Zavrieť

Porady

Konatel - prijem + odvody

Dobry den prajem,

poprosim Vas o radu. Som majitelka a konatelka spolocnosti a zaroven na MD (materska dovolenka). Od oktobra uz nebudem na MD a potrebujem doriesit otazku ohladom konatelskeho prispevku a odvodov.
Musim si vyplacat min. mzdu? Alebo staci raz rocne "odmeny".
Ako je to s odvodmi? Co a kolko by sa malo odvadzat. Mam z toho mierny chaos.

Velmi pekne dakujem za kazdu radu.

Daniela
Usporiadat
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Jozef Mihál Pozri príspevok
Ak má pracovný pomer vo svojej s.r.o., tak v ZP zmenu nahlasovať netreba, zamestnancom danej s.r.o. bol do 31.12.2007 (z titulu pracovného pomeru) a bude aj od 1.1.2008 (z titulu že bude mať odmeny ako konateľ).
100x vdaka, takze mu zostava to povodne "Z", ako mal v prihlaske pri zacati pracovneho pomeru ... potesil si ma
0 0
heliosik heliosik

heliosik je offline (nepripojený) heliosik

Jozef Mihál Pozri príspevok
Otázka je komplikovaná, preto napíšem, ako je to možné urobiť bez ohľadu na to, čo píšete Vy.

1. Konateľ môže ale nemusí dostávať odmenu za výkon funkcie.

2. Ak konateľ dostáva odmenu, odmena môže byť v ľubovoľnej dohodnutej výške.

V takomto prípade sa odmena považuje za príjem zo závislej činnosti - odvádza sa daň, konateľ si môže uplatniť nezdaniteľnú čiastku (ak nie je dôchodca).

Z odmeny sa neplatí sociálne poistenie, platí sa však zdravotné poistenie.

Na účely zákona o zdr. poistení sa v takomto prípade konateľ považuje za zamestnanca a z odmeny sa odvádajú preddavky na zdravotné poistenie 4% konateľ, 10% s.r.o. ako zamestnávateľ. Minimálny VZ nie je stanovený, max. VZ v roku 2007 je 51822 Sk. Pozor, ak je konateľovi vyplatená odmena vyššia ako 51822 Sk, bude musieť podať ročné zúčtovanie a čaká jeho i s.r.o. doplatenie nedoplatku. Maximálny VZ v ročnom zúčtovaní (rok 2007) je 621864 Sk.

3. Konateľ môže dostať podiel na zisku (zisk zdaňuje s.r.o.). Ten pre neho nie je predmetom dane - tj. neplatí daň - a neplatí ani žiadne odvody.

Samozrejme ak by konateľ mal len príjem vo forme podielov na zisku, musel by si platiť sám zdravotné poistenie ako samoplatiteľ a nevyužil by nezdaniteľnú čiastku.
Ak je tento konatel obcan Rakuska, tak plati ZP do rakusnej zdravotnej poistovni, ak je tam poisteny, ale do slovenskej?
0 0
VanBasco VanBasco

VanBasco je offline (nepripojený) VanBasco

Jozef Mihál Pozri príspevok
Uvažujete správne. Ak dotyčný chce minimalizovať svoje náklady na zdravotné poistenie, tak odporúčam odmenu vo výške 1 Sk mesačne, preddavky na zdravotné poistenie potom budú 1 + 1 Sk mesačne, spolu 24 Sk ročne, RZZP samozrejme podávať nemusí. Všetko v súlade so zákonom č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení.
Vaz pan Mihál,
dakujem za tuto odpoved, ale bol by som rad, keby ste mi poradil v mojej komplikovanej situacii: Som konatel a jediny spolocnik s.r.o. Nemam ziadnu zmluvu s S.r.o. a tym padom nepoberam ziadnu odmenu . Do 28.2.2007 so bol riadne zamestnany a zamestnavatel platil za mna ZP a bol som v tom case aj zaroven konatelom v svojej s.r.o.. Doposial som sa po skonceni zamestnania nenahlasil do zdravotnej poistovne. Je potrebne, resp bolo potrebne sa nahlasit do ZP ak nemam ziaden prijem? Ako a kedy by to bolo vhodne urobit v zmysle horeuvedenej rady o 1 Sk odmene konatelovi? Bude potrebne robit RZZP za rok 2007 v mojom pripade?
Nechcem byt nepoisteny, chcem byt podla moznosti co najlacnejsie poisteny-adekvatne stavu nasho zdravotnictva a poskytovanych sluzieb.
Dakujem za rady
VanBasco
0 0
VanBasco VanBasco

VanBasco je offline (nepripojený) VanBasco

Mozno sa zda, ze otazka bola len na pana Mihála, bol by som vsak povdacny za kazdu radu.
Dakujem
VanBasco
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
VanBasco Pozri príspevok
Vaz pan Mihál,
dakujem za tuto odpoved, ale bol by som rad, keby ste mi poradil v mojej komplikovanej situacii: Som konatel a jediny spolocnik s.r.o. Nemam ziadnu zmluvu s S.r.o. a tym padom nepoberam ziadnu odmenu . Do 28.2.2007 so bol riadne zamestnany a zamestnavatel platil za mna ZP a bol som v tom case aj zaroven konatelom v svojej s.r.o.. Doposial som sa po skonceni zamestnania nenahlasil do zdravotnej poistovne. Je potrebne, resp bolo potrebne sa nahlasit do ZP ak nemam ziaden prijem? Ako a kedy by to bolo vhodne urobit v zmysle horeuvedenej rady o 1 Sk odmene konatelovi? Bude potrebne robit RZZP za rok 2007 v mojom pripade?
Nechcem byt nepoisteny, chcem byt podla moznosti co najlacnejsie poisteny-adekvatne stavu nasho zdravotnictva a poskytovanych sluzieb.
Dakujem za rady
VanBasco
K dátumu 1.3.2007 si sa mal prihlásiť do ZP ako samoplatiteľ (ak nemáš príjem, z ktorého by ti išli odvody do ZP) a platiť ako samoplatiteľ. Lacnejšie riešenie by bolo prihlásiť sa ako konateľ s mesačnou odmenou 1,- SK, a tým pádom odvody do ZP boli mesačne 2,- Sk. Teraz ti vznikol nedoplatok na ZP počas roka 2007. Nakoľko od 01.03.2007 nie si nikde poistený a ani neplatíš odvody.
0 0
VanBasco VanBasco

VanBasco je offline (nepripojený) VanBasco

smith Pozri príspevok
K dátumu 1.3.2007 si sa mal prihlásiť do ZP ako samoplatiteľ (ak nemáš príjem, z ktorého by ti išli odvody do ZP) a platiť ako samoplatiteľ. Lacnejšie riešenie by bolo prihlásiť sa ako konateľ s mesačnou odmenou 1,- SK, a tým pádom odvody do ZP boli mesačne 2,- Sk. Teraz ti vznikol nedoplatok na ZP počas roka 2007. Nakoľko od 01.03.2007 nie si nikde poistený a ani neplatíš odvody.
Smith, dakujem za odpoved, ale ako z tejto sitacie vykluckovat podla moznosti bez sankcii zo strany zdravotnej poistovne?
Dakujem za rady
VanBasco
0 0
qwery551 qwery551

qwery551 je offline (nepripojený) qwery551

Dobry den

Chcem sa opytat ak jediny majitel a konatel s.r.o. nepobera ziaden prijem z sro.
Plati si iba zdravotne poistenie ako samoplatca, je mozne tuto sumu zahrnut do nakladov spolocnosti ?



a este otazka Precital som si prispevky tejto temy pochopil som to spravne:

ak si da odmenu 1Sk , do zdravotnej poistovne zaplati len 24 Sk za rok a je zdravotne poistneny??(toto je jedina zdravotna poistka ktoru si plati)

a este si bude moct uplatnit odpocitatelnu polozku 95000???

dakujem
Naposledy upravil qwery551 : 06.02.08 at 15:35
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

qwery551 Pozri príspevok
Dobry den
Chcem sa opytat ak jediny majitel a konatel s.r.o. nepobera ziaden prijem z sro. Plati si iba zdravotne poistenie ako samoplatca, je mozne tuto sumu zahrnut do nakladov spolocnosti ? NIE

a este otazka Precital som si prispevky tejto temy pochopil som to spravne:
ak si da odmenu 1Sk , do zdravotnej poistovne zaplati len 24 Sk za rok on zaplatí za rok spolu 12 Sk. Firma zaplatí za rok spolu 12 Sk a táto suma ide do nákladov s.r.o.

a je zdravotne poistneny?? ÁNO
(toto je jedina zdravotna poistka ktoru si plati) a este si bude moct uplatnit odpocitatelnu polozku 95000??? dakujem
Odpočítateľná položka pre rok 2007 je 95.616 Sk. Môže si ju uplatniť celú - ale na začiatku je uvedené, že nemá príjem - takže z čoho si ju uplatní ?
Možno má iný príjem... (dúfam, že nejde o poberateľa starobného dôchodku, ten má nárok na odpočítanie len rozdielu medzi vyplateným dôchodkom a danou sumou).
0 0
Isabelle Isabelle

Isabelle je offline (nepripojený) Isabelle

Naozaj môže konateľ pracovať aj bez odmeny? Veď je to obchodno-právny vzťah... Zároveň sa chcem spýtať, či musí byť zmluva o výkone funkcie, alebo mandátna zmluva. Nepostačuje na výkon funkcie konateľa iba spoločenská zmluva?
Prosím, poraďte.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Isabelle Pozri príspevok
Naozaj môže konateľ pracovať aj bez odmeny? Veď je to obchodno-právny vzťah... Zároveň sa chcem spýtať, či musí byť zmluva o výkone funkcie, alebo mandátna zmluva. Nepostačuje na výkon funkcie konateľa iba spoločenská zmluva?
Prosím, poraďte.
1. Konateľ môže pracovať bez odmeny - čo nie je zákonom zakázané, je povolené, a to je tento prípad,
2. V zásade môže byť výkon funkcie konateľa iba na základe spoločenskej zmluvy, ale pre jednoznačnosť a precizovanie napríklad plnení vo forme odmeny, výšky rôznych benefitov a pod. odporúčam uzatvoriť zmluvu o výkone funkcie.
0 0
Isabelle Isabelle

Isabelle je offline (nepripojený) Isabelle

A ako je to potom s porušenim ustanovenia spoločenskej zmluvy? Nesie zodpovednosť? Ak je zároveň riaditeľom, ma pracovnú zmluvu, môže sa v nej odvolávať na sankcie /napr. nevyplatenie odmeny , ak poruší spoločenskú zmluvu?
Podľa mňa , takéto obmedzenie nie je možné, keďže funkcia riaditeľa nemusí súvisieť s funkciou konateľa.
´ˇDakujem za smajlika. Vpiatok sa to hodí.
0 0
qwery551 qwery551

qwery551 je offline (nepripojený) qwery551

nema niekto vzor zmluvy o vykone funkcie ??
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

qwery551 Pozri príspevok
nema niekto vzor zmluvy o vykone funkcie ??
http://www.porada.sk/608658-post4.html
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Isabelle Pozri príspevok
A ako je to potom s porušenim ustanovenia spoločenskej zmluvy? Nesie zodpovednosť? Ak je zároveň riaditeľom, ma pracovnú zmluvu, môže sa v nej odvolávať na sankcie /napr. nevyplatenie odmeny , ak poruší spoločenskú zmluvu?
Podľa mňa , takéto obmedzenie nie je možné, keďže funkcia riaditeľa nemusí súvisieť s funkciou konateľa.
´ˇDakujem za smajlika. Vpiatok sa to hodí.
Ahoj Isabelle, musíš presne špecifikovať, o aké porušenia spoločenskej zmluvy ti ide. Či nesie zodpovednosť - samozrejme, bez ohľadu na formu vykonávania funkcie konateľa (či iba na základe spoločenskej zmluvy alebo na základe zmluvy o výkone funkcie) konateľ vždy nesie úplnú a neoddeliteľnú zodpovednosť za chod firmy ako právnej a účtovnej jednotky. Môže byť aj riaditeľ (generálny riaditeľ, prezident, CEO apod.), ale na výkon iných činností ako je výkon funkcie konateľa.
Napíš presne, o čo ti ide a vysvetlím.
0 0
Isabelle Isabelle

Isabelle je offline (nepripojený) Isabelle

Mne ide o to, že funkcia konateľa je oddelená od funkcie riaditeľa. Na výkon riaditeľa ma prac.zmluvu a mal dostať odmenu.Rozviazal prac.zmluvu.Odmietli mu vyplatiť odmenu s odôvodnením, že porušil kompetencie vyplývajúce z funckie konateľa. Akékoľvek porušenie spol.zmluvy nie je možné spájať s pracovnou zmluvou. Počas trvania pracovného pomeru to mohli riešiť, ale nie po jeho ukončení. "Riaditeľovanie " skončilo skončením pracovného pomeru, nebolo žiadne porušenie pracovnej zmluvy počas trvania pracovného pomeru, takže jednoznačne mali odmenu vyplatiť.
0 0
qwery551 qwery551

qwery551 je offline (nepripojený) qwery551

dakujem za vzor.

Zmenil som bod 3 v danej zmluve takto:

čl. 3
Odplata<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Mandatár má za výkon funkcie konateľa nárok na odplatu. Výšku odplaty je stanovená na 1 Sk mesačne.<o:p></o:p>

musi sa overovat podpis?

takze teraz staci ist do zdravotnej poistovne nahlasit zmenu. Zo samoplatca na zamestnanca a udat prijem 1Sk mesacne. Budu chciet v ZP vidiet aj tu zmluvu o vykone funkcie ?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

qwery551 Pozri príspevok
......takze teraz staci ist do zdravotnej poistovne nahlasit zmenu. Zo samoplatca na zamestnanca a udat prijem 1Sk mesacne. Budu chciet v ZP vidiet aj tu zmluvu o vykone funkcie ?
1. Odhlásiť sa ako občan-samoplatiteľ.
2. Prihlásiť s.r.o. (ak ešte nie je) za platiteľa ZP v danej poisťovni (tlačivá sú aj na IT stránkach.
3. Prihlásiť zamestnanca (=konateľa) a mesačne zasielať Výkaz poistného, odvádzať poistné ....
4. Registrovať s.r.o. za platiteľa dane zo závislej činnosti (ak ešte nie je, a aj keď sa nebude odvádzať daň) ....

t.j. plniť si všetky povinnosti ako pri zamestnancovi (napr. štvrťročne Prehľad na DÚ a iné).
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Ak má konateľ mesačnú odmenu 1000 sk, odvádza z nej do ZP a uplatňuje si nezdaniteľné minimum, takže mes.zálohy na daň neplatí. Urobí sa mu potom Ročné zúčtovanie dane, alebo musí podať daňové priznanie? Iné príjmy nemal.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Fany Pozri príspevok
Ak má konateľ mesačnú odmenu 1000 sk, odvádza z nej do ZP a uplatňuje si nezdaniteľné minimum, takže mes.zálohy na daň neplatí. Urobí sa mu potom Ročné zúčtovanie dane, alebo musí podať daňové priznanie? Iné príjmy nemal.
Pokiaľ nemal iné príjmy, tak myslím, že nie.
Jeho príjem nepresiahol 47808,- a teda nemá žiadnu povinnosť voči DÚ.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Ak je konateľ zároveň aj zamestnancom musí mať okrem pracovnej zmluvy aj zmluvu o výkone funkcie?
A ak je konateľ len konateľom a nebude poberať žiadnu odmenu z tejto funkcie aj vtedy musí byť zmluva o výkone funkcie?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať