Zavrieť

Porady

Materská dovolenka

Prosím Vás o radu, lebo neviem ako mám postupovať pred nástupom na MD.V súčasnosti učím a mám pracovnú zmluvu na dobu určitú od 1.9.2006 do 30.6.2007. Dňa 20.7.2007 by som mala nastúpiť na MD a neviem čo mám robiť aby som mala pokryté nemocensky tých 20 dní ktoré my chýbajú do nástupu na MD.Mám sa prihlásiť ako SZČO? Ak áno s akým vymeriavacim základom?
( V r.2006 som v mesiaci 01.-03 bola SZČO , 04.-06.zamestnaná,07.-08 som bola evidovaná na UP)
Budem mať vôbec nárok na MD?.
Usporiadat
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
555 Pozri príspevok
neviem ci som to tu dobre prilepila, ale chcem sa spytat:
ako dlho musi zamestnavatel drzat miesto SLOBODNEJ MATKE NA RODICOVSKEJ DOVOLENKE? do troch rokov veku dietata? je rozdiel, ci je matka slobodna alebo vydata? dakujem pekne.

Nie nemusí do 3 rokov.
0 0
555 555

555 je offline (nepripojený) 555

dakujem za odpoved.
to znamena, ze ked bola pred materskou "veduca predaja" po troch rokoch moze byt upratovacka?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Nie, zaradí ju podľa PZ- ale nemusí to byť presne pôvodné miesto, na pôvodné ma nárok iba pri návrate z MD.
0 0
555 555

555 je offline (nepripojený) 555

dakujem vsetkym. uz mi to je jasne. pekny vikend
0 0
zuzulienkah zuzulienkah

zuzulienkah je offline (nepripojený) zuzulienkah

Mám zamestnankyňu, ktorá nastúpila na materskú dovolenku 20. 6. 2007. Má uzatvorenú pracovnú zmluvu na dobu určitú do 31. 12. 2007, ale nevyčerpala si všetkú dovolenku. Zostalo jej ešte 15 dní. No nie je isté či jej zamestnávateľ predĺži zmluvu po uplynutí 31. 12. 2007. Ako postupovať? Preplatiť jej tých 15 dní dovolenky teraz alebo až po uplynutí platnosti pracovnej zmluvy?
0 0
Fucta Fucta

Fucta je offline (nepripojený) Fucta

Chcela by som Vás poprosiť o radu. Na materskú nastúpim niekedy v máji-júni r.2008. Mám prac. zmuvu do konca r. 2007. Neviem ešte ako sa zamestnávateľ zachová. Preto sa chcem spýtať z čoho sa mi bude počítať materská,z VZ za rok 2007 (pracovala som celý rok 2007) alebo ak sa prípadne od 1.1.08 zamestnám inde to bude VZ z budúceho zamestnania. Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ak budeš pracovať u terajšieho zamestnáv.- predlží ti zmluvu- VZ bude rok 2006,7 ak budeš odchádzať z nového zamestnania-VZ bude rok 2008.
Naposledy upravil Tweety : 18.10.07 at 09:18
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Ak ukončíš PP k 31.12.2007, a tento PP trval nepretržite aj v roku 2006, RO na určenie VZ bude rok 2006 ( § 54, ods.3 zákona o sociálnom poistení ).
0 0
Fucta Fucta

Fucta je offline (nepripojený) Fucta

Ajobs, tento zamestnávateľ mi plati z min. VZ od 6/2005, takže ak by so mnou ukončil PP a zamestnala sa v r. 2008 u známeho s maxVZ je to jedno lebo mi vyjde materské z VZ z r.2006? Chápem to správne?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Fucta Pozri príspevok
Ajobs, tento zamestnávateľ mi plati z min. VZ od 6/2005, takže ak by so mnou ukončil PP a zamestnala sa v r. 2008 u známeho s maxVZ je to jedno lebo mi vyjde materské z VZ z r.2006? Chápem to správne?
Nie, pokiaľ ukončíš PP u tohto zamestnávateľa, a v roku 2008 uzatvoríš nový PP, tak VZ sa ti bude brať z posledného zamestnania. Čiže z toho nového v roku 2008, teda maximum.
VZ z roku 2006 by sa bral do úvahy len v tom prípade, keby si v roku 2008 už nemala žiadne iné zamestnanie pred nástupom na MD.
0 0
Janži Janži

Janži je offline (nepripojený) Janži

Dobry den, prosim vas o radu. Platim si DNP od 14. marca 2007, 8. decembra 2007 budem mat splnenu podmienku 270 dni platenia. Ak sa mi podari otehotniet, pojdem na rizikove tehotenstvo - PNku.

Co mam spravit, mam sa teraz odhlasit a prihlasit sa znovu s max. VZ az ked budem tehotna???

Alebo sa mam odhlasit a prihlasit sa este v tomto roku z max.VZ???


Co bude pre mna najlepsie??????


DAKUJEMMMM
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Prečítala som si príspevky ako možno dosiahnuť čo najvyššiu materskú. Kamarátka práve otehotnela a jej mesačná mzda u súčasného zamestnávateľa je 10000,-Sk. Termín pôrodu má v júni 2008. Uvažujem správne, že dosiahne vyššiu materskú, ak sa ešte teraz v decembri 2007 prihlási ako DNP s VZ vo výške 18000,- Sk. A od 1.1.2008 si to DNP zmení na VZ 8100,-Sk. A po nástupe na MD v máji 2008, sa bude brať do úvahy VZ z DNP z roku 2007 + VZ zo zárobku u zamestnávateľa za rok 2007? Takže materská bude vo výškw peibližne 13800 - 15000,-Sk?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Viď článok: http://jozefmihal.blogspot.com/2007/...n-pravidl.html

a tam bod 9. (a aj bod 5.)

...čiže neuvažujete správne.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Jozef Mihál Pozri príspevok
Viď článok: http://jozefmihal.blogspot.com/2007/...n-pravidl.html

a tam bod 9. (a aj bod 5.)

...čiže neuvažujete správne.
26 týždňov je 6 mesiacov, ak by odišla na MD v polovici mája, mohlo by to vyjsť, no možno to bude na doraz. Viete mi teda odporučiť lepšiu možnosť?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Tu
http://jozefmihal.blogspot.com/searc.../matersk%C3%A9

je 12 článkov na tému materská, aktuálnych pre rok 2008. Čítajte, dozviete sa.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
A v prvom rade odporúčam komplexný článok z DRAK-a:

http://www.porada.sk/t64807-ako-zisk...ku-2008-a.html
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Veľmi ďakujem, určite nejaké riešenie použijeme - pravdepodobne rozv.PP teraz k 30.11. a uzavretie nového PP od 1.12. /so zamestnávateľom sa dohodne/ a v decembri sa určí VZ 28000,-Sk /základ 10000,- + prémie 18000,-/. A potom od januára sa môže vyplácať iba základná mzda 10000,-Sk, tak ako doteraz, a rozhodujúce obdobie bude od 1.12. do 31.12.2007 pri nástupe na MD v máji 2008. Dúfam, že som to už dobre pochopila.
0 0
horka horka

horka je offline (nepripojený) horka

Prosím o radu. Pracujem vo firme 6 rokov na HPP. Posledny januarovy den koncim. V roku 2009 planujem ist na matersku. Chcem sa opytat v pripade, ze sa prihlasim na urad prace budem tam napriklad 3 mesiace a potom sa zamestnanam az do materskej splnim narok 270 dni poistenia alebo sa musim dobrovolne nemocensky poistit počas evidovania na UP?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

horka Pozri príspevok
Prosím o radu. Pracujem vo firme 6 rokov na HPP. Posledny januarovy den koncim. V roku 2009 planujem ist na matersku. Chcem sa opytat v pripade, ze sa prihlasim na urad prace budem tam napriklad 3 mesiace a potom sa zamestnanam az do materskej splnim narok 270 dni poistenia alebo sa musim dobrovolne nemocensky poistit počas evidovania na UP?
Podmienka 270 dní poistenia sa posudzuje za posledné 2 roky pred pôrodom. Ak bude pôrod cca do 6.5.2009, podmienku 270 dní zo zamestnania máš splnenú. Ak by si chcela čerpať materské zo zamestnania, musíš byť zamestnaná v čase nástupu na materské, alebo nástup na materské musí byť najviac 6 mesiacov po skončení zamestnania. Dobrovoľné NP je v tom prípade zbytočné. Ak by si chcela čerpať materské z DNP, je vhodné sa prihlásiť na DNP minimálne 26 týždňov pred nástupom na materskú.

Ale upozorňujem - rok 2009 je ďaleko a všetko môže byť inak.
0 0
Martinella Martinella

Martinella je offline (nepripojený) Martinella

horka Pozri príspevok
Prosím o radu. Pracujem vo firme 6 rokov na HPP. Posledny januarovy den koncim. V roku 2009 planujem ist na matersku. Chcem sa opytat v pripade, ze sa prihlasim na urad prace budem tam napriklad 3 mesiace a potom sa zamestnanam az do materskej splnim narok 270 dni poistenia alebo sa musim dobrovolne nemocensky poistit počas evidovania na UP?
Ak to bude ako hovoríte, tak splníte. Počíta sa nemocenské poistenie za posledné 2 roky pred nástupom na materskú. DNP doporučujem len ak by ste chceli pozitívne ovplyvniť výšku materského. O tom je tu veľa rád. Stačí si ich prečítať a potom správne nastaviť obdobie vzniku a nastavenia VZ tak aby ste splnili podmienku nepretržitého DNP 26 týždňov pred nástupom na materskú a zvýšenia VZ, z ktorého Vám bude materské vypočítané.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať