Zavrieť

Porady

Uplatnenie dane v zmysle § 55 zákona o DPH

Chcem sa spýtať na výklad daného § 55 zákona o DPH. Môžem si uplatniť odpočet iba k majetku (teda niečo, čo nezaradím do zásob - krátkodobý majetok), alebo si môžem odpočítať DPH aj zo zásob?

Ďalej prosím o výklad k "daň k majetku, ktorá je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom...." Mám tomu rozumieť tak, že ak som majetok zaradila v minulom roku do užívania a nebola som platcom DPH, v tomto roku si môžem odpočítať pomernú časť DPH prislúchajúcu ročnému odpisu a takto to môžem robiť až do ukončenia odpisovania - týka sa to dlhodobých odpisov na 20 rokov? Alebo si uplatním odpočet DPH jednorázovo na celú NEODPISANÚ časť hodnoty majetku zaradeného v minulých rokoch do užívania?
Vďaka za každú radu, či názor.
Usporiadat
Inga6 Inga6

Inga6 je offline (nepripojený) Inga6

A som dalsia, ktora prosi o radu skusenejsich.

Firma - sro, kupila DHM v mesiaci oktober 2010, kedy este nebola registrovanym platcom DPH. Ide o osobne aj uzitkove automobily.
Tieto automobily kupila s DPH a od mesiaca november ich zacne prenajimat druhej sro, cize ich pouzije na dodavky sluzieb, ako o tom hovori §55.

Platitelom DPH sa firma stane az v novembri 2010, pricom je kvartalny platca DPH.

Firma si moze odpocitat DPH z kupy tak osobnych ako aj uzitkovych automobilov, kedze ich bude dalej prenajimat a od 1.1.2010 plati novela zakona o DPH, kedy je mozny odpocet DPH aj z osobnych automobilov - SPRAVNE?

Firma si uplatni odpocet DPH v prvom danovom priznani DPH, t.j. za 4Q 2010 a celkovu sumu DPH z kupy danych automobilov uvedie do riadku 26 danoveho priznania?
Ked uctujeme FA za kupu automobilov, uctujeme ich s DPH a v MRP (uctujeme v MRP) uvedieme kod 62, ktory riesi prave §55, kedze v case kupy automobilov firma nebola registrovanym platcom DPH?

S touto vecou sa stretavam prvy krat a nenasla som nikde odpovede na tieto moje otazky .
Dakujem vopred vsetkym za rady!
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať