Zavrieť

Porady

Dan z prijmu z predaja darovanej nehnutelnosti

Dobry den,

chcem sa opytat ci niekto vie poradit v tejto otazke.

Od starych rodicov som dostal (darovanim) byt. Lenze ja v nom nechcem byvat a rozhodol som sa ho predat. Kedze v tomto byte nemam trvale bydlisko 2 roky a ani ho nevlastnim 5 rokov musim zaplatit dan.

Chcem sa opytat ako mam vypocitat tuto dan. Co je pre mna vstupnou cenou za ktoru som nehnutelnost nadobudol.

Dakujem za akykolvek postreh.

mdz
Usporiadat
alexandrap alexandrap

alexandrap je offline (nepripojený) alexandrap

vieroslava Pozri príspevok
Ak som správne pochopila, zdedíš celý byt v rámci dedičského konania po otcovi. Pri prejednávaní dedičstva notár zruší a vysporiada bezpodielové spoluvlastníctvo Tvojich rodičov a Ty nadobudneš celý byt, lebo tak sa s mamou pri dedičstve dohodnete.
Ak je to tak, tak titulom nadobudnutia vlastníctva k celému bytu bude dedičské rozhodnutie, na základe ktorého Ti kataster zapíše vlastníctvo. Preto si myslím, že pri predaji v lehote do 5 rokov od nadobudnutia platí režim, že Tvoji rodičia tam mali trvalý pobyt viac ako 2 roky a preto bude príjem z predaja oslobodený od dane z príjmu.
ano , presne tak
0 0
alexandrap alexandrap

alexandrap je offline (nepripojený) alexandrap

Chobot Pozri príspevok
Práveže napísala, že byt bol vo vlastníctve oboch. Tak mi neide do hlavy, ako môže v rámci dedičského konania získať matkin podiel na byte. Nemyslím tým matkin podiel dedičstva, toho sa matka môže vzdať v prospech dcéry, ale ten podiel, ktorý vlastní ona.

To nám stále nenapísala, ako získala ten matkin podiel. To je hrozné, že treba informácie z ľudí ťahať ako z chlpatej deky.
ale ja tam pisem, ze DEICSKOU DOHODOU !!dostanem byt
0 0
alexandrap alexandrap

alexandrap je offline (nepripojený) alexandrap

[quote=Katy a R;556597]
Chobot Pozri príspevok
To znamená, že manželka môže svoju časť BSM (teda polovicu bytu) v rámci dedičského konania darovať dcére?


Áno, tiež sme to tak robili.
V osvečení o dedičstve je aj Dohoda - je tam uvedené, kto čo dostane a mamka má právo doživotného bývania (majetku sa zriekla).
Starosti máme my (súrodenci)
ano-tak to chceme- mama nas vlastne vysporiada pocas zivota a po jej smrti sa dalsie dedicske konanie zredukuje na konstatovanie, ze po sebe nezanechala nic
kedze ma skoro 80-tku , tak si vlastne zabezpeci dozivotne byvanie a nam usetri v buducnosti dalsie starosti a poplatky...
0 0
alexandrap alexandrap

alexandrap je offline (nepripojený) alexandrap

vieroslava Pozri príspevok
Ak je to tak, tak titulom nadobudnutia vlastníctva k celému bytu bude dedičské rozhodnutie, na základe ktorého Ti kataster zapíše vlastníctvo. Preto si myslím, že pri predaji v lehote do 5 rokov od nadobudnutia platí režim, že Tvoji rodičia tam mali trvalý pobyt viac ako 2 roky a preto bude príjem z predaja oslobodený od dane z príjmu.
toto by som potreboval vediet na 100% , ci je to naozaj tak.......
0 0
reapu reapu

reapu je offline (nepripojený) reapu

Po prečítaní všetkých príspevkov v tejto téme, chcem Vás poprosiť aby ste ma opravili, ak som to zle pochopila.
Máme takú situáciu.
Svokra zdedila byt po sestre t.j. nie v priamom rade. Sestra ho mala vo vlastníctve od r. 1998.
Teraz 5 mesiacov po zdedení ho chce predať. V dedičskom konaní ocenili byt na 900 tis. /nie znaleckým posudkom/ ale notárka podľa ceny aktuálnej za byty v danej lokalite a podľa výbavy.
Svokra ho chce predať za 900 tis. Takže z toho mi vyplýva, že bude robiť daňové priznanie a ako náklad si môže uplatniť cenu z dedič. konania 900 tis. a ako príjem cenu za predaj, čiže tiež 900 tis. a daňová povinnosť bude potom 0.
Dobre som to pochopila. Potrebovala by som to dosť rýchlo odobriť, prípadne opraviť. Ďakujem.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

reapu Pozri príspevok
Po prečítaní všetkých príspevkov v tejto téme, chcem Vás poprosiť aby ste ma opravili, ak som to zle pochopila.
Máme takú situáciu.
Svokra zdedila byt po sestre t.j. nie v priamom rade. Sestra ho mala vo vlastníctve od r. 1998.
Teraz 5 mesiacov po zdedení ho chce predať. V dedičskom konaní ocenili byt na 900 tis. /nie znaleckým posudkom/ ale notárka podľa ceny aktuálnej za byty v danej lokalite a podľa výbavy.
Svokra ho chce predať za 900 tis. Takže z toho mi vyplýva, že bude robiť daňové priznanie a ako náklad si môže uplatniť cenu z dedič. konania 900 tis. a ako príjem cenu za predaj, čiže tiež 900 tis. a daňová povinnosť bude potom 0.
Dobre som to pochopila. Potrebovala by som to dosť rýchlo odobriť, prípadne opraviť. Ďakujem.
Správne si to pochopila.
0 0
marcela1 marcela1

marcela1 je offline (nepripojený) marcela1

milá betka, chcela by som ťa poprosiť o radu. moja švagriná chcú predať byt, ktorý nadobudli darovaním, vlastnia ho už 4 roky a majú v ňom trvalý pobyt tiež tie 4 roky, takže nemusia platiť daň pri predaji bytu? Alebo ešte rozhoduje, či bol darca oslobodený od dane? ďakujem, za odpoveď
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

marcela1 Pozri príspevok
milá betka, chcela by som ťa poprosiť o radu. moja švagriná chcú predať byt, ktorý nadobudli darovaním, vlastnia ho už 4 roky a majú v ňom trvalý pobyt tiež tie 4 roky, takže nemusia platiť daň pri predaji bytu? Alebo ešte rozhoduje, či bol darca oslobodený od dane? ďakujem, za odpoveď
Nie som síce Betka, ale možno prijmeš radu aj odomňa.
Tvoja švagriná daň z príjmu pri predaji tohoto bytu platiť nebude.
0 0
marcela1 marcela1

marcela1 je offline (nepripojený) marcela1

ďakujem za odpoveď, takže stačí, že tam mali trvalý pobyt viac ako 2 roky?
0 0
biglj biglj

biglj je offline (nepripojený) biglj

Dobry den,

Potreboval by som poradit ohladom predaja darovanej nehnutelnosti (rodinny dom + pozemok).


Najprv asi nejake info a fakty. Manzelkiny rodicia ziskali minuly rok rodinny dom po starych rodicoch. 1/8 ziskal otec dedickym konanim (po smrti starej mamy) a 7/8 ziskal on a jeho manzelka darovanim (darovacia zmluva) od stareho otca. Teda otec teraz vlastni 1/8 a 7/16 a jeho manzelka 7/16.

V liste vlastnicva bola 1/8 napisana na babku a 7/8 na dedka. Mozno este treba spomenut, ze dedickeho konania sa zucastnili 3 surodenci a dedko. Dedko sa vzdal bezodplatne svojho podielu v prospech svojich deti rovnym dielom. Pri dedickom konani sa surodenci dohodli, ze 1/8 nadobudne manzelkin otec a kazdemu so surodencov vyplati ciastku, ktora im prinalezi (znaleckym posudkom bola stanovena hodnota domu a pozemku na 900 tis.; kazdemu teda vyplatil 37 500 Sk).

Rodicia nam chcu tento dom dat a my by sme ho chceli zrekonstruovat a byvat tam. Dom by sme chceli previest kupnou zmluvou.
Na vyplatenie penazi rodicom by sme chceli vyuzit hypotekarny uver. Tieto peniaze by nam rodicia previedli spat a my by sme ich vyuzili na rekonstrukciu bez dokladovania banke.


Otazka je, ci rodicia budu musiet platit dan z predaja tejto nehnutelnosti a ak ano, co bude zakladom dane?

Babka aj dedko vlastnili tuto nehnutelnost a mali tu trvaly pobyt viac ako 40 rokov.

Dakujem vsetkym za vase rady.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Áno budú, lebo nie sú päť rokov vlastníkmi. (Predpokladám, že tam nemajú ani dva roky trvalé bydlisko.)
Základom dane bude cena, za ktorú nehnuteľnosť predajú znížená o vstupné náklady, t.j. odplaty súrodencom, ak sa dajú zdokladovať.
0 0
biglj biglj

biglj je offline (nepripojený) biglj

Nema sa nahodou zaplatit dan len z rozdielu medzi darom a tym za co sa to preda? Myslim, ze je to spominane v prispevku cislo 2 a nizsie. Je vyhotoveny znalecky posudok, ked prebiehalo dedicke konanie ( v tom istom obdobi prebehlo aj darovanie 7/8)
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Pozrite si príspevky 16 a nižšie.
0 0
biglj biglj

biglj je offline (nepripojený) biglj

Ak teda citam spravne, tak podla prispevku c.16 a ostatnych by platila moznost c.1, je to tak? Darca (dedko) bol v case darovania oslobodeny od dane z prijmu a manzelkiny rodicia, ktory teraz predavaju ten dom musia zaplatit dan z prijmu ako rozdiel medzi prijmom z predaja a vydavkom (reprodukcnou cenou v case predaja). Nie som v tomto odbornik, preto moje otazky. Potrebujem to vediet presne, aby neskor nebol problem.
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

biglj Pozri príspevok
Ak teda citam spravne, tak podla prispevku c.16 a ostatnych by platila moznost c.1, je to tak? Darca (dedko) bol v case darovania oslobodeny od dane z prijmu a manzelkiny rodicia, ktory teraz predavaju ten dom musia zaplatit dan z prijmu ako rozdiel medzi prijmom z predaja a vydavkom (reprodukcnou cenou v case predaja). Nie som v tomto odbornik, preto moje otazky. Potrebujem to vediet presne, aby neskor nebol problem.
Vydavkom bude reprodukčná cena v čase darovania - t.j. znalecký posudok na účely uplatnenia výdavkov je potrebné mať vyhotovený k času, keď nehnuteľnosť bola nadobudnutá od darcu .
0 0
evita335 evita335

evita335 je offline (nepripojený) evita335

Ahojte, potrebovala by som poradit s takouto otazkou:

moja sestra a ja sme zdedili dohromady 1/4 domu po matke, dalsiu 1/4 zdedil jej otec (nas dedo). Celu druhu polovicu dedo vlastni uz davno (15r.). My so sestrou mame v dome trvaly pobyt 20r. Ak nam dedo daruje svoju cast, my nehnutelnost hned predame, je tento prijem oslobodeny od dane? Trvaly pobyt mame predsa dlhsie ako 2 roky pred predajom (od nadobudnutia? nic take som v zakone nevidela). Alebo treba tento prijem zdanit? A preco?
0 0
ivoviz ivoviz

ivoviz je offline (nepripojený) ivoviz

Pridávam otázku na telo...

Syn dostal darom od matky dom v roku 2008. Následne ho chcel predať. Pri následných krokoch zistili, že nie je vlastníkom pozemku. Takže uzatvorili s kupujúcim /záujemcom/ zmluvu o budúcej zmluve o predaji, ak sa stane syn vlastníkom pozemku. Toto nastalo až v roku 2009, kedy bola uzatvorená zmluva o predaji nehnuteľnosti.
Teraz otázka.
Na základe zmluvy o budúcej zmluve prijal syn zálohu v roku 2008. Čo v tomto prípade? Je nutné zdaniť už v roku 2008? Je to príjem z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti /preddavky/ podľa §8 alebo nie. Podotýkam, že kúpno-predajná zmluva bola uzatvorená až v roku 2009.
0 0
jaja99 jaja99

jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

Zdaní v roku prijatia peňazí, aj keď ide o preddavky.

Pripájam usmernenie drsr o predaji nehnuteľností - viď strana 13 dole
0 0
ivoviz ivoviz

ivoviz je offline (nepripojený) ivoviz

jaja99 Pozri príspevok
Zdaní v roku prijatia peňazí, aj keď ide o preddavky.

Pripájam usmernenie drsr o predaji nehnuteľností - viď strana 13 dole
Ok dik za odpoveď. Takže §8 (4) ..potreboval som si to overiť. Len mi vŕta v hlave situácia, ak nepríde k uzatvoreniu kúpno predajnej zmluvy a preddavky sa musia vrátiť.
0 0
m.lujza m.lujza

m.lujza je offline (nepripojený) m.lujza

účtovník - živnostník pre podnikateľov a obchodné spoločnosti ...viac
ahojte, skúste poradiť:FO predala pôdu, ktorú získala darovaním od otca za 170000 Sk. Predala ich v tom roku, ked ich darovaním získala. U darcu- otca by predaj pôdy v čase darovania bol od dane z príjmov oslobodený. Teda základ dane pre FO = Predajná cena mínus Reprodukčná OC.
Moja otázka je ohľadom Reprodukčnej OC. V darovacej zmluve je uvedená hodnota daru, táto ale nie je určená znalcom, ale - citujem z darovacej zmluvy: "Hodnota daru bola určená dohodou účastníkov v zmysle vyhl. MSSR č.492/2004 Z.z. sumou 125000 sk."
Je možné na účely dane z príjmov použiť túto ROC a vypočítať ZD z rozdielu 170000 a 125000 = 45000? Alebo si musí dať FO urobiť znalecký posudok znalcom?
Prosím niekto so skúsenosťou z praxe....
Naposledy upravil m.lujza : 27.02.09 at 15:24
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať