Zavrieť

Porady

Cestovné náhrady

Ahojte
mame tu zamestnanca ktory ma dohodnute ze sa mu bude preplacat PHM.Pouziva sukromne vozidlo je spravne dnes ze sa vychadza zo sumy 6,20 SK.
A ak niekto vie aky je postup?
Naposledy upravil Denda : 10.08.06 at 07:07 Dôvod: zmena ikony
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Zuzanak1 Pozri príspevok
no konkrétne v zmluve to nemáme, ale keď sa tak dohodneme ?
musíte to mať dohodnuté v dohode, inak to bude pre vás nedaňový výdavok.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Zuzanak1 Pozri príspevok
no konkrétne v zmluve to nemáme, ale keď sa tak dohodneme ?
Spravte dodatok k dohode, kde mu priznáš náhrady za pracovné cesty.

A nikto nebude môcť nič namietať.
0 0
Zuzanak1 Zuzanak1

Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

žena
Chobot Pozri príspevok
Spravte dodatok k dohode, kde mu priznáš náhrady za pracovné cesty.

A nikto nebude môcť nič namietať.
no to napadlo aj mňa, ale ako to tam mám definovať ?
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Jednoducho... Ako ďalšie dohodnuté podmienky dohody uvedieš napr.: "Zamestnancovi budú vyplácané cestovné náhrady v zmysle Zákona o cestovných náhradách."
0 0
Zuzanak1 Zuzanak1

Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

žena
ešte sa opýtam síce k účtovaniu Cestovných náhrad. Konkrétna téma je dosť stará a tu vidím, že reagujete, tak Vás prosím o radu.
Zaúčtujem "interný doklad" - Cestovné za 04/09 512/333 (nebol poskytnutý preddavok) v CZK 420/26,701 k 30.04.09. = 15,73 eur.
Vyplatím zamestnancovi 04.05.09 333/211 z CZK pokladne, kde použijem kurz z 04.05.09 420 CZK/26,637 = 15,77 eur. Čo s tým rozdielom na účte 333 ?
ďakujem za odpoveď.
0 0
lulinka10001 lulinka10001

lulinka10001 je offline (nepripojený) lulinka10001

dobrý možem sa opýtat?
da sa tymto všetkym čo sa tu popisalo riadit, ked priatel je zivnostnik.sidlo firmy ma v Poprade,ale ma teraz zákazky v kosiciach.je elektrikár.chodi tam na tyzdnovky.je to jeho služobná cesta?použiva auto napísane na meno.ako mam v cestakoch postupovat?najazdené kilomentre mam prepočitavat prislušním vzorcom(0,183 na km+.....?
a stravné pre ake časove pasmo si može uplatnovat?
dakujem
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

Dobrý večer,
chcem sa opýtať: Prijali sme zamestnanca, ktorého prácou budú každodenné výjazdy za zákazníkmi. Bude používať svoje auto. Musí mať so zamestnávateľom uzavretú nejakú dohodu na pracovné cesty? Musí si písať CP s rozpisom týchto každodenných ciest? Nemôže sa to len tak paušálne zadať do dohody ako cena za kilometer, tak, aby to vyšlo približne ako podľa zákona? To je asi blbosť, že? Čo s preukazovaním ceny PHM? Má dokladovať všetky nákupy alebo stačí 1 bloček a celý mesiac sa bude počítať spotreba podľa tohto jedného bločku? Prosím poraďte, zajtra musím poslať podklady šéfovi.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

psps Pozri príspevok
Dobrý večer,
chcem sa opýtať: Prijali sme zamestnanca, ktorého prácou budú každodenné výjazdy za zákazníkmi. Bude používať svoje auto. Musí mať so zamestnávateľom uzavretú nejakú dohodu na pracovné cesty? Musí si písať CP s rozpisom týchto každodenných ciest? Nemôže sa to len tak paušálne zadať do dohody ako cena za kilometer, tak, aby to vyšlo približne ako podľa zákona? To je asi blbosť, že? Čo s preukazovaním ceny PHM? Má dokladovať všetky nákupy alebo stačí 1 bloček a celý mesiac sa bude počítať spotreba podľa tohto jedného bločku? Prosím poraďte, zajtra musím poslať podklady šéfovi.
Zamestnanec bude musieť vypisovať vyúčtovania pracovných ciest. Keďže charakter jeho práce vyžaduje časté cestovanie, môže to urobiť hromadne napr. za celý mesia, kde uvedie presne podľa dní, koľko bol v ktorý deň na pracovnej ceste, koľko najazdil km a podľa toho sa mu vypočíta stravné a náhrada PHM a náhrada paušálu za použitie vlastného MV.

Zmluvu spísanú mať nemusíte, ale musí mať cest. príkaz, kde mu zamestnávateľ odsúhlasí použitie vlastného MV.

Nájdi si staršíe príbuzné témy, táto problematika bola viackrát diskutovaná. Tu máš pár mojich príspevkov k danej veci:

http://www.porada.sk/t40868-szco-a-c...ako-na-to.html

http://www.porada.sk/t56089-zamestna...d-rodicov.html

http://www.porada.sk/974287-post6.html

http://www.porada.sk/t28109-havarijne-poistenie.html
Naposledy upravil Chobot : 06.08.09 at 20:20
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

Díky za odpoveď a ešte mi prosím Ťa poraď ako ako dokladovať cenu PHM. Stačí jeden bloček, alebo z každého tankovania alebo podľa čoho?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

psps Pozri príspevok
Díky za odpoveď a ešte mi prosím Ťa poraď ako ako dokladovať cenu PHM. Stačí jeden bloček, alebo z každého tankovania alebo podľa čoho?
Ku každému vyúčtovaniu nech priloží jeden bloček z tankovania v tom období. Ak bude vyúčtovanie 1x za mesiac, tak z toho mesiaca 1 bloček stačí, pokiaľ sa dramaticky v priebehu mesiaca nezmenia ceny PHM..
0 0
AMM AMM

AMM je offline (nepripojený) AMM

Poprosila by som vás o radu: Zamestnanec išiel 30.7. na pracovnú cestu TN- Zlín-Nové Mesto-Trnava-Trenčín. Táto služobka trvala od 8:00 - 16:00, z toho bol v Čechách 3 hodiny a na Slovenku teda 5 hodín.
Cestovné náhrady som mu vypočítala nasledovne:
25% zo 600,-CZK + 5% zo 600,-CZK ako vreckové = 180,-CZK

1. Má nárok aj na stravné na Slovensku?
2. Má nárok aj na vreckové?
3. Predložil mi cesták za celý júl, v ktorom sú ostatné cesty iba vrámci SR, chcem mu ho preplatiť vo mzde, ale neviem akým kurzom prepočítam CZK (dňom vykonania služobky alebo dňom spracovania miezd)?
0 0
AMM AMM

AMM je offline (nepripojený) AMM

Vedel by mi niekto poradiť?
Ďakujem!
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

AMM Pozri príspevok
Poprosila by som vás o radu: Zamestnanec išiel 30.7. na pracovnú cestu TN- Zlín-Nové Mesto-Trnava-Trenčín. Táto služobka trvala od 8:00 - 16:00, z toho bol v Čechách 3 hodiny a na Slovenku teda 5 hodín.
Cestovné náhrady som mu vypočítala nasledovne:
25% zo 600,-CZK + 5% zo 600,-CZK ako vreckové = 180,-CZK

1. Má nárok aj na stravné na Slovensku?
2. Má nárok aj na vreckové?
3. Predložil mi cesták za celý júl, v ktorom sú ostatné cesty iba vrámci SR, chcem mu ho preplatiť vo mzde, ale neviem akým kurzom prepočítam CZK (dňom vykonania služobky alebo dňom spracovania miezd)?
S istotou viem povedať, že diéty za ČR nie sú vypočítané správne. Malo by tam byť 150 CZK stravné + vreckové 5% zo 150 CZK, t.j. 157,50 CZK.
Osobne si myslím, že nárok na stravné v SR mu nevznikne, lebo cesta v SR netrvala nad 5 hod. Preto zásadne trvám, nech zamestnanci čas nezaokrúhľujú napríklad na polhodiny, ale nech vypisujú presné minúty začiatku a konca cesty a rovnako prechodu hranicami. Keby bol v ČR napríklad len 2 hod. a 55 min. a na Slovensku by teda cesta trvala 5 hod. a 5 min. už mu nárok na stravné v SR vznikne.
Čo sa týka prepočtu CZK na EUR, tak podľa zákona o cestovných náhradách by si to mala prepočítať kurzom z prvého dňa mesiaca, v ktorom sa služobná cesta začala.

Pozri § 35 ods. 6 Zákona o cestovných náhradách:
Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v eurách na cudziu menu a naopak použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala.
Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v cudzej mene na inú cudziu menu použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala; suma stravného sa určí prepočtom hodnoty stravného v eurách na dohodnutú cudziu menu.

0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
alušik Pozri príspevok
S istotou viem povedať, že diéty za ČR nie sú vypočítané správne. Malo by tam byť 150 CZK stravné + vreckové 5% zo 150 CZK, t.j. 157,50 CZK.
Osobne si myslím, že nárok na stravné v SR mu nevznikne, lebo cesta v SR netrvala nad 5 hod. Preto zásadne trvám, nech zamestnanci čas nezaokrúhľujú napríklad na polhodiny, ale nech vypisujú presné minúty začiatku a konca cesty a rovnako prechodu hranicami. Keby bol v ČR napríklad len 2 hod. a 55 min. a na Slovensku by teda cesta trvala 5 hod. a 5 min. už mu nárok na stravné v SR vznikne.
Čo sa týka prepočtu CZK na EUR, tak podľa zákona o cestovných náhradách by si to mala prepočítať kurzom z prvého dňa mesiaca, v ktorom sa služobná cesta začala.

Pozri § 35 ods. 6 Zákona o cestovných náhradách:
Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v eurách na cudziu menu a naopak použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala.
Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v cudzej mene na inú cudziu menu použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala; suma stravného sa určí prepočtom hodnoty stravného v eurách na dohodnutú cudziu menu.


nehovorí o tom § 35 ods. 6 ale § 36 ods. 6. To len taká kozmetická úprava. A tento kurz sa používa len v tom prípade ak sa so zamestnancom dohodnem že mu náhradu za stravné nebudem počítať v mene v ktorej vzniká nárok v tomto prípade v CZK ale v inej mene v akej sa dohodneme napr. v EUR.
V ostatných prípadoch sa používa účtovný kurz
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Ake keď sme pri tých kurzoch, mám otázku... Takže ak by som napríklad mala služobnú cestu na Ukrajinu, kde je stravné v EUR (a v tejto mene to aj zamestnancovi vyplatím), no iné výdavky, ktoré zamestnancovi preplácam sú v UAH, tak by som mala použiť účtovný kurz?
V Zákone o dani z príjmu je prepočítací kurz v § 31 napísaný nasledovne:
Ak daňovník je účtovnou jednotkou, na prepočet cudzej meny na eurá sa použije kurz referenčný výmenný kurz určený a vyhláse ECB alebo Národnou bankou Slovenska (ďalej len "kurz"), platný ku dňu, ku ktorému je uplatnený daňovníkom v účtovníctve...
Nie je mi to celkom jasné. Ak bol na služobke teda 25.-30.7. a vyúčtovanie predložil 31.7. mám teda použiť kurz 30.7. alebo 31.7.? Ide o to, že to vyúčtovanie mi predloží ráno, kedy kurz na 31.7. ešte samozrejme nie je zverejnený, takže účtovný sofvér mi môže potiahnuť len kurz 30.7. Keby som to samozrejme nahrávala neskôr napríklad až 4.8. a dám tam dátum výdavkového dokladu z pokladne 31.7., tak mi samozrejme už vie potiahnuť kurz 31.7. Ako to teda presne je? Aký kurz zadávate?
Naposledy upravil alušik : 11.08.09 at 10:38
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
alušik Pozri príspevok
Ake keď sme pri tých kurzoch, mám otázku... Takže ak by som napríklad mala služobnú cestu na Ukrajinu, kde je stravné v EUR (a v tejto mene to aj zamestnancovi vyplatím), no iné výdavky, ktoré zamestnancovi preplácam sú v UAH, tak by som mala použiť účtovný kurz?
V Zákone o dani z príjmu je prepočítací kurz v § 31 napísaný nasledovne:
Ak daňovník je účtovnou jednotkou, na prepočet cudzej meny na eurá sa použije kurz referenčný výmenný kurz určený a vyhláse ECB alebo Národnou bankou Slovenska (ďalej len "kurz"), platný ku dňu, ku ktorému je uplatnený daňovníkom v účtovníctve...
Nie je mi to celkom jasné. Ak bol na služobke teda 25.-30.7. a vyúčtovanie predložil 31.7. mám teda použiť kurz 30.7. alebo 31.7.? Ide o to, že to vyúčtovanie mi predloží ráno, kedy kurz na 31.7. ešte samozrejme nie je zverejnený, takže účtovný sofvér mi môže potiahnuť len kurz 30.7. Keby som to samozrejme nahrávala neskôr napríklad až 4.8. a dám tam dátum výdavkového dokladu z pokladne 31.7., tak mi samozrejme už vie potiahnuť kurz 31.7. Ako to teda presne je? Aký kurz zadávate?
úvaha je úplne správna. Na vyúčtovanie používam vždy účtovný kurz podľa § 24 zákona o účtovníctve. Čo to znamená. Len toľko že v účtovníctve evidujem záväzok voči zamestnancovi v cudzej mene prepočítaný na EUR.
kurz 36 ods.6 sa používa výlučne na prepočet stravného a rozdiel je v tom že ak sa ja dohodnem že ide do ČR ale preddavok mu dam EUR a vyúčtovanie bude v EUR tak stravné už nebudem účtovať v CZK, na ktoré by mal nárok ak by sme sa nedohodli inak, ale do účtovníctva už budem účtovať o stravnom v EUR prepočítané kurzom z prvého dňa v mesiaci kedy začala pracovná cesta.

Takže ak predloží zamestnanec vyúčtovanie 31.7. potom použijem kurz 30.7.2009
0 0
JANULA999 JANULA999

JANULA999 je offline (nepripojený) JANULA999

ahojte. Mám problém. Konateľ s.r.o. (nemá podpísanú mandátnu zmluvu ani pracovnú zml.) ale pracovne cestuje do BA skoro každý deň vlastným autom ktoré tiež nieje majetkom s.r.o. - má nárok na náhradu cestovného a stravného? díky
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

JANULA999 Pozri príspevok
ahojte. Mám problém. Konateľ s.r.o. (nemá podpísanú mandátnu zmluvu ani pracovnú zml.) ale pracovne cestuje do BA skoro každý deň vlastným autom ktoré tiež nieje majetkom s.r.o. - má nárok na náhradu cestovného a stravného? díky
má nárok na všetko čo umožňuje zákon o CN ak súčasne splnil zákonné podmienky. Pritom nemusí mať PZ ani MZ uzavretú so svojou s.r.o.
Za použitie jeho vlastného vozidla bude s.r.o. platiť daň z MV v januári 2010 - nezabudnúť na to.
0 0
zlatko7979 zlatko7979

zlatko7979 je offline (nepripojený) zlatko7979

táto otázka zaujíma aj mňa. ak som dobre pochopil tak za moje súkromné auto (som konateľ) zaplatí s.r.o. daň z MV aj keď to nieje jej majetok? A prečo až v januári 2010 - mne povedali že aj budem používať auto tak to musím nahlásiť do 30 dní na DÚ. danke
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať