Zavrieť

Porady

zrážky zo mzdy - exekúcia

Prišiel mi príkaz na vykonanie exekúcie zrážkami zo mzdy. Chcem sa spýtať, ako vypočítam sumu, z ktorej môžem vykonať zamestnancovi zrážku.
Ďakujem za každú radu!
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Czbebe Czbebe

Czbebe je offline (nepripojený) Czbebe

som účtovníčka
Prosím o odkontrolovanie! Zamestnanec má exekučné príkazy:1.na neprednostnú pohľadávku, 2. na výživné, 3. na výživné.
Ja som vypočítala zrážky zo mzdy,ale neviem, či je to správne alebo mám vypočítať inak. čistá mzda je 414,48
Najprv som vypočítala 1. 1/3 na neprednostnú pohľadávku:
414,48-111,11-92,60 (2x46,30-2 deti na ktoré budem zrážať výživné)= 210,77 210.77:3 = 70,25
Potom som vypočítala 2. 1/3 na výžiné:
414,48-77,77=336,71 nakoľko je výšši ako 150%ŽM rozdiel 58,93 musím zrážať. 277,78:3=92,59 túto sumu musím deliť na dve výživné v ich pomere, lebo 1.výživné je 82,46 a druhá je 73,03.
Ale čo mám robiť sumou 58,93 čo mi vyšlo ako rozdiel medzi postihnuteľnou sumou a 150% ŽM? Mám spočítať k 1. 1/3 a poslať spolu s sumou 70,25?
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Czbebe Pozri príspevok
Prosím o odkontrolovanie! Zamestnanec má exekučné príkazy:1.na neprednostnú pohľadávku, 2. na výživné, 3. na výživné.
Ja som vypočítala zrážky zo mzdy,ale neviem, či je to správne alebo mám vypočítať inak. čistá mzda je 414,48
Najprv som vypočítala 1. 1/3 na neprednostnú pohľadávku:
414,48-111,11-92,60 (2x46,30-2 deti na ktoré budem zrážať výživné)= 210,77 210.77:3 = 70,25
Potom som vypočítala 2. 1/3 na výžiné:
414,48-77,77=336,71 nakoľko je výšši ako 150%ŽM rozdiel 58,93 musím zrážať. 277,78:3=92,59 túto sumu musím deliť na dve výživné v ich pomere, lebo 1.výživné je 82,46 a druhá je 73,03.
Ale čo mám robiť sumou 58,93 čo mi vyšlo ako rozdiel medzi postihnuteľnou sumou a 150% ŽM? Mám spočítať k 1. 1/3 a poslať spolu s sumou 70,25?
Pekný súbeh. Najprv ti trochu opravím sumy.
Nepostihnuteľná časť mzdy na dve vyživované osoby je 92,58 € a prvá tretina je 70,26 €.
Suma 58,93 € sa síce pripočíta k zvyšku prvej tretiny 22,33 €, ale pozor z tejto sumy môžeš už uspokojiť, len pohľadávky výživného na maloleté deti a to podľa ich poradia.
Ak pohľadávky výživného prišli v jeden deń, tak ju rozdelíš medzi ne pomerne. Ak jedna z nich prišla skôr, uspokojíš najprv tú a zvyšok sumy prirátaš k tej druhej v poradí.
V tvojom prípade uspokojíš prvú neprednostnú pohľadávku vo výške 70,26 € a pohľadávky výživného
v plnom rozsahu 82,46 € a 73,03 €.
Naposledy upravil Katija : 02.12.09 at 21:12
0 0
Aňuška Aňuška

Aňuška je offline (nepripojený) Aňuška

Prosím o radu ako mám vypočítať zrážky, píšem podľa poradia, v akom prišli:

1. dohoda o zrážkach (Proficredit mesačne 184,43 €):
ČM podľa OSP po odpočítaní nepostihnutelných súm = 388,60 €

2. exekúcia neprednostná
3. exekúcia prednostná (nie výživné)
ČM podľa exek. poriadku po odpočítaní nepostihnuteľných súm = 298,74 €

Jedna tretina = 92,59 €.
Len neviem, čo s tým nad 150% ŽM. Pripočítam k 1.tretine?

Je to takto správne?
3. zrážka: exekúcia prednostná = 92,59
1. zrážka: Proficredit = 184,43
2. zrážka: exekúcia neprednostná -nevyšlo

Ďakujem za pomoc.
Naposledy upravil Aňuška : 03.12.09 at 17:33
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Aňuška Pozri príspevok
Prosím o radu ako mám vypočítať zrážky, píšem podľa poradia, v akom prišli:

1. dohoda o zrážkach (Proficredit mesačne 184,43 €):
ČM podľa OSP po odpočítaní nepostihnutelných súm = 388,60 €

2. exekúcia neprednostná
3. exekúcia prednostná (nie výživné)
ČM podľa exek. poriadku po odpočítaní nepostihnuteľných súm = 298,74 €

Jedna tretina = 92,59 €.
Len neviem, čo s tým nad 150% ŽM. Pripočítam k 1.tretine?

Je to takto správne?
3. zrážka: exekúcia prednostná = 92,59
1. zrážka: Proficredit = 184,43
2. zrážka: exekúcia neprednostná -nevyšlo

Ďakujem za pomoc.
Áno je.
0 0
Aňuška Aňuška

Aňuška je offline (nepripojený) Aňuška

Ak mám 1 exekúciu na výživné + zročné výživné, ktoré idú na účet oprávneného a trovy exekúcie na účet exekútora, mám najprv uspokojiť po výživnom zročné výživné, alebo uspokojiť pomernou časťou aj exekútora?
Ďakujem za odpoveď.
0 0
Aňuška Aňuška

Aňuška je offline (nepripojený) Aňuška

Aňuška Pozri príspevok
Ak mám 1 exekúciu na výživné + zročné výživné, ktoré idú na účet oprávneného a trovy exekúcie na účet exekútora, mám najprv uspokojiť po výživnom zročné výživné, alebo uspokojiť pomernou časťou aj exekútora?
Ďakujem za odpoveď.
Posúvam...
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Aňuška Pozri príspevok
Ak mám 1 exekúciu na výživné + zročné výživné, ktoré idú na účet oprávneného a trovy exekúcie na účet exekútora, mám najprv uspokojiť po výživnom zročné výživné, alebo uspokojiť pomernou časťou aj exekútora?
Ďakujem za odpoveď.
Ak suma zrazená z druhej tretiny nestačí na uspokojenie všetkých pohľadávok výživného, uspokojí sa najprv bežné výživné všetkých oprávnených a až potom nedoplatky za skorší čas.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Z druhej tretiny najskôr výživné, potom dlžné výživné. Z prvej tretiny, keďže to prišlo naraz, uspokojujú sa všetky pohľadávky, t.j. aj exekútor pomerne podľa výšky pohľadávky.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Jana Motyčková Pozri príspevok
Z druhej tretiny najskôr výživné, potom dlžné výživné. Z prvej tretiny, keďže to prišlo naraz, uspokojujú sa všetky pohľadávky, t.j. aj exekútor pomerne podľa výšky pohľadávky.
Chcem sa uistiť, či tomu dobre rozumiem.
Aj keď sú trovy exekútora súčasťou pohľadávky na výživné, neuspokojujeme ich z druhej tretiny
(ani v prípade, že by bolo z čoho)
, ale len z prvej tretiny + sumy nad 150 % ŽM podľa poradia a to pomerne
k sume výživného?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Katija -áno.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Jana Motyčková Pozri príspevok
Katija -áno.
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Doteraz som sa na trovy exekúcie takto nepozrela. Ani ma to nenapadlo ak sa peniaze posielali exekútorovi na jeden účet.
Keď sa teraz na trovy exekúcie pozriem ako na samostatnú pohľadávku exekútora, hneď mám jeden problém.
Totiž, ak mám exekúciu dlžného výživného na maloletú osobu, tak pre uspokojenie trov tejto exekúcie musím teda vypočítať prvú tretinu + 150% ŽM tak, že uplatím pri výpočte neznížené nepostihnuteľné sumy mzdy na povinného a vyživované osoby.
No a teraz neviem, či uplatním, alebo neuplatním pri tomto výpočte nepostihnuteľnú sumu na maloleté dieťa
v prospech ktorého exekúciu výživného vykonávam.
Ak je pri zrážkach zo mzdy prioritou exekučného poriadku (§70 ods.2, §72 ods.2 ) a vyhlášky nariadenia vlády (§1 ods.4, §2) vymôcť pre maloleté dieťa na výživné čo najvyššiu sumu, tak by som ju zrejme mala uplatniť.
Naposledy upravil Katija : 07.12.09 at 07:50 Dôvod: :) Oprava názvu predpisu
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Podľa §1 ods.4 nariadenia vlády sa neodpočíta nepostihnuteľná suma na dieťa, na ktoré trvá rozhodnutie na vymoženie pohľadávky výživného. Pritom sa nehovorí, že by sa toto pravidlo malo uplatňovať len pri výživnom. T.j. aj pri inej exekúcii (trovy exekúcie) sa dieťa "neuplatní".
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Jana Motyčková Pozri príspevok
Podľa §1 ods.4 nariadenia vlády sa neodpočíta nepostihnuteľná suma na dieťa, na ktoré trvá rozhodnutie na vymoženie pohľadávky výživného. Pritom sa nehovorí, že by sa toto pravidlo malo uplatňovať len pri výživnom. T.j. aj pri inej exekúcii (trovy exekúcie) sa dieťa "neuplatní".
Janka ďakujem za odpoveď. Takže § 1 ods. 4 vyhlášky nariadenia vlády neslúži na rýchlejšie vymoženie výživného, ale je to akýsi trest pre povinného za to, že neplatil výživné. Ak sa uplatní na všetky súbežné exekúcie, u všetkých sa zvýši postihnuteľná časť mzdy. Deťom by trochu pomohol opačný výklad. Akceptujem to teda, ale aký to má zmysel, veľmi nechápem.
Naposledy upravil Katija : 07.12.09 at 07:52 Dôvod: :) Oprava názvu predpisu
0 0
Mirka.V Mirka.V

Mirka.V je offline (nepripojený) Mirka.V

ako postupovať, ak má zamestnanec manko na pokladni. do akej výšky je mu možné robiť zrážky zo mzdy? spíšeme dohodu o zrážkach.
napr. čistá mzda = 495,77 €
nepostihn.suma = - 111,11 € (je sám)
tzn. že mu môžeme zrážať = 384,66 €?

alebo ešte niečo rátam aj s tým 150 % ŽM ???

Ďakujem veľmi pekne.
0 0
pavlinka pavlinka

pavlinka je offline (nepripojený) pavlinka

Ako mam postupovať, keď mi prišla exekucia na zamestnanca ,
o mesiac druhá, na ktorú som odpovedala, že tú už nemôžem vykonávať lebo zamestnanec má malý príjem a teraz mi prišla tretia exekúcia. Problem je v tom že ten prvý exekútor neoznámil číslo účtu kde mam zrážku posielať a tie dve ďaľšie mi číslo účtu poslali.Takže neodvádzam zatiaľ nič.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Mirka.V Pozri príspevok
ako postupovať, ak má zamestnanec manko na pokladni. do akej výšky je mu možné robiť zrážky zo mzdy? spíšeme dohodu o zrážkach.
napr. čistá mzda = 495,77 €
nepostihn.suma = - 111,11 € (je sám)
tzn. že mu môžeme zrážať = 384,66 €?

alebo ešte niečo rátam aj s tým 150 % ŽM ???

Ďakujem veľmi pekne.
Na dohodu o zrážkach zo mzdy medzi zamestnancom a zamestnávateľom sa nevzťahuje "tretinový" systém.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

pavlinka Pozri príspevok
Ako mam postupovať, keď mi prišla exekucia na zamestnanca ,
o mesiac druhá, na ktorú som odpovedala, že tú už nemôžem vykonávať lebo zamestnanec má malý príjem a teraz mi prišla tretia exekúcia. Problem je v tom že ten prvý exekútor neoznámil číslo účtu kde mam zrážku posielať a tie dve ďaľšie mi číslo účtu poslali.Takže neodvádzam zatiaľ nič.
Zrážaš len tú prvú, ostatných informuješ, že nie je z čoho. Kontaktuj prvého exekútora, čo je s exekučným príkazom.
0 0
Stašek Stašek

Stašek je offline (nepripojený) Stašek

Prosím o pomoc. Dostali sme exekučný príkaz na vykonanie exekúcie zrážkami z príjmu z Dohody o pracovnej činnosti. Odmena mesačná je 80,-- €. (Povinný pracuje max. 10 hod. týždenne). Čistá odmena je 64,80 €. Podľa zákona z tejto odmeny nemôžeme zrážky vykonávať. (Mám pravdu?). Čo máme napísať exekútorovi?
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

Stašek Pozri príspevok
Prosím o pomoc. Dostali sme exekučný príkaz na vykonanie exekúcie zrážkami z príjmu z Dohody o pracovnej činnosti. Odmena mesačná je 80,-- €. (Povinný pracuje max. 10 hod. týždenne). Čistá odmena je 64,80 €. Podľa zákona z tejto odmeny nemôžeme zrážky vykonávať. (Mám pravdu?). Čo máme napísať exekútorovi?
presne to isté, čo ste napísali na poradu :-), výšku mzdy, rozsah úvazku, proste dôvody, pre ktoré nemôžete výkon zrážok zrealizovať ..
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

pavlinka Pozri príspevok
Ako mam postupovať, keď mi prišla exekucia na zamestnanca ,
o mesiac druhá, na ktorú som odpovedala, že tú už nemôžem vykonávať lebo zamestnanec má malý príjem a teraz mi prišla tretia exekúcia. Problem je v tom že ten prvý exekútor neoznámil číslo účtu kde mam zrážku posielať a tie dve ďaľšie mi číslo účtu poslali.Takže neodvádzam zatiaľ nič.
Podľa mňa Ti ten prvý exekútor poslal len Príkaz na začatie exekúcie, a v ňom Vás ako zamestnávateľa vyzval na vykonávanie zrážok zo mzdy povinného (zamestnanca). Ty ako mzdárka si povinná vypočítať a zrážať zrážku zo mzdy v prospech oprávneného už na základe tohto Príkazu na začatie exekúcie. Avšak až do obdržania Exekučného príkazu, v ktorom je obvykle uvedené aj číslo účtu, VS platby a ostatné podrobnosti - niekjedy je čiastka celkom už upravená aj o dodatočný úrok (dopočítaný po dni vystavenia Príkazu na začatie exekúcie do dňa vydania Exekučného príkazu) peniaze neposielaš, ponecháš ich u Vás akoby v depozite. Až keď obdržíš Exekučný príkaz, tak potom peniaze z Vášho účtu odvedieš na účet uvedený v Exekučnom príkaze.
Mne sa to práve prednedávnom stalo. Príkaz na začatie exekúcie došiel v polovičke septembra, po vyplatení miezd za 8/09. Tak zo mzdy za 9/09 som už zrážku vykonala, ale neposlala na účet exekútora. Zostala na našom účte akoby v depozite. Takto to šlo až do začiatku decembra, stále nám nedoručili Exekučný príkaz, tak som volala exekútorovi a oni že ho len pred pár dňami vystavili, práve ho odosielajú a že zrazené čiastky za 9-11 resp. + 12/09 (v závislosti od dátumu obdržania Ex.príkazu im máme poslať pekne jednou sumou a ostatné mesiace potom už klasicky vždy s výplatami ododslať. Takže dnes, keď už viem, že sa bude posielať spolu jednou sumou za 9-12/09 (Ex.príkaz sme prevzali 17.12.09 - po výplatách za 11/09, tak si zinventarizujem účet 379AE k 31.12., kde budem mať zostatok súčet zrážok za 9-12/2009.
Takže pozor!
Príkaz na začatie exekúcie a Exekučný príkaz nie sú rovnaké dokumenty!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať