Zavrieť

Porady

Kúpa auta na úver

Pekný deň všetkým a prosím Vás o radu.

Kúpili sme ojazdené osobné auto na úver. 2/3 z ceny auta sme uhradili v hotovosti a 1/3 ceny auta máme teraz splácať spolu s navýšením a havar.poistením 36 mesiacov.

Môžem Vás poprosiť, na aký účet mám tento úver zaúčtovať.
V zmluve je napísané, že sa jedná o účelový úver a navýšenie predstavuje 10,1% p.a. ročne.

Prosím Vás, poraďte, neviem s tým vôbec pohnúť :-(

Veľmi pekne ďakujem a prajem krásny deň.
Usporiadat
Levizub Levizub

Levizub je offline (nepripojený) Levizub

macis Pozri príspevok
kúpa auta na autoúver:

Mala by byť faktúra za obstaranie auta od autopredajne:
042/321

zaplatí sa čiastočne, tzv.prvá zvýš.splátka
321/211, al.221

zvyšok za bude financovať z leasingovky, čiže to potrebujeme dať preč zo záväzkov z obchod.styku na dlhodobý záväzok, interným dokladom
321/479 to by mala byť tá suma istiny na rozpise splátok na úvere

ja si potom jednotlivé splátky nahodím v MRP do knihy záväzkov a rozúčtujem takto:
istina 479/379
úrok 562/379
poistenie 548/379

a úhradu splátky dávam 379/221

takýto istý postup je aj pri leasingu, nie úvere len sa používa účet 474
Tak toto je mozno zvycajny postup, ale nas pripad je iny. Kupili sme auto v zahranici a v hotovosti sme uhradili fakturu. Doviezli sme ho na Slovensko a ziadali o spatne prefinancovanie. Ziadne dodatocne faktury neboli vystavovane. Urobili sme zmluvu o spotrebnom uvere a zalozili sme auto a tak je v technicaku napisany ako vlastnik vozidla Tatra-leasing. Podla splatkoveho kalendara splaceme... istinu a uroky na 36 mesiacov. Tak neviem, aky bude spravny postup uctovania mojho pripadu?
0 0
macis macis

macis je offline (nepripojený) macis

Tu viem poradiť /dúfam teda/ len v účtovaní spotrebného úveru, myslím že postup je taký istý:
istina 479/379
úrok 562/379
úhrada 379/221
ide o to, oproti čomu na začiatku predpísať istinu
.../479
nie som si istá v prípade spätného prefinancovania, keď ste to auto kúpili, účtovalo sa o obstaraní majetku a teraz sa predalo naspäť leasingovke?
0 0
Levizub Levizub

Levizub je offline (nepripojený) Levizub

Práveže sa auto nepredávalo lízingovke. Len sa založilo a do technického sa napísalo, že je vlastníkom lízingovka a my držiteľ. Dostali sme spotrebny uver zabezpeceny vozidlom. Ale nebol otvoreny ani nijaky zvlastny uverovy ucet, len splatkovy kalendar.
0 0
Levizub Levizub

Levizub je offline (nepripojený) Levizub

sameika Pozri príspevok
Dobry deň prajem. Prave cítam tieto príspevky ohľadom uveru cez ČSOB leasing. Je veľmi zlé, ak som zaučtovala záväzky na 474 ako leasing? Je nutné to opraviť a preúčtovať na 479? .. mam takto dva automobily.. ...
Ja si myslim, ze ucet 474 ma dost jasny nazov - zavazky z najmu. Takze na tento ucet asi ide financovanie cez leasing.
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Ja mám tiež prípad "prefinancovania". Klient kúpil skúšobné vozidlo - motocykel v zahraničí napr. za 4000 EUR. Faktúru normálne uhradil.
Potom uzavrel Zmluvu o spotrebnom úvere na toto vozidlo, kde kúpna cena predmetu financovania je 7900 € , časť kúpnej ceny uhradenej dlžníkom vopred 2500 €, výška spotre. úveru 5400 €.
Teraz neviem ako mám postupovať.
Aká suma sa bude vo fy odpisovať? V podstate spláca len ten úver, nevyplácal žiadnu časť KC ...aspoň nemám doklad. Akú čiastku mám považovať za OC ?
Prosím poraďte ak má niekto takúto skúsenosť.
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Erika-ežka Pozri príspevok
Ja mám tiež prípad "prefinancovania". Klient kúpil skúšobné vozidlo - motocykel v zahraničí napr. za 4000 EUR. Faktúru normálne uhradil.
Potom uzavrel Zmluvu o spotrebnom úvere na toto vozidlo, kde kúpna cena predmetu financovania je 7900 € , časť kúpnej ceny uhradenej dlžníkom vopred 2500 €, výška spotre. úveru 5400 €.
Teraz neviem ako mám postupovať.
Aká suma sa bude vo fy odpisovať? V podstate spláca len ten úver, nevyplácal žiadnu časť KC ...aspoň nemám doklad. Akú čiastku mám považovať za OC ?
Prosím poraďte ak má niekto takúto skúsenosť.
Teoreticky a asi aj prakticky môžem zaradiť majetok v tej nákupnej cene 4000 € a z tej ceny aj odpisovať. A spotrebný úver vo výške 5400 € viesť na účte 479, cez neho účtovať splátky a úroky normálne do nákladov.
Správne riešenie???
0 0
vesturova vesturova

vesturova je offline (nepripojený) vesturova

Prajem pekný deň,
Som podnikateľ-fyzická osoba. Na kúpu autá som si zobrala pôžičku z banky, nie lízing. Ako to mám účtovať v jednoduchom účtovníctve. Splátky úveru sú náklady pre podnikateľa?
0 0
Monikov Monikov

Monikov je offline (nepripojený) Monikov

SZČO účtovník
Chcela by som Vás poprosiť o odpoveď, či pri úprave HV o pripočitateľné a odpočitateľné položky upravujete úroky zo spotrebného úveru (auto úver)účtované na 562 zo splátkového kalendára na rovnomerné alebo ich neupravujete daňovo, ovplyvnia základ dane tak, ako boli zaúčtované pri jednolivých splátkach. (v prvom roku vyššie úroky a v ostatných nižšie). Nikde som to nenašla,ale chcela by som sa radšej uistiť. Ďakujem veľmi pekne!
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
Monikov Pozri príspevok
Chcela by som Vás poprosiť o odpoveď, či pri úprave HV o pripočitateľné a odpočitateľné položky upravujete úroky zo spotrebného úveru (auto úver)účtované na 562 zo splátkového kalendára na rovnomerné alebo ich neupravujete daňovo, ovplyvnia základ dane tak, ako boli zaúčtované pri jednolivých splátkach. (v prvom roku vyššie úroky a v ostatných nižšie). Nikde som to nenašla,ale chcela by som sa radšej uistiť. Ďakujem veľmi pekne!
ja nič neupravujem. ucet 562 ovplyvnuje danovy zaklad tak,ako sa na nom uctuje, cize priebezne pocas roka (v 1.roku vyssie uroky)
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj, prosim vas ako zauctovat autokredit ak je jeho splatnost do 1 roka? mozem to dat na 325?
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Skôr na účet 379.
0 0
reni1 reni1

reni1 je offline (nepripojený) reni1

Dobrý deň, poprosím o radu. Spoločnosť kúpila auto od fyzickej osoby, ktorej obstarávacia cena je 28000€ (vymyslené), my sme jej zaplatili 8400€, na zvyšnú sumu sme dostali spotrebný úver od Tatra-leasingu, ktorá nám poslala splátkový kalendár.
Ja zaúčtujem 8400 na 042/221 a zaradím 022/042
úver (ten rozdiel) 321/479
a potom už iba každý mesiac 562/479 úrok, 568/479 poistné + úhrada splátky 479/221 ???
Poprosím o kontrolu, ďakujem
A ako mám zaúčtovať spracovateľský poplatok???? A účtujem všetko bez DPH???(pod tým splátkovým kalendárom mám napísané "dodanie služby je oslobodené od DPH")
ďakujem
0 0
reni1 reni1

reni1 je offline (nepripojený) reni1

Poraďte mi prosím, ďakujem
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať