Zavrieť

Porady

Energeticky pasívny dom

Vzhľadom k tomu, že je u nás veľmi slabá informovanosť o energeticky pasívnych domoch, chcel by som, aby sa v rámci tejto diskusnej témy rozprúdila debata o použiteľnosti tohoto systému.
Usporiadat
spaspa spaspa

spaspa je offline (nepripojený) spaspa

myslim, ze to s kolaudaciou neni az take huste. uradnici by mali overit ci je dom postaveny v zhode s projektovou dokumentaciou.

u mna hlina neplni nosnu funkciu, hlina je iba vypln steny koli akumulacii tepla a vlhkosti, statiku zabezpecuju hranoly z ktorych je vytvorena konstrukcia steny.

byva sa nam dobre, vyzera to ze dom funguje presne ako ma - zatial najnizsia spotreba energie 30 kWh za den cez slnecny den pri -2 az - 3 stupnov a najvyssia spotreba 55 kWh za den pri -13 a zamracenej oblohe.

spotreba je vratane ohrevu teplej vody, varenia + ostatnych spotrebicov. teplota vo vnutri 21 stupnov - pocitovo absolutne v pohode v tricku, pri slnecnom dni 23 bez toho aby termostat zapinal dohrev do vzduchotechniky....
Naposledy upravil spaspa : 16.01.09 at 20:32
0 0
deli. deli.

deli. je offline (nepripojený) deli.

super
pokial viem, zatial je len jeden dom, ktory ma aj skutocne vypoctom dokladovane parametre a test zduchotesnosti: dom od Z a B. Kie........lf...ovcov
Ale to asi nepojde o Vas dom... alebo ano?
prepac zvedave otazky, ale tato tema ma skutocne zaujima..
0 0
spaspa spaspa

spaspa je offline (nepripojený) spaspa

nie ide o dom cislo 2 :-). autorom je H. Pifko. u nas vysiel test vzduchotesnosti na 0,3 n50 (h–1).
0 0
deli. deli.

deli. je offline (nepripojený) deli.

spaspa, ved hod link na nejake fotky... preco si ho pan Pifko nedal na "svoju" stranku iepd.sk ?
0 0
spaspa spaspa

spaspa je offline (nepripojený) spaspa

mozno preto, ze este nie je celkom dokonceny...

neviem o tom ze by fotky boli niekde zverejnene. myslim ze jedna fotka bola na pozvanke na dni pasivnych domov....
0 0
satrapa satrapa

satrapa je offline (nepripojený) satrapa

a ako sa to sprava v 40-stupnovych horucavach?
0 0
spaspa spaspa

spaspa je offline (nepripojený) spaspa

horucavy nemame vyskusane na vlastnej kozi, pri navrhu tohoto domu bolo viac pozornosti venovanej ochrane pred prehriatim ako pred mrazom.

jednak je dobre izolovany, pre leto je dobre tieneny - presah nad vajvacsim presklenim, zaluzie na oknach orientovanych na juh, vychod a zapad.

tiez ma chladic na nasavani vzduchu, ktory je napojeny na studnu. takze predpokladame, ze pocas leta dokazeme vo vnutri zabezpecit o 4 -5 stupnov nizsie teploty ako vonku pri stalej obmene vzduchu v interieri....
0 0
Aysha Aysha

Aysha je offline (nepripojený) Aysha

Ahojte!
Som veľmi rada, že už počujem o pasívnom dome na slovensku. Aj ja chcem stavať taký dom, lebo som presvedčená že je to najlepšia investícia v živote. Je len škoda, že ľudia sa o tieto stavby nezaujímajú a hlavne tomu neveria. Veď v Rakúsku, Nemecku, Švédsku .... a v ďalších krajinách takéto domy stavajú bežne. Len u nás na slovensku sme taký "bohatý" aby sme mohli platiť tisíce ročne za kúrenie. Ale musím priznať, že nájsť dobrého architekta na projekt nie je ľahké.

spaspa kto ti robil projekt? Popíš ako to prebiehalo nech aj ľudia vedia, že sa to dá keď sa chce.
Dik
0 0
spaspa spaspa

spaspa je offline (nepripojený) spaspa

Aysha, uz som pisal vyssie, autorom je H. Pifko a T. Pifkova.

prvy rozhovor sme mali zaciatkom roka 2006. potom sme asi rok a pol riesili projekt a potom sme zacali stavat. stavba uz bola pomerne rychla. aj ked nie taka rychla ako sme predpokladali.

na druhej strane bola urobena precizne, blower door test vysiel na prvykrat velmi dobre (vid vyssie), takze nobolo potrebne robit upravy koli zabezpeceniu tesnosti....

zaver: na slovensku uz je skupina ludi, ktora dokaze navrhnut a odkonzultovat stavbu EPD. myslim, ze teraz sa snazi institut o odovzdanie vedomosti dalsim zaujemcom z radov projektantov - otazne je len ci tito ludia budu mat dostatocny cit pre detaily, ktory je nevyhnutny na navrhovanie a dozorovanie takejto stavby.... ale ked to islo inde....
Naposledy upravil spaspa : 16.01.09 at 20:00
0 0
spaspa spaspa

spaspa je offline (nepripojený) spaspa

su to spotreby v kWh, nedopatrenim som tam vynechal h.
tepelna strata domu je 2,4 kW.

rocna spotreba asi bude nizsia, ak budeme predpokladat ze mame pred sebou teplejsiu cast roka, v ktorej navyse vieme pouzit kolektory na ohrev TUV.

pouzivam sadzbu D11, nizka sadzba 2,72 sk s danou, 20 hodin denne, vysoka sadzba 11 sk s danou zvysne 4 hodiny. za den potrebujeme asi 1 kWh vo vysokej sadzbe
0 0
spaspa spaspa

spaspa je offline (nepripojený) spaspa

ten vypocet nepocita s tepelnymi ziskami pocas slnecnych dni.
naopak pocita s tym ze 1,5 kW zdroj pracuje permanentne - co nie je realita - zdroj sa zapina v zavislosti od vonkajsieho pocasia v rozmedzi 0 - 30 % casu. pre korektnost musim poopravit, ze zdroj dokaze vyvynut max cca 3 kW.


priklad vcera - celkova spotreba domu 28 kWh - slnecny den teplota rano 0 cez den 2 v noci -7. rezim vetrania cely den, vnutorna teplota 21, v noci 20..

tiez si pocital ze pouzivam vysoku sadzbu - ta je ale rozlozena do styroch hodinovych usekov rano a vecer, nahrievanie zasobnika tepla je v tomto case blokovane, takze doteraz miname energiu v tejto sadzbe v priemere 1,2 kWh denne (a to len na prevadzku osvetlenia a spotrebicov - kuchyna / zabava....)

kazdopadne bude zaujimave vidiet skutocne naklady po celom rocnom cykle ako pises....

osobne si myslim, ze je mozne postavit EPD s navratnostou investicii ako pises na slovensku aj ked ja nie som prave zastanca tohoto parametra pri stavbe domu. ide mi o trosku ine priority.
Naposledy upravil spaspa : 17.01.09 at 08:12
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

spaspa Pozri príspevok

nas dom je z drevennej konstrukcie, ktora nie je chemicky osetrena, z jednej strany je zaklop z osb z druhej z DTD, izolacia je medzi zaklopmi - fukana celuloza.
Mozem sa opytat, co je to osb a DTD?

A aku mate konstruciu strechy? Mate tam hlinu a travu, alebo klasicku strechu? Aku hrubu izolaciu mate v streche?
0 0
deli. deli.

deli. je offline (nepripojený) deli.

misomiso Pozri príspevok
Mozem sa opytat, co je to osb a DTD?

A aku mate konstruciu strechy? Mate tam hlinu a travu, alebo klasicku strechu? Aku hrubu izolaciu mate v streche?
OSB = OSB doska= doska z drevenych castic. Vhodou je jej vzduchotesnost.
DTD je drevotrieskova doska.

Spaspa, prepac tych 1000 otazok, ale zatial si jediny, ktory ma pasivny dom a komunikuje. Aku znacku vyrobcu mate "kompaktnu jednotku" s rekuperaciou? Mate aj zemny vymennik? mate tepelne cerpadlo? Este raz sa ospravedlnujem za mnozstvo otazok, ale tvoju ochotu treba vyuzit....
0 0
deli. deli.

deli. je offline (nepripojený) deli.

spaspa Pozri príspevok
Aysha, uz som pisal vyssie, autorom je H. Pifko a T. Pifkova.

prvy rozhovor sme mali zaciatkom roka 2006. potom sme asi rok a pol riesili projekt a potom sme zacali stavat. stavba uz bola pomerne rychla. aj ked nie taka rychla ako sme predpokladali.

na druhej strane bola urobena precizne, blower door test vysiel na prvykrat velmi dobre (vid vyssie), takze nobolo potrebne robit upravy koli zabezpeceniu tesnosti....

zaver: na slovensku uz je skupina ludi, ktora dokaze navrhnut a odkonzultovat stavbu EPD. myslim, ze teraz sa snazi institut o odovzdanie vedomosti dalsim zaujemcom z radov projektantov - otazne je len ci tito ludia budu mat dostatocny cit pre detaily, ktory je nevyhnutny na navrhovanie a dozorovanie takejto stavby.... ale ked to islo inde....
ono je aj trochu problem s pristupom k informaciam. Pan Pifko sa touto probelmatikou zaobera pfofesionalne a uz pozna konkretne firmy, ktore kvalitne realizovali zaklad pasivneho domu = jeho nosnu drevenu konstrukciu. Predpokladam, ze ide o dodavku z rakuskej firmy, pocula som, ze na SK taku kvalitu dreva jednoducho nedosahuju nikde.... zial . je problem so spravnym vysusenim dreva, so zmenou objemu atd atd. takze: nie je jednoduche mat take informacie, ako ma p. Pifko, a "bezny" architekt alebo projektanmt tieto "tajne" informacie nema... mozno jedine keby sa zucastnil na skoleni z iepd. Takisto nie je mozne najst firmu, ktora realizuje izolacie zo slamy, konope atd. Hlinenymi omietkami sa profesionalne a zodpovedne na SK takisto nikto nezaobera (ludia, co nemate robotu, kde ste?). Nezostava nic ine, nez rozsirit tieto vedomosti z Rakuska a Nemecka, v im zodpovedajucej kvalite ( a nie v typickej slovenskej kvalite). takym sposobom, ze prvymi priekopnikmi budu p. Pifko a Kielrufovci, a my ostatni, mozeme len cumiet a obdivovat...
0 0
Aysha Aysha

Aysha je offline (nepripojený) Aysha

Viem ešte o architektovi Eugen Nagy. Má tiež skúsenosti so stavbou EPD. Spolupracuje s architektom Erwinom Kalteneggera, s jedným z najznámejších rakúskych odborníkov na navrhovanie energeticky pasívnych budov. Chcela by som si dať spraviť projek aj realizáciu domu u neho. Ale ešte uvidím čo bude na Conecu. Bola tam pred rokom firma z rakúska, stavia EPD ale tam bola cena 1800 eur m2.
0 0
spaspa spaspa

spaspa je offline (nepripojený) spaspa

skusim odpovedat na otazky:

deli.: nemyslim, ze by bol problem s materialmi, alebo remeselnikmi na slovensku. drviva vacsina materialu pre nas dom bola nakupovana lokalne, hrubu stavbu robila slovenska firma, izolacie, okna, vzduchotechniku (Atrea RB + IZT + pripojenie 3 solarnych kolektorov) robili tiez slovenske firmy, ktore ale mali urcite skusenosti v pozadovanych detailoch, resp. sa dobre pripravili.

klucove bolo ale riesenie detailov (jednak v projekte, dvojak na stavbe), pricom ludia ktori boli vymenovani vyssie su asi jedni z mala na slovensku, ktori vedia odpovedat na akykolvek problem tykajuci sa problematiky EPD, za predpokladu, ze zakladny koncept domu je jednoduchy a tych problemov netreba riesit desiatky.

predpokladam (moj osobny pohlad), ze najviac chybaju info o zabezpeceni vzduchotesnosti, co sa mne javi ako parameter cislo 1. v tomto smere treba realizovat naozaj vela detailov, pricom kazda chyba sa moze prejavit vyrazne. tiez je nevyhnutne aby oknarska firma dokazala vyrobit a osadit okna dostatocne tesne, co je tiez jeden z problemov, pokial viem, nastastie na nasej stavbe sa vobec neprejavil.

co je dobre, tato uzka skupina ludi (Pifko/vci, Kierulf/ovci, p. Simkovic) sa teraz snazi organizovat seminare pre projektantov, aby sa dolezite informacie rozsirili, takze v tomto smere by som bol optimista... co som zachytil tak zaujem je solidny
Naposledy upravil spaspa : 17.01.09 at 15:06
0 0
spaspa spaspa

spaspa je offline (nepripojený) spaspa

este odpovede na technicke otazky:
misomiso:
skladba strechy - podobna ako steny - z vnutra: OSB - I nosniky - vytvaraju medzeru pre izolaciu - DTD - Plechova krytina.

izolacia je fukana celuloza - myslim 40 cm, hustota ak si spravne pamatam okolo 55kg - 60kg/m3. strecha je sedlova so sklnom 25 stupnov.

v konstrukci nie je ziadna parozabrana - vzduchotesnu rovinu tvori vnutorna OSB doska, ktora zaroven funguje ako parobrzda. smerom von je konstrukcia strechy difuzne otvorena, takze pripadna vlhkost by sa mala dostavat von.

v miestnostiach s vysou tvorbou vlhkosti je parozabrana... rovnaku konstrukciu maju aj obvodove steny.

vegetacnu strechu budeme mat na garazi (strecha zatial nie je dokoncena. strecha garaze ma sklon 2%.

deli:
otazky o vzduchotechnike a kureni:

ako som pisal vyssie jednotka je atrea rb, napojena na izt, ten je napojeny na solarne kolektory. iny zdroj tepla okrem rebrikov v kupelniach v dome nemame.

zemny register nemame - jeho funkciu supluje chladic na vstupe vzduchu do jednotky, ktory je napojeny na studnu. projekt pocita s jeho vyuzitim najma na dochladzovanie domu v lete.

pre predhrievanie v zime treba vyriesit zamrzanie vody po odovzdani tepla vody privadzanemu vzduchu... zatial sa tomu dodavatel nestihol venovat :-).
0 0
deli. deli.

deli. je offline (nepripojený) deli.

spaspa Pozri príspevok
pre predhrievanie v zime treba vyriesit zamrzanie vody po odovzdani tepla vody privadzanemu vzduchu... zatial sa tomu dodavatel nestihol venovat :-).
tak tomuto nerozumiem: aka voda? mate tam solankovy vymennik alebo co? a ako to, ze sa tomu dodavatel nestihol venovat? popis podrobnejsie, prosim
0 0
spaspa spaspa

spaspa je offline (nepripojený) spaspa

nie je to solanka v uzavretom okruhu, ale studnicna voda cerpana z jednej studne a vsakovana v druhej studni.

to preco sa tomu dodavatel nestihol venovat je dobra otazka, ale odpoved tiez nepoznam, jednoducho to zostalo nedoriesene a budeme sa tomu venovat teraz...
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

To Spaspa: Mozem sa opytat na ten system studni? Mate vrtane? Z akej hlbky cerpate vodu a ako su daleko tie studne od seba ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať