Zavrieť

Porady

Platby za upratovanie -- existuje spravodlivy postup?

Otazka: Upratovanie spolocnych priestorov v bytovom dome --- platit osoba/mesiac alebo byt/mesiac? Ja si myslim, ze spravodlivejsie je platba upratovanie/osoba (za kazdy mesiac) s tym, ze sa zohladnuje pocet osob byvajucich v byte. Jeden z nasich vlastnikov bytov tvrdi, ze je fer platit za byt ako jednotku na mesiac bez ohladu kolko ludi v nom byva -- jeho jedinou motivaciou ako sam povedal je nezvysovat platby, hoci so sucasnou sumou ktoru sme schopni dnes vyzbierat na upratovaciu catu nemame a nie je realne aby sme si upratovali samy kedze na to nikto nema cas alebo je bud prilis stary a slaby. sme maly dom (9 bytov) a 21 ludi a vychadza to tak, ze by sme potrebovali 2000 sk na upratovaciu sluzbu...to znamena cca 100 sk/osobu. 6 z 9 bytov s tym suhlasi, jeden este zvazuje, 1 nesuhlasi ale nevieme preco a ten treti nesuhlasi nikdy s nicim co by mu zvysilo platby hoci ako jediny bez opravnenia vyuziva niektore casti spolocnych priestoroc pre svoj vlastny prospech bez reflektovania tohto v akychkolvek platbach (vyuzivanie kotolne pre vlastne ucely, vyuzivanie dvora na parkovanie, vyuzivanie susicky na dvore pre vlastne susenie pradla -- inac tam je pod tym zaparkovane ich auto...cize keby niekto chcel susit tak nemoze).
Naposledy upravil marwiny : 07.07.07 at 13:32
Usporiadat
Téma je uzavretá.
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

hasta Pozri príspevok
nič sa ako služba nemusí odsúhlasovať!! Akonáhle vznikne akýkoľvek náklad z titulu upratovania, je to plnenie alebo služba, pretože to patrí medzi vyúčtovatelné položky, tak ako to hovorí priamo citovaný zákon!
PS: oni nemajú štatutára, ale sú spravovaný správcom, vid prispevky vyššie. Netrpte syndrómom SVB, nie vsetko je SVB. Aj ked z hladiska upratovanie je to jedno či ste SVB alebo nie. Zákon platí rovnako na obe formy správy.
Práveže je to služba! teda vlastníci nech sú spravovaní kýmkoľvek musia odsúhlasiť formu rozúčtovania vzniknutých nákladov.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

V tejto otázke by som sa až tak nezaoberala zákonom, skôr by som toto vyriešila na schôdzi vlastníkov bytov :
- odsúhlasenie výšky platby za upratovanie v globále na mesiac
- rozúčtovanie vzniknutého nákladu
takto by som odsúhlasenú služba ošetrila dodatkom k zmluve o výkone správy.
Zdá sa mi, že jednoduchá záležitosť sa stáva veľkým problémom , niektorí si tu zrejme potrebujú opakovane vuvoľniť emócie. Zadávateľka otázky tiež reaguje podivne. Viac sa k tomuto vyjadrovať nebudem je to viac menej o ničom. Snaha tých , ktorí chceli pomôcť padla na kamenistú pôdu. ŚKODA ICH STRATENEHO CASU. Pá!
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

hasta Pozri príspevok
Teda sa nemôžu vlastníci nejako inak ani dohodnúť na rozpočítaní. Iba na systéme, ktorý bude zohladnovať mieru užívania spol priest., ktorá je pri 5 ludoch v byte rozhodne väčšia ako ked tam býva 1 človek. Podla mna rozpočítanie na byt je porušením novely zákona, lebo sa tam nezohľadňuje práve miera užívania, čo zákon predpisuje.
Každý je podľa domového poriadku povinny udržiavať poriadok a čistotu v dome. Každý rovnako- čiže každý byt rovnako, či už sú piati alebo jeden, či už k tým piatim nechodí nikto na navštevu, alebo k tomu jednemu desiati... Ak by si mal zaplatiť niekomu za umývanie a všetci by si ho poctivo robili, asi by si nezaplatil tomu jednemu 50 sk a tým piatim 250 sk, tak o čom je tá miera využívania? to chceš stáť na chodbe a robiť čiarky, kto ku komu príde? Všetci sa musia rovným dielom podielať na zachovaní poriadku spoločných priestorov, tak treba aj rovným dielom za to platit...a to poplatok/byt.
čo sa týka mentorovania, tebe som nič nevytýkala, tak nereaguj na to čo som vytýkala marwine.dík. Richard to myslel tak ako to napísal-vratiť do povodneho stavu zadanú temu, platí tu nejaká ETIKA.
0 0
hasta hasta

hasta je offline (nepripojený) hasta

lubica_02 Pozri príspevok
1. Práveže je to služba! teda vlastníci nech sú spravovaní kýmkoľvek 2. musia odsúhlasiť formu rozúčtovania vzniknutých nákladov.
1. Lubica, ja neviem ako Ty čítaš, ale asi nie po slovensky. Ved JA argumentujem, že to JE služba automaticky zo zákona, ak vznikne náklad z titulu upratovanie!!!!!!
2. kde je to napísané v zákone že MUSIA odsúhlasiť formu rozúčtovania???. Naopak!!!! Zákon hovorí presne a jasne ako to má byť rozúčtované! podľa miery využívania!!!! Nie je potrebné žiadne odsúhlasovanie. Služba a plnenie sú takmer synonymá. Upratovanie patrí medzi plnenia spojené s užívaním bytov. Jednoznačne! A ako také sa aj rozúčtováva tak ako stanovuje zákon!
0 0
hasta hasta

hasta je offline (nepripojený) hasta

lubica_02 Pozri príspevok
Rady,ktoré tu odzneli boli neprijaté z Vašej strany, okomentované podivným podtónom. Veľké pravdy o dohode dvoch strán sú Vám na 2 veci, tak len malá otázka - čo má urbiť správca, ak nemá stanovisko vlastníkov a čo vlastne očakávate Vy od kolegov zúčastnených na tejto porade ?
Prečo sa pýtate na pridanú hodnotu môjho príspevku ? Vy Ste ho už ohodnotila- mimochodom, meter spravodlivosti je len jeden , lebolen palica má 2 konce ....
Očakávame podložené informácie, a nie nepodložené dezinformácie. Neočakávame, že asi takto a ked nie, tak možno takto alebo nejako inak? Neočakávame bludy a miešanie príspevkov do fondu s rozpočítaním plnení a služieb spojených s užívaním bytov!
0 0
hasta hasta

hasta je offline (nepripojený) hasta

slavica Pozri príspevok
Každý je podľa domového poriadku povinny udržiavať poriadok a čistotu v dome. Každý rovnako- čiže každý byt rovnako, či už sú piati alebo jeden, či už k tým piatim nechodí nikto na navštevu, alebo k tomu jednemu desiati... Ak by si mal zaplatiť niekomu za umývanie a všetci by si ho poctivo robili, asi by si nezaplatil tomu jednemu 50 sk a tým piatim 250 sk, tak o čom je tá miera využívania? to chceš stáť na chodbe a robiť čiarky, kto ku komu príde? Všetci sa musia rovným dielom podielať na zachovaní poriadku spoločných priestorov, tak treba aj rovným dielom za to platit...a to poplatok/byt.
čo sa týka mentorovania, tebe som nič nevytýkala, tak nereaguj na to čo som vytýkala marwine.dík. Richard to myslel tak ako to napísal-vratiť do povodneho stavu zadanú temu, platí tu nejaká ETIKA.
Prepáč, ale to nie je o návštevách a domovom poriadku (to je zasa iná téma!), ale o bežnom upratovaní spoločných priestorov. Tý piati chodia do bytu každý deň viackrát, svetlo svieti viackrát a dlhšie, produkujú viac odpadu a podobne ako JEDEN! Nie je to logické? Preto to zákon TAKTO stanovil. Načo táto diskusia? Iba rešpektujte zákon a je to vyriešené! Najmite si právnika a dajte si to vysvetliť!
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

hasta Pozri príspevok
Prepáč, ale to nie je o návštevách a domovom poriadku (to je zasa iná téma!), ale o bežnom upratovaní spoločných priestorov. Tý piati chodia do bytu každý deň viackrát, svetlo svieti viackrát a dlhšie, produkujú viac odpadu a podobne ako JEDEN! Nie je to logické? Preto to zákon TAKTO stanovil. Načo táto diskusia? Iba rešpektujte zákon a je to vyriešené! Najmite si právnika a dajte si to vysvetliť!
...pred viac ako rokom platil zakon, že ak jeden z vlastníkov bude proti tomu aby neboli namontovamé merače, musia mať všetci a dnes je situácia úplne iná. Bohužiaľ naše zákony strpčujú život a nie pomáhajú...lebo sa zistí po čase, že realita je úplne iná. Upratovanie je vec, ktorú treba riešiť vyslovene formou dohody medzi vlastníkmi. No nech niekto napadne, že je to proti zákonu ak si to vlastníci dohodli... to je smiešne. Platia vlastníci a či už si dohodnu tak či onak, upratovanie je vec nadštandarna a potrebuje aj také riešenie.
Naposledy upravil Halli : 07.07.07 at 23:06
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

marwiny Pozri príspevok
bohuzial nemozeme si upratovat...nie je cas, niektori su stari a slabi na upratovanie
...ešte ma napadá že ak toto napísala Marwina tak platiť budu dodavateľovi práce /neviem nečítala som úplne všetko, možno sa mýlim...spomínala tuším upratovaciu službu/ a tým padom je v zákone :
Okrem
služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového
priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi,
sa za plnenie spojené s užívaním bytu alebo
nebytového priestoru považuje najmä osvetlenie
spoločných častí domu, odvoz odpadov, čistenie
žúmp, užívanie výťahov, upratovanie,...

tak si myslím, že zakon pripúšťa aj inu formu platenia za tuto prácu..
...je to v prípade, že si dotyčný/pripadne firma/ fakturuje za uvedené práce, ale može sa vyplácať aj osoba na dohodu a tam za ňu treba odvádzať daň zo závislej činnosti.
Naposledy upravil Halli : 08.07.07 at 00:01
0 0
marwiny marwiny

marwiny je offline (nepripojený) marwiny

svojar Pozri príspevok
Marwiny tu stále do toho pletie bývalú kotolňu, dvor , garáže, ale tie sa predsa firmou neupratujú, tak čo to do toho mieša.

nemate pravdu. dvor sa upratuje, aj tam kde parkuju aj tam kde vesaju pradlo..kedze napr. chodia von a dnu vesat pradlo kazdy tyzden co iny nerobi tak miera vyuzivania prizemia je vyssia ako keby nechodili...rovnako je to s parkovanim..no a kotolna suvisi tak, ze su to predsa spolocne priestory (podiel na spolocnych priestoroch...no ale to by som nerada aby sme im to takto legitimizovali naratanim do zvyseneho podielu --- to by potom znamenalo, ze je to kosher len tak si z kotolne spravit vlastnu pivnicu.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Samozrejme, že kotolňa sú spoločné priestory, ale já stále tvrdím, že do podielu za upratovanie sa dajú ťažko zahrnúť. A s tým vešaním prádla na dvore. Predsa aj ostatní majú možnosť tam vešať, že to nevyužívajú je ich vec. Už som tu uvádzal, že rovnaké to je u nás v zime so sušiarňou, kde sa kúri. Taktiež ju dobrovolne nevyužívajú všetci, ale na teple tam spotrebovanom sa podielajú. Možnosť využívania majú.
A frekvencia pohybu je dosti diskutabilná. Oni chodia vešať prádlo, druhí možno častejšie chodia do obchodu a inde, ale to je všetko iba v teoretickej rovine, zasa by sme mohli dôjsť k návštevám, ktoré predsa nemožno sledovať.Už sa Porade o tom dosť diskutovalo aj v téme Platba za používanie výťahu, že k dakomu chodia návštevy,ďalší že využíva byt aj ako kanceláriu a má veľa klientov a aj iné prípady. Treba pozrieť aj iné témy, kde sú problémy, hlavne v domoch s viacerými bytmi, trebárs vnútornými aj vonkajšími, kde rozdiely napr. v nákladoch na kúrenie sú rádovo v tisíckách korún.
Problémov v spoločnom dome je viac. Kto ich nechce mať, naozaj mu nezostáva nič iné ako premýšlať o bývaní v rodinnom dome. Ale aj tam môžu nastať problémy so susedmi.
Všetko je tada o troche tolerantnosti vôči ostatným.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

...a ešte zohľadniť psa v byte ako ďalší "prvok" kvôli ktorému treba viac upratovať spoločné priestory...
0 0
hasta hasta

hasta je offline (nepripojený) hasta

slavica Pozri príspevok
...ešte ma napadá že ak toto napísala Marwina tak platiť budu dodavateľovi práce /neviem nečítala som úplne všetko, možno sa mýlim...spomínala tuším upratovaciu službu/ a tým padom je v zákone :
Okrem
služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového
priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi,
sa za plnenie spojené s užívaním bytu alebo
nebytového priestoru považuje najmä osvetlenie
spoločných častí domu, odvoz odpadov, čistenie
žúmp, užívanie výťahov, upratovanie,...

tak si myslím, že zakon pripúšťa aj inu formu platenia za tuto prácu..
...je to v prípade, že si dotyčný/pripadne firma/ fakturuje za uvedené práce, ale može sa vyplácať aj osoba na dohodu a tam za ňu treba odvádzať daň zo závislej činnosti.
Správne to Slavica cituješ... Len význam tejto citácie zákona je podľa mňa iný. Asi takýto: Za plnenia (služby a práce) sa podľa tohto zákona považujú okrem služieb a prác uhrádzaných priamo dodávateľovi aj iné služby a práce, a to najmä osvetlenie, odvoz odpadu, čistenie, upratovanie.......
Vzniknuté náklady týchto plnení (všetkých, takých aj takých) sa musia jednotlivým vlastníkom v dome podľa poslednej novely zákona rozpočítavať podľa miery využívania týchto plnení jednotlivými vlastníkmi. A myslím si, že je jedno akým spôsobom tieto náklady vzniknú, či vyplatením odmeny vrámci SVB (legálne) alebo zaplatením faktúry dodávateľovi - upratovacej firme. Tu vlastníci nemajú o čom na schôdzi rozhodovať. Je to jednoducho dané.
To je môj výklad a la Hasta, the best pizza and pasta!
Naposledy upravil hasta : 09.07.07 at 08:10
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

myslím, že každú má kus pravdy, ak si ju dokáže obhájiť. Ani jeden ani druhý spôspb rozpočítania upratovania nebude na 100% spravodlivý. Ide hlavne o to, aby sa väčšina ľudí v dome dohodla na spôsobe rozpočítania nákladov na upratovanie. Jasníé, že aj proti jednému aj druhému spôsobu sa nájdu argumenty "prečo nie tak", ale k určitej dohode (aspoň väčšiny) dôjsť musí.

Takže rozoberať tu, ktorý spôsob je ten "správny" nemá význam. Pokiaľ to nie je dané priamo zákonom, je to na dohode vlastníkov. Inak by ste museli sledovať, kto koľkokrát prejde halou, či si očistí pri vstupe do domu topánky alebo kto mal kedy koľko ľudí na návšteve.

A pokiaľ si niekto od spoločenstva neprenajme oficiálne kotolňu alebo iný spoločný priestor, tak je to stále spoločný priestor, bez ohľadu na to, kto ho ako často využíva. Takže sa musia všetci spoločne podieľať na jeho údržbe a upratovaní.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

marwiny Pozri príspevok
Ja som mala dojem, ze toto je debata, kde nejde o "zastavanie" sa niekoho nazoru....ale ze tu ide o nazor ako taky a je jedno, ci to povie ten alebo ta...vy tu tvorite koalicie a tabory? a potom je team marwiny a team svojar a tak? na toto mate cas? musite mat vela casu..mne je jedno kto sa koho zastava, podstatne je, kto co povie...raz blbost inokedy nieco co ma hlavu a patu... ale tak zas ludia sa hraju rozne..niektori tak, ze sa hraju na tabory.. ok. beriem..
Tak to som mal menovať každého zvlášť, kto má na vec, teda mieru využívania spoločných priestorov podľa počtu osôb, rovnaký názor ako Vy? Nikto z nás ostaných koalície netvorí. Plne sa tu potvrdilo pravidlo, že trafená hus zagága. To len ten Váš "team marwiny" si rozdáva bodíky za svoje príspevky.
Inak, čo sa týka času, ja ho mám skutočne dosť. Venujem sa len tomu čomu chcem, deťom, vnúčatám, ekonomike domu, Zväzu záhradkárov a aj písaniu na Porade.
Nie som zástancom dnešného trendu naháňania peňazí a práci 12 aj viac hodín denne. Treba sa venovať aj ušľaštilejšej činnosti. Na všetko si človek musí nájsť čas, napríklad aj na upratovanie, s tým, že to nepovažujem za ušlachtilú, ale potrebnú činnosť.
0 0
buonapacta buonapacta

buonapacta je offline (nepripojený) buonapacta

Chobot Pozri príspevok
myslím, že každú má kus pravdy, ak si ju dokáže obhájiť. Ani jeden ani druhý spôspb rozpočítania upratovania nebude na 100% spravodlivý. Ide hlavne o to, aby sa väčšina ľudí v dome dohodla na spôsobe rozpočítania nákladov na upratovanie. Jasníé, že aj proti jednému aj druhému spôsobu sa nájdu argumenty "prečo nie tak", ale k určitej dohode (aspoň väčšiny) dôjsť musí.

Takže rozoberať tu, ktorý spôsob je ten "správny" nemá význam. Pokiaľ to nie je dané priamo zákonom, je to na dohode vlastníkov. Inak by ste museli sledovať, kto koľkokrát prejde halou, či si očistí pri vstupe do domu topánky alebo kto mal kedy koľko ľudí na návšteve.

A pokiaľ si niekto od spoločenstva neprenajme oficiálne kotolňu alebo iný spoločný priestor, tak je to stále spoločný priestor, bez ohľadu na to, kto ho ako často využíva. Takže sa musia všetci spoločne podieľať na jeho údržbe a upratovaní.
Preco si myslíte, že k určitej dohode MUSÍ prísť? A čo ked nedôjde? Ako to ide napr. dokopy s citáciou zákona, že plnenia sa rozpočítavajú podľa miery ich využívania, čo je vlastne na osobomesiace? (v zjednodušenom prípade pri upratovaní) Vlastníci by sa mohli snáď dohodnúť len na aditívnych pravidlách uplatnenia miery využívania a rozpočítavania. Ak sa nedohodnú, rozpočítava sa podľa bazálnych osobomesiacov.

Ved JE to dané zákonom a nie je to na dohode vlastníkov (väčšiny). Podmienka miery využívania je splnená pri rozpočítaní na osobomesiace aj bez sledovania toho, kolko ludí prejde halou očistí si topánky a podobných hlúpostí. Myslíte si, že tí čo pripravovali a pripomienkovali túto novelu zákona boli hlupáci, ktorí nevedia čo predpísali? Vy teraz musíte zasadať a dohodou riešiť to čo je jasne dané zákonom?
Naposledy upravil buonapacta : 10.07.07 at 10:12
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Aj ja by som bol rád keby táto téma vyčerpala, aj keď sa k žiadnemu záveru nedospelo. Jední tvrdia, že miera využívania je podľa osôb, druhí podľa m2 teda podľa spoluvlastníckeho podielu na spoločných priestoroch. Zákon síce hovorí podľa miery využívania, ale nehovorí o tzv. osobomesiacoch, takže si to každý vysvetluje podľa svojho, ako mu to vyhovuje.
Som rád, že my a mnohí ďalší sa takýmto problémom nemusíme zaoberať, pretože si upratujeme sami.
0 0
buonapacta buonapacta

buonapacta je offline (nepripojený) buonapacta

svojar Pozri príspevok
Aj ja by som bol rád keby táto téma vyčerpala, aj keď sa k žiadnemu záveru nedospelo. Jední tvrdia, že miera využívania je podľa osôb, druhí podľa m2 teda podľa spoluvlastníckeho podielu na spoločných priestoroch. Zákon síce hovorí podľa miery využívania, ale nehovorí o tzv. osobomesiacoch, takže si to každý vysvetluje podľa svojho, ako mu to vyhovuje.
Som rád, že my a mnohí ďalší sa takýmto problémom nemusíme zaoberať, pretože si upratujeme sami.
Pán svojar,
týmto problémom sa pravdepodobne budeme musieť všetci v najbližšej budúcnosti zaoberať, pretože sa týka nielen upratovania, ale všetkých plnení, ktoré sa rozpočítavajú na jednotlivých vlastníkov bytov v dome. Pretože ako som si prečítal zákon, táto klauzula sa týka všetkých plnení.
Aj preto považujem túto diskusiu za dôležitú a takú, pri ktorej je upratovanie len jedným vybratým príkladom na ktorom si vysvetľujeme uplatňovanie zákona v praxi.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

hasta Pozri príspevok
Tu vlastníci nemajú o čom na schôdzi rozhodovať. Je to jednoducho dané.
To je môj výklad a la Hasta, the best pizza and pasta!
Tak dovoľ aby som sa zasmiala nad touto poznámkou, to maš z toho nielen "pastu" ale aj guláš , asi si nepochopil čo je naozaj SVB... kde niet dohody nepomôže ani sto zákonov a chraň boh riadiť sa výlučne našími zakonmi, ktoré nemajú vo veľa prípadoch opodstatnenie a o rok nejaký "premudrelý" príde na to, že je to nesprávne a zmení to /veľakrát je však už neskoro a ľudia sa rozhádajú/ Ak sa vlastníci dohodnu a budú spokojní len tak može fungovať to o čo sa tu krvopotne snažite postaviť výlučne do roviny zákonov... tým samozrejme nemienim rozprudiť útoky niektorých jedincov tu na porade o tom ako davam podnet na nedodržiavanie zákonov.Samozrejme sa mimi riadim na 99,9% a ostatné robim ako mi velí vedomie a svedomie a slúži všetkým členom SVB.
Naposledy upravil Halli : 10.07.07 at 17:54
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

buonapacta Pozri príspevok
Pán svojar,
týmto problémom sa pravdepodobne budeme musieť všetci v najbližšej budúcnosti zaoberať, pretože sa týka nielen upratovania, ale všetkých plnení, ktoré sa rozpočítavajú na jednotlivých vlastníkov bytov v dome. Pretože ako som si prečítal zákon, táto klauzula sa týka všetkých plnení.
Aj preto považujem túto diskusiu za dôležitú a takú, pri ktorej je upratovanie len jedným vybratým príkladom na ktorom si vysvetľujeme uplatňovanie zákona v praxi.
Ale, my, ktorí v správe domov a SVB pracujeme sa s týmto predsa zaoberáme. Preto som odkazoval na témy využívania výťahov a spoločného osvetlenia. Tam sa to dá podľa "osobomesiacov" riešiť, aj keď to taktiež nie je jednoznačné- viď poznámka o psoch. My s tým problémy nemáme.
Čo sa týka toho upratovania - aj ja by som si ho mohol zaplatiť, ale nehanbím sa zobrať do ruky metlu, vedro a handru.
Naposledy upravil Beata : 10.07.07 at 20:22
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Zbytočne sa tu toľkokrát cituje znenie zákona, keď niekto upratovanie neberie ako službu, plnenie za službu, lebo sa v rámci SVB dohodli... jedná sa jedine o to, že niekto chce využiť upratovanie spoločných a nebytových priestorov ako službu a niekde sa vedia dohodnúť a nikto sa nehambí alebo má čas /alebo hocijaký dôvod na to aby si upratovali v rámci SVB a dohody sami/vziať do ruky náradie na upratovanie. To je celé. Jednoznačne sa vykryštalizovali Tí čo chcú radiť, rozumejú SVB a robia to pre ľudí a takisto Tí čo sa tvária že zákon ovládajú a ovládajú komentáre úplne v teoretickej úrovni len ich nevedia nasilu v rámci SVB aplikovať aj za cenu vysťahovania tých čo im prejavili dôveru a veria im v dobrej vôli. To sme už rozoberali či už v téme "nekompetentný predseda", "predseda si robí čo chce"... a okrem týchto ešte veľa tém.
Ak si chcete toto upratovanie využívať ako službu a viete sa dohodnúť na platbe sa osobomesiace, nech sa páči. Ale ak nasilu niekto bude presadzovať "svoju" variantu, môže sa to skutočne skončiť súdnym sporom, zvlášť ak sa ani neurobí výber upratovacej služby. Myslím si, že ak to bude suma, za ktorú budú všetci súhlasiť s upratovaním, nikto nebude proti. Osobne ja by som za upratovanie spoločných priestorov mesačne 400 korún nedala. Do roka to je 4800,- a to sa mi zdá skutočne vysoká suma. Náklady na upratovanie vzniknú len tam, kde sa nedohodli na upratovaní podľa poradovníka. Potom sa uplatní zákon a rozpočítavanie na osoby za služby spojené s upratovaním, ale tam kde sa vedia dohodnúť, nie je potrebné uplatniť znenie zákona v znení, ktoré sa vzťahuje na upratovanie ako službu.
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 10.07.07 at 20:59
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať