Zavrieť

Porady

Prenajom priestorov a DPH

Mam zaujem o prenajom priestorov a nie som platca DPH, pricom majitel platcom je. Majitel tvrdi ze je pre neho nevyhodne ich prenajat neplatcovi, lebo vraj mi nemoze nauctovat DPH??? V realitnej kancelarii mi bolo povedane ze vraj najmy su ohladom DPHacky nejake specificke... vie niekto ako poradit???
Usporiadat
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

MartinkoK Pozri príspevok
sme s.r.o. a prenajímame priestory plátcom ale aj neplátcom DPH. Plátcom fakturujeme s DPH a neplátcom bez DPH, ale za služby ktoré im prefakturujem vždy podľa skutočnej spotreby - el.energia účtujem DPH aj neplátcom DPH. Je to správne?
Áno, tento postup , ktorý používaš je správny.

Je správny do 31.3.2009 a bude správny aj od 1.4.2009.

Avšak od 1.4.2009 sa mení zákon o Dph aj v § 38 a tam sa môžeš rozhodnúť zdaňovať prenájmy aj iným zdaniteľným osobám (nielen platiteľom Dph).
- vid príspevok č. 40.

Doložim ešte o akú zmenu ide.

http://www.porada.sk/996211-post9.html
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj, ked spravne rozumiem zmene § 38 tak prenajimatel nehnutelnosti alebo jej casti od 1.4.2009 moze fakturovat prenajom aj s DPH i ked najomca nie je platitel DPH (s.r.o.)?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Áno, nájomca nemusí byť platiteľom Dph, ale musí byť zdaniteľnou osobou.

(s.r.o. - neplatca .....môžeš faktúrovať s Dph. Je potrebné to dohodnúť v zmluve.)
0 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

Prosím Vás o pomoc.
Sme platcovia DPH - robili sme obchodnú činnosť.
V súčasnosti však už len prenajímame nehnuteľnosť.
Prenájom faktúrujeme bez DPH (aj keď jeden partner je platca DPH).

Všetko čo sa nakúpi do firmy tak súvisí iba s nájmom (nábytok, ...)
Na túto s.r.o. nemáme žiadne iné nákupy (ako perá, papiere, ...).
Nepočítam s koeficientom.

Ale teraz mám jednu faktúru, ktorá podľa mňa sa týka aj nájmu aj obchodnej činnosti.
Aké mám možnosti ?
1. Neodpočítať DPH na vstupe z tejto fa (bude to pripoč.položka v daň.priznaní). Jedná sa iba o sumu 33 EUR.
2. Začať počítať s koeficientom a nahlásiť to na DU ?

Neviem, čo je jednoduchšie, pretože si nemyslím, že v blízkej budúcnosti sa nebudeme zaoberať obchodnou činnosťou. Zatiaľ to vyzerá čisto len na prenájom nehnuteľností.

Ďakujem za každý názor.
0 0
casch casch

casch je offline (nepripojený) casch

Prečo platiteľovi DPH fakturujete bez dane?
0 0
adabirk adabirk

adabirk je offline (nepripojený) adabirk

- skúste pouvažovať o možnosti prenajímať nehnuteľnosť s DPH, zákon o DPH vám to už umožňuje bez ohľadu či fakturujete platiteľovi, alebo neplatiteľovi,
§ 38 ods. 5 platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť zdaniteľnej osobe, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane,
- potom vám nárok na odpočítanie dane vznikne.
0 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

casch Pozri príspevok
Prečo platiteľovi DPH fakturujete bez dane?
V zmluve to tak dohodli.
Ale nie je to chyba ?
0 0
casch casch

casch je offline (nepripojený) casch

Je to chyba. Ak ste platci DPH , prenájom platiteľovi musíte zdaňovať, tam máte povinnosť odvodu DPH. Pri kontrole Vám to vyrubia ako nedoplatok, alebo krátenie dane.
0 0
adabirk adabirk

adabirk je offline (nepripojený) adabirk

- ak ste sa v zmluve dohodli ,že budete prenajímať bez DPH (a zmluvu nie je možné prehodnotiť), tak vám neostáva nič iné, len použiť pomerné odpočítanie dane - koeficient,
- ak s nájomcom je možné zmeniť zmluvu s tým, že budete faktúrovať nájom s DPH, máte plný nárok na odpočítanie dane,
- je na vás ako sa rozhodnete, zákon o DPH vám to umožňuje prenajímať aj s DPH aj bez DPH - viď hore uvedené ustanovenie,
- v Metodickom pokyne DR SR k novele zákona o DPH od 01.04.2009 je napísané toto:
Daňové riaditeľstvo SR § 38 Dodanie a nájom nehnuteľnosti
V § 38 ods. 5 sa slová „inému platiteľovi“ nahrádzajú slovami „zdaniteľnej osobe“.
Z predmetnej úpravy vyplýva, že od 1.4.2009 ak platiteľ dane prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inej zdaniteľnej osobe, a to tak tuzemskej ako aj zahraničnej, môže sa rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane, t.j. môže sa rozhodnúť nájom zdaňovať. Predmetnou úpravou zákona o DPH sa vytvoria výhodnejšie daňové podmienky pre platiteľov dane, pretože ak sa platiteľ dane rozhodne nájmy poskytnuté iným zdaniteľným osobám zdaňovať, vzniká mu po splnení podmienok stanovených v § 49 až 51 zákona o DPH plný nárok na odpočítanie dane. Podľa doterajšej úpravy zákona o DPH platnej do 31.3.2009 sa platiteľ dane pri prenájme nehnuteľnosti alebo jej časti len inému platiteľovi dane mohol rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane a nájom zdaňoval. To znamená, že ak do 31.3.2009 platiteľ dane prenajímal nehnuteľnosť inej osobe ako platiteľovi dane, nájom bol od dane oslobodený. Pri odpočítaní dane platiteľ dane nemal nárok na odpočítanie dane, resp. uplatňoval pomerné odpočítanie dane.

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...novdhp0609.pdf
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

casch Pozri príspevok
Je to chyba. Ak ste platci DPH , prenájom platiteľovi musíte zdaňovať, tam máte povinnosť odvodu DPH. Pri kontrole Vám to vyrubia ako nedoplatok, alebo krátenie dane.
Toto neplatí, a neplatilo to ani pred 1.4.2009.

Nájom je od dane oslobodený - všeobecné pravidlo.

Do 31.3.2009 - bola možnosť zdaňovať nájom ale iba inému platiteľovi Dph.
Od 1.4.2009 - je možnosť zdaňovať nájom nielen inému platiteľovi, ale zdaniteľnej osobe. (a zdaniteľná osoba nemusí byť platiteľ)
(čiže žiadny nedoplatok)
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Mam problem. Klient mi priniesol zmluvu o najme. Prenajima si nehnutelnost a pozemok, kt. nepatri vlastnikovi nehnutelnosti. Nehnutelnost ma bezodplatne a za pozemok plati.
1.Je mozne tiez prenajimat pozemok s DPH v tomto pripade.
2.Ked ma fakturu vystavenu v 3.Q. ale za viac mesiacov (7-12) a platitelom DPH bol od 1.10. moze si nejako uplatnit DPH s najmu za 10-12 mesiac?
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Prosim neviete mi niekto poradit.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Prosim, nie je tu nikto, kto by mi vedel poradit. Je prenajom pozemku pod nehnutelnostou oslobodeny od DPH alebo podla noveho sa tiez moze prenajimatel rozhodnut? Ja si myslim, ze je oslobodeny, ale potrebujem to surne vediet, prosim, prosim....
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

nika.sum Pozri príspevok
Prosim, nie je tu nikto, kto by mi vedel poradit. Je prenajom pozemku pod nehnutelnostou oslobodeny od DPH alebo podla noveho sa tiez moze prenajimatel rozhodnut? Ja si myslim, ze je oslobodeny, ale potrebujem to surne vediet, prosim, prosim....
Podľa § 38, odst. 3 je prenájom nehnuteľnosti (nebytových priestorov, bytov, pozemkov) od dane oslobodený.

Podľa § 38, odst. 5 sa platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť môže rozhodnúť, že prenájom nebude oslobodený, t. j. bude ho zdaňovať.
Také rozhodnutie môže urobiť, ak nehnuteľnosť prenajíma iným zdaniteľným osobam (osobám, ktoré podnikajú).
Do 31.3.2009 to mohol urobiť iba voči iným platiteľom dane.

Čiže ak prenajímaš pozemok :
- je prenájom oslobodený, ale ....

- môžeš sa rozhodnúť (ale nemusíš), že prenájom bude zdaňovaný, ak sa pozemok prenajíma zdaniteľnej osobe.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Takze sa tyka, aj pozemku, toto ma trochu doplietlo. Dakujem
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

nika.sum Pozri príspevok
....
Ked ma fakturu vystavenu v 3.Q. ale za viac mesiacov (7-12) a platitelom DPH bol od 1.10. moze si nejako uplatnit DPH s najmu za 10-12 mesiac?
Este mam trochu problem s tymto. Faktura vystavena a zaplatena 1.7. ale zaradena do ucta az 1.10.(zial tak sa mi dostala do ruk)Mozem uplatnit odpocet na 11.a 12.mesiac?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

nika.sum Pozri príspevok
Mam problem. Klient mi priniesol zmluvu o najme. Prenajima si nehnutelnost a pozemok, kt. nepatri vlastnikovi nehnutelnosti. Nehnutelnost ma bezodplatne a za pozemok plati.
1.Je mozne tiez prenajimat pozemok s DPH v tomto pripade.
2.Ked ma fakturu vystavenu v 3.Q. ale za viac mesiacov (7-12) a platitelom DPH bol od 1.10. moze si nejako uplatnit DPH s najmu za 10-12 mesiac?
nika.sum Pozri príspevok
Este mam trochu problem s tymto. Faktura vystavena a zaplatena 1.7. ale zaradena do ucta az 1.10.(zial tak sa mi dostala do ruk)Mozem uplatnit odpocet na 11.a 12.mesiac?
Aký je dátum dodania na faktúre ? Predpokladám, že 1.7.2009

V čase dodania služby ste nebol platiteľom dane.
Na odpočet Dph zo služby máte nárok počnúč 1.10.2009.

Mne to na odpočet nevychádza.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ved prave, datum dodania je 1.7.. Ved ani mne. Myslela som, ze sa mylim...
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

Sme platci DPH a chceme prenajať priestory nepodnikateľom. Používame koeficient. Vždy sme fakturovali nájom (buď oslobodený alebo nie) + energie a tie boli vždy zdaňované.
A teraz neviem, či máme fakturovať pre nepodnikateľa všetko bez DPH alebo len ten nájom.
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

alex1 Pozri príspevok
Sme platci DPH a chceme prenajať priestory nepodnikateľom. Používame koeficient. Vždy sme fakturovali nájom (buď oslobodený alebo nie) + energie a tie boli vždy zdaňované.
A teraz neviem, či máme fakturovať pre nepodnikateľa všetko bez DPH alebo len ten nájom.
Oslobodený od DPH je len nájom, takže energie s DPH
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať