Zavrieť

Porady

Prosím o radu ako po zateplení

Prosil by som Vás všetkých aké mate skusenosti úpravy všetkých dostupných koeficientov po realizácii zateplenia, čítal som tu doporučenie že je dobré po zateplení prejst na 50 / 50 % na základe čoho je to možné a prosím o rozšlíšenie včom to má byt výhodnejšie, doteraz sme v správe SBD a boli zatažený koeficientom 60 / 40 a teraz nám bolo doporučené aby sme prešli na 70 / 30 a to aby sme si schválili 2/3 väčšinou čo sa aj realizovalo ,ale zrazu som zbadal niekde že po zateplení sa lepšie hodí 50/ 50 tak by som prosil o zhodnotenie,konkretnejšie či sa nás SBD nesnažilo previest na horu bez rebrika ako sa to ludovo hovorí. budem rad ked dostanem obširnejšie odpoved aj podložené neakými zakonními postupmi,ktoré to dovoluju a zvýhodnuju nás nájomníkov. Ďakujem
Usporiadat
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Adam xx Pozri príspevok
V teple som sa už veľa krát stretol s tzv. obrátenou logikou. To znamená, že to čo sa javilo logické, bolo nesprávne a naopak. Mám silný pocit, že toto je tiež jeden s tých prípadov. Je úplná pravda to čo píšeš, preto si myslím a napísal som to v téme "Meranie a rozpočítavanie tepla, merače a koeficienty ..." už viac krát, že meranie tepla do ústredne vykúrovaných bytov nepatrí. Práve pre tie dôvody, ktoré si tu popísala. Ak je už meranie tepla v takýchto bytoch zavedené a je jedno, či pomerovými rozdeľovačmi tepla alebo určenými meradlami, tak potom sa nestotožňujem s názorom že v pomere 50/50 alebo 60/40. Práve naopak, tento pomer by mal byť čo najväčší, teda 70/30 (spotrebná zložka/základná). Prečo by to tak malo byť? Uvediem niekoľko dôvodov:
1. To, že budú niektorí užívatelia chytračiť ,ako si ty uviedla "parazitovať", si mali vlastníci uvedomiť vtedy, keď si schvaľovali meranie v bytoch.
2. Vo všeobecnosti platí, že meradlo slúži na objektívne určenie množstva čohokoľvek, ktoré potom slúži k spravodlivému oceneniu takto nameraného "čohokoľvek". To platí samozrejme aj o meraní tepla v bytoch, nech už systém merania je akýkoľvek.
3. Pred zateplením domu ten pomer mal byť vskutku 50/50, pretože jeho tepelnotechnické vlastnosti stáli za kočku a preto sa mal každý spoluvlastník podielať na vysokej spotrebe tepla, ktorá z toho vyplývala, v pomere plôch vykurovaných priestorov, čo je vlastne takmer totožné s veľkosťou spoluvlastníckeho podielu.
4. Po zateplení sa tepelnotechnický stav domu výrazne zlepšil, zodpovednosť za veľké spotreby pominula (vlastníci bytov si ju predplatili v cene investície za zateplenie) a ďalšia prevažná časť spotreby tepla domu sa presunula do spotreby jednotlivých bytov. Preto treba prioritu pri rozpočítavaní spotreby tepla presunúť z plochy na namerané hodnoty.

Preto ak mám zodpovedať otázku, aký pomer po zateplení, tak jednoznačne ten najväčší, teda 70/30 v prospech spotrebnej zložky.

Všetko ostatné je logický omyl.
Po zateplení, prestupy tepla z bytu do bytu... v byte /trojizbovom, býva jeden človek/ zapne si kúrenie len v miestnosti kde sa zdržuje. Je prestup zo susedného bytu, ktorý je obývaný, v každej miestnosti sa kúri? Kto zaplatí to tzv. prestupové teplo? Kto má zvýšené náklady na kúrenie? Alebo je neobývaný byt /myslím, že sú v každom dome/ kde majú tiež vypnuté vykurovacie telesá. Nemá sused, ktorý v byte býva vyššie náklady tým, že má susedný byt prázdny, nevykurovaný?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Inak tie prestupy tepla sú medzi bytmi či je zateplený alebo nie. Myslím, že o tom, že merače nešetria sa tu rozoberalo statočne a je to normálne a jasné každému. Lenže ako som už niekde spomínala, legislatíva sa zmenila len nedávno a doteraz z legislatívy pre správcov a... vyplývalo, dať zaviesť merače ak o to požiadal čo len jeden vlastník bytu, tak ma dosť prekvapilo ako sa niekde mohlo stať, že si dali niektorí merače namontovať a niektorí nie. Aj to je vzorka toho ako sú ľudia presvedčení, že merače šetria. U nás pred rokmi /ešte pod správou s.r.o. a bývalej predsedníčky/ bol vyvesený oznam, aby sa podpísali Tí čo chcú, aby sa merače dali namontovať. Pár podpisov tam bolo. Potom k tomu pribudol iný papier, že si ich bude hradiť každý sám. Potom to už nepodpísal nikto. Takže aj tak sa dá rozhodovať. Samozrejme merače sa nemotovali, ale keď už sa rozhodlo o kompletnej obnove, tlačilo čoraz viac ľudí na zavedenie merania do bytov, lebo to je podľa nich dôležitý faktor k šetreniu. Po vyúčtovaní, kde sme mali PRVN 3 mesiace zavedené /a to bola veľmi mierna zima/ boli aj na spotrebe rozdiely.
Keby bola riadna zima, neviem si veru to vyúčtovanie predstaviť. Ľudia sklamaní... ale keby som ich neviem ako /a to som im aj argumenty predkladala/ stále boli v tom aké sú PRVN výhodné a správne. Neviem si predstaviť, ako sa dá inak argumentovať, keď je presvedčenie o výhodnosti a správnosti zavedenia PRVN super.
0 0
Adam xx Adam xx

Adam xx je offline (nepripojený) Adam xx

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Inak tie prestupy tepla sú medzi bytmi či je zateplený alebo nie. Myslím, že o tom, že merače nešetria sa tu rozoberalo statočne a je to normálne a jasné každému. Lenže ako som už niekde spomínala, legislatíva sa zmenila len nedávno a doteraz z legislatívy pre správcov a... vyplývalo, dať zaviesť merače ak o to požiadal čo len jeden vlastník bytu, tak ma dosť prekvapilo ako sa niekde mohlo stať, že si dali niektorí merače namontovať a niektorí nie. Aj to je vzorka toho ako sú ľudia presvedčení, že merače šetria. U nás pred rokmi /ešte pod správou s.r.o. a bývalej predsedníčky/ bol vyvesený oznam, aby sa podpísali Tí čo chcú, aby sa merače dali namontovať. Pár podpisov tam bolo. Potom k tomu pribudol iný papier, že si ich bude hradiť každý sám. Potom to už nepodpísal nikto. Takže aj tak sa dá rozhodovať. Samozrejme merače sa nemotovali, ale keď už sa rozhodlo o kompletnej obnove, tlačilo čoraz viac ľudí na zavedenie merania do bytov, lebo to je podľa nich dôležitý faktor k šetreniu. Po vyúčtovaní, kde sme mali PRVN 3 mesiace zavedené /a to bola veľmi mierna zima/ boli aj na spotrebe rozdiely.


Ja s tvojou argumentáciou plne súhlasím, preto tvrdím, že meranie tepla v bytoch ústredne vykurovaných domov nie je v poriadku. Meradlá si však vlastníci bytov odsúhlasili preto, a taký je aj všeobecný predpoklad, že sa nimi odlíši bežný "konečný spotrebiteľ" tepla od tých, ktorí teplom plýtvajú, nie ktorí šetria. Pre tie tebou uvedené argumenty, ale aj ďalšie iné, rozpočítané množstvo tepla na základe týchto meradiel, nie je teplo skutočne užité a preto nie je ani rozpočítanie spravodlivé. Ale spravodlivé nie je ani rozpočítanie v pomere 50/50, pretože potom sú zvýhodnení zase tí, čo s teplom plytvajú, aj keď sa čiastočne napraví krivda tým, ktorí vykurovali susedov.
Ja sa na vec pozerám tak, že ak sa vlastníci bytov a NP vedeli dohodnúť na zateplení domu a realizácii ostatných opatrení na zabezpečenie hospodárneho vykurovania domu, vrátane zapojenia PRT alebo UM v bytoch, tak sa musia vedieť dohodnúť aj na pravidlách vykurovania v bytoch. Ak nie, smola.
Tiež ma prekvapila tá ľahkosť, s akou sa tu doporučuje po zateplení a zavedení merania tepla v bytoch pomer 50/50, preto som si dovolil trocha rebélie, aby si návštevníci tejto témy trocha uvedomili, že ten doporučovaný pomer nie je úplne jednoznačný, že sa dá vyargumentovať aj opačný názor na vec, teda že veci nemusia byť niekedy také, ako sa na prvý pohľad zdajú. Samozrejme, že správa domu sa nedá robiť bez kompromisov, tak ako to uviedla v inej téme Slavica a Empaty , ale v tomto prípade budem "nekompromisný ako Hasta". Takže ak je už teplo v bytoch "merané", za pomerom 70/30 si stojím aj napriek tvojim rgumentom, s ktorými sa bezvýhradne stotožňujem.
Koeficienty, nespravodlivé pomery, bulharské konštanty .... bŕŕŕŕŕ.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Adam xx Pozri príspevok


Ja s tvojou argumentáciou plne súhlasím, preto tvrdím, že meranie tepla v bytoch ústredne vykurovaných domov nie je v poriadku. Meradlá si však vlastníci bytov odsúhlasili preto, a taký je aj všeobecný predpoklad, že sa nimi odlíši bežný "konečný spotrebiteľ" tepla od tých, ktorí teplom plýtvajú, nie ktorí šetria. Pre tie tebou uvedené argumenty, ale aj ďalšie iné, rozpočítané množstvo tepla na základe týchto meradiel, nie je teplo skutočne užité a preto nie je ani rozpočítanie spravodlivé. Ale spravodlivé nie je ani rozpočítanie v pomere 50/50, pretože potom sú zvýhodnení zase tí, čo s teplom plytvajú, aj keď sa čiastočne napraví krivda tým, ktorí vykurovali susedov.
Ja sa na vec pozerám tak, že ak sa vlastníci bytov a NP vedeli dohodnúť na zateplení domu a realizácii ostatných opatrení na zabezpečenie hospodárneho vykurovania domu, vrátane zapojenia PRT alebo UM v bytoch, tak sa musia vedieť dohodnúť aj na pravidlách vykurovania v bytoch. Ak nie, smola.
Tiež ma prekvapila tá ľahkosť, s akou sa tu doporučuje po zateplení a zavedení merania tepla v bytoch pomer 50/50, preto som si dovolil trocha rebélie, aby si návštevníci tejto témy trocha uvedomili, že ten doporučovaný pomer nie je úplne jednoznačný, že sa dá vyargumentovať aj opačný názor na vec, teda že veci nemusia byť niekedy také, ako sa na prvý pohľad zdajú. Samozrejme, že správa domu sa nedá robiť bez kompromisov, tak ako to uviedla v inej téme Slavica a Empaty , ale v tomto prípade budem "nekompromisný ako Hasta". Takže ak je už teplo v bytoch "merané", za pomerom 70/30 si stojím aj napriek tvojim rgumentom, s ktorými sa bezvýhradne stotožňujem.
Koeficienty, nespravodlivé pomery, bulharské konštanty .... bŕŕŕŕŕ.
Myslíš, že sa legislatíva aj zmení? PRVN práve presadzujú Tí, čo si nechávajú byty prázdne, neobývané. Keby bolo toto riešené spravodlivo, tak ani zavedenie PRVN by nebolo také "žiadané". A v bytoch/dvoj, trojizbových/ kde bývajú po samom automaticky odstavia keď idú do práce, príp. kde sa momentálne zdržiavajú ... je to zas o pohľade na problém. Ani jedno ani druhé nie je riešením. Je to skutočne o zodpovednom prístupe.
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 29.07.07 at 16:32
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Adam a Elena súhlasím s vašimi príspevkami, je to veľmi zložité ako merať spotrebu tepla v byte a vyúčtovať to tak aby to bolo spravodlivé. Merače tepla sa zavádzali proti tým, ktorí teplom nešetrili. Bohužiaľ teraz sa dostávame v niektorých prípadoch do opačnej strany, že niektorí "šetria" až moc. Zatiaľ neostáva nič iné ako sa spoľahnúť na legislatívu a vývojárov, ktorí možno vymyslia nejaké lepšie metódy a merače ako merať spotrebu tepla.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Samozrejme... v rámci hesla: "plaťte len za namerané hodnoty" čakajme ďalšie výhody po zavedení merania... všetko. Potom budeme v rozpakoch či je to vôbec reálne čo tie meracie zariadenia ukazujú.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať