Zavrieť

Porady

Dcérska firma

Máme v úmysle založiť dcérsku firmu v krajine EÚ. Ale veľa o tom neviem. Môže ma niekto nasmerovať? Aké sú tam pravidlá? Účtovníctvo si predpokladám vedú firmy sólo, materská podľa našich predpisov, dcérska podľa krajiny, kde bude mať sídlo?
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Anairda Pozri príspevok
Máme v úmysle založiť dcérsku firmu v krajine EÚ. Ale veľa o tom neviem. Môže ma niekto nasmerovať? Aké sú tam pravidlá? Účtovníctvo si predpokladám vedú firmy sólo, materská podľa našich predpisov, dcérska podľa krajiny, kde bude mať sídlo?
Myslím si, že dcerská spoločnosť sa zakladá podľa právnych noriem tej ktorej krajiny, kde bude založená. Účtovníctvo bude viesť podľa ich zákonov.
1 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Anairda Pozri príspevok
Máme v úmysle založiť dcérsku firmu v krajine EÚ. Ale veľa o tom neviem. Môže ma niekto nasmerovať? Aké sú tam pravidlá? Účtovníctvo si predpokladám vedú firmy sólo, materská podľa našich predpisov, dcérska podľa krajiny, kde bude mať sídlo?
My máme založenú firmu v CZ, vedieme účtovníctvo samostatne v každom štáte podľa ich zákonov.
0 0
Leila2006 Leila2006

Leila2006 je offline (nepripojený) Leila2006

optimistka
Skús pozrieť na stránkach venovaných EÚ a podnikaniu, nájdi si tam konkrétnu krajinu, pozri, ako je podnikanie zahr. osôb upravené napr. v obchodnom zákone príslušnej krajiny.
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Ahojte, možno mám hlúpu otázku ale vie niekde polopate vysvetliť čo je dcérska spoločnosť a niečo o jej účtovaní?
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
certik Pozri príspevok
Ahojte, možno mám hlúpu otázku ale vie niekde polopate vysvetliť čo je dcérska spoločnosť a niečo o jej účtovaní?
Prikladám Ti polopate ČO JE

http://www.porada.sk/t85402-kedy-dce...polocnost.html

a o účtovaní tu je tiež takmer všetko, tak vyhľadávaj......
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

certik Pozri príspevok
Ahojte, možno mám hlúpu otázku ale vie niekde polopate vysvetliť čo je dcérska spoločnosť a niečo o jej účtovaní?
Dcérska spoločnosť sa nazýva spoločnosť, ktorej jediným spločníkom je iná spoločnosť. Dcérska spoločnosť nemá nijaké zvláštne účtovanie vzhľadom na akékoľvek iné spoločnosti.
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Ďakujem Vám veľmi pekne, už som v obraze.
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Prosím o radu pri tomto probléme:
Materská spoločnosť v ČR , dcérska spoločnosť - SR. Materská spoločnosť zariadila "dcére" komplet kanceláriu, dala jej auto - je napísané na materskú spoločnosť.
Je mi jasné, že aby mohla náklady na PC, tlačiareň atď. a PHM na auto uplatňovať, musí mať nejakú zmluvu s materskou spoločnosťou o prenájme, kde to musí byť presne vymedzené, že náklady hradí nájomca. Ale otázka znie: Ako to má byť správne s daňou z MV? Má ju uhradiť tu dcérska spoločnosť, aj keď nie je vlastníkom - či je dôležité ako to bude ošetrené v zmluve???
Prosím vyjadrite sa mi k tomu
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Posúvam, prosím vyjadrite sa kto má z tým skúsenosti.
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Ešte raz skúsim posunúť
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Erika-ežka Pozri príspevok
Ešte raz skúsim posunúť
Ja si myslím, že daň má uhradiť dcérska firma, auto sa používa na podnikanie na Slovensku - tuším, že je tam aj taká možnosť pri vypisovaní tlačiva (Ale neviem to na 100 %)
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

JAJA11 Pozri príspevok
Ja si myslím, že daň má uhradiť dcérska firma, auto sa používa na podnikanie na Slovensku - tuším, že je tam aj taká možnosť pri vypisovaní tlačiva (Ale neviem to na 100 %)
Keď to nie je až také jednoznačné, lebo pracovné cesty môžu byť aj do Čiech. Jedná sa mi o to, že aj keby to bolo ošetrené v zmluve, že daň z MV uhradí prenajímateľ - čiže česká firma, či stačí aby sa to uhradilo v rámci ich štátu a či nájomca tu už nebude mať ohľadom tejto dani nijakú povinnosť.
Prosím o radu.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Erika-ežka Pozri príspevok
Keď to nie je až také jednoznačné, lebo pracovné cesty môžu byť aj do Čiech. Jedná sa mi o to, že aj keby to bolo ošetrené v zmluve, že daň z MV uhradí prenajímateľ - čiže česká firma, či stačí aby sa to uhradilo v rámci ich štátu a či nájomca tu už nebude mať ohľadom tejto dani nijakú povinnosť.
Prosím o radu.
To by som nepovažovala za dôležité. Každé auto chodí na služobné cesta a často aj do zahraničia. Pokiaľ to auto je určené na používanie v slovenskej pobočke, účtujú sa náklady, tak potom by pravdepodobne mali zaplatiť daň na Slovensku. V ČR predpokladám, že neúčtujú žiadne náklady z tohto auta. Ono je dôležité, kto to auto využíva. Ale nech poradia múdrejší, to je len môj názor. Prípadne treba dať žiadosť na vyjadrenie DR SR.
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Takže: zistila som
Podľa zákona č. 582/2004 Z.z. § 85 odsek 1) písm. d) je
Daňovníkom fyzická osoba alebo právnícká osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá používa vozidlo, v dokladoch kotrého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá má trvalý pobyt alebo sídlo v zahraničí.
T.z. tá slovenská dcérska spoločnosť je povinná uhradiť na území SR Daň z MV.
0 0
NICOLETTA NICOLETTA

NICOLETTA je offline (nepripojený) NICOLETTA

Dobrý deň,

prosím Vás o radu. V roku 2008 k nám do s.r.o.-čky vstúpil partner WX, s.r.o. Ten má teraz 24,5 %-tný podiel v našej spoločnosti.
Súvisí vstup partnera s auditom? Musime si teraz overovať ÚZ auditorom?
0 0
NICOLETTA NICOLETTA

NICOLETTA je offline (nepripojený) NICOLETTA

posuvam...
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

Prosím Vás, môže dcérska spoločnosť predať majetok materskej spoločnosti? Nie sú tu nejaké výnimky zo zákona alebo usmernenia? Ďakujem.
0 0
ANNAP ANNAP

ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

máme "dcéru" v ČR od októbra 2008,slovenská sro je 100 % vlastníkom, slovenská sro ešte v roku 2008 počas registrácie českej sro kúpila nehnuteľnosť, peniaze odišli z účtu slovenskej sro ( mám to na účte 052 ). Po registrácii na OR českej sro nehnuteľnosť bola
zapísaná na katastri na českú sro-ona je vlastníkom. Plánovala som prevod finančný riešiť dlhodobou pôžičkou ( účtovne cez 479 ), ale nakoľko sa jedná o prepojené firmy musí byť pôžička medzi nimi úročená,alebo ak materská firma poskytne bezúročnú pôžičku dcére, bude musieť " matka " zahrnúť do základu dane tzv. fiktívne úroky. Keďže sa jedná o väčšiu sumu a bude to na viac rokov, bedeme musieť zdaňovať dosť veľké sumy. Poraďte mi ako toto obísť. Možno vkladom nehnuteľnosti -navýšenie základného imania alebo tvorbou nejakého investičného fondu . Dolaďte mi to aj účtovne aj daňovo, dopredu ďakujem
0 0
ANNAP ANNAP

ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

nikto mi nepomôže?
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Dar by nebol vhodný?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať