Zavrieť

Porady

Poplatok za správu

IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

Dobrý deň potrebovala by som súrne poradiť v nasledovnej veci. Správca vyberá poplatok za správu bytov v určitej výške , ktorá je odsúhlasená na schôdzi vlastníkov. Poplatky ako sú poštovné , kancelárske potreby , deratizácia a pod. správca účtuje ako samostatnú položku. Moja otázka znie: Je niekde v zákone o vlastníctve bytov resp. inde presne špecifikované , čo majú obsahovať jednotlivé položky / správa domu, prevádzkové resp. režijné náklady/ , alebo obsah jednotlivých položiek je len v kompetencii správcu a vlastníkov bytov , tak ako sa dohodnú? Neviem totiž nikde nájsť komentár k týmto problémom.
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

IVEB Pozri príspevok
Ja som to pôvodne chcela aj tak urobiť, lenže teraz Tí dvaja pripravili pripomienky k Zmluve o výkone správy , a tie poplatky / myslím tie režijné / z toho vynechali a nechali len poplatok za správu. Vyzerá to tak , že im to podpíše nadpolovičná väčšina vlastníkov , teda aj tí , ktorí s tým predtým súhlasili. Ľudia sú už raz takí . Vypovedať im Zmluvy nechceme , sú to staré domy , všetci sa navzájom poznáme , ale títo dvaja resp. len jeden z nich tam býva len 1 rok a robí rozbroje medzi ostatnými. Som predsvedčená , že ani jeden profesionálny správca by s nimi toľko nejednal a nevyjednával , viem o čom hovorím / pracovala som 20 rokov na bytovom družstve / a nehovorím ani o tom , že majú obidva nedoplatky , platia ako sa rozhodnú a pod. A to sme zatiaľ ani neúčtovali úrok z omeškania. Neoplatí sa vychádzať ľuďom v ústrety , žiaľ. Ale odbočila som . Zástupca vlastníkov je samozrejme na našej strane , ale vieš ak si tí dvaja obehajú byt za bytom a predostrú ľuďom svoje názory , nie každý sa v tom vyzná a uverí " právničke" . Takže ešte raz sa pýtam , čo s tým ?
Štandardne platí to, čo bolo odsúhlasené na schôdzi. Museli by znovu zvolať schôdzu, kde by nadpolovičnou väčšinou odsúhlasili niečo nové.

Neštandardný spôsob ti neviem poradiť.
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

[quote=Chobot;571855]Štandardne platí to, čo bolo odsúhlasené na schôdzi. Museli by znovu zvolať schôdzu, kde by nadpolovičnou väčšinou odsúhlasili niečo nové.


A narazila som na ďalší problém. §8a zákona hovorí, že Zmluva o výkone správy sa schvaľuje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov.§14 hovorí , že pri hlasovaní na schôdzi sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov . Ak počet zúčastnených v dome neumožňuje hodinu po začatí schôdze právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených. Ale to neplatí ak ide o hlasovanie podľa § 8a, čiže o Zmluve o výkone správy.

Ak sa na schôdzi vlastníkov nezúčastnia všetci vlastníci bytov / napr. dvaja sú v zahraničí, jeden to odignoruje / Čiže na jednej strane Zmluva o výkone správy musí byť odsúhlasená na schôdzi vlastníkov , ale nestačí , ak ju odsúhlasí nadpolovičná väčšina zúčastnených , ako potom mám zabezpečiť v zmysle zákona odsúhlasenie tejto zmluvy , ak sa mi na schôdzi zúčastnia z 10 bytov napr.8 a 5 -ti budú za , 3 proti a dvaja vôbec neprišli. Som z toho načisto zmätená a som momentálne v slepej uličke. Prosím poraďte ako to robíte vy ?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

[quote=IVEB;573716]
Chobot Pozri príspevok
Štandardne platí to, čo bolo odsúhlasené na schôdzi. Museli by znovu zvolať schôdzu, kde by nadpolovičnou väčšinou odsúhlasili niečo nové.


A narazila som na ďalší problém. §8a zákona hovorí, že Zmluva o výkone správy sa schvaľuje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov.§14 hovorí , že pri hlasovaní na schôdzi sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov . Ak počet zúčastnených v dome neumožňuje hodinu po začatí schôdze právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených. Ale to neplatí ak ide o hlasovanie podľa § 8a, čiže o Zmluve o výkone správy.

Ak sa na schôdzi vlastníkov nezúčastnia všetci vlastníci bytov / napr. dvaja sú v zahraničí, jeden to odignoruje / Čiže na jednej strane Zmluva o výkone správy musí byť odsúhlasená na schôdzi vlastníkov , ale nestačí , ak ju odsúhlasí nadpolovičná väčšina zúčastnených , ako potom mám zabezpečiť v zmysle zákona odsúhlasenie tejto zmluvy , ak sa mi na schôdzi zúčastnia z 10 bytov napr.8 a 5 -ti budú za , 3 proti a dvaja vôbec neprišli. Som z toho načisto zmätená a som momentálne v slepej uličke. Prosím poraďte ako to robíte vy ?
Nuž áno. Podľa 182/1993 musí byť zmluva schválená nadpolovičnou väčšinou vlastníkov. Ak ju na schôdzi neodsúhlasí nadpolovičná väčšina (v tvojom prípade aspoň 6 bytov) tak je neplatná.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ja akosi nechápem... robíš predsedu SVB alebo správu na mandátnu zmluvu? http://www.porada.sk/573256-post8.html
V akom vzťahu si k vlastníkom?
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

My sme malé bytové družstvo s 50- ti bytmi a zabezpečujeme správu pre tieto byty. Ale neviem kam smeruješ s touto otázkou?
Ja len hľadám odpovede na nejasné znenia zákona a ako by to malo byť v praxi , nakoľko som sa stretla s viacerými protichodnými názormi a mala som pocit , že práve Porada by mi mohla pomôcť resp. podeliť sa so svojimi skúsenosťami.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

IVEB Pozri príspevok
My sme malé bytové družstvo s 50- ti bytmi a zabezpečujeme správu pre tieto byty. Ale neviem kam smeruješ s touto otázkou?
Ja len hľadám odpovede na nejasné znenia zákona a ako by to malo byť v praxi , nakoľko som sa stretla s viacerými protichodnými názormi a mala som pocit , že práve Porada by mi mohla pomôcť resp. podeliť sa so svojimi skúsenosťami.
Presne tak... porada je aj o výmene názoru na znenie zákona. Vždy to tu tak bývalo. Ja som teraz nechápala zneniu otázky s príspevkom. Teda či ste v správe, alebo Ty robíš správu. Nič iné prosím Ťa za tým nehľadaj. Chcela som mať jasno. Takisto si mohla byť vlastník, ktorý sa pýta a nie je to zadanie zrozumiteľné. Ďakujem.
P.S. Drž sa toho čo si ľudia na zhromaždení odsúhlasia... každý má možnosť odvolať sa voči uznenseniu. Bola by si sama proti sebe, ak by si si novo odsúhlasený poplatok nefakturovala.
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 22.11.07 at 07:44
0 0
babajaga babajaga

babajaga je offline (nepripojený) babajaga

Naozaj som sa zamyslela, čo sa myslí pojmom "nadpolovičná väčšina hlasov vsetkých vlastníkov bytov".
Podľa mňa sa počet vlastníkov nerovná počtu bytov. Teda 1 byt má na LV aj 2 vlastníkov (občas aj už rozvedených manželov, príp. vnučka s babkou a pod)
Teda otázka: Sme vlastníci bez spoločenstva v správe Bytového podniku, ak je v bráne 24 bytov a na LV spolu 38 mien, čo je nadpolovičná väčšina?
1 hlas za 1 byt = teda 13 súhlasov? (nekomplikujem to už pri tomto výklade rozv. manželmi s rôznymi názormi), alebo 20 súhlasov podľa LV?

Ďakujem za radu a odpoveď
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

babajaga Pozri príspevok
Naozaj som sa zamyslela, čo sa myslí pojmom "nadpolovičná väčšina hlasov vsetkých vlastníkov bytov".
Podľa mňa sa počet vlastníkov nerovná počtu bytov. Teda 1 byt má na LV aj 2 vlastníkov (občas aj už rozvedených manželov, príp. vnučka s babkou a pod)
Teda otázka: Sme vlastníci bez spoločenstva v správe Bytového podniku, ak je v bráne 24 bytov a na LV spolu 38 mien, čo je nadpolovičná väčšina?
1 hlas za 1 byt = teda 13 súhlasov? (nekomplikujem to už pri tomto výklade rozv. manželmi s rôznymi názormi), alebo 20 súhlasov podľa LV?

Ďakujem za radu a odpoveď
1 byt = 1 hlas. Môže mať byt aj 20 vlastníkov, stále budú mať len jeden hlas.

Je to v § 14 ods. 5 zákona o vlastníctve...:

"(5) Za každý byt a nebytový priestor v dome má vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome alebo spoluvlastníci jeden hlas pripadajúci na ich byt alebo nebytový priestor v dome. Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome môže písomne, s úradne overeným podpisom, splnomocniť inú osobu, aby ho na schôdzi vlastníkov zastupovala. Súčasťou splnomocnenia môže byť aj príkaz, ako má splnomocnenec hlasovať pri konkrétnych otázkach. Splnomocnená osoba sa originálom splnomocnenia preukazuje na začiatku schôdze rade alebo zástupcovi vlastníkov."


Pokiaľ sa vlastníci nedohodnú ako budú hlasovať (napr. byt má 2 majiteľov - manželov, z ktorých je jeden za druhý proti), tak sa evidujú ako zdržali sa hlasovania, pretože nehlasovali ani za ani proti.

V tvojom prípade bude teda nadpolovičnou väčšinou, ak "za" bude hlasovať 13 bytov.
Naposledy upravil Chobot : 18.12.07 at 15:03
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať