Zavrieť

Porady

Ocenenie nehnuteľnosti

Ahojte,
mám opäť jeden špeci prípad. Dostala sa mi do rúk kúpna zmluva, na ktorej je pekne rozpísané (ešte krajšie na liste vlastníctva), čo sme kúpili - od budov, cez pozemky, záhrady atď. Problém je v tom, že v kúpnej zmluve je uvedená iba jedinká cena. No a ja keďže to potrebujem nejako rozdeliť do majetku - aspoň na budovy a pozemky - by som potrebovala cenu jednotlivých "objektov". Keď som to pýtala od šéfa, tak ma odbil tým, že neskôr to vyriešime, ale ako ho poznám, tak mi tie ceny hodí "z brucha". Čo mám od neho žiadať, aby tie ceny zodpovedali fakt realite? Nejaké znalecké posudky, alebo nejaké špeciálne ocenenia, alebo nech mi dá to "svoje ocenenie" šéf na papieri, a nech si je potom zodpovedný za to on??
Čo mi poradíte???
Usporiadat
YVETTE YVETTE

YVETTE je teraz online YVETTE

Aby som niekoho nemýlila, naše zákony nedovoľujú preceniť pozemky na vyššiu hodnotu ako je obstarávacia hodnota. Takže beriem späť moju pôvodnú otázku.
0 0
lenka_bodorova lenka_bodorova

lenka_bodorova je offline (nepripojený) lenka_bodorova

Dobrý deň, mám podobný problém podľa znaleckého posudku je vyšia hodnota budovi ako je v účtovníctve a v banke nám tiež povedali, že by sme to mali mať niekde zaúčtované, ale z toho čo tu píšete mi pripadá, že sa to nedá, prípadne platí tu tiež, že naše zákony nedovoľujú preceniť pozemky na vyššiu hodnotu ako je obstarávacia hodnota aj pri budove, potrebovala by som presne vedieť zákon, pragraf, niečo čoho sa môžem chytiť či sa to dá alebo nedá???? Veľmi pekne ďakuje
0 0
lenka_bodorova lenka_bodorova

lenka_bodorova je offline (nepripojený) lenka_bodorova

Vie niekto prosím poradiť na moju predchádzajúcu otázku? Ďakujem
0 0
lenka_bodorova lenka_bodorova

lenka_bodorova je offline (nepripojený) lenka_bodorova

lenka_bodorova Pozri príspevok
Dobrý deň, mám podobný problém podľa znaleckého posudku je vyšia hodnota budovi ako je v účtovníctve a v banke nám tiež povedali, že by sme to mali mať niekde zaúčtované, ale z toho čo tu píšete mi pripadá, že sa to nedá, prípadne platí tu tiež, že naše zákony nedovoľujú preceniť pozemky na vyššiu hodnotu ako je obstarávacia hodnota aj pri budove, potrebovala by som presne vedieť zákon, pragraf, niečo čoho sa môžem chytiť či sa to dá alebo nedá???? Veľmi pekne ďakuje
Prosím poraďte, stretol sa s tým už nikto?
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

My sme tiež chceli preceniť hodnotu budovy na vyššiu v účtovníctve, konzultovali sme to s audítormi a dozvedeli sme sa, že zvýšiť hodnota sa nedá. Už si presne nepamätám, ako to zdôvodňovali, bolo to pred viac ako rokom a moja pamäť

Doplním link na príspevok

http://www.porada.sk/t98081-zvysenie...o-posudku.html
Naposledy upravil bea : 04.11.10 at 14:35
0 0
lenka_bodorova lenka_bodorova

lenka_bodorova je offline (nepripojený) lenka_bodorova

Ďakujem, teraz to musím len zdôvodniť šéfovi prečo sa to nedá, ukázať mu zákon, lebo to chceli od nás v banke, aby sme dostali úver.
0 0
lenka_bodorova lenka_bodorova

lenka_bodorova je offline (nepripojený) lenka_bodorova

Mám taký problém ako sa rieši v tomto príspevku, cena budovy spolu s pozemkom. Mám znalecký posudok, kde sú ceny oveľa vyšie, ale urobila by som si percentuálny prepočet. Vychádzam zo všeobecnej hodnoty v Eur (nič iné som v tom znaleckom posudku nenašla, z čoho by som mala vychádzať). Lenže sa mi jedná o to, že potom mi vyjde nepomer medzi cenami pozemkou, kde za 203 m2 mi vyjde 5000,- Eur a za 900 m2 mi vyjde 3000,- Eur, to sa mi zdá trošku nelogické, ale podľa % to tak vychádza, pri pomere ceny bodovy k pozemku podľa znaleckého posudku. Ďakujem za každú radu alebo názor
0 0
lenka_bodorova lenka_bodorova

lenka_bodorova je offline (nepripojený) lenka_bodorova

lenka_bodorova Pozri príspevok
Mám taký problém ako sa rieši v tomto príspevku, cena budovy spolu s pozemkom. Mám znalecký posudok, kde sú ceny oveľa vyšie, ale urobila by som si percentuálny prepočet. Vychádzam zo všeobecnej hodnoty v Eur (nič iné som v tom znaleckom posudku nenašla, z čoho by som mala vychádzať). Lenže sa mi jedná o to, že potom mi vyjde nepomer medzi cenami pozemkou, kde za 203 m2 mi vyjde 5000,- Eur a za 900 m2 mi vyjde 3000,- Eur, to sa mi zdá trošku nelogické, ale podľa % to tak vychádza, pri pomere ceny bodovy k pozemku podľa znaleckého posudku. Ďakujem za každú radu alebo názor
Akýkoľkvek názor mi pomôže, ďakujem
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

lenka_bodorova Pozri príspevok
Mám taký problém ako sa rieši v tomto príspevku, cena budovy spolu s pozemkom. Mám znalecký posudok, kde sú ceny oveľa vyšie, ale urobila by som si percentuálny prepočet. Vychádzam zo všeobecnej hodnoty v Eur (nič iné som v tom znaleckom posudku nenašla, z čoho by som mala vychádzať). Lenže sa mi jedná o to, že potom mi vyjde nepomer medzi cenami pozemkou, kde za 203 m2 mi vyjde 5000,- Eur a za 900 m2 mi vyjde 3000,- Eur, to sa mi zdá trošku nelogické, ale podľa % to tak vychádza, pri pomere ceny bodovy k pozemku podľa znaleckého posudku. Ďakujem za každú radu alebo názor
Pri ocenení nehnuteľnosti do daňového účtovníctva musíš rešpektovať predpísanú cenu podľa § 24, ods. 1 a § 25, ods. 1 zákona o účtovníctve a § 25, ods. 1, zákona o dani z príjmu. A to je preukázaná obstarávacia cena /nákup, výstavba/. Cenou podľa znaleckého posudku možno oceniť iba kultúrnu pamiatku. Podľa znaleckého posudku možno oceniť aj jednotlivé oddeliteľné časti - pozri § 25/1/h ZoDP, ale ocenenie spolu nemôže prekročiť pôvodnú cenu - pozri § 25/8 ZoDP. Ak Ti ocenenie percenticky vychádza ako píšeš, tak ho použi. Cena zastavanej plochy nemôže byť rovnaká, ako cena záhrady a priľahlých polí a lúk. Pri rozhodovaní o úvere účtovná cena nehnuteľnosti nie je rozhodujúca, banka berie cenu podľa znaleckého posudku.
Naposledy upravil a_je_to : 06.03.13 at 19:24
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať