Zavrieť

Porady

Cestovné náhrady

Ahojte
mame tu zamestnanca ktory ma dohodnute ze sa mu bude preplacat PHM.Pouziva sukromne vozidlo je spravne dnes ze sa vychadza zo sumy 6,20 SK.
A ak niekto vie aky je postup?
Naposledy upravil Denda : 10.08.06 at 07:07 Dôvod: zmena ikony
Usporiadat
nina100 nina100

nina100 je offline (nepripojený) nina100

Dobry den,

chcem sa opýtať na nasledovné ... je možné aj pospiatky vyplatiť vreckové??? napríklad za celý predchádzajúci polrok dozadu??? Ide o vodičov kamionov, ktorí jazdili do zahraničia ale podnikateľ im to nemohol vyplatiť z finančných dôvodov, teraz je to možné, tak by to chcel vyplatiť pozadu....
A ešte, či je možné vyplatiť napr. 30% zo zahraničných diét? nebude to 40% - není to nejak protiprávne???
dakujem, želám pekný den
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

nina100 Pozri príspevok
Dobry den,

chcem sa opýtať na nasledovné ... je možné aj pospiatky vyplatiť vreckové??? napríklad za celý predchádzajúci polrok dozadu??? Ide o vodičov kamionov, ktorí jazdili do zahraničia ale podnikateľ im to nemohol vyplatiť z finančných dôvodov, teraz je to možné, tak by to chcel vyplatiť pozadu....
A ešte, či je možné vyplatiť napr. 30% zo zahraničných diét? nebude to 40% - není to nejak protiprávne???
dakujem, želám pekný den
Áno, pohľadávky voči zamestnancom je možné( nutné) doplatiť, a je aj možné zaplatiť 30% diét, v Zákone o CN je stanovené max-40%, takže tých 30% je v rámci zákona.
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

nina100 Pozri príspevok
Dobry den,

chcem sa opýtať na nasledovné ... je možné aj pospiatky vyplatiť vreckové??? napríklad za celý predchádzajúci polrok dozadu??? Ide o vodičov kamionov, ktorí jazdili do zahraničia ale podnikateľ im to nemohol vyplatiť z finančných dôvodov, teraz je to možné, tak by to chcel vyplatiť pozadu....
A ešte, či je možné vyplatiť napr. 30% zo zahraničných diét? nebude to 40% - není to nejak protiprávne???
dakujem, želám pekný den
Diéty musí vyplatiť v takej výške, v akej vznikol zamestnancom nárok, podľa vyúčtovania PC. A vreckové záleží od interného predpisu, aký je vo firme, ale zo zákona musí byť minimálne 5% maximálne 40% z výšky diét, takže ak sa firma rozhodne dávať 30% je to ok, pokiaľ to má zakotvené v internej smernici.
0 0
nina100 nina100

nina100 je offline (nepripojený) nina100

Dakujem Vám
0 0
Milenakimler Milenakimler

Milenakimler je offline (nepripojený) Milenakimler

Ak mám schválený paušál na pohonné hmoty vo výške 2000,-sk, aké doklady o premávke osobného motorového vozidla mám predkladať. Pracujem v samospráve. Používam vlastné auto.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Tá samospráva Ti neposkytla požiadavky k tejto záležitosti? Asi na to má nejaký záväzný predpis či smernicu.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Milenakimler Pozri príspevok
Ak mám schválený paušál na pohonné hmoty vo výške 2000,-sk, aké doklady o premávke osobného motorového vozidla mám predkladať. Pracujem v samospráve. Používam vlastné auto.
kedže ten paušál sa musí prehodnocovať, tak evidencia o vykonaných cestách musí byť. Ale tak ako je vyššie napísané - riadiš sa interným predpisom.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ak máš schválený paušál, tak ten by mala mať mzdárka u seba založený a mala by vedieť alebo mať tých 2000 Sk nastavených v mzdovom programe ako jednu zo zložiek mzdy.
Ty si eviduješ cesty, jazdy pre prípadné komplexné prehodnotenie výšky paušálu - ale to už bude robiť niekto iný. Myslím, že ten kto ten paušál schvaľoval.
0 0
Milenakimler Milenakimler

Milenakimler je offline (nepripojený) Milenakimler

Načo mi potom schválili paušál, môžem sa riadiť zákonom o cestovných náhradách. A možno mi budú musieť zaplatiť viac. Autom sa presúvam v obci pri zariaďovaní chodu obce, do okresného mesta na rôzne jednania... zdržiava ma vypisovanie denníka o prevádzke motorového vozidla a ešte aj záznam o služobnej ceste, dokonca mám predkladať aj bločky o nakúpených pohonných hmotách. Cítim to ako zbytočnú birokraciu, preto sa na Vás obraciam s otázkou aké doklady je nutné predkladať.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
v podstate ty ani nemusíš.... ale ten kto ti ten paušál schválil, raz pri kontrole bude musieť preukázať opodstatnenosť uvedenej čiastky. A ako to preukáže?
........................................
Ja som len chcela poukázať na to, že táto možnosť existuje, možnosť, že od teba bude niekto pýtať evidenciu.
A odvolá sa na nejaký interný predpis, ktorý možno existuje, len ty o tom nevieš.
Potom čo urobíš?
=====================
Aby som svoje predchádzajúce odpovede zjemnila = uviedla na pravú mieru, všeobecný právny predpis pre teba=zamestnanca, ktorý má paušál schválený, neexistuje. Ale odporúčam, popýtaj sa na svoje povinnosti.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Milenakimler Pozri príspevok
Načo mi potom schválili paušál, môžem sa riadiť zákonom o cestovných náhradách. A možno mi budú musieť zaplatiť viac. Autom sa presúvam v obci pri zariaďovaní chodu obce, do okresného mesta na rôzne jednania... zdržia ma vypisovanie denníka o prevádzke motorového vozidla a ešte aj záznam o služobnej ceste, dokonca mám predkladať aj bločky o nakúpených pohonných hmotách. Cítim to ako zbytočnú birokraciu, preto sa na Vás obraciam s otázkou aké doklady je nutné predkladať.

Všetko, čo uvádzaš ako zdržiavanie , by Ťa zdržiavalo aj vtedy, keby Ti pridelili firemné auto .
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Môj názor k poskytnutému mesačnému paušálu 2000 Sk na PHL je taký, že stačí vykonať mesačný súpis vykonaných ciest odkiaľ kam a za akým účelom a odovzdať. A možno ani ten by nemusel byť. Správu z vykonanej cesty je povinnosť vypracovať a predložiť nadriadenému alebo tomu kto ma poveril, to je jedno.
Paušál predsa niekto schválil, je to niekde v zápisnici alebo pracovnom pokyne kde musí byť uvedený dôvod prečo sa paušál poskytuje....
Viac by som osobne nerobil.
Pretože jeden mesiac miniem PHL za 1300 Sk a druhý mesiac za 2500 Sk. Paušál je na zjednodušenie = odbúranie birokracie. A ak bol schválený paušál 2000 Sk tak to bolo stanovené asi na základe sledovania dlhšieho obdobia ako sa cesty opakujú. Alebo na základe vzájomnej dohody. Ak by sa ti zdala suma 2000 málo nemusel si súhlasiť a mohol si všetky cesty dokladovať písaním KJ alebo vypisovať cesťáky, možno by si prišiel na vyššiu sumu ale za cenu papierovačiek, ktoré nechceš robiť. To je všetko.
Naposledy upravil Manual : 20.12.07 at 20:10
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
K zákonu o cestovných náhradách nám MPSVR chystá takéto sadzby
(Zdroj: http://www.employment.gov.sk/new/ind...SMC=1&id=10004)

Sumy stravného pre časové pásma sú
a) 98 Sk pre časové pásmo 5 až 12 hodín,
b) 149 Sk pre časové pásmo nad 12 hodín až 18 hodín,
c) 230 Sk pre časové pásmo nad 18 hodín.



Veľmi sa netešte, lebo základná náhrada sa má upraviť takto:

Suma základnej náhrady za každý 1 km jazdy pre
a) jednostopové vozidlá a trojkolky je 1,50 Sk,
b) osobné cestné motorové vozidlá je 5,50 Sk.



Myslíte si, že nastala doba na znižovanie ZN? nezbadala som, že by dačo zlacnelo, z čoho sa odvíja cena ZN. Zatiaľ je to v pripomienkovom konaní, snáď sa kompetentní spamätajú.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Odôvodnenie:
"Účelom navrhovaného opatrenia je znížiť sumy základnej náhrady za 1 km jazdy pre jednostopové vozidlá, trojkolky a osobné cestné motorové vozidlá ako nárokovej náhrady pre zamestnanca v prípade ich použitia pri pracovnej ceste a to v nadväznosti na vývoj indexov cien položiek spojených s nákupom a prevádzkou motorových vozidiel. V zmysle mechanizmu úpravy súm náhrad, ktorý je ustanovený v § 8 ods. 1 zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení zákona č. 81/2005 Z. z. bola splnená podmienka na ich zníženie. Podľa § 7 ods. 2 predmetného zákona sumu základných náhrad za použitie uvedených cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách ustanoví opatrenie, ktoré vydá Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky; opatrenie sa vyhlási uverejnením jeho úplného znenia v Zbierke zákonov Slovenskej republiky."
0 0
unaghy unaghy

unaghy je offline (nepripojený) unaghy

Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať, či auto kúpené na lízing je vlastným autom SZČO (vlastníkom je leasingová spoločnosť) a či si ho vôbec môže zaradiť do majetku a odpisovať? Z odpovede ďalej bude vyplývať ako bude postupovať pri uplatňovaní cestovných náhrad. Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

unaghy Pozri príspevok
Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať, či auto kúpené na lízing je vlastným autom SZČO (vlastníkom je leasingová spoločnosť) a či si ho vôbec môže zaradiť do majetku a odpisovať? Z odpovede ďalej bude vyplývať ako bude postupovať pri uplatňovaní cestovných náhrad. Ďakujem
AK je lízing na SZČO , OA zaradíme do majetku a odpisujeme ho rornomerne po celú dobu lízingu. PHM budeme účtovať podľa jednotlivých dokladov o ich nákupe.
0 0
Janinka Janinka

Janinka je offline (nepripojený) Janinka

Dobry den,
zamestnanci boli na 2oj dnovom skoleni v BA, boli sluzobnym autom, stravu mali komplet zabezpecenu, ale o tom nie je doklad. Mam akurat blocek z PHm a ubytovania v BB a parkovne. Som zacinacuji uct a zo zakona mi nie je jasne, ci skolenie je brane ako pracovna cesta, alebo ako prehlbovanie kvalifikacie. Ak ako pracovna cesta co mam vyuctovat do cestovneho prikazu? Dakujem pekne
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Janinka Pozri príspevok
Dobry den,
zamestnanci boli na 2oj dnovom skoleni v BA, boli sluzobnym autom, stravu mali komplet zabezpecenu, ale o tom nie je doklad. Mam akurat blocek z PHm a ubytovania v BB a parkovne. Som zacinacuji uct a zo zakona mi nie je jasne, ci skolenie je brane ako pracovna cesta, alebo ako prehlbovanie kvalifikacie. Ak ako pracovna cesta co mam vyuctovat do cestovneho prikazu? Dakujem pekne
Školenie môžeš vyúčtovať ako pracovnú cestu. Ak bola strava na školení zabezpečená, tak asi to b pozvánke bolo uvedené. Môžeš ju priložiť k CP. Do vyúčtovania uvedie pracovník to, čo platil a za čo mu patrí finančná náhrada....
0 0
Patagonia girl Patagonia girl

Patagonia girl je offline (nepripojený) Patagonia girl

Dobrý deň,
Chcela by som poprosiť o názor, resp. radu na jednu otázku ohľadom cestovných náhrad. Ide o Jú, živnostník, auto nie je majetkom firmy, je to jeho súkromný majetok. Podnikateľ by si chcel viesť evidenciu jázd a následne uplatňovať Sk 6,20/km plus spotrebu PHM podľa techničáku. Tento postup mi je jasný.
On sám ale vzniesol otázku, že napr. prejazdí 10000 km za účelom vykonávania živnosti (obchodné jednania, nákup tovaru atď), čiže by si mohol uplnatniť Sk 6,20 x 10000 km = 60000 Sk (+ PHM)
Musí potom on, ako fyzická, súkromná osoba (čiže nie ako podnikateľ) niekde vo svojom súkromnom majetku vykázať, že naozaj mal takého náklady (vo výške 66000Sk) na údržbu auta????
Ďakujem pekne.
0 0
Patagonia girl Patagonia girl

Patagonia girl je offline (nepripojený) Patagonia girl

Sk 62000, už ani počítať neviem :-)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať