Zavrieť

Porady

Prenajom priestorov a DPH

Mam zaujem o prenajom priestorov a nie som platca DPH, pricom majitel platcom je. Majitel tvrdi ze je pre neho nevyhodne ich prenajat neplatcovi, lebo vraj mi nemoze nauctovat DPH??? V realitnej kancelarii mi bolo povedane ze vraj najmy su ohladom DPHacky nejake specificke... vie niekto ako poradit???
Usporiadat
ruci ruci

ruci je offline (nepripojený) ruci

Dobry den,
otvaram opat tuto temu a prosim Vas o radu. Ja nie som platitel dph a prenajimam si nebytovy priestor od platitela dph, ale on mi fakturuje aj z dph, co v takomto pripade robit?
0 0
boitana boitana

boitana je offline (nepripojený) boitana

Pozdravujem vsetkych poradakov,a potrebovala by som poradit-vlastnime budovu ktoru prenajimame platcom aj neplatcom DPH-vcera sa mi dostala do ruk najomna zmluva od polskeho obcana ,ktory je zaregistrovany v SR-má tu rozne prevadzkarne-ale ma len ICO-nie je platca DPH-plati pre neho fakturacia najmu priestorov bez DPH? dakujem vsetkym
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

ruci Pozri príspevok
Dobry den,
otvaram opat tuto temu a prosim Vas o radu. Ja nie som platitel dph a prenajimam si nebytovy priestor od platitela dph, ale on mi fakturuje aj z dph, co v takomto pripade robit?
Nemôže FA v režime DPH. Ide o oslobodenie podľa par. 38 z o DPH.

Ak by ste boli platiteľkou DPH, nie je problém. Tu sa rozhodne, či v režime, alebo bez.

Rada: Prerobiť, a predstrčiť pred nos uvedený par.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

boitana Pozri príspevok
Pozdravujem vsetkych poradakov,a potrebovala by som poradit-vlastnime budovu ktoru prenajimame platcom aj neplatcom DPH-vcera sa mi dostala do ruk najomna zmluva od polskeho obcana ,ktory je zaregistrovany v SR-má tu rozne prevadzkarne-ale ma len ICO-nie je platca DPH-plati pre neho fakturacia najmu priestorov bez DPH? dakujem vsetkym
Ano, platí. Ide o oslobodenie podľa par. 38. Nezabudnúť na koef.
0 0
boitana boitana

boitana je offline (nepripojený) boitana

betka Pozri príspevok
Ano, platí. Ide o oslobodenie podľa par. 38. Nezabudnúť na koef.
dakujem , ano uz som si ho vypocitala a dnes ho posielam na DU vysiel mi 0,998 cize po zaokruhleni na 1 takze nic preratavat nebudem
0 0
fizzy fizzy

fizzy je offline (nepripojený) fizzy

Prosim Vas,
idem prvykrat fakturovat podnajom.
Mame prenajaty pozemok so skladom a cast pozemku (bez skladu, len hola betonova plocha) ideme dat do podnajmu. Podla §38 ods.2 zakona o DPH je teda tento najom oslobodeny od DPH. Fakturujem ho teda bez DPH. Vyssie su spominane nejake kooficienty, tym by som sa nemal zatazovat ak to dobre chapem.

EDIT:
obidvaja sme platitelmi DPH
0 0
fizzy fizzy

fizzy je offline (nepripojený) fizzy

Este otazka, mozem to fakturovat aj s DPH, i ked je to oslobodene od DPH?

EDIT:
v zmluve je dojednane ze sa bude fakturovat s DPH.

EDIT2:
este jednu vec si chcem potvrdit, mozem vystavit fakturu vo februári s datumom dodanie január? Do januarovej DPH to stihame. Alebo musi byt v tomto pripade datumom dodania, datum vystavenia FA?
Naposledy upravil fizzy : 18.02.08 at 10:44
0 0
fizzy fizzy

fizzy je offline (nepripojený) fizzy

Takze som sa nejako takto dopracoval k odpovedi, kedze davame do podnajmu pozemok ktory mame v najme a nam je fakturovany bez DPH tak aj my ho dalej musime fakturovat podnajmcovi bez dph.
Datum dodania sluzby by mal byt posledny den v mesiaci, za ktory fakturujeme.
Prosim Vas, ak ma moze niekto opravit ci mam nejaku chybu v tomto postupe.
Este taka otazka, mam nejaku povinnost oznamit alebo nieco na danovom urade tuto skutocnost ze fakturujeme prenajom bez DPH? (sme mesacny platcovia DPH, neviem ci to ma nejaky vpliv )
Dakujem Vam
0 0
fizzy fizzy

fizzy je offline (nepripojený) fizzy

Prosim Vas,
vie mi niekto poradit aky datum dodania davat pri fakturovani prenajmu pozemku?
0 0
loreta3 loreta3

loreta3 je offline (nepripojený) loreta3

A ak prenajímame tenisové kurty s.r.o. - PRE NEPLATCU. Sme platcami DPH ak mu to musíme vystaviť bez DPH al. môžeme.

robíme koeficient a sme s.r.o.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

loreta3 Pozri príspevok
A ak prenajímame tenisové kurty s.r.o. - PRE NEPLATCU. Sme platcami DPH ak mu to musíme vystaviť bez DPH al. môžeme.

robíme koeficient a sme s.r.o.
Pre neplatcu fakturujete nájom vždy oslobodený. Iba pri platcovi sa môžete rozhodnúť, že prenájom nebude oslobodený.
0 0
Lubica H Lubica H

Lubica H je offline (nepripojený) Lubica H

prenajímame nebytové priestory aj platcom, aj neplatcom DPH. Pri neplatcoch je nájom oslobodený od DPH a sumu nájmu uvádzam v mes. DPH výkaze v riadku 13 ako oslobodené dod.tov. a služieb bez možnosti odpočítania dane. Kvôli neplatcom DPH, ktorí sú našimi nájomcami rátam koeficient.

Od marca máme nového podnájomcu, ktorý je platcom DPH, ale majiteľ sa rozhodol, že mu bude faktúrovať nájom bez DPH. Vychádza mi z toho, že tento nájom bude tiež ovplyvňovať výšku koeficientu (pri výpočte v budúcom roku). Tiež treba uvádzať v mes. výkaze DPH ako oslobodené dod.tovaru a služieb bez možnosti odpočítania dane?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Lubica H Pozri príspevok
prenajímame nebytové priestory aj platcom, aj neplatcom DPH. Pri neplatcoch je nájom oslobodený od DPH a sumu nájmu uvádzam v mes. DPH výkaze v riadku 13 ako oslobodené dod.tov. a služieb bez možnosti odpočítania dane. Kvôli neplatcom DPH, ktorí sú našimi nájomcami rátam koeficient.

Od marca máme nového podnájomcu, ktorý je platcom DPH, ale majiteľ sa rozhodol, že mu bude faktúrovať nájom bez DPH. Vychádza mi z toho, že tento nájom bude tiež ovplyvňovať výšku koeficientu (pri výpočte v budúcom roku).Tiež treba uvádzať v mes. výkaze DPH ako oslobodené dod.tovaru a služieb bez možnosti odpočítania dane?
Oslobodené plnenia r. 2009 ovplyvňujú výšku koeficientu už v r. 2009. Len nie hneď.
Počas roku používate koeficient z r. 2008, avšak v 12/2009 ho prepočítate a prepočítate aj neuplatnenú daň.
Neviem aké dôvody viedli majiteľa k rozhodnutiu nezdaňovať nájom platiteľovi, ale domnievam sa, že toto rozhodnutie je vo vaš neprospech. (zhoršujete si koeficient).
Nájomca, ak je platiteľ Dph, tak si Dph na vstupe odpočíta. ... iba ak by vstup používal na oslobodené plnenia, .... a má takú podmienku .....
(tak si poviete, radšej oslobodený nájom, ako nevyužité priestory)

Každý oslobodený nájom (bez ohľadu či je pre platiteľa, alebo nie) bude vstupovať do r. 13.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
A ešte ... ak sa pristúpilo k zdaňovaniu nájmu v rámci jednej nehnuteľnosti, nie je možné podľa môjho názoru napr. jednu kanceláriu zdaňovať a na druhú uplatniť oslobodenie.

Mám na mysli časti akejkoľvej jednej nehnuteľnosti a fakturáciu jej prenájmu rôznym platiteľom dane.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Jana Acsová Pozri príspevok
A ešte ... ak sa pristúpilo k zdaňovaniu nájmu v rámci jednej nehnuteľnosti, nie je možné podľa môjho názoru napr. jednu kanceláriu zdaňovať a na druhú uplatniť oslobodenie.

Mám na mysli časti akejkoľvej jednej nehnuteľnosti a fakturáciu jej prenájmu rôznym platiteľom dane.
Ja sa domnievam, že je to možné.

Podľa § 38, odst. 5
Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

Prenajímateľ uskutočňuje svoje rozhodnutie voči dvom platiteľom dane individuálne, bez ohľadu na konkrétnu nehnuteľnosť, alebo jej časť. (kanceláriu).

Janka, chcem sa spýtať, čo neumožnuje prenajímateľovi sa takto rozhodnúť ?
0 0
Lubica H Lubica H

Lubica H je offline (nepripojený) Lubica H

azla Pozri príspevok
Oslobodené plnenia r. 2009 ovplyvňujú výšku koeficientu už v r. 2009. Len nie hneď.
Počas roku používate koeficient z r. 2008, avšak v 12/2009 ho prepočítate a prepočítate aj neuplatnenú daň.
Neviem aké dôvody viedli majiteľa k rozhodnutiu nezdaňovať nájom platiteľovi, ale domnievam sa, že toto rozhodnutie je vo vaš neprospech. (zhoršujete si koeficient).
Nájomca, ak je platiteľ Dph, tak si Dph na vstupe odpočíta. ... iba ak by vstup používal na oslobodené plnenia, .... a má takú podmienku .....
(tak si poviete, radšej oslobodený nájom, ako nevyužité priestory)

Každý oslobodený nájom (bez ohľadu či je pre platiteľa, alebo nie) bude vstupovať do r. 13.
nakoľko takto prenajímame od roku 2008 toto s výpočtom koeficientu mi je jasné. v roku 2008 som predložila daňovému úradu vypočítaný koeficient na základe predpokladaného obratu, ktorý som používala celý rok. Na konci roka som spravila prepočet podľa skutočného obratu a upravila som DPH, na ktorú nemáme nárok. Čiže tento rok používamé koeficient vypočítaný na základe skutočného obratu za rok 2008 a na konci roka 2009 sa znovu prepočíta podľa skutočného obratu.

Išlo mi iba čisto o tú situáciu s platcom DPH a nájmom oslobodeným od DPH. Ja zmluvy nerobím a ku mne sa dostanú iba ak treba vystaviť faktúru. Takže nechápem, prečo sa rozhodli na oslobodenom nájme. Vďaka za radu, ešte skúsim prekonzultovať rozdielny prístup ohľade nájmu pri dvoch platcoch DPH.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
azla Pozri príspevok

Janka, chcem sa spýtať, čo neumožnuje prenajímateľovi sa takto rozhodnúť ?
Vychádzam z predpokladu, že predmetom rozhodnutia ohľadom zdanenia alebo oslobodenia pri prenájme iným platiteľom nie je osoba nájomcu ale nehnuteľnosť.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

dostala som doklady za 2008 od firmy, kt. ich nema nahodene v softe a mojou ulohou je prave nahodit to vsetko do softveru a pri nahadzovani som nadabila na fakturu za najom kancelarie (oslobodene dph, obe firmy su platcami) a hned druha fa za sluzby spojene s najmom ale uz s dph.

Kancelaria je v budove, kde je snad 100 dalsich kancelarii... podla toho co citam v poslednych prispevoch usudzujem, ze ak niektoremu platcovi tato firma fakturuje najom s dph, mala byt fa aj pre tuto firmu s dph?

mimo temy: nie je vyhodnejsie pre prenajimatela fakturovat vsetkym platcom s dph? pride mi to take zvlastne ze najom bez dph, sluzby s dph...
0 0
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

Rozšírenie okruhu osôb, ktorým sa môže prenajímať nehnuteľnosť s DPH

Od 1.4.2009 právo voľby zdanenia nájmu nehnuteľnosti môže platiteľ uplatniť aj voči zdaniteľným osobám, ktoré nemajú postavenie platiteľa dane (ktoré nie sú v SR registrované pre DPH).

Od 1.4.2009 platiteľ DPH, ktorý prenajíma nehnuteľnosť/nehnuteľnosti, môže nájom poskytovať s DPH "na výstupe":

* podnikateľom, ktorí nedosahujú obrat pre registráciu pre DPH,
* podnikateľom z iných členských štátov, ktorí nie sú registrovaní pre DPH v SR,
* iným osobám ako podnikateľom, ak tieto osoby sú zdaniteľnými osobami.
0 0
MartinkoK MartinkoK

MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

sme s.r.o. a prenajímame priestory plátcom ale aj neplátcom DPH. Plátcom fakturujeme s DPH a neplátcom bez DPH, ale za služby ktoré im prefakturujem vždy podľa skutočnej spotreby - el.energia účtujem DPH aj neplátcom DPH. Je to správne?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať