Zavrieť

Porady

Čo hovoríte na nový zákon na ochranu spotrebiteľa

Od 1.7.2007 platí nový zak.na ochr.spotrebiteľa. Postrehli Ste ???

Také 3 podstatné novinky pre obchodníkov

- predavačka musí mať uniformu, alebo označenie štítkom že je predavač
- v predajni musí vysieť reklamačný poriadok
- ak je niečo nepredajné, alebo predané musí byť uvedené do kedy

Tinki
Usporiadat
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

Kelis Pozri príspevok
Dobrý deň,


moja otázočka k tejto téme znie, či napr. aj pracovníci poisťovne, konkrétne riaditeľ pobočky a jeho asistentka by mali byť označení nejakou menovkou.

Ďakujem.
Ak prichádzajú do kontaktu so spotrebiteľom, tak áno.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Kelis Pozri príspevok
Dobrý deň,


moja otázočka k tejto téme znie, či napr. aj pracovníci poisťovne, konkrétne riaditeľ pobočky a jeho asistentka by mali byť označení nejakou menovkou.

Ďakujem.
Myslím si, že áno, aj keď prídem do poisťovne a za prepážkou sedí človek /riaditeľ, asistent/ je to jasné, že nebude spotrebiteľ.
Aj vedúci resp. majiteľ predajne = predávajúci v jednej osobe musí byť označený odevom alebo menovkou. Zákon hovorí, že osoby, ktoré prichádzajú do styku so zákazníkom - poisťovníctvo je služba.
Dúfajme, že k pripravovanej novele zákona budú kompetentný pristupovať
trochu zodpovednejšie a nebude treba novelu opäť novelizovať do polroka, lebo sa zistí, že zase to nedomysleli.Nechajme sa prekvapiť.
Menovky
Menovka na oblečení - povinné?
0 0
Kelis Kelis

Kelis je offline (nepripojený) Kelis

Zatiaľ ďakujem, veľmi si vážim aj Vaše názory.
0 0
brikina brikina

brikina je offline (nepripojený) brikina

vratim sa k povodnej autorke tejto temy. Napisala okrem ineho aj:

- ak je niečo nepredajné, alebo predané musí byť uvedené do kedy

Neviem ako to mam chapat a kde to v tom zakone hladat.
Dakujem
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

brikina Pozri príspevok
vratim sa k povodnej autorke tejto temy. Napisala okrem ineho aj:

- ak je niečo nepredajné, alebo predané musí byť uvedené do kedy

Neviem ako to mam chapat a kde to v tom zakone hladat.
Dakujem
§ 4 Zákon o ochrane spotrebiteľa
Povinnosti predávajúceho
(4) Predávajúci je povinný rezervované výrobky po celý čas rezervácie osobitne označiť s uvedením času, dokedy sú rezervované; platí to aj o zaplatených výrobkoch, ktoré sa nachádzajú v prevádzkarni do času ich prevzatia spotrebiteľom alebo dodania spotrebiteľovi.
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
viete prečo mnohí predajcova uvádzajú, že nepredajná vzorka? Kedysi som riešila tento problém, takže jedná sa o to, že ak navšívi predajňu SOI chce , aby bol na každom tovare štítok, ktorý uvádza druh tovaru (pracovala som v odvetví, kde to bola samá certifikácia) , názov, váha, rozmery, výrobca, predávajúci, certifikačná značka a kto vydal č. certifikátu, kto tovar vyskladnil, dátum a pod. Bola to taká byrokracia, že názov vzorka, nepredajný kus tento problém rieši, lebo ten štítok nemusí mať.
0 0
pacer pacer

pacer je offline (nepripojený) pacer

Caute,prosím vas, nemate niekto reklamačný poriadok pre predajňu obuvi ?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

pacer Pozri príspevok
Caute,prosím vas, nemate niekto reklamačný poriadok pre predajňu obuvi ?
Skús si pozrieť túto tému:
http://www.porada.sk/t23033-reklamacny-poriadok.html
0 0
dalida dalida

dalida je offline (nepripojený) dalida

Vážení, radím vám prečítať si stať kde sa hovorí, že v prípade reklamácie sa predajca musí vyjadriť do 3 dní a v prípade, že neuzná reklamáciu ako oprávnenú, tak na vlastné náklady musí poslať tovar na posúdenie oprávnenej osobe (certifikovanej skúšobni, expertovi...), ktorá sa vyjadrí kto má pravdu. Nedočítal som sa kto zaplatí skúšobni za jej výkon ani to, čo s nákladmi na prepravu ak reklamácia je neoprávnená. Vie to niekto?
Milý môj, samozrejme, že za posudok si zaplatíš ty - predávajúci, aj spojené náklady si znášaš sám. Iba ak by si pri prijímaní reklamácie nechal zákazníkovi podpísať takú formulku, akože "v prípade, že posudok štátnej skúšobne (znalca a pod.) bude v neprospech zákazníka, zaväzuje sa tento, že uhradí náklady na vypracovanie posudku a súvisiace náklady" Niektorých to odradí ...
0 0
memorex31 memorex31

memorex31 je offline (nepripojený) memorex31

Nemala vyjst po novom roku novela??? Nevie niekto nieco???
0 0
brown brown

brown je offline (nepripojený) brown

Žiadna novela sa stale nekona u nas vo firme je to uz jednoznačné - musíme zdvihnut ceny za ten polrok sme mali viacero pripadov ked bol zakon spotrebitelmi doslova zneuzity -vedeli sme to my, vedel to aj klient, niekolko navstev od SOI sa na nas divalo ako na vinikov atd...Naozaj nemôzme robit na spekulantov. To ze za to vlastne zaplatia ti ostatni , ktori to mysleli ferovo je nam luto, ale ak chceme predavat aj o rok bohuzial..Ekonomika obchodu musi ratat s celkovymi nakladmi nielen nakup tovaru a predaj..A tento zakon je poriadny nezmysel...Pre doplnenie teraz narabame s cca s 10% ziskom z predaja . Takze takto to uz nejde....
0 0
lolo100 lolo100

lolo100 je offline (nepripojený) lolo100

je stanovená doba dokedy sa musí autorizovaný servis, alebo iný poverený servis vyjadrit (v prípade neuznaneuj reklamácie..) pretože v mojom prípade to trva už viac ako tri mesiace. reklamoval som notebook, predajca mi zamietol reklamaciu a noteboo je v HP a tri mesiace ani správy ani ničoho....
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Kde nájdem zoznam skúšobní na odevy, šport.náčinie a bicykle?
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Do pozornosti záujemcom, ja uvažujem o účasti v Bratislave.

http://www.dtsolutions.sk/Vzdelanie.html
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Tak snáď sa už dočkáme novely zákona a uvidíme čo prinesie pre obchodníkov,výrobcov a distribútorov:

http://tvojepeniaze.pravda.sk/o-rekl...k-psporteb_p01
0 0
pega29 pega29

pega29 je offline (nepripojený) pega29

[quote=VladoaKatka;686271]Tak snáď sa už dočkáme novely zákona a uvidíme čo prinesie pre obchodníkov,výrobcov a distribútorov:
"link na tvojepeniaze"

Dobrý článok, ale diskusia k nemu ukazuje, že tá pravda je niekde medzi. Podľa mňa nie uprostred, lebo obchod jednoznačne ťahá za kratší koniec, čo sa týka riešenia reklamácii.
Btw. zákon platí už trištvrte roka, ale asi to moc medzi spotrebiteľmi ešte nie je známe. To bremeno dokazovania opodstatnenosti reklamácie na obchodníkovi je fakt likvidačné a neviem si to predstaviť v praxi napr. pri drahších produktoch (automobil, elektronika, nábytok a pod.). To mi do troch dní vymenia auto a dajú nové, alebo vrátia peniaze?
Sme obchodná spoločnosť a už sa nemôžem dočkať novely. Dúfam, že čoskoro.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Ja by som asi trvdila opak, zákony na ochranu spotrebiteľov sú medzi spotrebiteľmi veľmi známe, povedala by som, že až moc poznajú svoje práva,povinnosti už menej ale len u drobnejších vecí. Tiež si neviem predstaviť, aby mi po roku vymenili auto, lebo sa mi niečo pokazilo, spojka, sklo prasklo a pod. a tieto veci tiež neboli pri kúpe tovaru(auta) ale objavili sa po čase - to asi predajcovia aút vedia inak zabezpečiť.

Čo sa týka elektroniky, tam sú problémy, hlavne ak niekto nemá doma dobrý signál, kúpi nový TV prijímač a ide to reklamovať a trvá na odskúšaní výrobku, výmene výrobku atď. Zvnikajú obchodníkom nemalé výdavky, ktoré musia zakalkulovať do cien alebo ich znášať v rámci réžie.

Ja už ale menej nedúfam, že novela zákona niečo prinesie pre obchodníkov. No nechajme sa prekvapiť.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Toto je stanovisko SOI ohľadom vybavovaní reklamácií - je tam aj zmena od 1.7.2007...
http://www.soi.sk/files/rspotreb/zoz...elizovane3.doc
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Dňa 7.5.2008 by mala vláda prerokovať novelu zákona č. 250/2007 Z.z. o ochrane spotrebiteľa

http://www.rokovania.sk/appl/materia...B?OpenDocument
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

28.5.2008 vláda schválila

Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 250/2007 Z. z. o ochrane spotrebiteľa a o zmene zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov - nové znenie



http://www.rokovania.sk/appl/materia...7?OpenDocument
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať