Zavrieť

Porady

zrážky zo mzdy - exekúcia

Prišiel mi príkaz na vykonanie exekúcie zrážkami zo mzdy. Chcem sa spýtať, ako vypočítam sumu, z ktorej môžem vykonať zamestnancovi zrážku.
Ďakujem za každú radu!
Usporiadat
Téma je uzavretá.
tamci tamci

tamci je offline (nepripojený) tamci

Dobrý deň. Suma nad 150 % ŽM sa zráža celá. Treba však pri nej zohľadňovať prednostné a neprednostné zrážky a poradie zrážok ako prišli?? Alebo sa len jednoducho rozdelí pomerne na všetky zrážky bez ohľadu na to, v akom poradí prišli a či sú niektoré prednostné alebo neprednostné? Prípadne, nájdem odpoveď na túto otázku niekde v zákone?
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
tamci Pozri príspevok
Dobrý deň. Suma nad 150 % ŽM sa zráža celá. Treba však pri nej zohľadňovať prednostné a neprednostné zrážky a poradie zrážok ako prišli?? Alebo sa len jednoducho rozdelí pomerne na všetky zrážky bez ohľadu na to, v akom poradí prišli a či sú niektoré prednostné alebo neprednostné? Prípadne, nájdem odpoveď na túto otázku niekde v zákone?
Prednosť majú prednostné zrážky, potom zrážaš podľa poradia v akom prišli.
0 0
vinea vinea

vinea je offline (nepripojený) vinea

Dobrý deň ,
mam zamestnakyňu, ktorej zrážam zo mzdy exekúciu. Nad 150% životneho minima strhávam všetko +1/3 zrážku.
Obdržala som dalsiu exekúciu za zamestnankynu, a teraz som si neni ista, možem jej rozdelit jenu zrazku medzi dvoch exekútorov, alebo musim počkať, pokým nesplatí tu prvú a potom zrážať tú druhu ?
Prosim Vam o radu.. Dakujem
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

vinea Pozri príspevok
Dobrý deň ,
mam zamestnakyňu, ktorej zrážam zo mzdy exekúciu. Nad 150% životneho minima strhávam všetko +1/3 zrážku.
Obdržala som dalsiu exekúciu za zamestnankynu, a teraz som si neni ista, možem jej rozdelit jenu zrazku medzi dvoch exekútorov, alebo musim počkať, pokým nesplatí tu prvú a potom zrážať tú druhu ?
Prosim Vam o radu.. Dakujem
najskôr jednu, potom druhú
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Firme prišla exekúcia na mzdu zamestnanca, ktorý vo firme pracuje na polovičný úväzok za minimálnu mzdu 150.- € mesačne. Výška exekúcie je 170.- €, mesačne by mi vyšlo na exekúciu zraziť cca 5 - 6.- €. Zamestnanec súhlasí, aby sme mu zrážali 15.- € mesačne. Môžem s ním spísať dohodu podľa § 131 ods. 3 ZP na čiastku 15.- €?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Podľa exekučného poriadku nemožno strhnúť viac ako určuje zákon, ale podľa mňa takáto dohoda môže byť uzavretá podľa Zákonníka práce § 131 ods.3.
0 0
ezop ezop

ezop je offline (nepripojený) ezop

dobrý deň,
zamestnankyňa má dve exekúcie, ktoré neprišli v rovnakú dobu a ja som 1/3 zrážky rozdelila na polovicu medzi dvoch exekútorov. Akým spôsobom to dať na pravú mieru, nie sú to prednostné zrážky. ďakujem
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Najprv sa mala zrážať tá 1.exekúcia (t.j. tá, ktorá v poradí prišla ako prvá). Pokračuj v zrážkach z 1. exekúcie .
Na tú 2.exekúciu by som napísala list exekútorovi a oznámila by som mu, že už od tohto mesiaca príp. od 10. mesiaca (ak ste ešte nerobili mzdy) nebudete vykonávať zrážky, kým nedokončíte exek.zrážky z exek.príkazu, ktorá prišla skôr.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

abel Pozri príspevok
Firme prišla exekúcia na mzdu zamestnanca, ktorý vo firme pracuje na polovičný úväzok za minimálnu mzdu 150.- € mesačne. Výška exekúcie je 170.- €, mesačne by mi vyšlo na exekúciu zraziť cca 5 - 6.- €. Zamestnanec súhlasí, aby sme mu zrážali 15.- € mesačne. Môžem s ním spísať dohodu podľa § 131 ods. 3 ZP na čiastku 15.- €?
Áno Elenka, pravdaže môžeš, ak so zamestnancom spíšeš dohodu o zrážkach zo mzdy.
0 0
ezop ezop

ezop je offline (nepripojený) ezop

Ešte raz ďakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Andyke Pozri príspevok
Podľa exekučného poriadku nemožno strhnúť viac ako určuje zákon, ale podľa mňa takáto dohoda môže byť uzavretá podľa Zákonníka práce § 131 ods.3.
Len upresnenie - podľa EP (§73) zrážky zo mzdy vo väčšom rozsahu ako je stanovené zákonom je možné vykonať len ak s tým povinný súhlasí. T.j. je možné uzavrieť dohodu o zrážkach zo mzdy podľa §131 Zákonníka práce. Ale v §73 EP s odvolaním na §70 sa hovorí, že tá zrážka musí byť najviac v takej výške, aby zamestnancovi ostala základná nepostihnuteľná čiastka (na neho a vyživované osoby).
0 0
kocka503 kocka503

kocka503 je offline (nepripojený) kocka503

Ahojte, ako zistím, koľko vyživovaných osôb má môj zamestnanec, na ktorého mi prišla exekúcia? Má mi to čestne prehlásiť? A ak nemám na exekučnom príkaze napísaný druh pohľadávky (neviem či je prednostná, alebo nie) tak koľko tretín mám zrážať? 1/3, alebo 2/3? Ďakujem
0 0
kocka503 kocka503

kocka503 je offline (nepripojený) kocka503

Nikto mi nevie poradiť? Hlavne potrebujem vedieť, ako je to s vyživovanými osobami. Ako mám zistiť, koľký sú v jednej domácnosti? Opýtam sa, alebo mi to má písomne podložiť?????
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

kocka503 Pozri príspevok
Ahojte, ako zistím, koľko vyživovaných osôb má môj zamestnanec opýtaš sa zamestnanca, na ktorého mi prišla exekúcia? Má mi to čestne prehlásiť ked si chceš byť istá, vypýtaj si sobášný list, rodné listy detí k nahliadnutiu ? A ak nemám na exekučnom príkaze napísaný druh pohľadávky (neviem či je prednostná, alebo nie) tak koľko tretín mám zrážať? 1/3, alebo 2/3? zavolaj exekútorovi Ďakujem
odpovede v texte
0 0
kocka503 kocka503

kocka503 je offline (nepripojený) kocka503

Fronco Pozri príspevok
odpovede v texte

Ďakujem
0 0
tamci tamci

tamci je offline (nepripojený) tamci

Sabadka Pozri príspevok
Prednosť majú prednostné zrážky, potom zrážaš podľa poradia v akom prišli.
Stále tomu nerozumiem. Takže ak mi prišla ako prvá nejaká prednostná zrážka (nie je to však výživné) a potom mi prišlo ešte aj výživné, tak tú sumu nad 150 % ŽM dám najskôr na tú prvú prednostnú zrážku a až potom čo ostane na výživné?? Nemalo by mať výživné vždy prednosť aj pri tejto sume nad 150 %?? A čo ak by prišli v rovnaký deň?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Výživné má prednosť len pri zrážaní z druhej tretiny. Z prvej tretiny sa vždy zráža v poradí v akom pohľadávky prišli. Ak vprvej tretine niečo ostane aj na v poradí druhú pohľadávku (výživné), tá časť sa zrazí na výživné. Suma nad 150% sa podľa mňa pripočítava k prvej tretine - ale nepýtajte sa ma, ako som na to prišla, veľmi dlho som to skúmala pred pár rokmi s týmto záverom a dôvoy si už nepamätám.
Treba dať pozor na to, že pri výživnom na maloleté dieťa sú iné výšky nepostihnuteľných častí.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Poradie uspokojovania pohľadávok

Prednostnými pohľadávkami (v zmysle § 71 ods. 2 Exekučného poriadku a § 279 ods. 2 Občianskeho súdneho poriadku, na ktoré sa zrážajú dve tretiny), ktoré sa uspokojujú najprv z druhej tretiny a až vtedy, ak táto tretina na ich úhradu nestačí, uspokojujú sa spolu s ostatnými pohľadávkami z prvej tretiny, sú prednostné pohľadávky.
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
Prednostnými pohľadávkami sú:
a) pohľadávky výživného,
b) pohľadávky náhrady škody spôsobenej poškodenému ublížením na zdraví,
c) pohľadávky náhrady škody spôsobenej úmyselnými trestnými činmi,
d)
pohľadávky
daní, poplatkov a ciel,
pohľadávky na poistnom voči osobám, ktoré sú povinné platiť poistné na zdravotné poistenie a sociálne poistenie, pohľadávky na príspevkoch na starobné dôchodkové sporenie voči osobám, ktoré sú povinné platiť príspevky na starobné dôchodkové sporenie,
pohľadávky na preplatkoch na náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, dávkach sociálneho poistenia, dôchodkoch starobného dôchodkového sporenia, prídavku na dieťa,
pohľadávky náhrady za príspevok na výživu dieťaťa a príspevok na úhradu potrieb dieťaťa zvereného do pestúnskej starostlivosti,
– pohľadávky úhrady za sociálne služby poskytované podľa osobitného predpisu.

<o:p></o:p>
Podľa § 71 ods. 1 z čistej mzdy, ktorá zostáva po odpočítaní základnej sumy a ktorá sa zaokrúhli smerom nadol na sumu deliteľnú troma a vyjadrenú v celých korunách, možno zraziť na vymoženie pohľadávky oprávneného len jednu tretinu. Na prednostné pohľadávky sa zrážajú dve tretiny. Prednostné pohľadávky sa uspokojujú najprv z druhej tretiny a až vtedy, ak táto tretina na ich úhradu nestačí, uspokojujú sa spolu s ostatnými pohľadávkami z prvej tretiny.
<o:p></o:p>
Ak sa zrážky zo mzdy vykonávajú na vymoženie niekoľkých pohľadávok, jednotlivé pohľadávky sa uspokoja z prvej tretiny zvyšku čistej mzdy podľa svojho poradia bez ohľadu na to, či ide o prednostné pohľadávky alebo o ostatné pohľadávky.
<o:p></o:p>
Ak podľa § 71 ods. 1 sa vykonávajú zrážky z druhej tretiny zvyšku čistej mzdy, uspokoja sa z nej bez zreteľa na poradie najskôr pohľadávky výživného a až potom podľa poradia ostatné prednostné pohľadávky. Ak suma zrazená z druhej tretiny nestačí na uspokojenie všetkých pohľadávok výživného, uspokojí sa najprv bežné výživné všetkých oprávnených a až potom nedoplatky za skorší čas, a to podľa pomeru bežného výživného. Ak by však sumou zrazenou z druhej tretiny nebolo kryté ani bežné výživné všetkých oprávnených, rozdelí sa medzi nich suma zrazená z druhej tretiny pomerne podľa výšky bežného výživného bez ohľadu na výšku nedoplatkov.
Poradie pohľadávok sa spravuje dňom, keď sa platiteľovi mzdy doručil príkaz na začatie exekúcie. Ak sa mu doručil toho istého dňa príkaz na začatie exekúcie pre niekoľko pohľadávok, majú tieto pohľadávky rovnaké poradie. Ak nestačí suma na ne pripadajúca na ich plné uspokojenie, uspokoja sa pomerne.


epi.sk
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Pri exekučných zrážkach výživného, (bežného aj zmeškaného), na plnoleté dieťa som omylom postupovala ako pri maloletom dieťati. Nepostihnuteľnú sumu na povinného som znížila na 70 %, t.j. uplatnila som mu 77,77 € a mala som zrejme uplatniť 111,11 €. Postupovala som tak počas štyroch mesiacov.
Poraďte mi, prosím, čo s tým môžem teraz urobiť. Vopred ďakujem za každú reakciu.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Asi takto by som začala :
Naša právna úprava EP povoľuje prekročiť rozsah zrážania stanovený Exekučným poriadkom, a to v prípade, ak s tým povinný súhlasí. Takže skúsila by som uzavrieť dohodu podľa § 131 ods.3 so zamestnancom na tie predchádzajúce mesiace.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať