Zavrieť

Porady

Cestovné náhrady

Ahojte
mame tu zamestnanca ktory ma dohodnute ze sa mu bude preplacat PHM.Pouziva sukromne vozidlo je spravne dnes ze sa vychadza zo sumy 6,20 SK.
A ak niekto vie aky je postup?
Naposledy upravil Denda : 10.08.06 at 07:07 Dôvod: zmena ikony
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

alexxandra Pozri príspevok
Dobry den,

chcela by som sa opytat, ci je pravda, ze od .1.2008 musi SZCO pri vyuctovani sluzobnych ciest /5,50 + nahrada za PHM/ vydokladovat toto aj blockami za tankovania? Ak ano, aky predpis o tom hovori? Vdaka :-)
Kukni sem:

http://www.porada.sk/740159-post20.html
0 0
alexxandra alexxandra

alexxandra je offline (nepripojený) alexxandra

vdaka :-)
0 0
raduz1 raduz1

raduz1 je offline (nepripojený) raduz1

presne takto som to pochopil aj ja. Stale neviem ako mám vyučtovať cesty keď jazdím každý deň??? To mám zobrať všetky bločky a urobiť priemer ceny za liter alebo každé tankovanie vyučtovať zvlášť??????
0 0
raduz1 raduz1

raduz1 je offline (nepripojený) raduz1

A ako to mám urobiť pri cca 10 tankovaniach za mesiac??? každé tankovanie zvlašť.? Alebo priemer?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

raduz1 Pozri príspevok
presne takto som to pochopil aj ja. Stale neviem ako mám vyučtovať cesty keď jazdím každý deň??? To mám zobrať všetky bločky a urobiť priemer ceny za liter alebo každé tankovanie vyučtovať zvlášť??????
To robíš služobné cesty každý deň? Takže robíš vyúčtovanie z každej PC? A tomáš súkromné auto?

Ak áno, tak predsa v každom jednotlivom vyúčtovaní si vyúčtuješ najazdené km a k tomu použiješ niektorý z najbližších bločkov, čo si tankoval. Nemusíš robiť žiadny priemer ani účtovať každé tankovanie.

Alebo tomáš auto zaradené do majetku?
0 0
raduz1 raduz1

raduz1 je offline (nepripojený) raduz1

Ja robím sprostredkovanie predaja pre jednu firmu na živnosť a robím obchodné rokovania každý deň. Vozidlo mám ako súkromná osoba ktoré využívam na podnikanie. To sa mi zdá trochu na hlavu aby som každú cestu učtova.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

raduz1 Pozri príspevok
Ja robím sprostredkovanie predaja pre jednu firmu na živnosť a robím obchodné rokovania každý deň. Vozidlo mám ako súkromná osoba ktoré využívam na podnikanie. To sa mi zdá trochu na hlavu aby som každú cestu učtova.
Ale nejakým spôsobom musíš vykázať, koľko km si najazdil služobne. A to sa predsa robí cez vyúčtovanie prac. cesty.

Či ako vykazuješ km?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

raduz1 Pozri príspevok
Ja robím sprostredkovanie predaja pre jednu firmu na živnosť a robím obchodné rokovania každý deň. Vozidlo mám ako súkromná osoba ktoré využívam na podnikanie. To sa mi zdá trochu na hlavu aby som každú cestu učtova.
Môžeš vyúčtovať PC napríklad raz za mesiac, ale rozpísať musíš každú pracovnú cestu aj s časom a miestom nástupu a ukončenia PC.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

raduz1 Pozri príspevok
Ja robím sprostredkovanie predaja pre jednu firmu na živnosť a robím obchodné rokovania každý deň. Vozidlo mám ako súkromná osoba ktoré využívam na podnikanie. To sa mi zdá trochu na hlavu aby som každú cestu učtova.
Veľmi dobrá téma, preštudujte a pochopíte aj zmeny, ktoré sa udiali v Zákone o dani z príjmov v priebehu dvoch rokov:
http://www.porada.sk/t6837-cena-phm-a-spotreba.html
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

alexxandra Pozri príspevok
v par.19 pism.e bolo pridane iba ze "podla cien platnych v case ich nakupu", ale z toho mi nevyplyva, ze sa tie blocky musia preukazovat ... alebo vyplyva?
ináč tie ceny nedokážeš, iba priložením dokladu. Je to rovnako ako s "cenou obvyklou". Všetci vieme, že je to taká alebo onaká, ale treba mať na to "papier", čiže právoplatný doklad.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Od kedy sa meni alebo menila cestovna nahrada na km pre sukr. auto pouzite na podnikanie, bola 6,2 ale pocula som ze sa to znizilo, niekde sa tu spomina 5,5 ale nikto to nepotvrdil a neviem to nikde najst. Dakujem.
0 0
Evka999 Evka999

Evka999 je offline (nepripojený) Evka999

Stanka Pozri príspevok
Ahojte
mame tu zamestnanca ktory ma dohodnute ze sa mu bude preplacat PHM.Pouziva sukromne vozidlo je spravne dnes ze sa vychadza zo sumy 6,20 SK.
A ak niekto vie aky je postup?
Podľa nového zákona 180/2008 a 181/2008 sú cestovné náhrady za používanie motorových vozidiel od 25.5.2008 z 6,20 Sk na 5,50 Sk a stravné - 98-149-230.
0 0
maska2 maska2

maska2 je offline (nepripojený) maska2

sme viacerí kámoši
Ahojky, menilo.Prikladám.

Úprava súm základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách
Účtovníctvo a dane - Aktuálne zmeny v legislatíve, vydanie: 11/2008, vyšlo: 9.6.2008

Sumy základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách sa znížili.

V zmysle mechanizmu úpravy súm základnej náhrady, na základe štatistických údajov za mesiac január 2008 bola splnená podmienka na úpravu súm základnej náhrady a to jej zníženie. V mesiaci január 2008 dosiahol mesačný kumulovaný index cien položiek spojených s nákupom a prevádzkou motorových vozidiel v Slovenskej republike hodnotu 88,0%, čo je oproti základni o 12,0 boda menej. Pokles skupinového indexu vybraných reprezentantov ovplyvnili najmä nižšie ceny cestných motorových vozidiel, nižšie ceny povinného zmluvného poistenia a havarijného poistenia.
Opatrením Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR č. 181/2008 Z. z. o sumách základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách sa sumy základnej náhrady znížili nasledovne:
- pre jednostopové vozidlá a trojkolky z 1,70 Sk na 1,50 Sk,
- pre osobné cestné motorové vozidlá zo 6,20 Sk na 5,50 Sk.
Pri aplikácii opatrenia MPSVR SR o sumách základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách vzniká v praxi je problém posúdenia skutočnosti, od kedy je opatrenie účinné a platné a od kedy vzniká nárok zamestnanca na upravené sumy základnej náhrady.
Platnosť opatrenia - dňom ich vyhlásenia v Zbierke zákonov SR.
Účinnosť opatrenia - právne predpisy nadobúdajú účinnosť pätnástym dňom po ich vyhlásení v Zbierke zákonov SR, ak nie je v nich ustanovený neskorší deň nadobudnutia účinnosti. Ak je to odôvodnené naliehavým všeobecným záujmom, môže sa v právnom predpise výnimočne ustanoviť skorší začiatok jeho účinnosti, najskôr však dňom vyhlásenia v Zbierke zákonov SR. Uvedené sa vzťahuje aj na opatrenie MPSVR SR č. 181/2008 Z. z., ktoré nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia v Zbierke zákonov, t. j. 24. mája 2008.
Nárok zamestnanca
Pre posúdenie nároku zamestnanca na upravené sumy stravného treba ale postupovať podľa 8 ods. 1 zákona o cestovných náhradách, podľa ktorého upravené sumy náhrad patria zamestnancovi od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom boli zverejenené v Zbierke zákonov SR. V prípade opatrenia MPSVR SR č. 181/2008 Z. z. o sumách základnej náhrady za použitie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách vo väzbe na vyššie uvedené, nárok na upravené sumy má zamestnanec od 1. júna 2008.


0 0
raduz1 raduz1

raduz1 je offline (nepripojený) raduz1

k tej PC ja to vyučtovavam presne ako píšeš raz mesačne kde je rozpísaný každý deň s nastupom a ukončením a počtom km. Po starom sa zrátali km a a vyrátalo sa náhrada za km a náhrada za PHM z ceny podľa priloženého jedného bločku. Po novom tam dám cenu z ktorého bločku keď ich budem mať cca 10?
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

nika.sum Pozri príspevok
Od kedy sa meni alebo menila cestovna nahrada na km pre sukr. auto pouzite na podnikanie, bola 6,2 ale pocula som ze sa to znizilo, niekde sa tu spomina 5,5 ale nikto to nepotvrdil a neviem to nikde najst. Dakujem.
Stačí preštudovať niekoľko predchádzajúcich strán (napríklad, príspevky 700 - 702) v tejto téme a hľadané informácie nájdeš.
Ak by Ti to nestačilo, obsiahlu diskusiu nájdeš tu:
http://www.porada.sk/t82865-zakon-o-...-6-2008-a.html
Naposledy upravil endrju : 10.06.08 at 16:54
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Evka999 Pozri príspevok
Podľa nového zákona 180/2008 a 181/2008 sú cestovné náhrady za používanie motorových vozidiel od 25.5.2008 z 6,20 Sk na 5,50 Sk a stravné - 98-149-230.
V citovanej vete viaceré informácie nezodpovedajú realite.
Nejde o zákony, ale o opatrenia MPSVaR SR.
Dátum 25.5.2008 je tiež nesprávny.
Správna informácia je uvedená, napríklad, v príspevku číslo 734 v tejto téme.
0 0
raduz1 raduz1

raduz1 je offline (nepripojený) raduz1

Akurat som našie to že má účtovať od tankovania po tankovanie a to ti poviem je pekná buzerácia. Iné som tu z toho nevyčítal aj keď tam niektorí píšu, že zučtovavať celý mesiac ale návod ako nenapísal nikto!!!
0 0
Monika V. Monika V.

Monika V. je offline (nepripojený) Monika V.

Viem že je tu toho veľa o cestovných náhradách, chcem sa len uistiť, že po poskladaní všetkých rád som to pochopila správne.Ja mám 5 zamestnancov, ktorí každý deň chodia niekde opravovať stroje. Autá nie sú vo firme, ale v osobnom vlastníctve šéfa, ktoré sú prihlásené na daňovom úrade. Mesačne mám vypisovať každému zamestnancovi zvlášť cestovný príkaz, ak prac. cesta prekračuje 4 hod., tak aj sadzbu za stravné? Počet km však musím počítať len tomu čo šoféruje, ostatným len stravné? Iba podotýkam, že šef inak neplatí podľa zákona zamestnancom na stravné, tak si myslím že aspoň takto keď niekde idú a majú na to nárok by som im to stravné počítala.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Monika V. Pozri príspevok
Viem že je tu toho veľa o cestovných náhradách, chcem sa len uistiť, že po poskladaní všetkých rád som to pochopila správne.Ja mám 5 zamestnancov, ktorí každý deň chodia niekde opravovať stroje. Autá nie sú vo firme, ale v osobnom vlastníctve šéfa, ktoré sú prihlásené na daňovom úrade. Mesačne mám vypisovať každému zamestnancovi zvlášť cestovný príkaz, ak prac. cesta prekračuje 4 hod., tak aj sadzbu za stravné? Áno. Počet km však musím počítať len tomu čo šoféruje, ostatným len stravné? Áno. Iba podotýkam, že šef inak neplatí podľa zákona zamestnancom na stravné, tak si myslím že aspoň takto keď niekde idú a majú na to nárok by som im to stravné počítala.
Odpoveď v texte.
Treba ho nahlásiť na Inšpektorát práce. Mimochodom, ako máte ošetrené požičiavanie šéfových áut zamestnancom a spotrebu PHM?
0 0
Monika V. Monika V.

Monika V. je offline (nepripojený) Monika V.

keď to nahlásim na inšpektorát práce, prídeme o robotu. Ako treba mať ošetrené to požičiavanie áut?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať