpadla maju nizku spotrebu,dokazu zobrat necistoty do 10mm,su za vyssiu cenu ,ale naklady sa vratia na uspore energie,kedze idu nepretrzite vacsiu cast roka.Doporucuje sa aby cerpadlo precerpalo obsah jazierka priblizne za 2 hodiny,takze skus zistit tvoj obsah.Teraz napustam jazierko co som prehlboval cez vodomer,ktory mam na konci hadice,aby som zistil presny objem.Dolezite okrem cerpadla filtra s uv lampou su aj bakterie.Firmy predavaju aj sety na urcity objem jazierka,len musis prihliadat na osadku ryb aku planujes,ak vacsiu ako je doporucovana,tak set pre vacsie jazierko.
zdravim, zvažujem filter od OASE ale potreboval by som poradit mam jazierko zhruba 5m3 z vedším osídlením rýb. voda je stale zelena a nepriehladan rasy nemám, akí filter by bol vhodný.
0 0
Jarda Slatinany Jarda Slatinany

Jarda Slatinany je offline (nepripojený) Jarda Slatinany

úplně obyčejný chlap
Uv lampa by měla stačit do 35w. Ta vyřeší zelenou vodu. Pak uvidíš, co dál. Máš dvě možnosti, které záleží na tvých financích. Jedna cesta vede přes pořízení všeho najednou-filtrace + uv lampa a pak budeš řešit a omezovat ryby podle toho, jak porostou. Mimochodem-myslel jsem, že máš 60 ks koi. Špatně jsem pochopil tvůj první příspěvek. Druhá možnost je ta, že začneš uv lampou a podle situace budeš postupovat dál. Až totiž zrušíš sinice a voda se ti bude zdát vcelku dobrá, třeba bude první dva až tři roky stačit odkalovat pravidelně dno. Jak ale porostou ryby tak postupně zjistíš, že se filtraci nevyhneš. Nebudu ti teď radit, jakou pořídit. Přijdeš na to určitě sám. Stačí se o to zajímat a informace přijdou samy. Já sám se takhle vyvíjím a moje jezírko se mnou. Z malé louže jsem se po dvojím zvětšení jezírka a stále se zvětšujícími rybami dostal až k nutné potřebě fakt velké filtrace a ponorné uv lampě. Je to ale paráda, když se můžeš pokochat krásnými rybami nehledě na celkové zkrášlení zahrady, na kterou má jakékoli jezírko zásadní vliv.
Vidíš, s fotkami se ti to už povedlo. Máš to moc hezké a citlivě zasazené do zahrady. Sice nevím, kam případně schováš filtraci, ale jistě si časem poradíš. Já bych to viděl na v zemi schovanou gravitační filtraci, ze které lze čerpadlem i nadále napájet vodopád. Dá se schovat pod nějaký poklop ze dřeva třeba u zábradlí, nebo vzadu za jezírkem. Čím větší, tím lepší a prozíravější.
"Pamatujte, chybama se člověk učí." Jaromír Hanzlík-Slavnosti sněženek.
0 0
nedostupny nedostupny

nedostupny je offline (nepripojený) nedostupny

robo939bj Mas to moc pekne,uz len vyriesit tu filtraciu.Pri vybere filtracie pozeraj na hodnotu ktora je pre objem jazierka s velkou osadkou ryb.Ak by si mal zaujem o OASE,poradim ti predajcu co je lacnejsi oproti e shopom aj o 20 percent.
0 0
robo939bj robo939bj

robo939bj je offline (nepripojený) robo939bj

nedostupny Pozri príspevok
robo939bj Mas to moc pekne,uz len vyriesit tu filtraciu.Pri vybere filtracie pozeraj na hodnotu ktora je pre objem jazierka s velkou osadkou ryb.Ak by si mal zaujem o OASE,poradim ti predajcu co je lacnejsi oproti e shopom aj o 20 percent.
Dakujem zvažujem oase, ked budem mat vybraný konkrétny filter tak by sme sa dohodli, čakám či mi niekto neporadí konkrétny tip filtrácie aj z výkonom UV lampy, ja sa v tom moc nevyznám a už ked to kúpim, tak nech to stojí za to.
0 0
robo939bj robo939bj

robo939bj je offline (nepripojený) robo939bj

Jarda Slatinany Pozri príspevok
Uv lampa by měla stačit do 35w. Ta vyřeší zelenou vodu. Pak uvidíš, co dál. Máš dvě možnosti, které záleží na tvých financích. Jedna cesta vede přes pořízení všeho najednou-filtrace + uv lampa a pak budeš řešit a omezovat ryby podle toho, jak porostou. Mimochodem-myslel jsem, že máš 60 ks koi. Špatně jsem pochopil tvůj první příspěvek. Druhá možnost je ta, že začneš uv lampou a podle situace budeš postupovat dál. Až totiž zrušíš sinice a voda se ti bude zdát vcelku dobrá, třeba bude první dva až tři roky stačit odkalovat pravidelně dno. Jak ale porostou ryby tak postupně zjistíš, že se filtraci nevyhneš. Nebudu ti teď radit, jakou pořídit. Přijdeš na to určitě sám. Stačí se o to zajímat a informace přijdou samy. Já sám se takhle vyvíjím a moje jezírko se mnou. Z malé louže jsem se po dvojím zvětšení jezírka a stále se zvětšujícími rybami dostal až k nutné potřebě fakt velké filtrace a ponorné uv lampě. Je to ale paráda, když se můžeš pokochat krásnými rybami nehledě na celkové zkrášlení zahrady, na kterou má jakékoli jezírko zásadní vliv.
Vidíš, s fotkami se ti to už povedlo. Máš to moc hezké a citlivě zasazené do zahrady. Sice nevím, kam případně schováš filtraci, ale jistě si časem poradíš. Já bych to viděl na v zemi schovanou gravitační filtraci, ze které lze čerpadlem i nadále napájet vodopád. Dá se schovat pod nějaký poklop ze dřeva třeba u zábradlí, nebo vzadu za jezírkem. Čím větší, tím lepší a prozíravější.
"Pamatujte, chybama se člověk učí." Jaromír Hanzlík-Slavnosti sněženek.
Jarda, podla čoho sa určuje výkon uv lampy? nemôhol by si mi dat typ na takú filtráciu, ja sa v tom vobec neviznám, vy mate určite viac skuseností z jazierkovov technikou ako ja. S umiestnením filtrácie si nerobím vôbec starosti, umiestnil by som ju do zeme za trs trávi. a kemene na dno jazeirka, neviem je to dosť oválne to by museli byt vedšie guláky alebo drobný kameň?
tento rok na jar som jazierko prerábal a povedal som si ze všetko je pekne okolie rastliny a rybky takže dám už doporiatku aj tú vodu.
0 0
stefanjilly stefanjilly

stefanjilly je offline (nepripojený) stefanjilly

xc
0 0
stefanjilly stefanjilly

stefanjilly je offline (nepripojený) stefanjilly

zdravim musel som vypustit jazierko aby som odtial dostal amurov.Trochu vody som dal aj do vane kde som mal male lekna-skor iba korienok .Voda bola samozrejme za chvilu spinava a zelena.Ale vcera sa voda vycistila lekno pomaly rastie ma aj listy jeden bol ohryzeny a ked som sa lepsie pozrel su tam aj male rybky.Ako ich udržim pri živote aka strava ked ich nechcem dat do jazierka.myslim že su medzi nimy aj amury?
0 0
nedostupny nedostupny

nedostupny je offline (nepripojený) nedostupny

robo939bj
na dno su lepsie kamene s priemerom nad 8 cm ,aby s nimi nebol problem pri vysavani jazierka
stefanjilly
Pre male rybky ti bude stacit uplne prachove krmivo ktore si nadrvis z krmiva ktorym krmis ostatne ryby a nezabudni na okyslicovanie vody.Predajcovia amurov ich doporucuju na riasy,ale lekna su pre nich urcite chutnejsie.
Naposledy upravil nedostupny : 22.07.12 at 08:55
0 0
Peter z Bratislavy Peter z Bratislavy

Peter z Bratislavy je offline (nepripojený) Peter z Bratislavy

Aj ja som si pôvodne obstaral amury, aby žrali riasy. Tie potvory zožrali všetko (lekna a ine drahe rastliny), ale riasy si nevšímali. Tiež som mal problém ich z jazera vyloviť. Tak som si pozval kamaráta s udicou a ten mal zábavu a ja užitok. Odvtedy amury do jazierka nikdy viac.
Skús radšej podustvy (ostroretky), či sú také účinné, ako sa o nich hovorí.
0 0
nedostupny nedostupny

nedostupny je offline (nepripojený) nedostupny

Myslim ze podustvy by boli ucinne,keby ich bol dostatocny pocet a nemali by prisun inej potravy,ale to by ostatne ryby hladovali.
0 0
Jarda Slatinany Jarda Slatinany

Jarda Slatinany je offline (nepripojený) Jarda Slatinany

úplně obyčejný chlap
Přesně tak nedostupny. Podustva je dobrá jen jako doplňková ryba, ale házet na ni starosti s likvidycí dlouhých řas je dost najivní. Sice je trochu ožírá, ale je všežravec a raději skočí po jakémkoli krmivu, dodávaném ostatním rybám, než aby se dobrovolně omezovala vegetariánstvím. Amur je dobrý tak leda na to, aby zkoušel naši trpělivost. Kvůli němu a samozřejmě i kaprům jsem musel pro lekníny udělat ještě jedno jezírko. Jednoho amura stále mám, ale jakmile bude mít velikost na gril, rád mu všechno oplatím. Koupil jsem si dva amury zlaté, ale asi je to ryba blbec. Oba mi vyskočili z jezírka v místě vzduchování. Amur stejně řasy nežere. Skočí po všem, co žerou ostatní, stejně jako podustvi, ale čím je větší, tím raději okusuje tvrdé rostliny, jako je rákos, tráva, lekníny ... Hubu má jak skřípačky zmetek jeden.
Maličký potěr v separační nádrži jsem také vykrmil nadrcenými granulemi a později začal sám jít po komářích larvách a vodních blechách. Ideální by bylo živé prachové krmivo vyseparované vhodnými sítky, nalovené v plodném rybníce, ale je tu možnost zavlečení chorob a cizopasníků. Můj potěr v jezírku roste jako blázen, protože živého krmení má dost. Moc se ho ale dospělosti nedožije díky velkému predačnímu tlaku ostatních ryb a hlavně asi úhořů. Stejně jsou to samí karasi a to je plevel.
pro robo939bj Co se týče uv lamp. Pročti si nabídky prodejců a všímej si doporučených objemů pro tu kterou watáž uv lampy. Na tvoje jezírko by měla stačit i 25w klasická, nebo 5w závěsná, ale taková neexistuje. Závěsné jsem viděl až od 40w výš. Já ji mám a zatočila s přehledem s veškerými sinicemi během jednoho týdne. Jezírko mám 35 000 litrů a zelené bylo jako brčál. Opravdu to funguje. U závěsného typu stačí jeden watt na 1 000 litrů objemu jezírka. U klasického provedení je potřeba několikanásobný výkon, protože je ozářeno podstatně menší množství vody a ozáření je krátké.
Jestli ti můžu poradit, nedávej na dno žádné kameny, ať už jsou velké jakkoli. Jak jsem viděl na fotkách, máš jich trochu u okraje a to bohatě stačí. Kapři by sice šasem ocenili, že mají v čem rýt, jsou to totiž vodní prasata, ale jinak by sis nadělal problémy s odkalováním. Spousta humusu by zůstávala mezi kameny a hnilo by to tam. Já mám také jen holou folii a odkaluju snadno a účinně. Všechno stejně časem přikryje vrstva slizu a řas, které přikryjí jak folii, tak kameny, takže je pak stejně úplně jedno, co na dně máš. Tak proč si komplikovat život.
0 0
robo939bj robo939bj

robo939bj je offline (nepripojený) robo939bj

Jarda Slatinany Pozri príspevok
Přesně tak nedostupny. Podustva je dobrá jen jako doplňková ryba, ale házet na ni starosti s likvidycí dlouhých řas je dost najivní. Sice je trochu ožírá, ale je všežravec a raději skočí po jakémkoli krmivu, dodávaném ostatním rybám, než aby se dobrovolně omezovala vegetariánstvím. Amur je dobrý tak leda na to, aby zkoušel naši trpělivost. Kvůli němu a samozřejmě i kaprům jsem musel pro lekníny udělat ještě jedno jezírko. Jednoho amura stále mám, ale jakmile bude mít velikost na gril, rád mu všechno oplatím. Koupil jsem si dva amury zlaté, ale asi je to ryba blbec. Oba mi vyskočili z jezírka v místě vzduchování. Amur stejně řasy nežere. Skočí po všem, co žerou ostatní, stejně jako podustvi, ale čím je větší, tím raději okusuje tvrdé rostliny, jako je rákos, tráva, lekníny ... Hubu má jak skřípačky zmetek jeden.
Maličký potěr v separační nádrži jsem také vykrmil nadrcenými granulemi a později začal sám jít po komářích larvách a vodních blechách. Ideální by bylo živé prachové krmivo vyseparované vhodnými sítky, nalovené v plodném rybníce, ale je tu možnost zavlečení chorob a cizopasníků. Můj potěr v jezírku roste jako blázen, protože živého krmení má dost. Moc se ho ale dospělosti nedožije díky velkému predačnímu tlaku ostatních ryb a hlavně asi úhořů. Stejně jsou to samí karasi a to je plevel.
pro robo939bj Co se týče uv lamp. Pročti si nabídky prodejců a všímej si doporučených objemů pro tu kterou watáž uv lampy. Na tvoje jezírko by měla stačit i 25w klasická, nebo 5w závěsná, ale taková neexistuje. Závěsné jsem viděl až od 40w výš. Já ji mám a zatočila s přehledem s veškerými sinicemi během jednoho týdne. Jezírko mám 35 000 litrů a zelené bylo jako brčál. Opravdu to funguje. U závěsného typu stačí jeden watt na 1 000 litrů objemu jezírka. U klasického provedení je potřeba několikanásobný výkon, protože je ozářeno podstatně menší množství vody a ozáření je krátké.
Jestli ti můžu poradit, nedávej na dno žádné kameny, ať už jsou velké jakkoli. Jak jsem viděl na fotkách, máš jich trochu u okraje a to bohatě stačí. Kapři by sice šasem ocenili, že mají v čem rýt, jsou to totiž vodní prasata, ale jinak by sis nadělal problémy s odkalováním. Spousta humusu by zůstávala mezi kameny a hnilo by to tam. Já mám také jen holou folii a odkaluju snadno a účinně. Všechno stejně časem přikryje vrstva slizu a řas, které přikryjí jak folii, tak kameny, takže je pak stejně úplně jedno, co na dně máš. Tak proč si komplikovat život.
dakujem jarda, na odkalovanie treba jazierkový odsávač-pondovač? ako často sa odsáva bahno z jazierka, nie je na trhu neaky ponorný skymer z odsavaním takýchto necistôt. Ako vyberáš odumreté listy lekien z jazierka?
0 0
nedostupny nedostupny

nedostupny je offline (nepripojený) nedostupny

Ponorny skimer neexistuje,kal vysavam tak 1x za mesiac.Cerpadlo mam umiestnene v najnizsom mieste ako na obrazku,takze toho kalu sa az tak moc neusadi.Kamene som dal na dno z takeho dovodu,ze lekna sa po roku chcem ci nechcem,dostanu aj mimo kvetinac a korene si zapustia pod kamene,kde spotrebuju ziviny z kalu co zostane medzi kamenmi.Samozrejme mam aj miesta bez kamenov,tam dostavaju ryby potapajuce krmivo.Odumrete listy trham v jazierku,kupil som si kvoli tomu rybarske cizmy prsacky.
oaaqgr2.jpg  
0 0
danulienka7 danulienka7

danulienka7 je offline (nepripojený) danulienka7

Zdravím ,mate prekrasne jazierko,my tiež zvažujeme si urobit jazierko s vodopadom,ale hladame zberáme skúsenosti a rada by som si od Vas dala poradiť,ak by som mohla poslala by som Vám foto ,kde by sme to chceli osadiť a nasledne ak by ste boli taky dobrí,tak keby ste nam poradili, ake čerpadlo ,foliu ,pripadne nakres,budem čakať na Vašu reakciu,zatial dakujem.
0 0
Jarda Slatinany Jarda Slatinany

Jarda Slatinany je offline (nepripojený) Jarda Slatinany

úplně obyčejný chlap
Velké jezírko také odkaluju jednou do měsíce. Asi by mi trochu ulevila gula v nejhlubší části jezírka, ale kal se usazuje i jinde, tak bych jich musel mít několik. Nemám ani jednu. Aspoň jeseteři nepřichází o krmivo, které rádi konzumují právě tam dole.
Lekníny mám jinde a leknínové jezírko je tak malé a mělké, že ho za chvíli obejdu vkleče a je čisto. Jak už jsem psal víckrát. Na zahradě mám několik jezírek, celkem čtyři, a další dvě separační nádrže pro nové, nebo nemocné ryby. Každé jezírko má jiný účel. To největší jsem omezil už jen na chov ryb a nezabývám se v něm ničím jiným. Leknínové je jen pro lekníny, pro koljušky a pulce. Třetí je taková malá skořepina a je v něm jen jeden leknín, dva karasi a také pár pulců. Čtvrté jezírko je pro želvy. Moje heslo je "vody v zahradě není nikdy dost", takže se dá předpokládat, že moje úchylka se bude i nadále zhoršovat.
0 0
robo939bj robo939bj

robo939bj je offline (nepripojený) robo939bj

zdravim, takže rozhodol som sa pre tlakovú filtráciu od OASE http://www.zahradnejazierka.sk/produ...000-bkf-zdarma k tomu čerpadlo http://www.zahradnejazierka.sk/produ...-eco-plus-4600 dúfam že pre moje 5000l jazierko z vedším osídlením koi kaprou bude stačiť a splny účel.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať