Zavrieť

Porady

nedavali sme stravne listky zamestnancom..

bui bui

bui je offline (nepripojený) bui

Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac
Od novembra minuleho roka mame 2 zamestnancov. Viem ze je povinnostou zamestnavatela zabezpecit zamestnancom stravovanie. Nasi zamestnanci boli takmer nepretrzite na zahranicnych sluzobnych cestach. Nasou chybou bolo, ze sme im pocas casu, ktory stravili v zamestnani doma nezabezpecili stravne listky. Chceme to napravit, no chceli by sme sa podelit o skusenosti ako sa naklada s takymito stravnymi listkami.
Je asi potrebne uzatvorit zmluvu s firmou, ktora predava taketo stravne listky.
existuju stravne listky s roznymi hodnotami. Podla coho sa vybera v akej hodnote ma stravny listok byt? Zavisi to od zamestnavatela kolko je ochotni svojim zamestnancom dat?
Dalsia otazka..Ako je to s poctom stravnych listkov? V akom mnozstve sa to objednava? Moze sa kupit aj do zasoby...Zauctuje sa vsetko na ucet cenin a dava sa to do nakladov podla toho kolko danemu zamestnancovi v dany mesiac prinalezi?
Dalsia otazka. Ja si to predstavujem tak ze prvy krat dam zamestnancovi plny pocet straveniek na cely mesiac a dalsi mesiac mu dam menej o to na co nemal v prvy mesiac narok...alebo sa to robi inym sposobom? Lebo netusim kolko dni bude zamestnanec v dany mesiac na sluzobnej ceste...
A ako to mam vyriesit v nasom pripade? Minuly rok uz necham tak, stym ze viem ze sme porusili zakonnik prace. A tento rok? Da sa vydat zamestnancom stravne listky na dni za ktore im strava patri aj spatne od januara? Da sa to dat do nakladov? Alebo ako tento problem vyriesit?Mate s tym niekto skusenosti?
Usporiadat
opop opop

opop je offline (nepripojený) opop

Tweety Pozri príspevok
Minimum je definované v ZP, konkrétne v §152.
konkretna suma tam nieje definovana
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Minimum je 55% ceny jedla, maximum 55% z 89.-( PC od5-12hod.)
0 0
fimka fimka

fimka je offline (nepripojený) fimka

Tweety Pozri príspevok
Pri odpracovaní zmeny dlhšej ako 4 hod. vzniká mu nárok na stravenku.

Ale § 152 ods. 2 ZP hovorí: "na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako 4 hodiny". Upozornujem na to preto, lebo za výkon práce sa podľa § 144 ods. 3 ZP považuje aj dovolenka a platený sviatok. Stretla som sa s názorom, že aj za dovolenkové dni, resp. dni s plateným sviatkom je nárok na stravné lístky. Ja ich nedávam. Ale ako by to malo byť s ohľadom na § 144?
0 0
fimka fimka

fimka je offline (nepripojený) fimka

Nikto nekomentuje?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

V §152 sa hovorí 2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä podávaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

Takže ak mám D- nie som v práci, žiaden priebeh pracovnej zmeny, nemám nárok na stravenku, v zamestnaní,kde nie je podpísaná KZ, nárok na stravenku nie je.
Naposledy upravil Tweety : 12.06.07 at 14:34
0 0
fimka fimka

fimka je offline (nepripojený) fimka

Súhlasím, že počas dovolenky v práci nie si . Ale na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako 4 hodiny. A za výkon práce sa v zmysle § 144 považuje aj dovolenka a platený sviatok.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
A ideme ďalej vo filozofovaní :
§ 85
Pracovný čas

Na začiatok

(1) Pracovný čas je časový úsek, v ktorom je zamestnanec k dispozícii zamestnávateľovi, vykonáva prácu a plní povinnosti v súlade s pracovnou zmluvou.

znamená to,že zam-eľ poskytuje stravné lístky takému zam-covi,ktorý je na pracovisku / nie na Bahamách / a je povinný odpracovať výkon práce / nie odležať na pláži / dlhší ako 4 hodiny.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
fimka Pozri príspevok
Súhlasím, že počas dovolenky v práci nie si . Ale na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako 4 hodiny. A za výkon práce sa v zmysle § 144 považuje aj dovolenka a platený sviatok.
Dovolenka nie je odpracovaný výkon práce. Ale ináč by sa mi to páčilo,keby bola a ja keby som bola zamestnanec.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Najka Pozri príspevok
A keď si tento nárok neuplatní (nevypíše cesťák?)
A dala si mu ho?

"Cesťák" je cestovný príkaz, ktorý dáva zamestnávateľ zamestnancovi a prikazuje mu, kedy, kde a čím má pre firmu cestovať a pracovať mimo svojho obvyklého pracoviska a bydliska. Zamestnanec dokazuje, že tak vykonal a zamestnávateľ uspokujuje jeho nároky.
0 0
bui bui

bui je offline (nepripojený) bui

Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac
chcem len k tomu poslednemu prispevku aj ked trosku poznamenat...ak zamestnanec neodovzda vyuctovanie sluz. cesty..lebo si vraj uz nepamata kedy prechadzal hranice a kedy boli odlety aj ked preukazatelne na sluzobke bol, lebo ma podpisany timesheet ..teda prac.list....od firmy pre ktoru nasa firma robila prjekt..mozem k prikazu napisat..sluz. cesta nezauctovana, nahrady nevyplatne..lebo zamestnanec neodovzdal vyuctovanie?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

(3) Zamestnanec je povinný do desiatich pracovných dní po dni skončenia pracovnej cesty predložiť zamestnávateľovi písomné doklady potrebné na vyúčtovanie pracovnej cesty a tiež vrátiť nevyúčtovaný preddavok. Zamestnávateľ môže zamestnancom, ktorým častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, vo vnútornom predpise určiť dlhší čas na predloženie písomných dokladov potrebných na vyúčtovanie pracovnej cesty a vrátenie nevyúčtovaného preddavku, najdlhšie však do 30 kalendárnych dní po dni skončenia pracovnej cesty.

tzn. ak zamestnanec nepodá vyúčtovanie prac. cesty je to jeho "škoda"
0 0
bui bui

bui je offline (nepripojený) bui

Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac
no nemozem o nijako prinuti odovzdat mi to....ked si nic nepamata..

vsetko mal zabepecene objednavajucou firmou, takze pride len o vreckove
0 0
bui bui

bui je offline (nepripojený) bui

Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac
Melnick Pozri príspevok
Prepáčte ,ale nestačí stanovisko DÚ v BB ???
k spätnému vydávaniu SL???

http://www.porada.sk/showpost.php?p=478490&postcount=12

Znovu prikladám link. Treba čítať do konca. Pretože v úvode je stanovisko k spätnému uplatneniu SL u SZČO ,ale posledný odsek rieši zamestnancov,tak neviem???

neviem preco ked si kliknem na danu linku, tak tam nevidim nic ohladom vyjadrenia DU, k stravnym listkom....zeby to bolo tym horkom?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Takže takto ...
0 0
bui bui

bui je offline (nepripojený) bui

Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac
dakujem..
Takze ak vydam spatne od januara stravne listky, zauctujem 527..naklady spatne od januara...a vytlacim si taketo stanovisko DU v BB...neorazene, nepodpisane....bude to stacit ako argument nasmu danovemu uradu v Bratislave?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

len poopravím, že ide o stanovisko Daň. riaditeľstva v BB, takže vášmu DÚ bude určite známe.
0 0
Katarína Kolarčíková Katarína Kolarčíková
Oprášim trošku túto tému. Celý tento rok sme nedávali zamestnancom lístky, ani nijako inak nezabezpečili stravu... Dá sa to ešte nejako dať na poriadok? Je tu niečo o tom, že ak preukážem, že sme im stravovanie zabezpečili, ale zamestnanci odmietli a dali mi to písomne. Ako by som to mohla dokázať? Keby mám zmluvu s reštauračným zariadením, že bude voziť jedlo každý deň podľa objednávky zamestnancov a priložím potvrdenie od zamestnancov, že túto stravu odmietajú, bolo by to v poriadku?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Katarína Kolarčíková Pozri príspevok
Oprášim trošku túto tému. Celý tento rok sme nedávali zamestnancom lístky, ani nijako inak nezabezpečili stravu... Dá sa to ešte nejako dať na poriadok? Je tu niečo o tom, že ak preukážem, že sme im stravovanie zabezpečili, ale zamestnanci odmietli a dali mi to písomne. Ako by som to mohla dokázať? Keby mám zmluvu s reštauračným zariadením, že bude voziť jedlo každý deň podľa objednávky zamestnancov a priložím potvrdenie od zamestnancov, že túto stravu odmietajú, bolo by to v poriadku?
Katarína, bez ohľadu na to či si (ne)čítala etiketu porady a či sa ustanovenia ZP (ne)majú dodržiavať, sama vieš, že je to z vašej strany voči zamestnancom riadna podpásovka. Asi viete ako na to, zatlačiť ich do kúta. Viac k tomu radšej nedodám ................
0 0
Lydka R Lydka R

Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac
Katarína Kolarčíková Pozri príspevok
Oprášim trošku túto tému. Celý tento rok sme nedávali zamestnancom lístky, ani nijako inak nezabezpečili stravu... Dá sa to ešte nejako dať na poriadok? Je tu niečo o tom, že ak preukážem, že sme im stravovanie zabezpečili, ale zamestnanci odmietli a dali mi to písomne. Ako by som to mohla dokázať? Keby mám zmluvu s reštauračným zariadením, že bude voziť jedlo každý deň podľa objednávky zamestnancov a priložím potvrdenie od zamestnancov, že túto stravu odmietajú, bolo by to v poriadku?
No, je to z vašej strany "sila" i odvaha zároveň. A ešte takto verejne ...
0 0
Katarína Kolarčíková Katarína Kolarčíková
Robím účtovníctvo externe. Preberám ho od 1.1.2008. Zistila som, že to predo mnou nerobili. Mám sa ísť teraz obesiť, keď na mňa idete z výčitkami??? Nie všetci sme tu majitelia firiem, nie všetci sme zodpovední za chyby, ale každý sa snaží nejako prežiť. A čo sa týka zamestnancov, nechcem to tu veľmi rozoberať, ale nemusíte sa báť, nikto ich netlačí do kúta, pomery sú trošku iné...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať