Zavrieť

Porady

zrážky zo mzdy - exekúcia

Prišiel mi príkaz na vykonanie exekúcie zrážkami zo mzdy. Chcem sa spýtať, ako vypočítam sumu, z ktorej môžem vykonať zamestnancovi zrážku.
Ďakujem za každú radu!
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Milusa Milusa

Milusa je offline (nepripojený) Milusa

Je mi jasné, že by to mala byť prednostná, ale na exekučnom príkaze to tak nie je, lebo mám zrážať len z jednej tretiny,je to tak napísané a aj mi to telef. potvrdili,tak toto nezrážam (2 roky), ale preto mám pochybnosti a neviem čo teraz, a kto to môže napadnúť? Exekútor, alebo VšZP, alebo platí napísané z 1/3 od exekútora, čím ďalej tomu menej rozumiem.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Možno to nie je zrážka poistného (ale penále alebo nejaké iné podĺžnosti) a preto to nie je prednostná pohľadávka. Ak je v exekučnom príkaze vyslovene napísané z jednej tretiny, tak zrážajte ako neprednostnú.
0 0
Milusa Milusa

Milusa je offline (nepripojený) Milusa

Jana Motyčková Pozri príspevok
Možno to nie je zrážka poistného (ale penále alebo nejaké iné podĺžnosti) a preto to nie je prednostná pohľadávka. Ak je v exekučnom príkaze vyslovene napísané z jednej tretiny, tak zrážajte ako neprednostnú.
Veľmi pekne ďakujem, veľmi mi odľahlo na duši.
0 0
janka.jana1 janka.jana1

janka.jana1 je offline (nepripojený) janka.jana1

Ahojte.

Prosím o radu.

Keď skončíme pracovný pomer so zamestnancom, ktorému sme vykonávali exekúcie, ja som povinná oznámiť exekútorovi do (myslím) jedného týždňa, že dotyčná osoba už nie je zamestnancom a tiež aj exekútorovi zaslať výpis koľko, v akej výške sme mu zrážali...???

Čo sa stane, ak len pošlem list, že dotyčný už nie je zamestnancom...??

Ide totiž o to, som začiatočník, takéto veci si teraz prechádzam a chcem si to naštudovať všetko poriadne, teda som aj zistila, že mám takúto povinnosť... ale...

Kolegyňa predo mnou neviedla žiadnu evidenciu o tom aké zrážky sme vykonávali zamestnancom, takže nemám teraz čo poslať...

Je to veľký problém?

Dik.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
janka.jana1 Pozri príspevok
Ahojte.

Prosím o radu.

Keď skončíme pracovný pomer so zamestnancom, ktorému sme vykonávali exekúcie, ja som povinná oznámiť exekútorovi do (myslím) jedného týždňa, že dotyčná osoba už nie je zamestnancom a tiež aj exekútorovi zaslať výpis koľko, v akej výške sme mu zrážali...???

Čo sa stane, ak len pošlem list, že dotyčný už nie je zamestnancom...?? myslím si, že sa nestane nič, veď aj on má evidenciu o tom, že koľko sa zrazilo , /aj ja len posielam list, že ten a ten vystúpil/, ale v zákone je napísané, teda malo by sa aj to písať, že koľko sa mu zrazilo tuším to budem písať aj ja

Ide totiž o to, som začiatočník, takéto veci si teraz prechádzam a chcem si to naštudovať všetko poriadne, teda som aj zistila, že mám takúto povinnosť... ale...

Kolegyňa predo mnou neviedla žiadnu evidenciu o tom aké zrážky sme vykonávali zamestnancom, takže nemám teraz čo poslať... akože nie je evidencia o zrážkach?? veď máte mzdové listy, pásky. a kde mala založené zrážky, čo zrážala??? evidencia musí byť v každom prípade

Je to veľký problém? tak toto je veľký, povedala by som, že velikánsky

Dik.
odpoveď v texte
0 0
janka.jana1 janka.jana1

janka.jana1 je offline (nepripojený) janka.jana1

Diky za odpoved...

Ja som sa na konci zle vyjadrila...jasne, ze su aj mzdove listy a vyplatne pasky, tiez su zalozene aj zostavy zakonne zrazky..

len myslela som to tak, ze z tychto podkladov by asi bolo treba urobit nejaku evidenciu pre kazdeho toho konkretneho zamestnanca, ktory ma exekucie a to nemam lebo to ani ona nerobila...

ja by som si to chcela takto zosumarizovat, ale zatial nemam na to cas...
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Zo zákona má zamestnávateľ povinnosť do 1 týždňa po skončení zamestnania oznámiť exekútorovi, že zamestnanec u neho už nepracuje a zároveň je povinný zaslať mu vyúčtovanie zrážok, zoznam pohľadávok, ktoré boli zrážané a ich poradie (EP §85). Zároveň je zamestnávateľ povinný zamestnancovi vydať tzv. zápočtový list, kde je povinný okrem iného uviesť, či sa zo mzdy vykonávajú zrážky, v akom poradí, v akej výške (tretina, dve tretiny, suma) a v prospech koho. O tom zase hovorí Zákonník práce §75.
0 0
Lukana Lukana

Lukana je offline (nepripojený) Lukana

Dobrý deň, poprosím o radu, neviem či do vyživovaných detí pri výpočte zrážky výkonu rozhodnutia môžem zarátať aj dospelé deti žijúce v spoločnej domácnosti s vlastným príjmom alebo iba do veku 25 roku.
Vie mi niekto pomôcť?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Lukana Pozri príspevok
Dobrý deň, poprosím o radu, neviem či do vyživovaných detí pri výpočte zrážky výkonu rozhodnutia môžem zarátať aj dospelé deti žijúce v spoločnej domácnosti s vlastným príjmom alebo iba do veku 25 roku.
Vie mi niekto pomôcť?
Nie, veď už len ten pojem "vyživované" o tom hovorí.
Naposledy upravil mzdarka renca : 29.07.09 at 07:28 Dôvod: gramatika
0 0
Lukana Lukana

Lukana je offline (nepripojený) Lukana

Vďaka
0 0
brikina brikina

brikina je offline (nepripojený) brikina

prosím Vás poradaci, mozno to tu uz bolo, ale ak ano, tak som to prehliadla. Uz teraz zrazam zamestnancovi na základe Dohody o zrážkach zo mzdy od poštovej banky. Zrážam maximum, co sa dá (1/3 zo sumy po odpocítani na povinneho a vyziv. osoby), lebo príjmy ma nízke a postová banka chce vysoku splátku. Teraz mi vsak prisiel príkaz na zacatie exekucie spolu s exekucným príkazom. Tí mi povedali, že toto je nadradene nad Dohodu o záržkach zo mzdy a tak by som mala splácat tuto exekuciu a az ked tu splati, tak znovu pokracovat s tou Dohodou. Otazka teda znie, ci naozaj exekucia - nie je prednostna - je nadradená nad Dohodu o zrážkach zo mzdy. Dufam, ze je to zrozumitelne...
Dakujem
0 0
polis1 polis1

polis1 je offline (nepripojený) polis1

môžem poprosiť o to či mám správny výpočet exekúcie, prvý raz mam exekúciu a práve sa chcem spýtať ako to je pohľadávka je 3425Kc, trovy 16,60EUR ale máme to poslat oprávnenému a to na do Čiech a potom su trovy exekúcie. A týmto sa chcem spýtať naprv budeme strhať pre oprávneného a potom pre exekútora? a ako to je s tými Kč?

je to nutné

daný zamestnanec mal za 7/2009 čistú mzdu: 263,51EUR. Vieme že platí aj výživné tak 100EUR ale to sa mu nestrha z platu prosím o radu???vyšlo mi že mu mám strhnúť 50,80
EUR
0 0
Aďka S Aďka S

Aďka S je offline (nepripojený) Aďka S

asimetrická personalistka, matka 2 detí ...viac
nemyslím si, že je pravdou, že exekúcia má prednosť pred dohodou o zrážkach zo mzdy. Ja sa riadim dátumom doručenia bez ohľadu na to, či prišla DoZzM alebo exekučný príkaz. Mám aj také prípady, že zamestnanec má zrážky pre splátkové spoločnosti (43 a 100 €) a potom prišiel EP na neprednostnú pohľadávku. Podľa tretinového systému mu môžem zrážať cca 376 €, takže na exekúciu pôjde 233 € (376 - 43 - 100). Jediný rozdiel je, že pri dohode o zrážkach zo mzdy je dôležitá dohodnutá zrážka (zväčša nižšia ako postihnuteľná suma) a táto suma je fixná (pričom súčet niekoľkých zrážok nesmie prekročiť postihnuteľnú časť podľa tretinového systému) Pri exekúcii idem rovno na tretinový systém a zrážam maximu - teda suma sa mení v závislosti od čistej mzdy.
0 0
Aďka S Aďka S

Aďka S je offline (nepripojený) Aďka S

asimetrická personalistka, matka 2 detí ...viac
polis1 Pozri príspevok
môžem poprosiť o to či mám správny výpočet exekúcie, prvý raz mam exekúciu a práve sa chcem spýtať ako to je pohľadávka je 3425Kc, trovy 16,60EUR ale máme to poslat oprávnenému a to na do Čiech a potom su trovy exekúcie. A týmto sa chcem spýtať naprv budeme strhať pre oprávneného a potom pre exekútora? a ako to je s tými Kč?

je to nutné

daný zamestnanec mal za 7/2009 čistú mzdu: 263,51EUR. Vieme že platí aj výživné tak 100EUR ale to sa mu nestrha z platu prosím o radu???vyšlo mi že mu mám strhnúť 50,80
EUR

Z Tvojich informácií nie je možné určiť výšku zrážky. Neuviedla si, či ide o prednostnú alebo neprednostnú pohľadávku alebo dokonca výživné. Neuviedla si, či má povinný dáke vyživované osoby. Bez toho je výpočet véélmo ťažký
0 0
polis1 polis1

polis1 je offline (nepripojený) polis1

je to neprednostná pohľadávka, je rozvedený a platí výživné vo výške 100EUR ako nas informoval v zamestnaní. inak žije sám. poprosím o radu. dakujem
0 0
polis1 polis1

polis1 je offline (nepripojený) polis1

je to neprednostná pohľadávka. len nás zamestnanec informaval že zo mzdy platí výživné 100Eur. inak je rozvedný a žije sám, len platí to výživné ale zo mzdy mu ho nestrhame.poprosím o radu
0 0
polis1 polis1

polis1 je offline (nepripojený) polis1

zamestnanec je rozvedeny platí si zo mzdy výživné 100eur, a inak ide o neprednostnú pohľadávku inak žije sám.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

polis1 Pozri príspevok
zamestnanec je rozvedeny platí si zo mzdy výživné 100eur, a inak ide o neprednostnú pohľadávku inak žije sám.
Mal by ti zdokladovať na koľko detí platí výživné. Sú to vyživované osoby.
__________________
Katija
Keď to nejde takto, pôjde to inakšie.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Bežné exekučné zrážky som už robila... Prvýkrát však idem robiť exekučnú zrážku výživného.
Zamestnanec je rozvedený a výživné na deti doteraz neplatil. Pri výpočte exekučnej zrážky tieto deti nepovažujem za vyživované osoby(?).
V exekučnom príkaze sa píše:
- zaostalé výživné ... 245,62 €
s príslušenstvom
- 99,58 € bežné výživné mesačne od 1.4.2009 do zaplatenia
- trovy právneho zastúpenia v exekučnom konaní ... 116,45 €
- predbežné trovy exekúcie vrátane 19% DPH ... 1098,37 €.
Uvažujem správne, že odpočítam len 77,77 € na povinného a zostatok rozdelím na tretiny a zrazím mu zo mzdy zrážku 2/3? Takto budem postupovať až kým mu nezrazím všetko, vrátane trov? Nemusím oddelene sledovať, čo je výživné a čo sú trovy?
Vopred ďakujem za rady...
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Anja111 Pozri príspevok
Bežné exekučné zrážky som už robila... Prvýkrát však idem robiť exekučnú zrážku výživného.
Zamestnanec je rozvedený a výživné na deti doteraz neplatil. Pri výpočte exekučnej zrážky tieto deti nepovažujem za vyživované osoby(?).
V exekučnom príkaze sa píše:
- zaostalé výživné ... 245,62 €
s príslušenstvom
- 99,58 € bežné výživné mesačne od 1.4.2009 do zaplatenia
- trovy právneho zastúpenia v exekučnom konaní ... 116,45 €
- predbežné trovy exekúcie vrátane 19% DPH ... 1098,37 €.
Uvažujem správne, že odpočítam len 77,77 € na povinného a zostatok rozdelím na tretiny a zrazím mu zo mzdy zrážku 2/3? Takto budem postupovať až kým mu nezrazím všetko, vrátane trov? Nemusím oddelene sledovať, čo je výživné a čo sú trovy?
Vopred ďakujem za rady...
Tiež by som to tak urobila.
1. Deti na ktoré sa zráža výživné sa nepovažujú za vyživované osoby.
2. Na povinného pri exekúcii výživného v prospech maloletých sa uplatňuje znížená nepostihnuteľná suma.
3. Exekúcia sa zrazí jednou sumou v celku z 2/3 + zvyšku nad 150% ŽM.

Problém v sledovaní by mohol nastať, iba ak by prišla ďalšia exekúcia na "vÝživné".
Potom by druhú tretinu bolo treba deliť podľa § 72 odsek 2 zákona 233/1995 Z.z.
_________________
Katija
Keď to nejde takto, pôjde to inakšie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať