Zavrieť

Porady

SZČO - súkromné auto, náhrady za kilometre

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť v jednej veci.
SZČO má súkromné auto staršie ako 4 roky. Nakoľko nakupuje a predáva tovar, míňa súkromné PHM na podnikateľské účely. Ak si chce uplatňovať
kilometrovné (6,20 / kilometer), musí mať zaplatenú daň z MV? Môže napríklad od augusta 2007 uplatňovať "kilometrovné", ak na august až december zaplatí daň z MV? Ďakujem veľmi pekne.
Usporiadat
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Podobný problém http://www.porada.sk/t20892-vozidlo-...aky-surne.html
0 0
manus manus

manus je offline (nepripojený) manus

Som kto som :-)
Aj ako súkromná osoba som ekonomickým vlastníkom vozidla, na základe ktorého si musím uplatňovať tieto náklady a právne vlastníctvo prechádza na súkromnú osobu po ukončení lízingu a zaplatení kúpnej ceny.
0 0
007gituska 007gituska

007gituska je offline (nepripojený) 007gituska

vlastné motorové vozidlo - je chápané tak, že to nie je vozidlo firemné. pri charakteristicke vlastné, nie je určená podmienka vlastníctva podľa osobitného predpisu.
vlastné motorové vozidlo takto chápané potom je: moje, partnerove, požičané, na lízing.... takže si možem uplatňovať cestovné náhrady: spotreba PHM + paušál
0 0
manus manus

manus je offline (nepripojený) manus

Som kto som :-)
Má niekto ešte iný názor ako ja a gituska? Podľa mňa si bez problémov môžem dávať do DV paušál 6,20. Teda vlastne som to tak doteraz robila, a strašne som sa zľakla, keď som sa na porade dočítala, že to na lízované auto nie je možné !?! A teraz mám pochybnosti, robím dobre, či nie?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

007gituska Pozri príspevok
vlastné motorové vozidlo - je chápané tak, že to nie je vozidlo firemné. pri charakteristicke vlastné, nie je určená podmienka vlastníctva podľa osobitného predpisu.
vlastné motorové vozidlo takto chápané potom je: moje, partnerove, požičané, na lízing.... takže si možem uplatňovať cestovné náhrady: spotreba PHM + paušál
S týmto nemožno súhlasiť. Požičané vozidlo nie je vlastné vozidlo.
Základná náhrada 6,20 Sk je náhrada za amortizáciu vozidla, teda je to časť ceny za vozidlo. Keď som vozidlo nekúpil-nezaplatil, nemôžem si uplatňovať základnú náhradu. Ak chcete toto dostať do nákladov, zaplaťte skutočnému vlastníkovi vozidla požičovné=nájomné.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

007gituska Pozri príspevok
vlastné motorové vozidlo - je chápané tak, že to nie je vozidlo firemné. pri charakteristicke vlastné, nie je určená podmienka vlastníctva podľa osobitného predpisu.
vlastné motorové vozidlo takto chápané potom je: moje, partnerove, požičané, na lízing.... takže si možem uplatňovať cestovné náhrady: spotreba PHM + paušál
VEĽMI nesprávne pochopené ustanovenie § 19 ods.2 písm.e/ Zákona o dani z príjomov !!!!
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

manus Pozri príspevok
Má niekto ešte iný názor ako ja a gituska? Podľa mňa si bez problémov môžem dávať do DV paušál 6,20. Teda vlastne som to tak doteraz robila, a strašne som sa zľakla, keď som sa na porade dočítala, že to na lízované auto nie je možné !?! A teraz mám pochybnosti, robím dobre, či nie?
Robíš to zle.
0 0
manus manus

manus je offline (nepripojený) manus

Som kto som :-)
Baby, no to ste ma teda ale vôbec nepotešili!!!! To ja ak mám svoje auto na lízing, nemôžem si naň uplatniť vôbec nič, len náhradu za PHL??? Z toho som teda poriadne v šoku! S týmto som vôbec nerátala... Čo teraz???????
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
007gituska Pozri príspevok
vlastné motorové vozidlo - je chápané tak, že to nie je vozidlo firemné. pri charakteristicke vlastné, nie je určená podmienka vlastníctva podľa osobitného predpisu.
vlastné motorové vozidlo takto chápané potom je: moje, partnerove, požičané, na lízing.... takže si možem uplatňovať cestovné náhrady: spotreba PHM + paušál
Takže keď budem mať doma požičaný televízor od kamoša, tak je to môj "vlastný" televízor?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
manus Pozri príspevok
Baby, no to ste ma teda ale vôbec nepotešili!!!! To ja ak mám svoje auto na lízing, nemôžem si naň uplatniť vôbec nič, len náhradu za PHL??? Z toho som teda poriadne v šoku! S týmto som vôbec nerátala... Čo teraz???????
Príspevky na túto tému sú aj v odborných článkoch.

Sú na problematiku, ktorú bližšie rozvíjam v rámci svojej publikačnej činnosti.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Nájdete tam:
http://www.porada.sk/t33037-zakladna...utomobilu.html

A platí:
Vlastným motorovým vozidlom podnikateľa je také vozidlo, ktorého vlastníkom je podľa Osvedčenia o evidencii podnikateľ ako osoba. Vlastník vozidla sa uvádza v časti týkajúcej sa základných údajov o evidencii pod bodom C.2.1. Ak so súhlasom manžela využíva podnikateľ na pracovnej ceste súkromný automobil, môže uplatniť výdavky vo výške základnej náhrady aj na vozidlo v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
007gituska Pozri príspevok
...vlastné motorové vozidlo - je chápané tak, že to nie je vozidlo firemné.
Obdobné východisko sa týka pracovnej cesty zamestnanca vykonaného iným vozidlom ako firemným, t.j. vozidlom vo vlastníctve zamestnávateľa - zaradenom do obchodného majetku.
0 0
manus manus

manus je offline (nepripojený) manus

Som kto som :-)
Tu nejde o požičané auto. Tu ide o auto, ktoré je defakto moje, mám naň predkupné právo. Lízingovka ho po ukončení lízingu nepredá za odkupnú cenu (väčšinou 1,-Sk pre lízing v korunách) nejakej tretej osobe, ale predá ho mne, pretože je MOJE!
Pri lízingu sú dva pojmy: ekonomický a právny vlastník. Ekonomickým vlastníkom pre nákladové a výdavkové záležitosti - všetko čo sa týka nákladov-PU a výdavkov-JU si ty, ako platiteľ lízingu môžeš uplatniť. A právnym vlastníkom je lízingovka až do skončenia lízingu a zaplatenia odkupnej ceny, t.z. nemôžeš prenajímať alebo predať auto tretej osobe bez vedomia lízingovej spoločnosti.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
manus Pozri príspevok
Tu nejde o požičané auto. Tu ide o auto, ktoré je defakto moje, mám naň predkupné právo. Lízingovka ho po ukončení lízingu nepredá za odkupnú cenu (väčšinou 1,-Sk pre lízing v korunách) nejakej tretej osobe, ale predá ho mne, pretože je MOJE!
Ide tu o automobil vo finančnom prenájme. Finančný prenájom je osobitný druh prenájmu, ale vždy len prenájom.

manus Pozri príspevok
Pri lízingu sú dva pojmy: ekonomický a právny vlastník.
Ekonomické kategórie sú známe. Daňový zákon však s nimi neuvažuje. Pojem vlastník je pojem uvádzaný v osvedčení. Keby tvorca zákona chcel predmetným deklarovať niečo iné, bola by v zákone odvolávka. Keby sa na to zabudlo bolo by vydané usmernenie, pokyn, či výklad ... NEBOLO.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

manus Pozri príspevok
Tu nejde o požičané auto. Tu ide o auto, ktoré je defakto moje, mám naň predkupné právo. Lízingovka ho po ukončení lízingu nepredá za odkupnú cenu (väčšinou 1,-Sk pre lízing v korunách) nejakej tretej osobe, ale predá ho mne, pretože je MOJE!
Mierne
De jure Tvoje nie je ...
Nečudujem sa však, že sa Ti to ťažko "prehĺta", veľa ľudí podpisuje zmluvy o finančnom prenájme a vôbec netušia do čoho idú. Potom sa čudujú, keď napr. nezaplatia 35 -tu splátku, leasingovka pošle holohlavých chlapcov a auto im zoberú, pretože bola porušená jedna z podmienok zmluvy .
0 0
manus manus

manus je offline (nepripojený) manus

Som kto som :-)
Pozerám sa na Osvedčenie o evidencii a ako "Držiteľ osvedčenia" som napísaná ja, aj ako "Vlastník vozidla" som napísaná ja. V čom by mal byť problém?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
manus Pozri príspevok
Pozerám sa na Osvedčenie o evidencii a ako "Držiteľ osvedčenia" som napísaná ja, aj ako "Vlastník vozidla" som napísaná ja. V čom by mal byť problém?
... neviem, aká je prax momentálne, ale na osvedčení, čo mám práve v rukách pred sebou ... nie je v prípade finančného prenájmu totožná osoba držiteľa a vlastníka (osvedčenie vystavené 07/2006).

Chyba? A ... povinnosť skontrolovať náležitosti vyhotoveného osvedčenia. Otázky možno smerovať na DI.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Ja mám v rukách Osvedčenie o evidencii vydané cca pred týždňom a ako vlastník je leasingová spoločnosť, klient je iba držiteľ.
Podotázka - MV máš naozaj "na lízing" ? Je viac možností - zmluva o autoúvere a pod. produkty .
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
manus Pozri príspevok
Pozerám sa na Osvedčenie o evidencii a ako "Držiteľ osvedčenia" som napísaná ja, aj ako "Vlastník vozidla" som napísaná ja. V čom by mal byť problém?
Na základe skúseností ... ešte PROBLÉM môže byť v tom, že nemáte auto vo finančnom prenájme, ale na splátky ... a to je iný režim. Overte si zmluvu.

Čiže chyba v osvedčení, alebo iný typ financovania ako finančný prenájom.
0 0
manus manus

manus je offline (nepripojený) manus

Som kto som :-)
Nie, auto mám na lízing, od lízingovej spoločnosti.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať