Zavrieť

Porady

Cestovné náhrady

Ahojte
mame tu zamestnanca ktory ma dohodnute ze sa mu bude preplacat PHM.Pouziva sukromne vozidlo je spravne dnes ze sa vychadza zo sumy 6,20 SK.
A ak niekto vie aky je postup?
Naposledy upravil Denda : 10.08.06 at 07:07 Dôvod: zmena ikony
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Tá oprava je namieste - novela (81/2005 Z.z.) zákona o cestovných náhradách s účinnosťou 1.4.2005.
0 0
zuzanar zuzanar

zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

Prosím nezabite ma! Ja už dve hodiny študujem všetko okolo cesťákov. Až som zmagorila celkom (teda to je výraz). Povedala by som, že to aj chápem, len jednu vec poprosím objasniť.
SZČO-JU- si prenajme bezodplatne automobil od manželky, ale majú uzavreté BSM. Cestná daň zaplatená manželkou.
Nárok na 6,20 Sk náhrady nemá. OK.
A čo spotreba benzínu - náklady na základe km x cena Slovnaftu. Alebo musí mať bloky za tankovanie a môže si odpočítať DPH, keď to auto nie je majetkom firmy?
Ďakujem! Ďakujem! Ďakujem!
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

zuzanar
Prosím nezabite ma! Ja už dve hodiny študujem všetko okolo cesťákov. Až som zmagorila celkom (teda to je výraz). Povedala by som, že to aj chápem, len jednu vec poprosím objasniť.
SZČO-JU- si prenajme bezodplatne automobil od manželky, ale majú uzavreté BSM. Cestná daň zaplatená manželkou.
Nárok na 6,20 Sk náhrady nemá. OK.
A čo spotreba benzínu - náklady na základe km x cena Slovnaftu. Alebo musí mať bloky za tankovanie a môže si odpočítať DPH, keď to auto nie je majetkom firmy?
Ďakujem! Ďakujem! Ďakujem!
Spotreba benzínu podľa platných cien v deň použitia automobilu. Bločky nemusíš prikladať, ale môžeš. V prvom prípade podľa cien uvedených Slovnaftom, v druhom podľa skutočnej nákupnej ceny (z bločku). DPH nemôže odpočítať.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
zuzanar
Prosím nezabite ma! Ja už dve hodiny študujem všetko okolo cesťákov. Až som zmagorila celkom (teda to je výraz). Povedala by som, že to aj chápem, len jednu vec poprosím objasniť.
SZČO-JU- si prenajme bezodplatne automobil od manželky, ale majú uzavreté BSM. Cestná daň zaplatená manželkou.
Nárok na 6,20 Sk náhrady nemá. OK.
A čo spotreba benzínu - náklady na základe km x cena Slovnaftu. Alebo musí mať bloky za tankovanie a môže si odpočítať DPH, keď to auto nie je majetkom firmy?
Ďakujem! Ďakujem! Ďakujem!
Nespájala by som v tomto smere (nákup PHM) s cestovnou náhradou, ale s § 19 ods. 1 písm. l ZDP t.j. daňový výdavok je výdavok na spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu. Ak chcete auto používať na služobné účely a (je Vám to jasné predom - rozhodli ste sa a následne začali používať) vrelo doporučujem bloky o nákupe PHM a následne nevidím ani dôvod, prečo by nemohla byť odpočítaná DPH (pri splnení ostatných podmienok - súvislosť s podnikaním, kniha jázd, doklady s ERP so všetkými náležitosťami atď.)
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

AVO
Nespájala by som v tomto smere (nákup PHM) s cestovnou náhradou, ale s § 19 ods. 1 písm. l ZDP t.j. daňový výdavok je výdavok na spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu. Ak chcete auto používať na služobné účely a (je Vám to jasné predom - rozhodli ste sa a následne začali používať) vrelo doporučujem bloky o nákupe PHM a následne nevidím ani dôvod, prečo by nemohla byť odpočítaná DPH (pri splnení ostatných podmienok - súvislosť s podnikaním, kniha jázd, doklady s ERP so všetkými náležitosťami atď.)
Ak podnikateľ nemá zaradený automobil v podnikaní, nemá nárok na odpočítanie dane z pridanej hodnoty z nakúpených PHL. Podnikateľ neúčtuje o nákupe pohonných látok od dodávateľa, platiteľa DPH, ale o náhrade výdavkov za spotrebované pohonné látky, ktoré on sám vynaložil.
Ak by bol automobil zaradený v obchodnom majetku, bol by povinný účtovať o nákupe PHL a v takomto prípade by si mohol odpočítať DPH.
Skúste sa vyjadriť aj ďalší.
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
aninka
Milí poráďáci, prosím vás nemá niekto vzorovú dohodu medzi zamestnancom a zamestnávateľom na používanie súkromného automobilu ?

Ak by sa našla dobrá duša, ktorá to vloží do porady budeme iste mnohí vďační
Mám dohodu zamestnanca (konateľa) schválenú druhým konateľom
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Evanka
Ak podnikateľ nemá zaradený automobil v podnikaní, nemá nárok na odpočítanie dane z pridanej hodnoty z nakúpených PHL. Podnikateľ neúčtuje o nákupe pohonných látok od dodávateľa, platiteľa DPH, ale o náhrade výdavkov za spotrebované pohonné látky, ktoré on sám vynaložil.
Ak by bol automobil zaradený v obchodnom majetku, bol by povinný účtovať o nákupe PHL a v takomto prípade by si mohol odpočítať DPH.
Skúste sa vyjadriť aj ďalší.
Ja som vyrozumela, že Zuzanar hovorí o osobnom motorovom vozidle, ktoré má SZČO prenajaté (aj keď od vlastnej manželky a bezplatne). A vtedy účtuje o nákupe PHL ako u firemného auta, teda na základe blokov a má nárok aj na odpočet DPH ako píše AVO.
0 0
slimak slimak

slimak je offline (nepripojený) slimak

Som konateľom s.r.o. a zároveň zamestnancom. Na pracovné cesty používam súkromné osob. vozidlo.

Účel cesty uvádzam školenie, obchodné jednanie,podpis zmlúv,nákup tovaru, odvoz účt. dokladov ext.účtovníkovi atď..

Akým spôsobom dokážem správnosť a odvôvodnenosť výdavkov na pracovné cesty.

Podľa môjho názoru je to vyúčtovanie cestovných výdavkov a výdavkový poklad.doklad.

Pri daň.kontrole mi daň. úrad vylúčil z výdavkou tie, pri ktorých bol účel cesty nákup tovaru, ale nemal som na ten deň doklad o nákupe tovaru to znamená, nemám preukázny doklad o tom, že uvedený deň sa naozaj prac.cesta za účelom nákupu tovaru uskutočnila.

Je potrebné dokazovať nejakými inými dokladmi, že prac. cesta sa uskutočnila? A akými?

Čo keď v daný deň nemali na sklade požadovaný tovar, dátum dodania na fa. je iný ako je dátum prac.cesty atď..

0 0
Katchenka Katchenka

Katchenka je offline (nepripojený) Katchenka

Otázka...používam auto, ktoré je napísané na firmu X (je požičané od firmy X súkromne, bez akejkoľvek dohody, alebo platby požičovného...). Používam ho vo firme Y na firemné účely. Ako môžem uplatniť cestovné výdavky?
0 0
Katchenka Katchenka

Katchenka je offline (nepripojený) Katchenka

Ešte by som chcela poprosiť či nemáte niekto tlačivo na vyúčtovanie cestovných výdavkov v elektronickej podobe
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Podľa mňa si nemôže vyúčtovať cestovné náhrady, lebo fírma X by musela povýšiť svoje tržby o nájom automobulu v cene obvyklej na trhu. Firma Y nemá zmluvu o používaní automobilu, hoci ním podniká. Chcelo by to zlegalizovanie skutočnosti.
  • File Type: xls SC.xls (20.0 KB, 330 videní)
0 0
Katchenka Katchenka

Katchenka je offline (nepripojený) Katchenka

No ja to auto použivam súkromne...len som chcela nahradiť PHM , firmou pre ktorú pracujem aj keď auto nie je mojim majetkom.
Avšak PHM platím ja a jazdím pre firmu Y.
0 0
učiteľka učiteľka

učiteľka je offline (nepripojený) učiteľka

t.č. učiteľka, absolventka SEŠ a VŠE ...viac
Prečítala som si uvedené a mám podobný problém ako Slimák. Konateľ a zároveň zamestnanec dochádza pracovať z miesta bydliska asi 100 km takmer denne vlastným autom. Čo bude daňovák žiadať? Dohodu o použ. osobného vozidla (stiahla som, ďakujem) alebo aj niečo iné? Ak má auto prerobené na plyn, treba mať o tom nejaké potvrdenie v TP? Vtedy sa tuším môže dohodnúť so zamestnávateľom (s kým keď je aj konateľ aj zamestnanec???) na cene sa spotrebované PHM. Vďaka za odpoveď.
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
učiteľka
Prečítala som si uvedené a mám podobný problém ako Slimák. Konateľ a zároveň zamestnanec dochádza pracovať z miesta bydliska asi 100 km takmer denne vlastným autom. Čo bude daňovák žiadať? Dohodu o použ. osobného vozidla (stiahla som, ďakujem) alebo aj niečo iné? Ak má auto prerobené na plyn, treba mať o tom nejaké potvrdenie v TP? Vtedy sa tuším môže dohodnúť so zamestnávateľom (s kým keď je aj konateľ aj zamestnanec???) na cene sa spotrebované PHM. Vďaka za odpoveď.
ak má plyn.. aj tak musí minimálne štartovať na benzín.. takže podľa vyjadrenia DR SR...treba si dávať do náhrad iba benzín, lebo ako budú sledovať, koľko sa spotrebovalo benzínu a koľko plynu... čo sa týka dohody o používaní mot. vozidla, spraví dohodu medzi firmou a sebou samým... budú tam dva jeho podpisy...:-)
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

Babenko môžeš dať na poradu to vyjadrenie DR SR.Mám klienta-SZČO ,ktorý má auto prerobené na plyn,ale jazdí aj na benzín.
0 0
martaO martaO

martaO je offline (nepripojený) martaO

Musí mať ešte zmluve o použití súkromného vozidla na služobné účely. Inak tak ako radili ostatní.
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
Luna
Babenko môžeš dať na poradu to vyjadrenie DR SR.Mám klienta-SZČO ,ktorý má auto prerobené na plyn,ale jazdí aj na benzín.
nemám ho.. to bolo na jednom školení, čo robili pracovníci ÚDR...a tam to povedali.. nakoľko nevieš presne povedať, koľko ti auto spáli plynu, lebo plyn má oktánové číslo 100, benzín len 98 a určite sa ho spáli viac ako toho benzínu (to moja vlastná skúsenosť)... a spotrebu benzínu máš v TP. A ešte jedna vec, ako to dokazovať, že koľko plynu si prejazdila a koľko benzínu...a zosúladiť to s prejazdenými km.. to je o život...
0 0
Timejka Timejka

Timejka je offline (nepripojený) Timejka

Dobrý večer,

je to veľmi rozsiahla problematika čo sa týka cest. náhrad pri SZČO. Prečítala som si viac publikácií ale ak Vám mám pravdu povedať stále mi nie je jasné čo a ako si uplatniť do výdavkov. Mám nasledovný problém:
1. SZČO (maliari, murári a pod. )- vlastní automobil nezaradený do obch. majetku . Denne dochádza za prácou (cca 30 km a viac) - môže PMH a náhradu účtovať do výdavkov.
Miesto podnikania: trvalé bydlisko
Čo sa vlastne považuje " miestom kde sa činnosť pravidelne vykonáva"??
Predsa maliari, murári atď. sú stále niekde na stavbách!!
A za prácou denne dochádzajú z "miesta podnikania" . Môžem to považovať za prac. cestu??
2. stravné - ako ošetriť aby sa mohli stravné lístky pre SZČO dávať do výdavkov, keďže je viac ako 5 hodín mimo "miesta podnikania"??

Čo urobiť - zahrnúť to nejako do mandátnej zmluvy s firmou kt. má uzatvorenú zmluvu so SZČO?? Ak áno, tak ako??
Máte niekto nejaké skúsenosti s daň. kontrolou ohľadne tejto veci?? Čo uznali a čo nie ako daňovo uznateľný výdavok??
Za každý Váš príspevok budem veľmi vďačná, keďže som už v koncoch.
Ako to spraviť aby to bolo pre živnostníka čo najvýhodnejšie.
Ešte raz ďakujem.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

babenko1
nemám ho.. to bolo na jednom školení, čo robili pracovníci ÚDR...a tam to povedali.. nakoľko nevieš presne povedať, koľko ti auto spáli plynu, lebo plyn má oktánové číslo 100, benzín len 98 a určite sa ho spáli viac ako toho benzínu (to moja vlastná skúsenosť)... a spotrebu benzínu máš v TP. A ešte jedna vec, ako to dokazovať, že koľko plynu si prejazdila a koľko benzínu...a zosúladiť to s prejazdenými km.. to je o život...
Myslím, že nemáš pravdu. Cena plynu je cca 60% z ceny benzínu. A to by DU bol tak štedrý aby si SZČO molhol dať o 40% viac do nákladov za PHM než v skutočnosti zaplatí ? Asi nie. Dá sa to odsledovať. Legálne namontovaná nádrž má tiež ukazovatel kolko tam je plynu. Benzín ukazuje tiež, kolko je v nádrži. Bude s tým viac roboty ale kto má dve palivá bude sa musieť pravdepodobne s tým pohrať. Veď aj nové sw na knihy jázd už ponúkajú ako alternatívu plyn.
Pekný večer...
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
Janko.. ja som písala len vysvetlenie ÚDR... takto to tam prezentovali
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať