Zavrieť

Porady

Platby za upratovanie -- existuje spravodlivy postup?

Otazka: Upratovanie spolocnych priestorov v bytovom dome --- platit osoba/mesiac alebo byt/mesiac? Ja si myslim, ze spravodlivejsie je platba upratovanie/osoba (za kazdy mesiac) s tym, ze sa zohladnuje pocet osob byvajucich v byte. Jeden z nasich vlastnikov bytov tvrdi, ze je fer platit za byt ako jednotku na mesiac bez ohladu kolko ludi v nom byva -- jeho jedinou motivaciou ako sam povedal je nezvysovat platby, hoci so sucasnou sumou ktoru sme schopni dnes vyzbierat na upratovaciu catu nemame a nie je realne aby sme si upratovali samy kedze na to nikto nema cas alebo je bud prilis stary a slaby. sme maly dom (9 bytov) a 21 ludi a vychadza to tak, ze by sme potrebovali 2000 sk na upratovaciu sluzbu...to znamena cca 100 sk/osobu. 6 z 9 bytov s tym suhlasi, jeden este zvazuje, 1 nesuhlasi ale nevieme preco a ten treti nesuhlasi nikdy s nicim co by mu zvysilo platby hoci ako jediny bez opravnenia vyuziva niektore casti spolocnych priestoroc pre svoj vlastny prospech bez reflektovania tohto v akychkolvek platbach (vyuzivanie kotolne pre vlastne ucely, vyuzivanie dvora na parkovanie, vyuzivanie susicky na dvore pre vlastne susenie pradla -- inac tam je pod tym zaparkovane ich auto...cize keby niekto chcel susit tak nemoze).
Naposledy upravil marwiny : 07.07.07 at 13:32
Usporiadat
Téma je uzavretá.
buonapacta buonapacta

buonapacta je offline (nepripojený) buonapacta

svojar Pozri príspevok
Ale, my, ktorí v správe domov a SVB pracujeme sa s týmto predsa zaoberáme. Preto som odkazoval na témy využívania výťahov a spoločného osvetlenia. Tam sa to dá podľa "osobomesiacov" riešiť, aj keď to taktiež nie je jednoznačné- viď poznámka o psoch. My s tým problémy nemáme.
Čo sa týka toho upratovania - aj ja by som si ho mohol zaplatiť, ale nehanbím sa zobrať do ruky metlu, vedro a handru.
Myslím si ale, že tu nejde o to, či si budete upratovať sami alebo nie, ale o princíp. T.j. že ak vznikne náklad z titulu upratovania, tak sa má rozpočítať podľa miery využívania spoločných priestorov vlastníkmi a tu je domnievam sa bazálny a praxou odskúšaný spôsob na osobomesiace, ktorý používa väčšina správcov, pretože je najspravodlivejší. Ak si niekto chce odchylne stanoviť pravidlá na rozpočítanie, zákon mu to umožňuje, ale musí to byť podľa miery využívania. Nemalo by to byť paušálne na byt alebo podľa velkosti spoluvlastníckeho podielu, pretože tam sa miera využívania neuplatňuje. Pokial to nikto nenapadne na súde, tak to prejde. Ale ak áno, bude určite problém.
Naposledy upravil Beata : 10.07.07 at 20:23
0 0
buonapacta buonapacta

buonapacta je offline (nepripojený) buonapacta

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Zbytočne sa tu toľkokrát cituje znenie zákona, keď niekto upratovanie neberie ako službu, plnenie za službu, lebo sa v rámci SVB dohodli... jedná sa jedine o to, že niekto chce využiť upratovanie spoločných a nebytových priestorov ako službu a niekde sa vedia dohodnúť a nikto sa nehambí alebo má čas /alebo hocijaký dôvod na to aby si upratovali v rámci SVB a dohody sami/vziať do ruky náradie na upratovanie. To je celé. Jednoznačne sa vykryštalizovali Tí čo chcú radiť, rozumejú SVB a robia to pre ľudí a takisto Tí čo sa tvária že zákon ovládajú a ovládajú komentáre úplne v teoretickej úrovni len ich nevedia nasilu v rámci SVB aplikovať aj za cenu vysťahovania tých čo im prejavili dôveru a veria im v dobrej vôli. To sme už rozoberali či už v téme "nekompetentný predseda", "predseda si robí čo chce"... a okrem týchto ešte veľa tém.
Ak si chcete toto upratovanie využívať ako službu a viete sa dohodnúť na platbe sa osobomesiace, nech sa páči. Ale ak nasilu niekto bude presadzovať "svoju" variantu, môže sa to skutočne skončiť súdnym sporom, zvlášť ak sa ani neurobí výber upratovacej služby. Myslím si, že ak to bude suma, za ktorú budú všetci súhlasiť s upratovaním, nikto nebude proti. Osobne ja by som za upratovanie spoločných priestorov mesačne 400 korún nedala. Do roka to je 4800,- a to sa mi zdá skutočne vysoká suma.
nedá sa to paušalizovať alebo jednostranne odporúčať. Ak si niekto upratuje sám a zadarmo, je to výborné pre vlastníkov, šetria náklady. Ak si niekde zvolia dodávateľský spôsob alebo upratuje niekto z domu za úhradu, je potrebné tento náklad rozpočítavať. A o tom je táto téma, ako to rozpočítavať, ak náklad na upratovanie vznikne.
Naposledy upravil Beata : 10.07.07 at 20:45
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Veď práve toto je problém v tejto téme, len chodíme dokola ako pes okolo horúcej kaše. Zákon stanovil od 1.7.07 rozúčtovať náklady na spoločné priestory podľa miery využívania. Preto aj umývanie a upratovanie spol priestorov je najspravodlivejšie na osobomesiace - teda podľa počtu osôb bývajúcich v byte. Samozrejme takéto rozúčtovanie služby aleb nákladov za plnenia len vtedy,ak sa tak vlastníci dohodnú a neupratujú si spoločné priestory sami podľa rozpisu služieb.
O tomto sme sa bavili - nie každý to ale zobral a nastal tu chaos.
Naposledy upravil lubica_02 : 10.07.07 at 20:57
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

buonapacta Pozri príspevok
Myslím si ale, že tu nejde o to, či si budete upratovať sami alebo nie, ale o princíp. T.j. že ak vznikne náklad z titulu upratovania, tak sa má rozpočítať podľa miery využívania spoločných priestorov vlastníkmi a tu je domnievam sa bazálny a praxou odskúšaný spôsob na osobomesiace, ktorý používa väčšina správcov, pretože je najspravodlivejší. Ak si niekto chce odchylne stanoviť pravidlá na rozpočítanie, zákon mu to umožňuje, ale musí to byť podľa miery využívania. Nemalo by to byť paušálne na byt alebo podľa velkosti spoluvlastníckeho podielu, pretože tam sa miera využívania neuplatňuje. Pokial to nikto nenapadne na súde, tak to prejde. Ale ak áno, bude určite problém.
Už som to písal, že moja nevesta pracuje s bytovým právom, takže podľa dosavadných výsledkov náklady na upratovanie podľa počtu osôb nemajú šancu na súde uspieť. Ide čisto o podiel na spoločných priestoroch.
Nemiešajme tu už konečne osoby, návštevy, psov a pod.
0 0
marwiny marwiny

marwiny je offline (nepripojený) marwiny

lubica_02 Pozri príspevok
Veď práve toto je problém v tejto téme, len chodíme dokola ako pes okolo horúcej kaše. Zákon stanovil od 1.7.07 rozúčtovať náklady na spoločné priestory podľa miery využívania. Preto aj umývanie a upratovanie spol priestorov je najspravodlivejšie na osobomesiace - teda podľa počtu osôb bývajúcich v byte. Samozrejme takéto rozúčtovanie služby aleb nákladov za plnenia len vtedy,ak sa tak vlastníci dohodnú a neupratujú si spoločné priestory sami podľa rozpisu služieb.
O tomto sme sa bavili - nie každý to ale zobral a nastal tu chaos.
no to som rada, ze sa pomaly dostavame k akejsi zhode...aj podla mna je rozpocitavanie na osoba-MESIAC najspravodlivejsie. rozpisy sluzieb su u nas nerealizovatelne, ale to som avizovala uz na zaciatku takze to pre nas ani neprichadza do uvahy.
0 0
buonapacta buonapacta

buonapacta je offline (nepripojený) buonapacta

svojar Pozri príspevok
Už som to písal, že moja nevesta pracuje s bytovým právom, takže podľa dosavadných výsledkov náklady na upratovanie podľa počtu osôb nemajú šancu na súde uspieť. Ide čisto o podiel na spoločných priestoroch.
Nemiešajme tu už konečne osoby, návštevy, psov a pod.
Rád by som sa Vašej nevesty spýtal, na základe akých doterajších výsledkov (ktoré uvádzate) tvrdí, že rozpočítanie nákladov podľa počtu osôb nemá šancu na súde uspieť a o aké právne argumenty sa chce na súde oprieť. Viete uviesť aspoň jedno takéto súdne rozhodnutie? Sú mi známe tiež súdne rozhodnutia v oblasti vymáhania nedoplatkov z ročného vyúčtovania nákladov na byt, kde súd rozpočítanie podľa osobomesiacov nespochybnil a vyúčtovanie uznal za správne. A to aj pri iných plneniach, nielen pri upratovaní. Podľa môjho názoru je rozpočítanie podľa spoluvlastníckeho podielu nesprávne a na súde si myslím, že by neobstálo. A nakoniec to ani logicky nesedí aby jeden vlastník vo veľkom byte financoval upratovanie spoločných priestorov na úkor vlastníka malého bytu, kde spolubýva napr. päť osôb, ktorí v 5násobne väčšej miere (pokiaľ ide o upratovanie) tieto spoločné priestory využívajú.
Naposledy upravil buonapacta : 11.07.07 at 00:05
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Zdá sa, že téma je vyčerpaná, preto túto poradu zamykám...
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať