Zavrieť

Porady

Cestovné náhrady

Ahojte
mame tu zamestnanca ktory ma dohodnute ze sa mu bude preplacat PHM.Pouziva sukromne vozidlo je spravne dnes ze sa vychadza zo sumy 6,20 SK.
A ak niekto vie aky je postup?
Naposledy upravil Denda : 10.08.06 at 07:07 Dôvod: zmena ikony
Usporiadat
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

1. Komu je možné uhrádzať cestovné náhrady okrem zamestnancov a dohodárov? Ako je to s pracovníkmi na zmluvy (príkazná, mandátna), je možné aj takýmto ľuďom vyplatiľ cestovné náhrady?
2. Ak by bola uzavretá dohoda (o vykonaní práce alebo o pracovnej činnosti s takýmito ľuďmi) môžu mať vyplatené iba diety a žiadnu odmenu za prácu ?
Stretla som sa s takýmto prípadom a nezdá sa mi to podľa zákona
0 0
skvrnka skvrnka

skvrnka je offline (nepripojený) skvrnka

Neviem, či zle čítam zákon, ale je tam napísané v súvislosti s použitím vlastného motorového vozidla, že výška základnej náhrady pri použití prívesu sa zvyšuje o 15%, čomu rozumiem. Ale neviem ako to je so spotrebou, držím sa spotreby podľa technického preukazu a všetky tie odseky a,b,c... o tom ako vypočítať spotrebu, ktorú môžeme preplatiť, ale nie je tam, či aj tú spotrebu môžem zvýšiť o 15% pri prívese, lebo keď auto ťahá príves má väčšiu spotrebu. Preto sa pýtam, či aj spotrebu môžem zvýšiť, nielen základná náhradu.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

skvrnka Pozri príspevok
Neviem, či zle čítam zákon, ale je tam napísané v súvislosti s použitím vlastného motorového vozidla, že výška základnej náhrady pri použití prívesu sa zvyšuje o 15%, čomu rozumiem. Ale neviem ako to je so spotrebou, držím sa spotreby podľa technického preukazu a všetky tie odseky a,b,c... o tom ako vypočítať spotrebu, ktorú môžeme preplatiť, ale nie je tam, či aj tú spotrebu môžem zvýšiť o 15% pri prívese, lebo keď auto ťahá príves má väčšiu spotrebu. Preto sa pýtam, či aj spotrebu môžem zvýšiť, nielen základná náhradu.
Zákon to nerieši. Je možné za príves navýšiť len základnú náhradu, náhradu za spotrebu asi nebude možné uplatniť za príves, spotreba sa opiera len o údaje v TP. Ak by si to chcel oficiálne uplatniť, musel by si si nechať premerať spotrebu auta s prívesom na autorizovanom pracovisku, kde oficiálne merajú a potvrdzujú spotrebu, aby si mal úradne overenú spotrebu auta s prívesom.

Písal som o tom aj tu (príspevok č. 22):

http://www.porada.sk/t12655-cestovne...dy-otazka.html
0 0
maska2 maska2

maska2 je offline (nepripojený) maska2

sme viacerí kámoši
[QUOTE=vjejka;1702461]Prosím, prosím o radu - uzatvorím so zamestnancom dohodu o vykonaní práce - zabezpečenie sprievodcovskej činnosti na zájazde - napr. potulky rakúskom. Potrebujem vedieť, či on má nárok na diety, ked miesto výkonu práce bude len v zahraničí?? Dakujem


Aj ja by som potreboval poradiť.Či si môžem dať do VOZD vreckové zo zahraničnej pracovnej cesty , som SZČO a ak zamestnam zamestnanca a vyšlem ho na pracovnú cestu či aj jeho vreckové pojde do VOZD. Ďakujem nerozumiem tomu.Tóno
0 0
Clone1 Clone1

Clone1 je offline (nepripojený) Clone1

Ahojte, poprosím o radu:

Bol som na pracovnej ceste - firemné porada - školenie, od odchodu z domu do príchodu domov 13 hodín, z toho cesta tam i späť 3,5 hodiny. Obed nám bol poskytnutý, celkovo na porade 9 hodín + 30 min obed. poprosím o radu ako si mám vyúčtovať v cestovnom príkaze, šiel som svojím vlastným autom a bral som kolegu, čiže mám si zaúčtovať náhradu stravného 5,7 € - cesta viac ako 12 hodín alebo nemám nárok na náhradu kedže bol poskytnutý obed a cesta na miesto rokovania sa nezapočíta - 3,5 hodiny,

Firma mi preplatí stravné, phm podľa počtu kilometrov a mám nárok i na amortizáciu-kilometrovné 0,183€/1 km?

Do mzdy si mám zarátať celkový čas - t.j 12,5 hodiny - 30 min za obed?

ďakujem pekne za radu
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Clone1 Pozri príspevok
Ahojte, poprosím o radu:

Bol som na pracovnej ceste - firemné porada - školenie, od odchodu z domu do príchodu domov 13 hodín, z toho cesta tam i späť 3,5 hodiny. Obed nám bol poskytnutý, celkovo na porade 9 hodín + 30 min obed. poprosím o radu ako si mám vyúčtovať v cestovnom príkaze, šiel som svojím vlastným autom a bral som kolegu, čiže mám si zaúčtovať náhradu stravného 5,7 € - cesta viac ako 12 hodín alebo nemám nárok na náhradu kedže bol poskytnutý obed a cesta na miesto rokovania sa nezapočíta - 3,5 hodiny,

Firma mi preplatí stravné, phm podľa počtu kilometrov a mám nárok i na amortizáciu-kilometrovné 0,183€/1 km?

Do mzdy si mám zarátať celkový čas - t.j 12,5 hodiny - 30 min za obed?

ďakujem pekne za radu
Ak pracovná cesta trvala 13 hodín mal by si nárok na 5,40 5,70 €. Keďže ti bol poskytnutý obed, kráti sa ti stravné na 2,08 2,18 € (krátenie o 40% z celodenného stravného teda krátenie o 3,32 3,52 €). Na amortizáciu máš nárok, ak s použitím automobilu z-teľ súhlasil. Do trvania pracovnej cesty sa započítava celá doba od výjazdu po príjazd na miesto určené v cestovnom príkaze.
Naposledy upravil Evanka : 26.04.11 at 11:31
0 0
Clone1 Clone1

Clone1 je offline (nepripojený) Clone1

Evanka Pozri príspevok
Ak pracovná cesta trvala 13 hodín mal by si nárok na 5,40 €. Keďže ti bol poskytnutý obed, kráti sa ti stravné na 2,08 € (krátenie o 40% z celodenného stravného teda krátenie o 3,32 €). Na amortizáciu máš nárok, ak s použitím automobilu z-teľ súhlasil. Do trvania pracovnej cesty sa započítava celá doba od výjazdu po príjazd na miesto určené v cestovnom príkaze.

ďakujem za odpoveď,
- od nového roku je stravné 5,70, čiže - 40 %
- so zamestnávateľom podpisujem dohodu o používaní vozidla
- do dochádzky si mám uviesť odpracovaný čas 12,5 hodiny - t.j zarátaný aj čas prepravy na miesto školenia?

ďakujem
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Clone1 Pozri príspevok
ďakujem za odpoveď,
- od nového roku je stravné 5,70, čiže - 40 %
- so zamestnávateľom podpisujem dohodu o používaní vozidla
- do dochádzky si mám uviesť odpracovaný čas 12,5 hodiny - t.j zarátaný aj čas prepravy na miesto školenia?

ďakujem
Jasne, teda nárok máš po krátení za poskytnutie obeda na 2,18 €.
0 0
Clone1 Clone1

Clone1 je offline (nepripojený) Clone1

Evanka Pozri príspevok
Jasne, teda nárok máš po krátení za poskytnutie obeda na 2,18 €.

ďakujem za odpoveď, so zamestnávateľlom podpisujem dohodu o používani vl.vozidla, kde je spomenuté preplatenie PHM podľa techničáku + priložím pokl.blok ale o amortizácii tam nie je spomenuté nič a do ktorej kolónky v cestovnom príkaze mám uviesť sumu amortizácie automobilu?Stiahol som si z cestovnyprikaz.sk a sú tam kolónky cestovné a miestna prepava, stravné, noclažne a nutné vedľajšie výdavky a suma spolu.

Ohľadom dochádzky , uvádzam do mzdy ako odpracovanú dobu aj čas odchodu z domu na miesto konania školenia a späť či len čistý čas školenia?

ďakujem za odpovede
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Clone1 Pozri príspevok
ďakujem za odpoveď, so zamestnávateľlom podpisujem dohodu o používani vl.vozidla, kde je spomenuté preplatenie PHM podľa techničáku + priložím pokl.blok ale o amortizácii tam nie je spomenuté nič a do ktorej kolónky v cestovnom príkaze mám uviesť sumu amortizácie automobilu?Stiahol som si z cestovnyprikaz.sk a sú tam kolónky cestovné a miestna prepava, stravné, noclažne a nutné vedľajšie výdavky a suma spolu.

Ohľadom dochádzky , uvádzam do mzdy ako odpracovanú dobu aj čas odchodu z domu na miesto konania školenia a späť či len čistý čas školenia?

ďakujem za odpovede
Bude to v stĺpci cestovné a miestna preprava. Na osobitnom papieri si vypočítaj podľa počtu km spotrebu a amortizáciu, to spočítaj a výslednú sumu napíš do vyúčtovania do spomenutého stĺpca.

Treba rozlišovať - čas strávený na prac. ceste je jedna vec, a výkon práce je druhá vec. Vo vyúčtovaní cest. náhrad uvádzaš čas strávený na prac. ceste a od toho sa odvíja výška náhrad.

To, koľko si skutočne vykonával prácu, je potrebné pre výpočet mzdy. Na prac. ceste sa môže vyskytnúť viac kombinácií. Pozri si tieto témy, tam som to rozoberal podrobne. Ak ti niečo nebude jasné, spýtaj sa.

http://www.porada.sk/t35452-pracovny...nej-cesty.html


http://www.porada.sk/t8723-sluzobna-...ca-nadcas.html

a tu:

http://www.porada.sk/t19788-pracovny...nej-ceste.html
0 0
Clone1 Clone1

Clone1 je offline (nepripojený) Clone1

Chobot Pozri príspevok
Bude to v stĺpci cestovné a miestna preprava. Na osobitnom papieri si vypočítaj podľa počtu km spotrebu a amortizáciu, to spočítaj a výslednú sumu napíš do vyúčtovania do spomenutého stĺpca.

Treba rozlišovať - čas strávený na prac. ceste je jedna vec, a výkon práce je druhá vec. Vo vyúčtovaní cest. náhrad uvádzaš čas strávený na prac. ceste a od toho sa odvíja výška náhrad.

To, koľko si skutočne vykonával prácu, je potrebné pre výpočet mzdy. Na prac. ceste sa môže vyskytnúť viac kombinácií. Pozri si tieto témy, tam som to rozoberal podrobne. Ak ti niečo nebude jasné, spýtaj sa.

http://www.porada.sk/t35452-pracovny...nej-cesty.html


http://www.porada.sk/t8723-sluzobna-...ca-nadcas.html

a tu:

http://www.porada.sk/t19788-pracovny...nej-ceste.html

ďakujem za odkazy, prečítal som si ale spýtam sa priamo:

nemám pružný pracovný čas a šiel som svojim vlastným autom, nie služobným

Z domu som vyšiel o 8, na rokovanie som prišiel o 10, skončilo sa o 19:30, domov som prišiel o 21:00, v priebehu dna sme mali obed, ako si mám všetko zaúčtovať v tabulke dochádzky-mzdy?
Mám si dať 8 hodin pracovnú dobu a 4,5 hodiny nadčas?

Bežne pracujem od 9:30-18:00

ďakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Clone1 Pozri príspevok
ďakujem za odkazy, prečítal som si ale spýtam sa priamo:

nemám pružný pracovný čas a šiel som svojim vlastným autom, nie služobným

Z domu som vyšiel o 8, na rokovanie som prišiel o 10, skončilo sa o 19:30, domov som prišiel o 21:00, v priebehu dna sme mali obed, ako si mám všetko zaúčtovať v tabulke dochádzky-mzdy?
Mám si dať 8 hodin pracovnú dobu a 4,5 hodiny nadčas?

Bežne pracujem od 9:30-18:00

ďakujem
Keď nemáš pružný pracovný čas, tak máš teda pevný čas. Ak je tvoj prac. čas 9:30 - 18:00, tak sú 2 možnosti:

1. dáš si ten deň ako odpracovaný - riadny prac. čas, teda 8 hodín
2. ak s tým zamestnávateľ súhlasí, môže ísť o nadčas a to doba medzi koncom riadnej prac. doby (18:00) až do skončenia rokovania (19:30), teda 1,5 hodiny nadčas. Je to ale diskutabilné, či to zamestnávateľ uzná a či vieš preukázať, že si skončil o 19:30. Neviem totiž, ako máš v pracovnej zmluve upravenú prácu nadčas. Aby to bola práca nadčas, musela by byť nariadená zamestnávateľom.
0 0
Clone1 Clone1

Clone1 je offline (nepripojený) Clone1

1./ Bolo tam celé vedenie a končili sme rovnako, čiže preukázané to je, prácu nadčas máme dohodnutú tak že nadčas sa neprepláca ale si ho vyberieme ako náhradné voľno.



2./ Čiže ako si písal tá cesta sa mi neráta do pracovnej doby?
To potom ak niekto cestuje takto 15 dní v mesiaci vlastným autom po 4 hodiny denne nemá to zarátané v dochádzke?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Clone1 Pozri príspevok
1./ Bolo tam celé vedenie a končili sme rovnako, čiže preukázané to je, prácu nadčas máme dohodnutú tak že nadčas sa neprepláca ale si ho vyberieme ako náhradné voľno.



2./ Čiže ako si písal tá cesta sa mi neráta do pracovnej doby?
To potom ak niekto cestuje takto 15 dní v mesiaci vlastným autom po 4 hodiny denne nemá to zarátané v dochádzke?
1. tak sa spýtaj nadriadeného, či si môžeš vybrať tú 1,5 hodinu ako náhradné voľno.

2. je to na dlhšiu debatu, či sa cesta započítava alebo nie. Keby si si prečítal celé tie doporučené témy, tam to je. A je jedno, či ide o služobné auto alebo vlastné.

V zásade, pokiaľ cestuješ v čase, kedy by si bol inak na pracovisku, tak tá doba sa počíta ako odpracovaná. Pokiaľ cestuješ v čase mimo riadneho prac. času, tak to sa ako nadčas nepočíta. Cestovanie nie je výkon práce, pokiaľ nespadá do riadnej prac. doby.
0 0
Clone1 Clone1

Clone1 je offline (nepripojený) Clone1

Chobot Pozri príspevok
1. tak sa spýtaj nadriadeného, či si môžeš vybrať tú 1,5 hodinu ako náhradné voľno.

2. je to na dlhšiu debatu, či sa cesta započítava alebo nie. Keby si si prečítal celé tie doporučené témy, tam to je. A je jedno, či ide o služobné auto alebo vlastné.

V zásade, pokiaľ cestuješ v čase, kedy by si bol inak na pracovisku, tak tá doba sa počíta ako odpracovaná. Pokiaľ cestuješ v čase mimo riadneho prac. času, tak to sa ako nadčas nepočíta. Cestovanie nie je výkon práce, pokiaľ nespadá do riadnej prac. doby.
ˇ

ďakujem za odpoveď,

v súhrne sme sa dozvedeli že máme deravý zákonník práce, kedže príklad ak by bola porada v sobotu 300 km mimo pracoviska a šiel by som tam 4 hodiny a späť 4 hodiny čas cestovania sa mi nezaráta, no pekne

ešte jednu otázku, musí mi zamestnávateľ zaplatiť amortizáciu automobilu pokiaľ nie je služobné ale jedná sa o vlastne auto v hodnote 0,183 €/km ?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Clone1 Pozri príspevok
ˇ

ešte jednu otázku, musí mi zamestnávateľ zaplatiť amortizáciu automobilu pokiaľ nie je služobné ale jedná sa o vlastne auto v hodnote 0,183 €/km ?
áno
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

maska2 Pozri príspevok
Aj ja by som potreboval poradiť.Či si môžem dať do VOZD vreckové zo zahraničnej pracovnej cesty , som SZČO a ak zamestnam zamestnanca a vyšlem ho na pracovnú cestu či aj jeho vreckové pojde do VOZD. Ďakujem nerozumiem tomu.Tóno
Na základe novely ZDP si už ako SZČO nemôžeš uplatňovať do výdavkov vreckové pri zahraničnej pracovnej ceste.
Ak sa ako zamestnávateľ rozhodneš poskytnúť pri zahraničnej pracovnej ceste zamestnancovi vreckové do výšky 40 % ustanoveného stravného, bude táto suma vreckového považovaná za daňovo uznaný výdavok.
Doplním, že táto suma nie je oslobodená od dane a teda je povinnosť aj odvod do SP.
2 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Clone1 Pozri príspevok
ˇ

ďakujem za odpoveď,

v súhrne sme sa dozvedeli že máme deravý zákonník práce, kedže príklad ak by bola porada v sobotu 300 km mimo pracoviska a šiel by som tam 4 hodiny a späť 4 hodiny čas cestovania sa mi nezaráta, no pekne

ešte jednu otázku, musí mi zamestnávateľ zaplatiť amortizáciu automobilu pokiaľ nie je služobné ale jedná sa o vlastne auto v hodnote 0,183 €/km ?
Nie je deravý ZP, ale to je špecifikum pracovných ciest. Bola by to debata na dlhšie.

Amotrizáciu ti musí zaplatiť (resp. máš na ňu zákonný nárok) len vtedy, ak s použitím vlastného auta súhlasil pred nástupom na pracovnú cestu. Ak by použitie iného auta než firmeného neschválil zamestnávateľ, a ty by si ho aj tak použil, nemal by si nárok na náhradu PHM a amortizáciu.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Clone1 Pozri príspevok
...ak by bola porada v sobotu 300 km mimo pracoviska a šiel by som tam 4 hodiny a späť 4 hodiny čas cestovania sa mi nezaráta...
... no keby len čas cestovania; ale skutočnosti je to 8 hodín šoférovania... teda výkon práce (aj keď nie vlastnej).
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Stefan2005 Pozri príspevok
... no keby len čas cestovania; ale skutočnosti je to 8 hodín šoférovania... teda výkon práce (aj keď nie vlastnej).
Už raz som to písal, ale dám aj sem svoj názor.

Treba rozlišovať, či ide o profesionálneho vodiča, alebo vodiča referenta. Ak vedie vozidlo profesionálny šofér, ktorého pracovnou náplňou je vedenie vozidla, tak ide o výkon práce. Napr. firma dá príkaz na odvoz elektroniky zo skladu v BA do prevádzky v KE. Potom vodič auta vykonáva prácu celú dobu, čo vedie vozidlo tam aj späť.

Ak ale vyšlú na pracovnú cestu referenta, ktorý sa má zúčastniť pracovného stretnutia v KE, tak zamestnávateľ po dohode so zamestnancom určí spôsob dopravy. Na výber majú: letecky, autobus, vlak, služobné auto, súkromné auto,... Ak si zamestnanec chce odpočinúť, nech si vyberie napr. vlak. Tam si môže pospať. Ak si vyberie auto (či už súkromné alebo firemné), musí rátať s tým, že ho bude musieť šoférovať - jedine, že by to auto dostal s vodičom (tu by ten vodič vykonával prácu, teda jemu by sa to rátalo ako výkon práce). Ten vodič v prvom prípade nemal na výber, on musel ísť s tým tovarom autom, teda musel vykonávať prácu. V druhom prípade ide len o spôsob dopravy do cieľu pracovnej cesty. Ak by si vybral vlakovú dopravu, tiež by to malo byť ako výkon práce? To, že si vybral auto, len zvolil spôsob dopravy, ale prácu nevykonáva. Nemusí súhlasiť s firemným autom. Kľudne môže ísť autobusom, ak nechce šoférovať.

Ak zamestnanec nesúhlasí s pracovnými cestami, musí si nájsť takú prácu, kde ho nebudú vysielať na pracovné cesty. Myslím, že to je jedna z vecí, na čo sa pri pohovoroch pýtajú (ak v pracovnej náplni sú prac. cesty) - či sa môže zúčastňovať prac. ciest. Ak tam súhlasí a je to v prac. zmluve, nechápem, prečo sa nad tým potom zamestnanci pozastavujú a odmietajú ísť na prac. cestu.
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať