Zavrieť

Porady

VZ zdravotné poistenie

Je pravda, že za január je potrebné zvýšiť vymeriavací základ pre zdravotné poistenie o príspevok zamestnávateľa na DDP ? Ďakujem
Naposledy upravil Alžbeta : 09.02.05 at 18:09
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Livia2 je offline (nepripojený) Livia2

    Livia2
    Teraz som na vážkach. Pozri si staršiu diskusiu k problému, mne softvér príspevok zamestnávateľa do VZ na zdrav.poistenia nedáva, ale ...

    Marta V je offline (nepripojený) Marta V

    Marta V
    DDP na 100 % do vymeriavacieho základu nejde ani na zdravotné ani do sociálnej poisťov.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Podľa môjho názoru príspevok zamestnávateľa na DDS na 51% ide do VZ na zdravotné poistenie. Aktuálne skúsenosti zo zdravotných poisťovní sú, že podľa nich to nejde do VZ.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Zákon hovorí:

    § 13 Vymeriavací základ

    1) Vymeriavací základ zamestnanca je jeho príjem dosiahnutý v rozhodujúcom období, ktorým je, ak ďalej nie je ustanovené inak,
    a) príjem zamestnanca za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu,<SUP>39a</SUP>)
    ...

    Príspevok zamestnávateľa na DDS nepochybne podlieha dani z príjmov. Otázne teda je, či ide o príjem za vykonanú prácu.


    Príklad.


    Známa firma Dezider L., veľký znalec zákona o zdravotnom poistení, dostane výplatu a študuje výplatnú pásku. Na páske číta:

    Hrubá mzda...............................10000,-
    Poistné na zdravotné poistenie....400,-
    atď.


    Náš Dezider sa ohradí - aké poistenie, prečo? Veď ja som žiadnu prácu nevykonal!

    ricij je offline (nepripojený) ricij

    Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac ricij
    Jozef Mihál

    Náš Dezider sa ohradí - aké poistenie, prečo? Veď ja som žiadnu prácu nevykonal!
    Dobré, Jožko! (dlhý smiech)

    Reny je offline (nepripojený) Reny

    Reny
    Pikoška: Odpoveď kontrolóra všeobecnej ZP v našom meste na otázku, či príspevok zamestnávateľa na DDP sa počíta do vymeriavacieho základu mi odpovedal, že oni s DDP nemajú nič spoločné, nech sa pýtam konkrétnej DDP spoločnosti, že na to mi on nemá čo odpovedať, že to nie je ich vec. Chudák kontrolór, aké to majú ťažké.......

    Sany je offline (nepripojený) Sany

    Sany
    Najnovší upgrade MRP zahrnul do VZ na ZP aj príspevok zamestnávateľa na DDP - tak má to tak byť, alebo nie? Vie to niekto naozaj na 100% ?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Sany, v našich zákonoch je máločo napísané tak, že sa dá hovoriť o 100%-ách...

    Evaman je offline (nepripojený) Evaman

    Evaman
    Mne to program do VZ ZP tiež nedáva .. Ale keďže sú to preddavky na ZP, musí sa to potom pri zúčtovaní vysporiadať. Takže ak to nezahrniem do výplaty teraz a počas roka ak už bude zrejmé(možno), že to tam má ísť, som povinná to v RZ ZP vysporiadať! Len ide o to , že v konečnom dôsledku na to doplatí zamestnanec lebo bude musieť vyrovnať nedoplatok. Mohlo by to byť tak?

    krnacova je offline (nepripojený) krnacova

    krnacova
    Ani náš software SAP v 1/2005 príspevok zamestnávateľa zamestnancovi na DDP nezahrnul do VZ na zdravotné poistenie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.