Zavrieť

Porady

dôchodca a dane

Dobrý večer,potrebovala by som poradit.
Pochopila som správne, že poberateľ starobného dôchodku, ktorý pracoval počas celeho roka 2004 na dohodu /upratovacie práce/, musí podať daňové priznanie k dani z príjmu za rok 2004 ak,jeho príjem presiahol sumu 40 216,- Sk?

Ďakujem.
Naposledy upravil sasika : 13.02.05 at 16:16
Usporiadat
MIRKA MIRKA

MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

proste ja
ata111
Ja si myslím, že čiastka 40416 nemá s dohodami nič spoločné, bola zrazená preddavková daň a je treba ju vysporiadať, tu môžeš uplatniť rozdiel medzi výškou dôchodku a odpoč. položkou, ak je dôchodok nižší.
Nezd.čiastka 40416 sa týka len náhodných príjmov - napr. prenájmov a pod. a nie zamestnaneckého vzťahu. Teda buď ročné zúčt. alebo DP.
presne tak.
veď par.32 ods.1 hovorí o podaní DP ale s výnimkou ods.4 (t.j. závislá činnosť)
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Ako je to z dôchodcom, čo má príjem z DOVP za rok 2004 25000,- a príjem z prenájmu 20000,- . Ten by asi tiež mal podať DP, že ???
0 0
zuso zuso

zuso je offline (nepripojený) zuso

začiatočník v účtovníctve
Príjem z prenájmu je do 21050,- od dane oslobodený §9ods.1h), pokiať to nie je podnikanie. A DoVP, tam malo byť ročné zúčtovanie, ak nebolo tak DP.
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Podla mna by sa nemali spajat dokopy hranice dvoch prijmov:
nahodny, jednorazovy, prilezitostny prijem podla §9 - do vysky 21050 za rok 2004 - bez ohladu na iny prijem, napr. dochodok, pzc, a ine
a prijem do vysky 40416 /tu sa za prijem povazuje vsetko co dostanete za opakovane cinnosti/
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Zatial som nenarazila na nejake prehladnejsie tabulky s roznymi typmi prijmov zvlast u dochodcov, ID a inych "neklasickych" subehov prijmov.
Myslim, ze to zaujima kazdeho, kto chce nahradit byvalu DOPC, bud DOVP alebo prikaznou zmluvou alebo inou formou zmluvy podla obc. zakonnika.
Myslim, ze je to neprehladne aj z pohladu dani, aj z pohladu odvodov, zvlast do ZP.
Prosim, ak niekto nieco objavi, dajte do do PORADY.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať