Zavrieť

Porady

Prenajom priestorov a DPH

Mam zaujem o prenajom priestorov a nie som platca DPH, pricom majitel platcom je. Majitel tvrdi ze je pre neho nevyhodne ich prenajat neplatcovi, lebo vraj mi nemoze nauctovat DPH??? V realitnej kancelarii mi bolo povedane ze vraj najmy su ohladom DPHacky nejake specificke... vie niekto ako poradit???
Usporiadat
IvoM IvoM

IvoM je offline (nepripojený) IvoM

Od dane je oslobodený v tvojom prípade le nájom nehnutelnosti /§38.3/
0 0
Sosa Sosa

Sosa je offline (nepripojený) Sosa

Prenajímame priestory a fakturujeme nájom oslobodený od DPH, zobrazí sa to v niektorom riadku daňového priznania DPH? Ak sa nemýlim, tak tento údaj sa v daňovom priznaní neuvádza. Je to tak?
Keďže si neuplatňuje DPH ani na vstupe, bude postačujúce ak označím na tlačive priznania, že nevznikla daňová povinnosť?
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Sosa Pozri príspevok
Prenajímame priestory a fakturujeme nájom oslobodený od DPH, zobrazí sa to v niektorom riadku daňového priznania DPH? Ak sa nemýlim, tak tento údaj sa v daňovom priznaní neuvádza. Je to tak?
Keďže si neuplatňuje DPH ani na vstupe, bude postačujúce ak označím na tlačive priznania, že nevznikla daňová povinnosť?
Samozrejme ze sa bude prenajom oslobodeny od DPH uvadzat v DP DPH v r. 15 (videla som len danove priznanie DPH platne min.rok a mam pocit, ze sa od 1.1.2012 menilo). Ak by ste mali aj nejaku DPH (v buducnosti) na vstupe a aj nejake ine zdanitelne prijmy podliehajuce DPH museli by ste pocitat cez koeficient.
0 0
Sosa Sosa

Sosa je offline (nepripojený) Sosa

Ďakujem za odpoveď. Napriek tomu sa idem k mojej otázke vrátiť (potrebujem doriešiť minuloročné daňové priznanie na základe výzvy z daňového úradu): Ak uvediem do riadku 15 sumu, musím uviesť pod aký paragraf patria a buď túto sumu uvediem na riadok 16 alebo 17.
Riadok 16 - § 43 pojednáva o dodaní tovaru z tuzemska do iného ČŠ
Riadok 17 - § 46 pojednáva o prepravných službách
§ 47 pojednáva o vývoze tovaru a služieb
§ 48 pojednáva o dovoze tovaru
V týchto paragrafoch nie je ani zmienka o prenájme. Takže uvádza sa niekde v daňovom priznaní prenájom oslobodený od DPH?
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Sosa Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. Napriek tomu sa idem k mojej otázke vrátiť (potrebujem doriešiť minuloročné daňové priznanie na základe výzvy z daňového úradu): Ak uvediem do riadku 15 sumu, musím uviesť pod aký paragraf patria a buď túto sumu uvediem na riadok 16 alebo 17.
Riadok 16 - § 43 pojednáva o dodaní tovaru z tuzemska do iného ČŠ
Riadok 17 - § 46 pojednáva o prepravných službách
§ 47 pojednáva o vývoze tovaru a služieb
§ 48 pojednáva o dovoze tovaru
V týchto paragrafoch nie je ani zmienka o prenájme. Takže uvádza sa niekde v daňovom priznaní prenájom oslobodený od DPH?
Na r. 15 su celkove oslobodene prijmy.
r. 16 a 17 nemusi davat celkovu sumu na r. 15. Toto je z poucenia k tlacivu DPH:
33. Riadok 15 – základ dane za všetky dodané tovary a služby oslobodené od dane podľa § 28 až 41, § 43, § 46, § 47 a § 48 ods. 8 zákona. Tento riadok nie je súčtom riadkov 16 a 17.

Prenajom nehnutelnosti §38

Naposledy upravil nika.sum : 26.02.12 at 17:45
0 0
sedita sedita

sedita je offline (nepripojený) sedita

Ja by som rada poprosila o pomoc v tejto otázke: Spoločnosť, plátca dph, vlastní nehnuteľnosť, ktorú prenajala fyzickej osobe, nepodnikateľovi - uzatvorila s ním zmluvu o prenájme, v ktorej dohodla mesačné splátky. Nájomca však nájom neplatí. Má sa i v takom prípade suma nájomného, vyplývajúceho z nájomnej zmluvy, uvádzať v daňovom priznaní dph (ako oslobodený príjem) a naviac ešte aj počítať koeficient?
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

sedita Pozri príspevok
Ja by som rada poprosila o pomoc v tejto otázke: Spoločnosť, plátca dph, vlastní nehnuteľnosť, ktorú prenajala fyzickej osobe, nepodnikateľovi - uzatvorila s ním zmluvu o prenájme, v ktorej dohodla mesačné splátky. Nájomca však nájom neplatí. Má sa i v takom prípade suma nájomného, vyplývajúceho z nájomnej zmluvy, uvádzať v daňovom priznaní dph (ako oslobodený príjem) a naviac ešte aj počítať koeficient?
Podla mojho nazoru ano, to je to iste akoby ste mali vystavenu fakturu a nezaplatili by Vam ju. Ved v zmluve je urcite podmienka, ze ak nebude platit, tak prenajom konci, tak treba najom ukoncit. A najomne, ktore dlzi spolocnosti si bude asi spolocnost nejakym sposobom vymahat nie?
0 0
sedita sedita

sedita je offline (nepripojený) sedita

nika.sum Pozri príspevok
Podla mojho názoru ano, to je to iste akoby ste mali vystavenu fakturu a nezaplatili by Vam ju. Ved v zmluve je urcite podmienka, ze ak nebude platit, tak prenajom konci, tak treba najom ukoncit. A najomne, ktore dlzi spolocnosti si bude asi spolocnost nejakym sposobom vymahat nie?
Tak to ani neviem. Je to totiž dom, v ktorom ten človek býva, takže ukončiť nájom sa len tak jednoducho nedá, no a s tým vymáhaním nájomného - je to v podstate neveľká suma, vlastníkom spoločnosti je cudzinec - neviem, či sa bude niečo robiť.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Podla mna do DPH to musi ist. Ale to je moj nazor.
0 0
sedita sedita

sedita je offline (nepripojený) sedita

nika.sum Pozri príspevok
Podla mna do DPH to musi ist. Ale to je moj nazor.
Ďakujem.
0 0
renkulka renkulka

renkulka je offline (nepripojený) renkulka

Prosím, ako je to v prípade len prenájmu pozemku? Sme platcom DPH, prenajímame holý pozemok neplatcovi, bez DPH. Uvádzame to do r.15 daň.priznania. Sme povinní prepočítavať koeficient pri prenájme pozemku? Jedná sa o opakovanú činnosť, každý mesiac.
0 0
WIDDA WIDDA

WIDDA je offline (nepripojený) WIDDA

Poprosím tiež o radu pri prenájme pozemku. Prevzala som zmluvu medzi dvomi platiteľmi DPH, kde je predmetom prenájmu pozemok, na ktorom sú osadené bilbordy a ďalšia časť pozemku je prenajatá pre účely autobazáru. Na zmluve je vyčíslený nájom s DPH. Nemá byť taký nájom oslobodený? A keď už takto účtovali v roku 2011, odvádzali DPH, je potrebné niečo opraviť alebo je to v poriadku? Ďakujem.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať