Zavrieť

Porady

Cestovné náhrady

Ahojte
mame tu zamestnanca ktory ma dohodnute ze sa mu bude preplacat PHM.Pouziva sukromne vozidlo je spravne dnes ze sa vychadza zo sumy 6,20 SK.
A ak niekto vie aky je postup?
Naposledy upravil Denda : 10.08.06 at 07:07 Dôvod: zmena ikony
Usporiadat
kenyan kenyan

kenyan je offline (nepripojený) kenyan

Ahojte,
Ak ide o dočasné pridelenie zamestnanca, alebo vyslanie, môžem tomuto zamestnancovi krátiť na základe dohody diety a vreckové?
Ďakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

kenyan Pozri príspevok
Ahojte,
Ak ide o dočasné pridelenie zamestnanca, alebo vyslanie, môžem tomuto zamestnancovi krátiť na základe dohody diety a vreckové?
Ďakujem
Upresni otázku - o aké krátenie má isť?
0 0
kenyan kenyan

kenyan je offline (nepripojený) kenyan

Nemyslím krátenie z dôvodu toho že pokytujem stravu celý deň.
Skôr mám na mysli to, že zamestnancovi neposkytnem stravu,ale napriek tomu mu nevyplatim 100% diét,ale len 50%. Dôvod je šetrenie nákladov
Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

kenyan Pozri príspevok
Nemyslím krátenie z dôvodu toho že pokytujem stravu celý deň.
Skôr mám na mysli to, že zamestnancovi neposkytnem stravu,ale napriek tomu mu nevyplatim 100% diét,ale len 50%. Dôvod je šetrenie nákladov
Ďakujem
Tak takéto krátenie by bolo v rozpore so Zákonom o cestovných náhradách.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

kenyan Pozri príspevok
Nemyslím krátenie z dôvodu toho že pokytujem stravu celý deň.
Skôr mám na mysli to, že zamestnancovi neposkytnem stravu,ale napriek tomu mu nevyplatim 100% diét,ale len 50%. Dôvod je šetrenie nákladov
Ďakujem
Jediné krátenie (krem krátenia za poskytnutú stravu) môže byť v zmysle § 5 ods. 5:


(5) So zamestnancom, ktorému častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, možno v pracovnej zmluve alebo v dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru dohodnúť odchylne od tohto zákona podmienky na poskytovanie stravného, ako aj nižšie sumy stravného, najviac však o 25 % z ustanovenej sumy stravného; suma stravného sa zaokrúhli na celé koruny nahor.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

kenyan Pozri príspevok
Nemyslím krátenie z dôvodu toho že pokytujem stravu celý deň.
Skôr mám na mysli to, že zamestnancovi neposkytnem stravu,ale napriek tomu mu nevyplatim 100% diét,ale len 50%. Dôvod je šetrenie nákladov
Ďakujem
zamestnanec má zo zákona nárok na plnú výšku stravného podľa ZoCN (ak boli splnené podmienky) - nemôžete krátiť stravné z dôvodu šetrenia nákladov.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Dobrý večer,chcela by som sa prosím opýtať,ak chcem účtovať a do nákladov v PU s.r.o. dostať cestovné náhrady konateľa s.r.o.,ktorý využíva na pracovné cesty svoj súkromný automobil,bude mu vyplatená náhrada za 1 km 5.50 sk - nemusí však byť zaplatená daň z motorových vozidiel,všakže nie?keďže sa jedná o súkromné auto a nie firemné...
ďakujem
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Ak je auto na jeho meno, tak musí

http://www.porada.sk/t62615-p72-dan-z-mv-od-2008-a.html
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Rozalka Pozri príspevok
+Dakujem pekne Rozalka,už študujem
0 0
Dorinda Dorinda

Dorinda je offline (nepripojený) Dorinda

Chcem sa poradit. Ako je to s konatelom (bez pracovnej zmluvy...). Mozem dat do nakladov jeho zahranicnu pracovnu cestu, stravne? A este prosim poradte mi ked je letenka kupena v roku 2008 a sluzobna cesta prechadza z roku do roku, cize spat leti v roku 2009. Mam casovo rozuctovat vsetky nahrady a tiez letenku????
Dakujem.
0 0
zuzubalu zuzubalu

zuzubalu je offline (nepripojený) zuzubalu

ahojte,

mam velmi specificku otazku, na ktoru som nenasla zatial odpoved

Firma ma noveho zamestnanca a zamestnanec potrebuje na vykon svojej prace auto. Firma nema auto v podnikani, preto konatel rozmysla, ze poskytne svoje sukromne auto zamestnancovi. Je mozne v takomto pripade preplacat nahradu 5,50 a benzin?

V pripade ak nie, akym spôsobom sa da auto vlozit do majetku s.r.o.? Je mozne toto auto este odpisovat? rok vyroby 2004.


Dakujem. a stastny novy rok
0 0
Ziarowka Ziarowka

Ziarowka je offline (nepripojený) Ziarowka

Dorinda Pozri príspevok
Chcem sa poradit. Ako je to s konatelom (bez pracovnej zmluvy...). Mozem dat do nakladov jeho zahranicnu pracovnu cestu, stravne?
Vychádzajúc zo zákona č. 283/2002 Z. z. konkrétne §1 ods. 2:
(2) Tento zákon upravuje aj poskytovanie náhrad
osobám,
a) o ktorých to ustanovuje osobitný predpis,
b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov
právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom
vzťahu,
c) ktoré plnia pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu
na základe písomnej zmluvy úlohy a nie sú
k právnickej osobe alebo fyzickej osobe v pracovnoprávnom
vzťahu, ak je to dohodnuté.

si myslým, že na základe spoločenskej zmluvy, kde je osoba vymenovaná za konateľa ( z čoho mu vyplývajú nejaké úlohy), si myslím, že má nárok na vyplácanie náhrad aj konateľ bez pracovnej zmluvy
0 0
Ziarowka Ziarowka

Ziarowka je offline (nepripojený) Ziarowka

zuzubalu Pozri príspevok
ahojte,

1. ze poskytne svoje sukromne auto zamestnancovi. Je mozne v takomto pripade preplacat nahradu 5,50 a benzin?

2. V pripade ak nie, akym spôsobom sa da auto vlozit do majetku s.r.o.?
3. Je mozne toto auto este odpisovat? rok vyroby 2004.


Dakujem. a stastny novy rok

1. Zákon č. 283/2002 Z. z. uvádza nasledovné:
(1) Ak sa zamestnanec dohodne so zamestnávateľom,
že pri pracovnej ceste použije cestné motorové
vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa,
patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy
(ďalej len „základná náhrada“) a náhrada za spotrebované
pohonné látky.

Z toho my vyplýva, že by mohol použiť aj vozidlo Vášho pána konateľa. Opravte ma ak sa mýlim.

2. v prípade, ak by som sa mýlila a nebolo by možné mu vyplácať náhrady, tak by sa auto dalo vložiť do majetku sro 2 spôsobmi a to buď darovaním, vtedy by sa auto ocenilo reprodukčnou obstarávacou cenou t. j. cenou, za ktorú by sa majetok obstaral v čase, keď sa o ňom účtuje.
alebo by to auto firma kúpila na základe kúpnej zmluvy od Vášho konateľa a vtedy by sa auto zaradilo v cene stanovenej kúpnou zmluvou.
3. je možné toto auto odpisovať a to z obstarávacej ceny.


+

Ja by som sa chcela opýtať na zákon 485/2008 Z. z., ktorý nadobúda účinnosť 01.01.2009, konkrétne na zvýraznený text: 20. V § 7 sa za odsek 4 vkladajú nové odseky 5 a 6,
ktoré znejú:
„(5) Cenu pohonnej látky preukazuje zamestnanec
dokladom o kúpe pohonnej látky, z ktorého je zrejmá
súvislosť s pracovnou cestou (ďalej len „doklad
o kúpe“). Ak zamestnanec preukazuje cenu pohonnej
látky viacerými dokladmi o kúpe, cena pohonnej látky
sa môže vypočítať aritmetickým priemerom preukázaných
cien. Ak zamestnanec nepreukáže cenu pohonnej
látky dokladom o kúpe, na výpočet sa použije cena pohonnej
látky, ktorá platila v čase nástupu na pracovnú
cestu zistená Štatistickým úradom Slovenskej republiky
(ďalej len „štatistický úrad“).

Takže po 01.01. zase netreba bločky?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Ziarowka Pozri príspevok
Ja by som sa chcela opýtať na zákon 485/2008 Z. z., ktorý nadobúda účinnosť 01.01.2009, konkrétne na zvýraznený text: 20. V § 7 sa za odsek 4 vkladajú nové odseky 5 a 6,
ktoré znejú:
„(5) Cenu pohonnej látky preukazuje zamestnanec
dokladom o kúpe pohonnej látky, z ktorého je zrejmá
súvislosť s pracovnou cestou (ďalej len „doklad
o kúpe“). Ak zamestnanec preukazuje cenu pohonnej
látky viacerými dokladmi o kúpe, cena pohonnej látky
sa môže vypočítať aritmetickým priemerom preukázaných
cien. Ak zamestnanec nepreukáže cenu pohonnej
látky dokladom o kúpe, na výpočet sa použije cena pohonnej
látky, ktorá platila v čase nástupu na pracovnú
cestu zistená Štatistickým úradom Slovenskej republiky
(ďalej len „štatistický úrad“).

Takže po 01.01. zase netreba bločky?
Netrebalo ani predtým - teda zamestnanec nemusel preukazovať cenu PHM dokladom o nákupe. Teraz to ale sprísnili, buď preukáže dokladom o kúpe, alebo cenou zo stránky ŠÚ - predtým mohol aj z inej stránky (napr. natankuj.sk), túto alternatívu teraz zákon neumožňuje.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

zuzubalu Pozri príspevok
ahojte,

Firma ma noveho zamestnanca a zamestnanec potrebuje na vykon svojej prace auto. Firma nema auto v podnikani, preto konatel rozmysla, ze poskytne svoje sukromne auto zamestnancovi. Je mozne v takomto pripade preplacat nahradu 5,50 a benzin?
Je to možné, ale paradoxne bude mať nárok na paušálnu náhradu zamestnanec a nie konateľ.

Písal som už o tom, skúsim to nájsť.
0 0
zuzubalu zuzubalu

zuzubalu je offline (nepripojený) zuzubalu

Dakujem za rychle odpovede
0 0
u.erika u.erika

u.erika je offline (nepripojený) u.erika

matka, babka troch prekrásnych chlapcov ...viac
Ahojte poraďáci! Mám otázku. Môj známy pracoval u jednej firmy - kamionová doprava. Jeho zamestnávateľ chce, aby odteraz pracoval na živnosť. Auto - kamion bude jeho, prepravy zabezbečuje on. SZČO mu bude fakturovať za prepravu. Ako je to s cest. náhradami. SZČO môže odpísať diéty, a ako má to dokladovať? Prosím Vás o rýchlu odpoveď
0 0
u.erika u.erika

u.erika je offline (nepripojený) u.erika

matka, babka troch prekrásnych chlapcov ...viac
u.erika Pozri príspevok
Ahojte poraďáci! Mám otázku. Môj známy pracoval u jednej firmy - kamionová doprava. Jeho zamestnávateľ chce, aby odteraz pracoval na živnosť. Auto - kamion bude jeho, prepravy zabezbečuje on. SZČO mu bude fakturovať za prepravu. Ako je to s cest. náhradami. SZČO môže odpísať diéty, a ako má to dokladovať? Prosím Vás o rýchlu odpoveď
Pomôžte mi prosím
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

u.erika Pozri príspevok
Ahojte poraďáci! Mám otázku. Môj známy pracoval u jednej firmy - kamionová doprava. Jeho zamestnávateľ chce, aby odteraz pracoval na živnosť. Auto - kamion bude jeho, prepravy zabezbečuje on. SZČO mu bude fakturovať za prepravu. Ako je to s cest. náhradami. SZČO môže odpísať diéty, a ako má to dokladovať? Prosím Vás o rýchlu odpoveď
SZČO má nárok na cestovné náhrady v zmysle zákona - pozri tu:
http://www.porada.sk/t18030-zakon-o-...09-2007-a.html
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
u.erika Pozri príspevok
Ahojte poraďáci! Mám otázku. Môj známy pracoval u jednej firmy - kamionová doprava. Jeho zamestnávateľ chce, aby odteraz pracoval na živnosť. Auto - kamion bude jeho, prepravy zabezbečuje on. SZČO mu bude fakturovať za prepravu. Ako je to s cest. náhradami. SZČO môže odpísať diéty, a ako má to dokladovať? Prosím Vás o rýchlu odpoveď
Kamión je firmy, alebo SZČO ? Ak je firmy,myslím, že sa tu jedná o závislú prácu a nemal by to robiť ako SZČO.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať