Zavrieť

Porady

Skrátenie pracovného času

IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

Zamestnanec nás požiadal o skrátenie pracovného času z 40 hodín týždenne na 32 hodín týždenne.
1. Je potrebné na SP niečo nahlásiť ?
2. Nárok na dovolenku sa kráti , alebo zostáva?
3. Ako mu vypočítam mzdu , ak základný plat pri 40 hodinovou prac.čase mal napr. 20000Sk ?
Usporiadat
Inečka Inečka

Inečka je offline (nepripojený) Inečka

mzdarka renca Pozri príspevok
Dovolenka - nárok a zostatok je na dni, nie na hodiny. Dovolenku preplácaš podľa aktuálneho úväzku, t.j. 7 hod./deň.
Prosím Ťa, podľa akého § sa prepláca dovolenka podľa aktuálneho úväzku?
Mám kamarátku, ktorá skončila pracovný pomer a ku dňu skončenia mala 20 dní nevyčerpanej dovolenky. Do 30.9.09 mali 35 hod. týždenný prac. úväzok. Od 1.10.09 majú 40 hod. prac. úväzok.

Mzdárka jej vypočítala podľa mňa nesprávne priemer na dovolenku:
úhrn miezd bez náhrad 1.376,84 EUR za III.Q 2009
odprac. dní: 58
odprac. hodín: 406
priem. deň: 7 hod.
priemerný zárobok: 2,9673 EUR / hod.

Podľa tohto výpočtu jej vypočítala priemerný zárobok 1.376,84 : 464 hod. (teda 58 dní x 8 hodín, hoci ona v III.Q pracovala 58 dní x 7 hodín a podľa mňa jej mala priemerný zárobok vydeliť skutočným počtom odpracovaných hodín, teda číslom 406).
Mzdárka trvá na tom, že jej musela takto prepočítať priemerný zárobok, lebo od októbra robila už 8 hod. denne. Ja si myslím, že to nie je správne. Že jej to takto počítali len z dôvodu, aby jej preplatili menšiu sumu na dovolenku. Rozdiel vo výpočte je 0,4239 EUR na hodinu a pri 20 dňoch to robí dosť veľkú sumu.

Prosím o názor a najmä nejaký §, ako sa počíta priemer na dovolenku pri zvýšenom prac. čase. Ja si myslím, že mzdárka pravdu nemá.
0 0
Inečka Inečka

Inečka je offline (nepripojený) Inečka

posúvam
0 0
topper1 topper1

topper1 je offline (nepripojený) topper1

Dobrý deň,
zamestnávateľ chce zamestnankyni (upratovačka) upraviť pracovný čas z 8 hod. na 6 hod. denne..je platená hodinovou mzdou, teda by sa jej plat znížil a ona s tym nesúhlasi. §54 ZP uvádza, že sa musia na zmene dohodnuť. Ona zmenu pravdepodobne nepodpíše..čo môže zamestnávateľ urobiť?
Môže jej dať výpoveď a podľa akého bodu §63? musí byť výpovedná doba?

(na doplnenie: zamestnavateľ si mysli, že prácu nestiha vykonavať dôsledne, preto zamestnal aj druhu upratovačku na 4 hodiny)

ďakujem
0 0
DankaP DankaP

DankaP je offline (nepripojený) DankaP

kde najdem info o tom, ci a ako je mozne skratit pracovnu dobu v dobach nadmernej teploty (nad 30C napr.)? teda tepla vonku myslim :-)!
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

topper1 Pozri príspevok
Dobrý deň,
zamestnávateľ chce zamestnankyni (upratovačka) upraviť pracovný čas z 8 hod. na 6 hod. denne..je platená hodinovou mzdou, teda by sa jej plat znížil a ona s tym nesúhlasi. §54 ZP uvádza, že sa musia na zmene dohodnuť. Ona zmenu pravdepodobne nepodpíše..čo môže zamestnávateľ urobiť?
Môže jej dať výpoveď a podľa akého bodu §63? musí byť výpovedná doba?
§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom

(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,

d) zamestnanec

1. nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce,
2. prestal spĺňať požiadavky podľa § 42 ods. 2,
3. nespĺňa bez zavinenia zamestnávateľa požiadavky na riadny výkon dohodnutej práce určené zamestnávateľom vo vnútornom predpise alebo
4. neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil,

(na doplnenie: zamestnavateľ si mysli, že prácu nestiha vykonavať dôsledne, preto zamestnal aj druhu upratovačku na 4 hodiny)
Kedže ide o výpoveď, preto je namieste aj výpovedná doba.
ďakujem
Odpovede v texte.
0 0
suklova suklova

suklova je offline (nepripojený) suklova

Máme zamestnanca, ktorý poberá čiastočný invalidný dôchodok. Má uzatvorený riadnu prac.zmluvu. Keďže má dni, kedy veľmi nevládze robiť a odrobí napr. iba 5 hodín, požiadal nás o skratenie prac.uväzku s tým, že dostane hodinovú mzdu za počet odprac.hodín. Môžeme mu urobiť dodatok k PZ s tým, že neuvedieme na koľko hodín denne bude pracovať? Ďakujem.
0 0
suklova suklova

suklova je offline (nepripojený) suklova

Nevie mi prosím niekto poradiť, či môžem uzatvoriť s týmto zamestnancom dodatok k PZ s tým, že podľa §49 sme sa dohodli na kratšom pracovnom čase a neuvediem tam na koľko hodín týždenne? Prosím, poradí mi niekto?
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

suklova Pozri príspevok
Nevie mi prosím niekto poradiť, či môžem uzatvoriť s týmto zamestnancom dodatok k PZ s tým, že podľa §49 sme sa dohodli na kratšom pracovnom čase a neuvediem tam na koľko hodín týždenne? Prosím, poradí mi niekto?
Podla mna nemozete, tyzdenny pracovny cas mu musite uviest v PZ.
Z toho sa pocitaju minimalne odvody, minimalna mzda , ....
Tak to skuste na polovicny uvazok (4 hod./denne, 20 hodin/tyzdenne) s Pohyblivou prac. dobou (odpracuje, kedy bude moct, cize niektory den 1 hodinu, iny den 7 hodin) a hodiny navyse v mesiaci mu zaplatte ako nadcas.
0 0
suklova suklova

suklova je offline (nepripojený) suklova

Ďakujem
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať