Zavrieť

Porady

zrážky zo mzdy - exekúcia

Prišiel mi príkaz na vykonanie exekúcie zrážkami zo mzdy. Chcem sa spýtať, ako vypočítam sumu, z ktorej môžem vykonať zamestnancovi zrážku.
Ďakujem za každú radu!
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Andyke Pozri príspevok
Asi takto by som začala :
Naša právna úprava EP povoľuje prekročiť rozsah zrážania stanovený Exekučným poriadkom, a to v prípade, ak s tým povinný súhlasí. Takže skúsila by som uzavrieť dohodu podľa § 131 ods.3 so zamestnancom na tie predchádzajúce mesiace.
Ďakujem veľmi pekne. Skúsim to...
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Anja111 Pozri príspevok
Pri exekučných zrážkach výživného, (bežného aj zmeškaného), na plnoleté dieťa som omylom postupovala ako pri maloletom dieťati. Nepostihnuteľnú sumu na povinného som znížila na 70 %, t.j. uplatnila som mu 77,77 € a mala som zrejme uplatniť 111,11 €. Postupovala som tak počas štyroch mesiacov.
Poraďte mi, prosím, čo s tým môžem teraz urobiť. Vopred ďakujem za každú reakciu.
Andyke Pozri príspevok
Asi takto by som začala :
Naša právna úprava EP povoľuje prekročiť rozsah zrážania stanovený Exekučným poriadkom, a to v prípade, ak s tým povinný súhlasí. Takže skúsila by som uzavrieť dohodu podľa § 131 ods.3 so zamestnancom na tie predchádzajúce mesiace.
Ak nebude zamestnanec súhlasiť s dohodou, je aj taká možnosť, že by som rozdiel v zrážkach upravila v poslednej výplate?
Vypočítala by som správnu exekučnú zrážku za mesiac a tú by som znížila o rozdiel, ktorý vznikol v predchádzajúcich mesiacoch. Samozrejme by som o tom písomne informovala exekútora...
Vopred ďakujem za pomoc.
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Zamestnancovi, ktorému idem vykonať exekučnú zrážku zo mzdy, tak jeho čistá mzda bude: hrubá mzda - poistné - daň a Výživné ?
Ďakujem.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

§ 69 zák. č. 233/1995 (Exek.poriadok)
(1) Zrážky sa vykonávajú z čistej mzdy povinného, ktorá sa vypočíta tak, že od mzdy sa odpočíta preddavok na daň alebo daň z príjmov fyzických osôb a odvody zdravotného poistenia, nemocenského poistenia a dôchodkového zabezpečenia a do Fondu zamestnanosti Slovenskej republiky.
(2) Do čistej mzdy sa započítavajú aj čisté odmeny za vedľajšiu činnosť, náborový príspevok a hodnota naturálií. Nezapočítavajú sa však do nej prídavky na deti a príplatok k prídavkom na deti a sumy poskytované na náhradu nákladov spojených s pracovným výkonom, a to najmä pri pracovných cestách.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Anja111 Pozri príspevok
Ak nebude zamestnanec súhlasiť s dohodou, je aj taká možnosť, že by som rozdiel v zrážkach upravila v poslednej výplate?
Vypočítala by som správnu exekučnú zrážku za mesiac a tú by som znížila o rozdiel, ktorý vznikol v predchádzajúcich mesiacoch. Samozrejme by som o tom písomne informovala exekútora...
Vopred ďakujem za pomoc.
Keby pracovník nesúhlasil s dohodou (veľká pravdepodobnosť-ak omyl nezavinil on), tak ti ani nič iné neostáva, len opraviť jeho mzdy a odvody pre exkútora, tak ako si napísala.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Katija Pozri príspevok
Keby pracovník nesúhlasil s dohodou (veľká pravdepodobnosť-ak omyl nezavinil on), tak ti ani nič iné neostáva, len opraviť jeho mzdy a odvody pre exkútora, tak ako si napísala.
Ďakujem za odpoveď.
0 0
tamci tamci

tamci je offline (nepripojený) tamci

Dobrý deň. Chcela by som poprosiť o radu, či som urobila výpočet správne. Mám prednostnú (nie výživné) a neprednostnú zrážku. Neprednostná zrážka prišla skôr ako prednostná.
ČM = 279,84 €
Neprednostná: 279,84 - 111,11 (na povinného) - 46,29 (na manželku) = zvyšok ČM 122,44 €. Tento je menší ako 150 % ŽM, teda rozdelím na tretiny 122,43 / 3 = 40,81 €
Na exekúciu sa zamestnancovi zrazí 40,81 € (1/3).

Prednostná: 279,84 - 77,77 - 32,40 = zvyšok ČM 169,67 €. Tento je menší ako 150 % ŽM, teda rozdelím len na tretiny 169,65 / 3 = 56,55. Celá jedna tretina ide na prednostnú zrážku t.j. 56,55 €. Len neviem, či mám k tejto ešte pripočítať aj rozdiel z prvej tretiny t.j. 56,55 - 40,81 (čo sa uplatnilo na neprednostnú), t.j. 15,74 €??
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

Netreba to komplikovať. Keďže prednostná pohľadávka nie je výživné na maloleté dieťa, tak aj pri prednostnej pohľadávke sa odpočítava 111,11 a 46,29€. T.j. na neprednostnú pôjde 40,81 a na prednostnú 40,81.
0 0
tamci tamci

tamci je offline (nepripojený) tamci

Jana Motyčková Pozri príspevok
Netreba to komplikovať. Keďže prednostná pohľadávka nie je výživné na maloleté dieťa, tak aj pri prednostnej pohľadávke sa odpočítava 111,11 a 46,29€. T.j. na neprednostnú pôjde 40,81 a na prednostnú 40,81.
Ahaa! Jasné. Ďakujem za odpoveď. A už len pre prípad, že by sa mi také v budúcnosti vyskytlo, keby sa pri tej prednostnej zrážke jednalo o výživné?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

Keby to bolo výživné, tak naň ide druha tretina + čo ostalo v prvej, t.j. 56,55+ 56,55-40,81.
0 0
tamci tamci

tamci je offline (nepripojený) tamci

Jana Motyčková Pozri príspevok
Keby to bolo výživné, tak naň ide druha tretina + čo ostalo v prvej, t.j. 56,55+ 56,55-40,81.
Ďakujem pekne.
0 0
pavlinka pavlinka

pavlinka je offline (nepripojený) pavlinka

Prosim poradte mi. Prišla mi exekucia na zamestanca vo výške jednej tretiny z čistej mzdy. Pomocou tabuľky výpočtu z porady som vypočítala zrážku.O týžden mi prišiel ďalší exekúčny príkaz.
Prosím poradťe mi.Zamestnanec má čistý plat 246,00 € a jedno nezaopatrené dieťa.Počítam dobre, že prvá zrážka bude 59,07€ a druhú exekúčnu zrážku už nevykonám. Ešte som sa s týmto nikdy nestretla.ďakujem.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Ak má ešte aj manželku a je to neprednostná pohľadávka tak 14,10 € je exek.zrážka.
Ak manželku nemá, iba to 1 dieťa a je to neprednostná pohľadávka, tak exek. zrážka je 29,53 €.
Pozn. 2. exekúciu už nemôžeš zrážať, lebo má nízku mzdu, treba písomne oznámiť exekútorovi, že je v poradí a zrážky nebudete vykonávať až keď bude mať vyrovnanú tú prvú exekúciu.
0 0
pavlinka pavlinka

pavlinka je offline (nepripojený) pavlinka

Má aj manžela.Andyke, môžeš mi to rozpísať prosím, ako si sa
k tejto sume dostal ?Ď.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

246 - 111,11 - 92,58 = 42,31
Odpočet na povinného 111,11 a 2 osoby: 92,58
42,31 : 3 = 14,10
0 0
ivetakli ivetakli

ivetakli je offline (nepripojený) ivetakli

Ahojte, poraďaci, prosím Vás o radu, je tu toho veľa popísané, podstatu ovládam, ale aj tak som domotaná. Mám zamestnankyňu, bola na PN od 25.5.2009 do 30.11.2009, v tomto období nám prišla 10.7. dohoda o zrážkach z poštovej banky a 3.8.uznesenie zo súdu, má nedoplatok do justičnej pokladnice, je to prednostná pohľadávka, mám vykonávať z 2/3. Dňa 30.11.ukončila PN a súčastne aj PP. Do výplaty jej preplácam nevyčerpanú dovolenku - v čistom 340,89 -111,11 - 46,29 na manžela, deti nemá = 183,48, 1/3 je 61,16, takže mám na uznesenie zraziť 122,33 (2/3) a do poštovej banky nič? ďakujem
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

ivetakli Pozri príspevok
Ahojte, poraďaci, prosím Vás o radu, je tu toho veľa popísané, podstatu ovládam, ale aj tak som domotaná. Mám zamestnankyňu, bola na PN od 25.5.2009 do 30.11.2009, v tomto období nám prišla 10.7. dohoda o zrážkach z poštovej banky a 3.8.uznesenie zo súdu, má nedoplatok do justičnej pokladnice, je to prednostná pohľadávka, mám vykonávať z 2/3. Dňa 30.11.ukončila PN a súčastne aj PP. Do výplaty jej preplácam nevyčerpanú dovolenku - v čistom 340,89 -111,11 - 46,29 na manžela, deti nemá = 183,48, 1/3 je 61,16, takže mám na uznesenie zraziť 122,33 (2/3) a do poštovej banky nič? ďakujem
na pohľadávku z 3.8. použiješ celú druhú tretinu, teda 61.61 €
na pohľadávku z 10.7. použiješ celú prvú tretinu, teda 61.61 €

len ak by prišli naraz v ten istý deň, by si pomerne uspokojila prvú aj druhú pohľadávku z prvej tretiny
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Fronco Pozri príspevok
na pohľadávku z 3.8. použiješ celú druhú tretinu, teda 61.61
na pohľadávku z 10.7. použiješ celú prvú tretinu, teda 61.61

len ak by prišli naraz v ten istý deň, by si pomerne uspokojila prvú aj druhú pohľadávku z prvej tretiny
Súhlasím, ale podarilo sa ti prehodiť číslice. Má tam byť 61,16.
0 0
ivetakli ivetakli

ivetakli je offline (nepripojený) ivetakli

Ďakujem,aj tak mi to uniká, na uznesení mám napísané, na prednostné pohľadávky vrátane súdnej sa zrážajú dve tretiny. prednostné pohľadávky sa zrážajú z druhej tretiny ak táto nestačí uspokojujú sa spolu s ostatnými z prvej tretiny. Keby som jej zrážala len to uznesenie, taj jej aj tak zrazím len jednu tretinu 61,16 ?
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

ivetakli Pozri príspevok
Ďakujem,aj tak mi to uniká, na uznesení mám napísané, na prednostné pohľadávky vrátane súdnej sa zrážajú dve tretiny. prednostné pohľadávky sa zrážajú z druhej tretiny ak táto nestačí uspokojujú sa spolu s ostatnými z prvej tretiny. Keby som jej zrážala len to uznesenie, taj jej aj tak zrazím len jednu tretinu 61,16 ?
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8"><meta name="ProgId" content="Word.Document"><meta name="Generator" content="Microsoft Word 11"><meta name="Originator" content="Microsoft Word 11"><link rel="File-List" href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CMATLOV%7E1%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5 Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone> <w:PunctuationKerning/> <w:ValidateAgainstSchemas/> <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid> <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent> <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> <wontGrowAutofit/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:LatentStyles DefLockedState="false" LatentStyleCount="156"> </w:LatentStyles> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normálna tabuľka"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} </style> <![endif]--> Áno, Prednostné pohľadávky sa uspokojujú najprv z druhej tretiny, a až vtedy, ak táto tretina na ich úhradu nestačí, uspokojujú sa spolu s ostatnými pohľadávkami z prvej tretiny.
<o:p> </o:p>
ALE, ďalej podľa § 72 EP platí,, že: Ak sa zrážky zo mzdy vykonávajú na vymoženie niekoľkých pohľadávok (čo je aj tvoj prípad), jednotlivé pohľadávky sa uspokoja z prvej tretiny zvyšku čistej mzdy podľa svojho poradia bez ohľadu na to, či ide o prednostné pohľadávky alebo o ostatné pohľadávky.

A prvá prišla bežná pohľadávka :-)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať