Zavrieť

Porady

Zmluva o najme nebytovych priestorov - vypoved

Dobrý deň,

mam takýto problém:

Som nájomca a mal som uzatvorenú s prenajímateľom nebytového priestoru zmluvu o nájme nebytových priestorov (moja prevádzka), zmluva bola uzatvorená v zmysle Zákona 116/1990 Zb., doba nájmu bola v zmluve dojednaná ako doba neurčitá, skončenie nájmu bolo v zmluve uvedené - v zmysle Zákona 116/1990 Zb. Nastal však problém, a to taký, že prenajímateľ opakovane a hrubo porušoval zmluvu a vyššie uvedený zákon, napr. i tým, že vzhľadom na charakter činnosti mojej prevádzky a môj predmet podnikania - uvedený bol aj v Zmluve opakovane dochádzalo k odstávkam, niekoľkodňovým prerušovaniam dodávky elektrickej energie zo strany Energet. závodov, pretože prenajímateľ má obrovské dlhy a neplatí nijaké faktúry, táto situácia bola opakovaná a nebola jediná, podobné situácie vznikali aj s dodávkou, resp. nedodávkou vody alebo nerešpektovaním vykurovacej sezóny a so značným oneskorením - 16.11. začatia vykurovania budovy - všetko je to ľahko preukázateľné zo strany jednotlivých dodávateľov energií a majiteľov ostatných prevádzok v dotknutej budove.
Túto situáciu som riešil takto:
Napísal som Výpoveď Zmluvy - uviedol som v dôvodoch opakované hrubé porušovania zmluvy zo strany prenajímateľa a porušovanie §5 ods. 1 Zák. 116/1990 Zb., zároveň som uviedol dátum k akému ukončujem zmluvu - samozrejme že to nebol dátum, ktorý by v danej situácii a za daných okolností akceptoval a zohľadňoval 3-mes. výp. lehotu - dátum bol podstate okamžitý.
Prenajímateľ odo dňa prevzatia výpovede zareagoval na moju výpoveď tak, že mi zaslal list - po 2 a pol mesiacoch, že mu mám uhradiť nájom za 4 mesiace, ktoré nasledovali po tom, ako som z jeho priestorov odišiel. Poslal mi výzvu na úhradu nájomného.

Chcem sa opýtať, či som postupoval správne a v prípade, že by to prenajímateľ postúpil súdu, mal by som ja šancu uspieť?

Ďakujem za akúkoľvek rozumnú pripomienku k vyššie uvedenému.

top.job@post.sk
Naposledy upravil DIESEL : 23.07.07 at 17:57
Usporiadat
DIESEL DIESEL

DIESEL je offline (nepripojený) DIESEL

Chobot Pozri príspevok
Tak k uplatneniu nároku ušlej tržby ti nič nebráni. Treba spísať žalobu, doručiť na súd, pripojiť dôkazy, uhradiť súdny poplatok a počkať, kým vytýčia termín procesu.

Ale pozor, to isté môže urobiť aj prenajímateľ ohľadne dlžného nájomného.
Ja si počkám, či prenajímateľ bude vymáhať nájom cestou súdu a potom súdu predostriem aj ostatné záležitosti priamo súvisiace s problémom.
0 0
DIESEL DIESEL

DIESEL je offline (nepripojený) DIESEL

POPROSIL BY SOM AJ OSTATNÝCH, ABY SA VYJADRILI K MOJMU PROBLEMU (vid vsetky moje predch. príspevky), čo si o tom myslíte, aký máte na to názor a či som postupoval správne a hlavne, či prenajímateľ má jednoznačne šancu cestou súdu odo mňa žiadať nájom, za tie mesiace, keď som tam už fyzicky nebol.

Ďakujem.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

DIESEL Pozri príspevok
Ja si počkám, či prenajímateľ bude vymáhať nájom cestou súdu a potom súdu predostriem aj ostatné záležitosti priamo súvisiace s problémom.
Sudca ťa s tým pošle do bažin. Ak prenajímateľ bude žiadať uhradiť nájomné, ty nemôžeš na súde počas procesu uplatniť náhradu škody - ušlého zisku. Sudca povie, že to nie je predmetom sporu a navrhne ti nárokovať si to osobitným procesom. Asi ešte nemáš skúsenosť, ako to chodí na súde .
0 0
DIESEL DIESEL

DIESEL je offline (nepripojený) DIESEL

Chobot Pozri príspevok
Sudca ťa s tým pošle do bažin. Ak prenajímateľ bude žiadať uhradiť nájomné, ty nemôžeš na súde počas procesu uplatniť náhradu škody - ušlého zisku. Sudca povie, že to nie je predmetom sporu a navrhne ti nárokovať si to osobitným procesom. Asi ešte nemáš skúsenosť, ako to chodí na súde .
Nemyslel som, že na pojednávaní ohľadom nájmu by som riešil tie ušlé zisky, ale mal som namysli, že okrem predtým spomínaných odstávok elektriny, vody, boli aj iné ďalšie problémy s prenajímateľom, ktoré tiež súviseli s tým, že v istých a opakovaných momentoch sa prevádzka stávala neprevádzkyschopnou, t.j. prenajímateľ nezabezpečoval to, čo zabezpečovať mal a tiež je to ľahko dokázateľné - našťastie.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

DIESEL Pozri príspevok
Nemyslel som, že na pojednávaní ohľadom nájmu by som riešil tie ušlé zisky, ale mal som namysli, že okrem predtým spomínaných odstávok elektriny, vody, boli aj iné ďalšie problémy s prenajímateľom, ktoré tiež súviseli s tým, že v istých a opakovaných momentoch sa prevádzka stávala neprevádzkyschopnou, t.j. prenajímateľ nezabezpečoval to, čo zabezpečovať mal a tiež je to ľahko dokázateľné - našťastie.
Aha, takže tak. Tak počkaj, čo urobí prenajímateľ. Možno sa na to aj on vykašle (ak cena nájmu nie je vysoká).
0 0
DIESEL DIESEL

DIESEL je offline (nepripojený) DIESEL

DIESEL Pozri príspevok
Ja som predsa zmluvu nevypovedal kvôli ničomu, ale kvôli tomu, že zo strany prenajímateľa opakovane dochádzalo k hrubým porušovaniam zmluvy a zákona 116/1990, čím moja prevádzka nebola prevádzkyschopnou, pretože prenajímateľ mi znemožnil vykonávať môj predmet podnikania, ktorý bol dohodnutý a upravený i v zmluve predsa.
Ešte by som sa rád opýtal, či existujú nejaké lehoty a ak áno aké, čo sa týka napr. toho, že odo dňa prevzatia výpovede, ktorú som odoslal prenajímateľovi a on ju prevzal, sa ozval cca po 2 a pol mesiacoch s tou výzvou na uhradenie nájmu, môže sa takto ozývať do nekonečna? A tak isto, či ja si môžem nárokovať tie ušlé zisky kedykoľvek v budúcnosti?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

DIESEL Pozri príspevok
Ešte by som sa rád opýtal, či existujú nejaké lehoty a ak áno aké, čo sa týka napr. toho, že odo dňa prevzatia výpovede, ktorú som odoslal prenajímateľovi a on ju prevzal, sa ozval cca po 2 a pol mesiacoch s tou výzvou na uhradenie nájmu, môže sa takto ozývať do nekonečna? A tak isto, či ja si môžem nárokovať tie ušlé zisky kedykoľvek v budúcnosti?
Podľa § 397 Obchodného zákonníka je premlčacia doba na upaltnenie práva 4 roky. Treba si však pozrieť celý oddiel 3 - Začiatok a koniec premlčacej doby (§ 391 a nasled.), nakoľko začiatok premlčacej doby u rôznych práv začína plynúť od iného okamžiku.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať