Zavrieť

Porady

zrážky zo mzdy - exekúcia

Prišiel mi príkaz na vykonanie exekúcie zrážkami zo mzdy. Chcem sa spýtať, ako vypočítam sumu, z ktorej môžem vykonať zamestnancovi zrážku.
Ďakujem za každú radu!
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

blondy Pozri príspevok
Rátaš to dobre. Aj mne pri exekúcii výživného vyšla zrážka 87,75€. ťažko povedať ako to rátala ona.
mozem sa spytat ako ste sa dopatrali k tomu vysledku ?
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
čistá mzda 306,60
nepostihnuteľná časť na osobu : -77,78
nepostihnuteľná časť na manželku+2deti: -97,21
suma na ponechanie povinnému 1/3 : -43,86
výsledná zrážka 306,60-77,78-97,21-43,86=87,75
robím pri výpočte nejakú chybu?
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

blondy Pozri príspevok
čistá mzda 306,60
nepostihnuteľná časť na osobu : -77,78
nepostihnuteľná časť na manželku+2deti: -97,21
suma na ponechanie povinnému 1/3 : -43,86
výsledná zrážka 306,60-77,78-97,21-43,86=87,75
robím pri výpočte nejakú chybu?
dakujem, mne to vychadzalo o par centov inak,
nepostihnuteľná časť na osobu : 77,77
nepostihnuteľná časť na manželku+2deti: 97,20
ale postup pri vypočte ztážky je ten istý:306,60-77,77-97,20-43,89=87,74


60% z 185,18 € = 111,11 € po zaokrúhlení na €c nadol, a z toho 70% je 77,77 €

Podla nar. 268/2006 Z.z.
§ 1
(1) Základná suma, ktorá sa nesmie zraziť povinnému z jeho mesačnej mzdy, 1) je 60 % zo životného minima na plnoletú fyzickú osobu2) platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky.
(2) Na každú osobu, ktorej povinný poskytuje výživné, sa započítava 25 % zo životného minima na plnoletú fyzickú osobu2) platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky; rovnako to platí aj na manžela povinného, ktorý má samostatný príjem.
(3) Ak sa zrážky zo mzdy vykonávajú z miezd oboch manželov, započíta sa 25 % zo životného minima na plnoletú fyzickú osobu2) platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky na dieťa, ktoré spoločne vyživujú, každému z nich osobitne.
(4) 25 % zo životného minima na plnoletú fyzickú osobu2) platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky, sa nezapočítava na tú osobu, v ktorej prospech trvá výkon rozhodnutia na vymoženie pohľadávky výživného.
§ 2
Ak ide o výživné pre maloleté dieťa, základná suma, ktorú povinnému nemožno zraziť z mesačnej mzdy, je 70 % základnej sumy určenej podľa § 1.
Sumy podľa § 1 a § 3 ods. 1 sa zaokrúhľujú na eurocenty smerom nadol.
1 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

Dobrý deň, ja chcem poprosiť niekoho, aby mi objasnil pojmy zrážky zo mzdy pred a po zdanení. Aký je medzi nimi rozdiel? Konkrétne riešim situáciu že zamestnancovi bola udelená pokuta z firmy za nedodržanie interných predpisov a majú to uvedené aj v zmluvách - možnosť tejto pokuty. A neviem kam to mám zaradiť v páske či pred zdanením alebo po zdanení. Viem že to nesúvisí s danou témou (exekúcia) ale nemala som to kde zaradiť. Ďakujem
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

mirčiak Pozri príspevok
Dobrý deň, ja chcem poprosiť niekoho, aby mi objasnil pojmy zrážky zo mzdy pred a po zdanení. Aký je medzi nimi rozdiel? Konkrétne riešim situáciu že zamestnancovi bola udelená pokuta z firmy za nedodržanie interných predpisov a majú to uvedené aj v zmluvách - možnosť tejto pokuty. A neviem kam to mám zaradiť v páske či pred zdanením alebo po zdanení. Viem že to nesúvisí s danou témou (exekúcia) ale nemala som to kde zaradiť. Ďakujem
Zrážka pred zdanením je taká zrážka, ktorá znižuje základ dane zamestnanca, (napr. odvody do poisťovní. Znamená to, že hrubý príjem zamestnanca sa nezdaní celý, ale zdaní sa zdaniteľný príjem, znížený o odvody). Zrážka po zdanení je taká zrážka, ktorá sa zráža zamestnancovi z čistého príjmu, (napr. exekúcia, výživné, stravné platené zamestnancom, pokuta...). V tomto prípade zaradíš zrážku po zdanení...
4 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

Anja111 Pozri príspevok
Zrážka pred zdanením je taká zrážka, ktorá znižuje základ dane zamestnanca, (napr. odvody do poisťovní. Znamená to, že hrubý príjem zamestnanca sa nezdaní celý, ale zdaní sa zdaniteľný príjem, znížený o odvody). Zrážka po zdanení je taká zrážka, ktorá sa zráža zamestnancovi z čistého príjmu, (napr. exekúcia, výživné, stravné platené zamestnancom, pokuta...). V tomto prípade zaradíš zrážku po zdanení...
Ďakujem veľmi pekne za vysvetlenie . Pomohlo.
0 0
alenagarajová alenagarajová

alenagarajová je offline (nepripojený) alenagarajová

Chcem si overiť správnosť výpočtu:: Zamestnanec má zrážku zo mzdy formou exekúcie,nie je to výživné.Mám mu strhnúť z dvoch tretín mzdy.
Čistú mzdu mal 317,87EUR.Podľa dosadenia do tabuľky na výpočet exekúcie mi vyšlo: jedna tretina na zrážku 68,92EUR a počet tretín na zrážku -dve- mi vyšlo na zrazenie 137,84EUR.
Zamestnancovi zostane 180,03EUR. Je to správne?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ak nemá deti, ani manželku, je to správne.
0 0
veposmp veposmp

veposmp je offline (nepripojený) veposmp

Dobrý deň. Zamestnanec má zrážku zo mzdy formou exekúcie.
Čistú mzdu má 413,86 €, počet vyživovaných osôb 2 - 92,58 €. 1/3 na zrazenie mi vyšlo 70,06 €. Zamestnancovi zostane 343,80 €. Je to správne? Je to moja prvá zrážka na exekúciu, a nie je mi úplne jasné koľko tretín mám strhnúť.
0 0
Aňuška Aňuška

Aňuška je offline (nepripojený) Aňuška

Vypočítané je to správne.
Počet tretín závisí od toho, či ide o prednostnú zrážku (2/3) alebo neprednostnú (1/3).
0 0
veposmp veposmp

veposmp je offline (nepripojený) veposmp

Ďakujem
0 0
janber janber

janber je offline (nepripojený) janber

Dobrý deň, chcem si len odklepnúť nepostihnuteľné sumy platné od 01.07.2010:

1) na povinného = 111,22€ (v príp. že sa jedná o výživné = 77,85€)
2) na ďalšiu vyž.osobu = 46,34€ (v príp. že sa jedná o výživné = 32,43€)
3) suma nad kt. sa zrazí zvyšok ČM = 278,07€

Vopred ďakujem a prajem pekný deň
0 0
jozefIK jozefIK

jozefIK je offline (nepripojený) jozefIK

Je to OK.
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

Ahojte, dovolím si trošku teoretizovať:

Podľa Exekučného poriadku, keď zamestnanec má príjem napr. z dvoch dohôd, z jednej 60 eur a z druhej 60 eur, môže exekútor u jedného zamestnávateľa prikázať zrážku

... a čo s tým keď má u jedného 60 eur a poberá aj sociálku 60 eur, myslíte, že aj vtedy by mohol zamestnávateľ zrážať?
ďakujem za zamyslenia
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

iriska Pozri príspevok
Ahojte, dovolím si trošku teoretizovať:

Podľa Exekučného poriadku, keď zamestnanec má príjem napr. z dvoch dohôd, z jednej 60 eur a z druhej 60 eur, môže exekútor u jedného zamestnávateľa prikázať zrážku

... a čo s tým keď má u jedného 60 eur a poberá aj sociálku 60 eur, myslíte, že aj vtedy by mohol zamestnávateľ zrážať?
ďakujem za zamyslenia
Podľa § 89 ods. 1 Exekučného poriadku ustanovenia o exekúcii zrážkami zo mzdy sa použijú aj na exekúciu zrážkami z pracovnej odmeny členov družstiev a z príjmov, ktoré povinnému nahrádzajú odmenu za prácu, najmä z odmeny vyplývajúcej z dohody o vykonaní práce, z náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, dávok sociálneho poistenia a z dôchodkov starobného dôchodkového sporenia.

takže zrážať má povinnosť z odmeny vyplatenej na základe dohody, dávok sociálneho poistnenia .....
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

iriska Pozri príspevok
Ahojte, dovolím si trošku teoretizovať:

Podľa Exekučného poriadku, keď zamestnanec má príjem napr. z dvoch dohôd, z jednej 60 eur a z druhej 60 eur, môže exekútor u jedného zamestnávateľa prikázať zrážku

... a čo s tým keď má u jedného 60 eur a poberá aj sociálku 60 eur, myslíte, že aj vtedy by mohol zamestnávateľ zrážať?
ďakujem za zamyslenia
Fronco Pozri príspevok
Podľa § 89 ods. 1 Exekučného poriadku ustanovenia o exekúcii zrážkami zo mzdy sa použijú aj na exekúciu zrážkami z pracovnej odmeny členov družstiev a z príjmov, ktoré povinnému nahrádzajú odmenu za prácu, najmä z odmeny vyplývajúcej z dohody o vykonaní práce, z náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, dávok sociálneho poistenia a z dôchodkov starobného dôchodkového sporenia.

takže zrážať má povinnosť z odmeny vyplatenej na základe dohody, dávok sociálneho poistnenia .....
Odkiaľ sa ja ako zamestnávateľ dozviem, koľko zamestnanec zarobí u iného zamestnávateľa, príp. výšku dávky zo sociálneho poistenia, a teda koľko mu mám z výplaty zraziť na exekúciu?
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

Llívia Pozri príspevok
Odkiaľ sa ja ako zamestnávateľ dozviem, koľko zamestnanec zarobí u iného zamestnávateľa, príp. výšku dávky zo sociálneho poistenia, a teda koľko mu mám z výplaty zraziť na exekúciu?
Každý zamestnávateľ si to rieši osve, ide o to, že zrážku je možné realizovať aj z dávok sociálneho poistenia. Ak u vás nepoberá mzdu, napr. je PN, tak postúpite info na príslušný Exekútorsky úrad a ten sa skontaktuje so Sociálnou poisťovňou. Ak má zamestnanec niekoľko zamestnávateľov, uvedené rieši § 87 EP:

Niekoľko platiteľov mzdy
§ 87


(1) Ak povinný poberá mzdu od niekoľkých platiteľov mzdy, vzťahuje sa príkaz na začatie exekúcie a exekučný príkaz na všetky jeho mzdy.(2) Zrážky zo mzdy je každý platiteľ mzdy povinný vykonávať odo dňa, keď sa mu doručil príkaz na začatie exekúcie. Zrazené sumy však môže oprávnenému vyplácať platiteľ mzdy až vtedy, keď sa mu doručil exekučný príkaz.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Fronco Pozri príspevok
Každý zamestnávateľ si to rieši osve, ide o to, že zrážku je možné realizovať aj z dávok sociálneho poistenia. Ak u vás nepoberá mzdu, napr. je PN, tak postúpite info na príslušný Exekútorsky úrad a ten sa skontaktuje so Sociálnou poisťovňou. Ak má zamestnanec niekoľko zamestnávateľov, uvedené rieši § 87 EP:

Niekoľko platiteľov mzdy
§ 87


(1) Ak povinný poberá mzdu od niekoľkých platiteľov mzdy, vzťahuje sa príkaz na začatie exekúcie a exekučný príkaz na všetky jeho mzdy.(2) Zrážky zo mzdy je každý platiteľ mzdy povinný vykonávať odo dňa, keď sa mu doručil príkaz na začatie exekúcie. Zrazené sumy však môže oprávnenému vyplácať platiteľ mzdy až vtedy, keď sa mu doručil exekučný príkaz.
Stále mi to nie je jasné. Ak u mňa zarobí 100 EUR, po odpočítaní nepostihnuteľnej sumy mu nemôžem zraziť nič. Ak u iného zamestnávateľa zarobí tiež 100 EUR (o ktorých však ja neviem), ten mu tiež odráta nepostihnuteľné minimum a tiež mu nič nezrazí?
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

Llívia Pozri príspevok
Stále mi to nie je jasné. Ak u mňa zarobí 100 EUR, po odpočítaní nepostihnuteľnej sumy mu nemôžem zraziť nič. Ak u iného zamestnávateľa zarobí tiež 100 EUR (o ktorých však ja neviem), ten mu tiež odráta nepostihnuteľné minimum a tiež mu nič nezrazí?
Veď som písala, že to nariadi exekútor - viď Exekučný poriadok

§88
1/ Ak exekútor prikazuje vykonať exekúciu zrážkami zo mzdy niekoľkým platiteľom mzdy, urží im jednotlivo, akú časť základnej sumy (§70) nemajú zrážať. Keby príjem povinného nedosahoval u niektorého platiteľa mzdy ani uvedenú časť základnej sumy, platiteľ mzdy je povinný oznámiť to exekútorovi. Exekútor potom znova určí, akú časť základnej sumy má každý platiteľ mzdy zrážať. Exekútor môže tiež určiť...
Naposledy upravil iriska : 02.08.10 at 05:36
1 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

iriska Pozri príspevok
Veď som písala, že to nariadi exekútor - viď Exekučný poriadok
Exekútor nenariadi, koľko konkrétne sa má zo mzdy zrážať, len oznámi celkovú sumu exekúcie a účet (účty), kam treba zrazené sumy poslať.

Edit: našla som:

§ 88
(1) Ak exekútor prikazuje vykonať exekúciu zrážkami zo mzdy niekoľkým platiteľom mzdy, určí im jednotlivo, akú časť základnej sumy (§ 70) nemajú zrážať. Keby príjem povinného nedosahoval u niektorého platiteľa mzdy ani uvedenú časť základnej sumy, platiteľ mzdy je povinný oznámiť to exekútorovi. Exekútor potom znova určí, akú časť základnej sumy má každý platiteľ mzdy zrážať. Exekútor môže tiež určiť, najmä ak sa vykonávajú zrážky už len na bežné výživné, aby ich vykonával len niektorý z platiteľov mzdy a aby ostatní vo vykonávaní zrážok zatiaľ nepokračovali.

(2) Ak zrážky zo mzdy vykonáva niekoľko platiteľov mzdy zároveň, zašlú zrážky vždy exekútorovi. Exekútor preverí, či celkove zrazená suma neprevyšuje pohľadávku oprávneného. Ak ju neprevyšuje, vyplatí celú zrazenú sumu oprávnenému. Ak ju prevyšuje, vyplatí exekútor zo zrazenej sumy oprávnenému len toľko, koľko zodpovedá jeho pohľadávke, a zvyšok vráti povinnému. Výplatu zrazenej sumy oprávnenému, ako aj vrátenie jej zvyšku povinnému vykoná exekútor do siedmich dní odo dňa jej prijatia.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať