Zavrieť

Porady

Platby za upratovanie -- existuje spravodlivy postup?

Otazka: Upratovanie spolocnych priestorov v bytovom dome --- platit osoba/mesiac alebo byt/mesiac? Ja si myslim, ze spravodlivejsie je platba upratovanie/osoba (za kazdy mesiac) s tym, ze sa zohladnuje pocet osob byvajucich v byte. Jeden z nasich vlastnikov bytov tvrdi, ze je fer platit za byt ako jednotku na mesiac bez ohladu kolko ludi v nom byva -- jeho jedinou motivaciou ako sam povedal je nezvysovat platby, hoci so sucasnou sumou ktoru sme schopni dnes vyzbierat na upratovaciu catu nemame a nie je realne aby sme si upratovali samy kedze na to nikto nema cas alebo je bud prilis stary a slaby. sme maly dom (9 bytov) a 21 ludi a vychadza to tak, ze by sme potrebovali 2000 sk na upratovaciu sluzbu...to znamena cca 100 sk/osobu. 6 z 9 bytov s tym suhlasi, jeden este zvazuje, 1 nesuhlasi ale nevieme preco a ten treti nesuhlasi nikdy s nicim co by mu zvysilo platby hoci ako jediny bez opravnenia vyuziva niektore casti spolocnych priestoroc pre svoj vlastny prospech bez reflektovania tohto v akychkolvek platbach (vyuzivanie kotolne pre vlastne ucely, vyuzivanie dvora na parkovanie, vyuzivanie susicky na dvore pre vlastne susenie pradla -- inac tam je pod tym zaparkovane ich auto...cize keby niekto chcel susit tak nemoze).
Naposledy upravil marwiny : 07.07.07 at 13:32
Usporiadat
Téma je uzavretá.
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Argumentácia o komunálnom odpadu je u Vašeho vyjadrenie neopodstatnená. Odpad tvoríte v meste kde bývate a nie je rozhodujúce v ktorej časti.
A k tomu počtu osôb. Jedna viacpočetná rodina s dobrým správaním aj detí narobí možno menej neporiadku ako niektorí jednotlivci - nespratníci.
Akú ešte chtete argumenáciu o podieloch. Na spoločných priestoroch má každý podiel podľa plochy bytu, tak na základe toho bude platiť.
Prepáčte trocha nasledujúcu otázku - nie ste zainteresovaní na tom upratovaní?
Inak si to neviem vysvetliť, prečo by ste si nemohli upratovať sami. A keď niekto nemôže, tak nech zaplatí tomu, kto to urobí namiesto neho.
Neviem, prečo sa pýtate na Porade, keď stále len obhajujete svoj názor, že treba zvýšiť platby.
A dokonca ste sa vyjadrili, keď na niekto nemá, tak nech sa odsťahuje.
Na toto sme na Porade neboli zvyknutí. Nikomu nevnucujeme svoj názor, len sa tu radí.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

A ešte dodatok, prečo nedáte upratovanie tej rodine, čo to chcela robiť za 1600,- ?
0 0
marwiny marwiny

marwiny je offline (nepripojený) marwiny

svojar Pozri príspevok
A ešte dodatok, prečo nedáte upratovanie tej rodine, čo to chcela robiť za 1600,- ?
kludne to moze tato rodina robit. V pohode.
Nie na upratovani nie som zainteresovana:-)...Praveze mam kopec inych aktivit a toto robim len preto, lebo tu na to vsetci kaslu. a bola by som rada, keby sa na nasom rozpadajucom sa dome robilo viac.

tam ste si asi nevsimli argument, ze tato rodina nema zaujem na zmenach, vyhovuje jej viac status quo, aj so vsetkymi vyhodami ktore si v sucasnoti uziva.

myslim, ze prehodnotit, ci niekto ma na to aby byval tam, kde si to nemoze dovolit je legitimna otazka, pretoze okrem toho, ze si stazuje svoju existenciu, stazuje proces zmien a tym stazuje aj dosahovanie cielov domu. myslim, ze ak niekto byva v takmer 100 rocnom dome a odmieta platit poistku za dom nie je vobec OK. A argument, ze mu to zvysuje vydavky nie je vhodnym argumentom.
0 0
marwiny marwiny

marwiny je offline (nepripojený) marwiny

Kušnierik Pozri príspevok
Ahoj Marwiny mame upratovačku od roku 2000, 9p. vežiak platíme 40Sk osoba/ mesiac jej naplň je
· Umývanie prízemia, vstupnej haly, výťahov a zametanie domu 5 x týždenne.
· Zametanie, utieranie, umývanie schodov, chodieb a ostatných spoločných častí domu a spoločných zariadení domu (pivnica, dvor, sušiareň, žehliareň, kočikáreň a pod.), doporučujeme minimálne 1 x týždenne.
· Čistenie osvetľovacích zariadení, okien v spoločných priestoroch, stien, dverí domu a do spoločných priestorov, zábradlí a ostatných spoločne užívaných zariadení, minimálne 2 x ročne.
· Čistenie a udržovanie schodnosti chodníkov a prístupových ciest k domu a k jeho spoločným zariadeniam (zametanie) 1 x týždenne.
Pri veľkom znečistení vykonávať tieto práce aj častejšie
Jej odmena je 4400 Sk hrubeho a robí to jedna dôchotkina z bytovky. Do poplatkov za upratovanie idu aj naklady na čistiace potreby, metli a studenu a teplu vodu ktoru meriame meračom atd. Ahoj
prípade otazok@
My sme maly dom, 9 bytov, za upratovanie chcu profi upratovaci 2000 sk. pri sucasnej sume 75 sk na osobu 2000 sk nemame.
0 0
Igy Igy

Igy je offline (nepripojený) Igy

marwiny Pozri príspevok
a co presne je na tom nelogicke?
ked zije jedna osoba a v byte 200 m2 a a pod nou rodina (5 ludi) na ploche 70 m2...tak je podla teba logicke, aby ten co ma vacsi byt platil viac? podla mna to logicke absolutne nie je.ale je logicke ze tych 5 ludi zaspini spolocne priestory viac, ze budu castejsie behat von a dnu, ze budu castejsie vynasat smeti. rovnako ako sa plati za smeti osoba/mesiac TAK je logicke ze sa za kazdu dalsiu sluzbu plati od osob. podla mna rozloha bytu s tym nema co robit....je to akysi historicky omyl zo socializmu. fond oprav OK podla rozlohy..tam je logika...ale upratovanie, odvazanie smeti osoba/mesiac...kazda osoba nech si plati za to, ze vyraba smeti a ze pouziva spolocne priestory, ktore treba upratat. pride mi to velmi logicke.
Si precitaj moj prispevok. Nepisem ze platit od plochy bytu ale platit za kazdy byt rovnako bez ohladu na pocet osob a jeho rozlohu. Pouzivaju sa tu subjektivne pocity ze viac ludi spravi viac spiny a naopak - to je len dohad.
Pozrite sa na to "logicky": ak za tyzden stoji upratanie 1000 Sk o kolko viac bude stat ked bude vo vchode byvat o 10 ludi viac? O 0 Sk pretoze je to fixny naklad a preto by mal byt rozratany na byt (10 bytov = náklady/10).
Smeti o kolko vzarstu naklady ked bude vo vchode o 10 ludi viac = potreba viacerych kontajnerov a teda vyssie naklady = rozpocitavanie na osobu
Vytah o kolko vzrastu naklady ked bude vo vchode o 10 ludi viac = castejsie vyuzivanie a vyssia spotreba energie = rozpocitavanie na osobu (deto osvetlenie a pod.)
0 0
Mackovka Mackovka

Mackovka je offline (nepripojený) Mackovka

marwiny Pozri príspevok
My sme maly dom, 9 bytov, za upratovanie chcu profi upratovaci 2000 sk. pri sucasnej sume 75 sk na osobu 2000 sk nemame.
Tiež sme mali problémy s upratovaním. Upratovali len 2-3 rodiny v každom vchode (5-poschodový dom, 3 vchody). Na upratovanie vo väčšom rozsahu neboli zdroje. Tak sme sa dohodli iba na akomsi upratovacom základe: raz do týždňa umyť schodište a zamiesť priestor pred vchodovými dverami. Platíme za to 1000 Sk jednej panej z domu. A môžem povedať, že je to poznať. Zišlo by sa aj častejšie upratať, ale takto aspoň má na tom jednom uprataní za týždeň každý podiel. Poplatok sa rozpočítava na byt. Veď ani keď sme mali rozpis, ktorý mimochodom nebol dodržiavaný, tak rodina s viacerými členmi neupratovala chodby viackrát- vždy mal službu jeden byt na schodišti. A na upratovanie ostatných spoločných priestorov zvoláme brigádu a objednáme kontajner na nepotrebné veci raz do roka. A keď na brigádu obyvatelia nechodili, odsúhlasili sme aby predseda zabezpečil brigádnikov. Jednorazové upratovanie bolo takto riešené na dohodu. Viac sa nám v upratovaní nepodarilo. Ale aj to je viac ako neupratovanie vôbec.
0 0
marwiny marwiny

marwiny je offline (nepripojený) marwiny

Igy Pozri príspevok
Si precitaj moj prispevok. Nepisem ze platit od plochy bytu ale platit za kazdy byt rovnako bez ohladu na pocet osob a jeho rozlohu. Pouzivaju sa tu subjektivne pocity ze viac ludi spravi viac spiny a naopak - to je len dohad. Ja hovorim, ze presne taketo subjektivne pocity sa pouzivaju pri vsetkom nemeratelnom, ci uz su to smeti alebo upratovanie.
Pozrite sa na to "logicky": ak za tyzden stoji upratanie 1000 Sk o kolko viac bude stat ked bude vo vchode byvat o 10 ludi viac? O 0 Sk pretoze je to fixny naklad a preto by mal byt rozratany na byt (10 bytov = náklady/10). Fixny naklad to moze zostat.
Smeti o kolko vzarstu naklady ked bude vo vchode o 10 ludi viac = potreba viacerych kontajnerov a teda vyssie naklady = rozpocitavanie na osobu Tuto ide o rovnaky princip, akurat v porovnani s upratovanim to mozete merat (viac smetiakov, viac smeti). Viete to odmerat, ci narast o 5 ludi sposobuje vyssie mnozstvo smetiakov. Keby sme mali 5 rokov jednu upratovaciu catu, tak aj ta vie zmerat, ako sa menia poziadavky na upratovanie v zavisloti od pocut ludi. Zistovala som si, ze v zapadnej europe je vsetko striktne ratane od poctu ludi, v novych domov je tiez vsetko ratane od poctu ludi (pred 10 rokmi sme zacali byvat v novom bytovom dome, kde si kazdy platil vsetky sluzby od poctu ludi...sledovali sa pocty ludi, nestalo sa, ze by niekto mal niekoho nacierno, zabezpecovala sa tym aj bezpecnost v dome etc...je to prepojene na viac faktorov. Vas napad platit za byt bez ohladu na hocico nie je priechodny pre mna. Kazdy ma platit za to, co pouziva, pri spolocnych priestoroch ide o to, ze kazda domacnost ma rovnaku plochu spolocnych priestorov..plus v niektorych domacnostiach byva viac ludi a v niektorych menej...realne 5 ludi vyprodukuje viac spiny, smeti, minie viac elektriny, vody etc...priemerne je to tak, ostatne su vsetko iba dohady a s dohadmi nepracujem.

Vytah o kolko vzrastu naklady ked bude vo vchode o 10 ludi viac = castejsie vyuzivanie a vyssia spotreba energie = rozpocitavanie na osobu (deto osvetlenie a pod.)
Rovnaky argument...zaujimave ze niekde tieto vase argumenty platia a niekde nie...nedokazem sa v tomto type nekonzistentnej argumentacie pohybovat...Podme k vasim metodam dohadov a predpokladov..Ludia na prizemi za vytah platia/neplatia? Kolko platia ludia na 2, 3, 4 poschodi? Kolko plati ten, co tvrdi, ze vytahom vobec nechodi? My vytah nemame, takze toto nemusime riesit..ale myslim, ze je to rovnaka oblast ako upratovanie.
0 0
marwiny marwiny

marwiny je offline (nepripojený) marwiny

Mackovka Pozri príspevok
Tiež sme mali problémy s upratovaním. Upratovali len 2-3 rodiny v každom vchode (5-poschodový dom, 3 vchody). Na upratovanie vo väčšom rozsahu neboli zdroje. Tak sme sa dohodli iba na akomsi upratovacom základe: raz do týždňa umyť schodište a zamiesť priestor pred vchodovými dverami. Platíme za to 1000 Sk jednej panej z domu. A môžem povedať, že je to poznať. Zišlo by sa aj častejšie upratať, ale takto aspoň má na tom jednom uprataní za týždeň každý podiel. Poplatok sa rozpočítava na byt. Veď ani keď sme mali rozpis, ktorý mimochodom nebol dodržiavaný, tak rodina s viacerými členmi neupratovala chodby viackrát- vždy mal službu jeden byt na schodišti. A na upratovanie ostatných spoločných priestorov zvoláme brigádu a objednáme kontajner na nepotrebné veci raz do roka. A keď na brigádu obyvatelia nechodili, odsúhlasili sme aby predseda zabezpečil brigádnikov. Jednorazové upratovanie bolo takto riešené na dohodu. Viac sa nám v upratovaní nepodarilo. Ale aj to je viac ako neupratovanie vôbec.
No viackrat nemusela, ale ten co byva sam tak mu to trva dlhsie upratat za vsetkych, ako ti, co byvaju 5 a pomozu si navzajom..cena prace toho 1 je teda vyssia ako 1 z tych 5. tu je rozdiel .
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ja navrhujem použiť znenie zákona 182/1993 s jeho novelizáciami. Názorov myslím je dosť, takže si treba vybrať. Kto chce platiť nech si platí, kto chce upratovať by mal mať umožnené si upratovať aby nemusel platiť. Tí čo žijú z podpory a sociálnych dávok... sú doma a chcú upratať, nemajú veľmi z čoho zaplatiť službu, ktorú sú schopní sami urobiť. Ale na spoločných priestoroch by sa mal podieľať každý, nakoľko je ich spoluvlastníkom. Skutočne záleží na tom, ako sa vedia na zhromaždení všetci dohodnúť a treba chápať aj tých čo jednoducho na platenie nemajú, tak ako sa chápu Tí, čo nevládzu. Nieke tam treba hľadať kompromis. Verím, že keby ste si urobili výberové konanie na upratovanie vo Vašom dome našli by ste isto aj takých čo by Vám upratovali za podmienok, ktoré by vyhovovali všetkým. Ozaj, robili ste výberové na to upratovanie u Vás? Ja by som sa toho hneď chytila, lebo sa malo robiť. Je to predsa poskytovanie služby. Ale aj tak som toho názoru, že pokiaľ majú rovnaký podiel na spoločných priestoroch, majú sa na upratovaní podieľať podľa tohto podielu všetci jedným dielom. Inak je dohoda ťažká.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

marwiny Pozri príspevok
No viackrat nemusela, ale ten co byva sam tak mu to trva dlhsie upratat za vsetkych, ako ti, co byvaju 5 a pomozu si navzajom..cena prace toho 1 je teda vyssia ako 1 z tych 5. tu je rozdiel .
... je tiež rozdiel zaplatiť 1 a zaplatiť 5. 1 to urobí za napr. 1,5 hod. v sume napr. Sk 200,- a 5 za 3/4 hod. a dostanú tiež 200,- čiže každému po Sk 40,-, takže priama úmera platí. Za tú istú prácu rovnaká pláca. Upratovací servis raz pošle 3 a raz 5 ale suma sumárum výplata je jedna /to je len teória/.
0 0
marwiny marwiny

marwiny je offline (nepripojený) marwiny

Elena Navrátilová Pozri príspevok
... je tiež rozdiel zaplatiť 1 a zaplatiť 5. 1 to urobí za napr. 1,5 hod. v sume napr. Sk 200,- a 5 za 3/4 hod. a dostanú tiež 200,- čiže každému po Sk 40,-, takže priama úmera platí. Za tú istú prácu rovnaká pláca. Upratovací servis raz pošle 3 a raz 5 ale suma sumárum výplata je jedna /to je len teória/.
jasne, pre obyvatelov je to jedno ci im upratuje 5 ludi alebo jeden...ale pre tych co to upratuju to jedno nie je...a teda ked ja byvam ako dalsie 3 domacnosti sama tak ten cas bude drahsi pre mna ako pre tych 5 ludi ked budu upratovat...a v tomto je to nefer...som presvedcena, rovnako ako nas spravca a rovnako ako vsetci moji znamy kt.byvaju v novych bytoch ze platba osoba/mesiac je jedniny ferovy sposob...a tato diskusia ma v tomto nazore este viac podporila...argumenty preco byt/mesiac boli dost vlazne..akoby ludia stale chceli zit na ukor inych...cize na konci je to stret sociku a kapitalizmu:-) ked maju socialne slabsie rodiny byvat v centre mesta nech byvaju ale ja im na to doplacat nebudem a ani dalsi ludia v dome...to sa nerobi.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Nemôžem nereagovať na túto tému. Prepáč Marwiny, ale ak sa ideš baviť o tom čo je férové a čo nie, tak zabudni na bývanie v bytovom dome. A ak sa Ti zdá nefér práve taká služba ako upratovanie a má pre Teba tak obrovský význam, tak sa prosím vážne zamysli. Pretože je viac dôležitejších vecí, ktoré by Ťa mohli trápiť a ktoré sú skutočne nefér (z hľadiska financií).
Rozvíjať upratovanie pomaly na piatich stranách, je len zbytočné marenie času a aj tak to tu nevyriešiš. Napriek tomu si myslím, že si dostala pár pekných návrhov a tipov ako túto problematiku riešiť a je len na Tebe a ostatných vlastníkoch ako si to vyriešite. Ver však, že nenájdeš a ani nehľadaj jednotný postup, ktorý by jednoznačne stanovoval čo a ako s upratovaním. Je to na ľuďoch, o ľuďoch, na hľadaní optimálneho riešenia a jeho akceptovaní.
A na záver: Ako si usteliete tak budete spať. Howgh. :-)
0 0
marwiny marwiny

marwiny je offline (nepripojený) marwiny

peton Pozri príspevok
Nemôžem nereagovať na túto tému. Prepáč Marwiny, ale ak sa ideš baviť o tom čo je férové a čo nie, tak zabudni na bývanie v bytovom dome. A ak sa Ti zdá nefér práve taká služba ako upratovanie a má pre Teba tak obrovský význam, tak sa prosím vážne zamysli. Pretože je viac dôležitejších vecí, ktoré by Ťa mohli trápiť a ktoré sú skutočne nefér (z hľadiska financií).
Rozvíjať upratovanie pomaly na piatich stranách, je len zbytočné marenie času a aj tak to tu nevyriešiš. Napriek tomu si myslím, že si dostala pár pekných návrhov a tipov ako túto problematiku riešiť a je len na Tebe a ostatných vlastníkoch ako si to vyriešite. Ver však, že nenájdeš a ani nehľadaj jednotný postup, ktorý by jednoznačne stanovoval čo a ako s upratovaním. Je to na ľuďoch, o ľuďoch, na hľadaní optimálneho riešenia a jeho akceptovaní.
A na záver: Ako si usteliete tak budete spať. Howgh. :-)
No ved ludia tu o tom debatuju...tak mozno to bude aj 10 stran o upratovani...su aj dolezitejsie veci, ale ked su problematicke taketo jednoduche, tak neviem ako budeme riesit tie problematicke..nakoniec problemom je iba ta jedna rodina..a ta kedze nema zaujem tak ju budeme musiet jednoducho vzdy prehlasovat a mozno sa nakoniec odstahuju aj samy.
Naposledy upravil marwiny : 09.07.07 at 09:33
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Neviem prečo by sa mali odsťahovať. To, že ich prehlasujete ešte neznamená Vaše víťazstvo. Prehlasovaný sa môže obrátiť na súd a ten potom rozhodne či výsledok hlasovania odpovená aj po právnej stránke.
Mám takový pocit,že zrovna v tomto prípade by ste asi neuspeli. Súd by pravdepodobne rozhodol, že platiť sa má podľa spoluvlastníckeho podielu a nie podľa počtu osôb. Takový je názor môjho syna a nevesty. Obaja sú právnici, navyše nevesta pracuje práve s bytovým právom.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

svojar Pozri príspevok
Neviem prečo by sa mali odsťahovať. To, že ich prehlasujete ešte neznamená Vaše víťazstvo. Prehlasovaný sa môže obrátiť na súd a ten potom rozhodne či výsledok hlasovania odpovená aj po právnej stránke.
Mám takový pocit,že zrovna v tomto prípade by ste asi neuspeli. Súd by pravdepodobne rozhodol, že platiť sa má podľa spoluvlastníckeho podielu a nie podľa počtu osôb. Takový je názor môjho syna a nevesty. Obaja sú právnici, navyše nevesta pracuje práve s bytovým právom.
Ja tiež súhlasím... je to majetok od podielu... a nikoho predsa nezaujíma koľkí sa o ten podiel prihlásia v rámci vlastníctva. Starať sa fakt treba v každom zriadení... je to súkromný majetok.
0 0
marwiny marwiny

marwiny je offline (nepripojený) marwiny

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Ja tiež súhlasím... je to majetok od podielu... a nikoho predsa nezaujíma koľkí sa o ten podiel prihlásia v rámci vlastníctva. Starať sa fakt treba v každom zriadení... je to súkromný majetok.
nebavime sa tu samozrejme o ziadnom vitaztve ani porazke. bavime sa tu o dvoch veciach..prva je ci platit podla osoba/mesiac alebo byt/mesiac a druha vyvstala akosi z debaty a je to tom, co s vlastnikom, ktory brzdi (dlhodobo) rozvoj domu, jeho opravy etc. s prihliadnutim na fakt, ze sam neopravnene uziva iste casti domu a dvora pre svoje sukromne ucely..otazka moralky. v ramci snahy od spolocny konsenzus si asi musime uvedomit, ze tento vzdy nenastane a vtedy sa jednoducho drzat hlasovania a konat podla vysledkov hlasovania. zatial to vyzera tak, ze tato rodina nema zaujem na ziadnej zmene a teda ju budeme musiet vzdy prehlasovat, co je asi jedine vychodisko. v dome, kde som predtym byvala boli velmi vysoke naklady, velmi vysoka uroven starostlivosti spravcu, a vsetko na co neboli merace sa platilo od osob (upratovanie, smeti a dalsie).

2. odvolavate sa tu na zakon. mozno mi uniklo, ale kde sa jasne pise, ze upratovanie sa plati od rozlohy bytu a jemu prinaleziacemu podielu na spolocnych priestoroch? nasla som maximalne toto, ale to o upratovani nic nehovori:
§ 10

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov anebytových priestorov znášajú vdome náklady podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu určeného podľa § 5 ods. 1 písm. b).


ak ste mysleli na toto, tak novela kt. vstupila do platnosti 1.7.2007 hovori:


24. V § 10 ods. 1 posledná veta znie:

„Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu, ak sa dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov nedohodli inak .“.

a dalsia novelizacia pise:
26. § 10 sa dopĺňa odsekom 6, ktorý znie:

„(6) Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. Okrem služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi, sa za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru považuje najmä osvetlenie spoločných častí domu, odvoz odpadov, čistenie žúmp, užívanie výťahov, upratovanie, dodávka tepla a teplej vody, dodávka vody od vodárenských spoločností a odvádzanie odpadových vôd.“.

ak by ste mali cas a zaujali stanovisko aj k tymto informaciam, budem rada.

vopred vdaka.
0 0
marwiny marwiny

marwiny je offline (nepripojený) marwiny

Nasla som jednu konkretnu zmluvu. Ani podla tejto zmluvy nie je pravda, ze jedinym sposobom ako platit za upratovanie je podiel na spoloc.priestoroch/mesiac
www.bpmk.sk/zmluva_o_vyk_vzor.doc

Článok III.
Spôsob rozúčtovania nákladov za poskytnuté plnenia


1.Skutočné náklady za poskytnuté plnenia rozúčtuje správca na jednotlivé byty v dome takto :
a) dodávka tepla:
·podľa vykurovacej plochy bytu alebo pomerových rozdeľovačov nákladov
b) dodávku SV a TÚV a odvádzanie vody

·podľa hodnôt nameraných bytovými meračmi upravených koeficientom
·podľa počtu osôb
c) užívanie výťahu, dodávku el. energie do SP a zariadení:
·podľa počtu osôb v byte
·rovnakým dielom za byt
·podľa veľkosti bytu
d) upratovanie SP a zariadení, vrátane odpratávania snehu od vchodu a zo spojovacieho chodníka
·podľa počtu osôb v byte
·rovnakým dielom za byt
·túto službu si zabezpečia vlastníci svojpomocne
e) používanie spoločnej televíznej antény: rovnakým dielom
Naposledy upravil marwiny : 04.07.07 at 21:43 Dôvod: chyba
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Stále tu zdôvodňujete mieru využívania podľa toho koľko má rodina osôb. Ale pokial sa nemýlim, písali ste, že bývajú na prízemí. Takže nevyužívajú priestory na poschodí. Čo keby ste sa zamysleli nad mierou využívania podľa m2. Skúste zruba napísať m2 jednotivých priestorov po poschodich vrátane schodov a já napíši ako by to asi šlo rozpočítavať. Taktiež počet osob rodín a na ktorom poschodí bývajú.
Naposledy upravil svojar : 05.07.07 at 05:38
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Nejdem tu prikladať siahodlhé citácie. Veď o mieru využívania sa tu predsa aj jedná. A vzor je len vzor. Preto je vzor, že sa má vybrať, ktorá varianta v jednotlivých SVB sú odsúhlasené. V konečnom dôsledku, bola téma zadaná na vyjadrenie sa k upratovaniu a k názorom. Takže neviem či sú toto správne reakcie. Stačí si vybrať, na zhromaždení z ponúkaných možností riešenie navrhnúť a členovia SVB sa predsa musia dohodnúť hlasovaním. Tu nejde nikomu o vnucovanie svojho názoru. Aj keď niekedy mi to tak pripadá. Znenie zákona je dané, treba navrhnúť varianty na zhromaždení. Ak z 9 nemôže upratovať jeden,... ide o dohodu medzi vlastníkmi. Ale ak sa dohodnete na službe, treba to výberové určite urobiť. Skús pouvažovať potom na položke do upratovania ako som to písala na začiatku. Ak s tým budú ostatní súhlasiť, bude to mimo poradia toho čo nemôže upratovať.
0 0
marwiny marwiny

marwiny je offline (nepripojený) marwiny

svojar Pozri príspevok
Stále tu zdôvodňujete mieru využívania podľa toho koľko má rodina osôb. Ale pokial sa nemýlim, písali ste, že bývajú na prízemí. Takže nevyužívajú priestory na poschodí. Čo keby ste sa zamysleli nad mierou využívania podľa m2. Skúste zruba napísať m2 jednotivých priestorov po poschodich vrátane schodov a já napíši ako by to asi šlo rozpočítavať. Taktiež počet osob rodín a na ktorom poschodí bývajú.
byvaju na prizemi to je pravda, ale napr. vyuzivaju byvau kotolnu ako svoju pivnicu, vyuzivaju dvor na pakovanie (bez opravnenia) a vyuzivaju dvor na vesanie pradla...rovnako vo dvore maju garaze 3 z rodin,plus su tam dve dalsie garaze ktore nepatria vlastnikom ale cudzim osobam.takze toto vsetko by trebalo vyratat.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať